Tegen 3,5% van alle gemeentelijke vergunningen wordt in beroep gegaan

2 dec

In de periode 2010-2016 werd er tegen 3,5% van het totaal aantal beslissingen in beroep gegaan. Dat blijkt uit het antwoord van Vlaams minister van Omgeving Zuhal Demir op een schriftelijke vraag van Open Vld-parlementslid Mercedes Van Volcem. De gemiddelde doorlooptijd van een omgevingsvergunning in eerste aanleg is 87,5 dagen, maar zodra iets voor de Raad voor Vergunningsbetwistingen verschijnt, stijgt dit tot 15 maanden. “Dit is al een verbetering ten opzichte van vroeger, maar de termijn bij de Raad voor Vergunningsbetwistingen kan nog verder verkort worden. Op die manier zorgen we voor een positiever investeringsklimaat. En dat is nodig om de economische relance, waarvoor de Vlaamse Regering 4,3 miljard euro voorziet, overal in Vlaanderen te bewerkstelligen”, zegt Mercedes Van Volcem.

Vlaamse gemeenten zijn sinds 1999 verplicht om een gemeentelijk vergunningenregister op te stellen. Op basis van de gegevens in die vergunningenregisters blijkt dat in de periode 2010 tot en met 2016 tegen 3,5% van het totaal aantal beslissingen in beroep werd gegaan. Met de introductie van de omgevingsvergunning is dit percentage niet substantieel gewijzigd; in de periode 2018-2019 ging men tegen 3,4% van de beslissingen in beroep. Vlaams Parlementslid Mercedes Van Volcem (Open Vld) voegt toe: “59% van de gemeentelijke beslissingen blijven na die beslissing gehandhaafd. Dit wil zeggen dat een vergunning een vergunning en een weigering een weigering blijft. Tezelfdertijd betekent dit dat een aanzienlijk aantal aanvechtingen (41%) het gewenste doel bereikt.”

Provinciale verdeling

Wat het totale aantal aanvragen betreft waartegen beroep is ingesteld, komen we voor de periode 2018-2019 uit op 4.448. Wanneer we dan specifiek naar de vijf provincies kijken, merken we dat Oost-Vlaanderen (1.214 dossiers en 3,68%), Antwerpen (1.137 en 3,65%) en Vlaams-Brabant (834 en 3,87%), er met kop en schouders bovenuit steken. West-Vlaanderen (788 en 2,70%) en Limburg (475 en 2,77%) klokken af op een pak minder dossiers, ook relatief gezien.

Dossier VVO Laatste AanlegDatum IndieningAantal aanvragen waartegen een beroep is ingesteldPercentage beroep
Totaal4.4483,37%
Provincie Antwerpentotaal1.1373,65%
Provincie Antwerpen20186514,51%
Provincie Antwerpen20194862,92%
Provincie Limburgtotaal4752,77%
Provincie Limburg20182813,50%
Provincie Limburg20191942,12%
Provincie Oost-Vlaanderentotaal1.2143,68%
Provincie Oost-Vlaanderen20187154,68%
Provincie Oost-Vlaanderen20194992,83%
Provincie Vlaams-Brabanttotaal8343,87%
Provincie Vlaams-Brabant20184724,67%
Provincie Vlaams-Brabant20193623,16%
Provincie West-Vlaanderentotaal7882,70%
Provincie West-Vlaanderen20184533,34%
Provincie West-Vlaanderen20193352,15%

Inhaalbeweging bij Raad voor Vergunningsbetwistingen

Bij ‘gewone’ dossiers wordt 56% van de aanvragen binnen de 75 dagen beslist en 80% binnen de 100 dagen. De gemiddelde doorlooptijd van een omgevingsvergunning in eerste aanleg is 87,5 dagen. Vanaf het moment dat een dossier voor de Raad voor Vergunningsbetwistingen verschijnt, stijgt dit echter tot maar liefst 15 maanden. “Uit de gegevens die minister Demir bezorgde blijkt wel dat dit al een daling is ten opzichte van voorheen, en dit door elk werkjaar meer einduitspraken te vellen dan er nieuwe dossiers ingediend worden. Dit is een gevolg van een efficiënter en sneller werkend apparaat. Ondanks het feit dat de instroom aan dossiers de voorbije jaren opnieuw stijgt, wordt ook de achterstand nog weggewerkt. De oudste beroepen die steeds bleven liggen, worden prioritair aangepakt. Daarnaast wierf de minister ondertussen vier extra rechters aan en voorziet ze 1,6 miljoen euro (800.000 euro in zowel 2021 als 2022) voor het digitaal loket”, aldus Van Volcem. “Dat is goed nieuws. Laat ons hopen dat de termijn bij de Raad voor Vergunningsbetwistingen op die manier nog verder verkort kan worden zoals ook het Vlaams Regeerakkoord onderschrijft. Investerend Vlaanderen zal ons dankbaar zijn.”