Archief | corona RSS feed for this section

2737 Brugse zelfstandigen vragen hinderpremie aan

30 apr

In Brugge hebben al 2.737 zelfstandigen hun hinderpremie bij de Vlaamse overheid aangevraagd.

In Brugge hebben al 2737 zelfstandigen hun hinderpremie bij de Vlaamse overheid aangevraagd. “Maar liefst 2292 onder hen hebben hun premie inmiddels al ontvangen”, reageert Vlaams Volksvertegenwoordiger Mercedes Van Volcem (Open Vld), “het is duidelijk dat we onze zelfstandigen niet in de steek laten tijdens deze coronacrisis.”

Omwille van de coronamaatregelen worden sommige bedrijven verplicht de deuren te sluiten. Om hen financieel te ondersteunen, werd de corona hinderpremie in het leven geroepen. “Velen moesten de deuren volledig sluiten en hebben recht op 4.000 euro hinderpremie en een vervangingsinkomen”, vertelt Vlaams Volksvertegenwoordiger Mercedes Van Volcem, “zelfstandigen die open mochten blijven maar zwaar omzetverlies lijden, krijgen een compensatiepremie van 3.000 euro.  

De lockdown in Brugge treft de zelfstandigen hard.

Voor diegene die nog geen aanvraag hebben ingediend. Ondernemers hebben nog tot uiterlijk 5 mei de tijd om hun aanvraag in te dienen bij het Agentschap Innoveren en Innoveren (VLAIO). Hier kan je de corona hinderpremie in geval van verplichte sluiting aanvragen: https://www.vlaio.be/nl/subsidies-financiering/corona-hinderpremie

Afgelopen vrijdag zorgde de Nationale Veiligheidsraad voor een perspectief op een heropstart. “Vanaf 11 mei mogen normaal alle winkels de deuren weer openen”, aldus Mercedes Van Volcem, “deze versoepeling moet de verdere economische schade, faillissementen en ontslagen gaan beperken.”

Provincie Hinderpremie Hinderpremie Betaald Dagvergoeding Betaald
Antwerpen 31.168 25.008 18.734
Brussel hoofdsted. Gewest 980 745 337
Henegouwen 123 105 69
Limburg 16.158 13.188 9.931
Luik 62 56 36
Luxemburg 6 6 3
Namen 17 10 7
Oost-Vlaanderen 26.275 21.182 16.158
Vlaams-Brabant 16.216 12.290 8872
Waals-Brabant 104 83 53
West-Vlaanderen 25.220 21.253 16.463

Tijdelijke werkloosheid

Sinds 13 maart 2020 kan alle tijdelijke werkloosheid als gevolg van het coronavirus worden beschouwd als tijdelijke werkloosheid wegens overmacht. Een werknemer met een lopende arbeidsovereenkomst kan tijdelijk werkloos worden wanneer zijn werkprestaties tijdelijk worden verminderd of opgeschort. Als een werknemer tijdens een periode  “Op basis van de aangiften die tot hiertoe werden ingediend, stellen we vast dat 1.721 werkgevers op het Brugse grondgebied voor maar liefst 14.020 werknemers tijdelijke werkloosheid hebben aangegeven”, geeft Mercedes Van Volcem aan. Ter info: Brugge telt maar liefst 70.000 werknemers.

Om prioriteit te verlenen aan de uitbetaling van de werknemers, werden de procedures sterk vereenvoudigd. “Als gevolg hiervan konden de uitbetalingsinstellingen overgaan tot betalen zonder de goedkeuring van en de behandeling door de RVA af te wachten. Hierdoor ontbreekt bij heel wat dossiers nog veel info waardoor we bijvoorbeeld nog niet beschikken over de verdeling van de tijdelijke werkloosheid volgens woonplaats van de werknemers”, besluit Van Volcem. Dat zal wellicht pas beschikbaar zijn nadat alle dossiers ten gronde werden behandeld en ingevoerd in de databank van de RVA.

Hoofdgemeente van de OndernemingHinderpremieHinderpremie BetaaldDagvergoeding Betaald
Alveringem11610373
Anzegem321263180
Ardooie171152116
Avelgem184154112
Beernem302238189
Blankenberge505457385
Bredene277239187
Brugge273722921830
Damme314257202
De Haan361330257
De Panne311284218
Deerlijk256211165
Dentergem12910284
Diksmuide373327265
Gistel244199154
Harelbeke472397317
Heuvelland202186137
Hooglede206166123
Houthulst14711997
Ichtegem270231172
Ieper725640485
Ingelmunster222183143
Izegem544448359
Jabbeke317245185
Knokke-Heist12601023775
Koekelare16013299
Koksijde587499397
Kortemark243203158
Kortrijk159713141017
Kuurne289250188
Langemark-Poelkapelle12811388
Ledegem189155116
Lendelede897865
Lichtervelde153135107
Lo-Reninge605241
Menen545476374
Mesen987
Meulebeke218191154
Middelkerke533454371
Moorslede221181137
Nieuwpoort370329258
Oostende14851222953
Oostkamp502408328
Oostrozebeke15312299
Oudenburg174146107
Pittem14412389
Poperinge411362274
Roeselare12381045785
Ruiselede1179759
Spiere-Helkijn312921
Staden204166125
Tielt362302236
Torhout407351263
Veurne293258191
Vleteren646039
Waregem846703529
Wervik278240191
Wevelgem521440343
Wielsbeke167134104
Wingene305261202
Zedelgem454377297
Zonnebeke240210160
Zuienkerke655841
Zwevegem402323240

Brugge schorst kosten voor de inname Openbaar Domein

29 apr

Omwille van de COVID-19 maatregelen hebben reeds heel wat bouwprojecten vertraging opgelopen. “Onze bouwondernemers betalen belangrijke bijdragen aan het stad om openbaar domein in te nemen voor het realiseren van hun bouwprojecten. Gezien er heel wat bouwprojecten vandaag stil liggen door overmacht is het een logische beslissing om soepel om te gaan met de kosten voor de inname van het openbaar domein. Zo kunnen we de opgelopen economische schade toch enigszins mee helpen te beperken”, vertelt schepen van Openbaar Domein, Mercedes Van Volcem (Open Vld Plus).

Vanuit de Confederatie Bouw West-Vlaanderen kwam de vraag om vanaf de start van de COVID-19 maatregelen die door de Federale overheid werden opgelegd, en waardoor een groot deel van de werkzaamheden op het openbaar domein moesten worden gestaakt, een opschorting te bekomen van de kosten inzake de inname van het openbaar domein. “Deze kosten moeten betaald worden aan de stad naar aanleiding van het wegenwerken, bouwwerken en andere werkzaamheden en het oprichten of veroorzaken van verkeersbelemmeringen in functie van deze werkzaamheden”, reageert Mercedes Van Volcem, schepen van Openbaar Domein, “maar gezien heel wat bouwprojecten momenteel door overmacht stil liggen is het logisch dat wij gehoor wensten te geven aan de oproep van vele bedrijven. Deze retributie konden we gemakkelijk opschorten om zo wat meer zuurstof te geven.”

Specifiek naar Zeebrugge toe (Strandwijk en omgeving oude Vismijn) werd ook gevraagd toegestaan dat torenkranen en/of stellingen niet moeten gedemonteerd worden tijdens de zomermaanden. “Zo kan de achterstand tegen de start van het bouwverlof zoveel als mogelijk gereduceerd worden en zal ook tijdens deze periode van inname van het openbaar domein ook kosteloos kunnen gebeuren”, besluit Van Volcem.

Gemeentelijke Stedelijke verordening van de Stad Brugge:

https://www.brugge.be/gemeentelijke-stedenbouwkundige-verordening-op-het-bouwen-verkavelen-en-op-de-beplantingen

Operatie ‘Brugge na de crisis’ begint

17 apr

Een geluk bij een ongeluk: onze stadsfinanciën zijn gezond.

Een Taskforce bereidt maatregelen voor om de hardst getroffen sectoren in Brugge erbovenop te helpen na deze coronacrisis. De stad richt zich vooral op het toerisme en de handel. De coronacrisis kostte de stad al 14 miljoen euro. “Promotiecampagnes volgen en belastingen worden kwijtgescholden, maar we schrappen geen investeringen”, zegt schepen van Financiën Mercedes Van Volcem (Open Vld Plus).

De dienst Financiën richtte de Taskforce op om maatregelen te ontwikkelen voor de hardst getroffen sectoren. Ambtenaren berekenden daarvoor eerst welke sectoren het hardst afzien door de coronamaatregelen. In Brugge zijn dat duidelijk alle bedrijven die in de toeristische sector zitten, maar ook horeca en handel. De coronacrisis kostte de stad nu al 14 miljoen euro, door het verlies van inkomsten van parkeergelden, boottochten, horeca en belastingen.

Geluk bij ongeluk

“Een geluk bij een ongeluk: onze stadsfinanciën zijn gezond”, zegt schepen van Financiën Mercedes Van Volcem (Open Vld Plus). “We hebben een historisch lage schuld van 77 miljoen euro. Dat is te danken aan een zuinig beleid. In 2019 namen we geen leningen op. Dat komt nu goed van pas, want per maand dat er geen toeristen komen, verliezen we minstens 2 miljoen euro.”

Van lokale economie tot toerisme: elk departement van de stad bekijkt nu hoeveel geld er nodig is om de getroffen sectoren snel een duw in de rug te geven. “Vergeet niet dat de overheid, zowel federaal als Vlaams, al grote inspanningen doet”, zegt Van Volcem. “Veel handelaars zijn daar toch even mee geholpen. Ook de banken doen mee en geven uitstel van betaling. De Vlaamse overheid trekt 200 miljoen euro uit voor het toerisme. Een deel van dat geld gaat ook naar Brugge.”

Vooral Belgen lokken

Het toerisme blijkt het grootste slachtoffer in Brugge. Er varen geen bootjes, er rijden geen koetsen, musea blijven gesloten en er wordt geen geld besteed in winkels en horeca. “De vraag is hoe lang er geen toeristen zullen mogen komen”, zegt de Brugse schepen.

“Onze toeristische dienst werkt nu aan een plan om vooral Belgen en mensen uit regio’s als Noord-Frankrijk en Zuid-Nederland in de toekomst naar Brugge te krijgen. We zullen het in eerste instantie van die markten moeten hebben. Met de hotels en bed & breakfasts zitten we op dit nog rond de tafel”, vertelt Van Volcem. “We raden hen aan om met promotiepakketten te werken. Ik zeg maar wat: drie nachten in Brugge verblijven en een etentje in een sterrenzaak als cadeau. We zullen iéts moeten doen.”

Terrastaks opgeschort

Centrummanager Ilse Snick krijgt de opdracht om haar plannen versneld uit te voeren. Dat wil zeggen: de handel in de stad zo snel mogelijk weer draaiende te krijgen. Campagnes die de lokale handelaars en horeca promoten zullen daarbij allicht centraal staan. De stad besliste al om de terrastaks tijdelijk op te schorten. Zo krijgt de horeca wat ademruimte. “Een aantal fiscale maatregelen dringt zich op”, beseft Van Volcem. “Vrijstellingen moeten de hardst getroffen sectoren er mee bovenop helpen. De Taskforce zal nu bekijken hoeveel marge er is om dat allemaal te kunnen betalen.”

Het zal de stad ongetwijfeld een stevige stuiver kosten. Brugge was van plan om de komende jaren 300 miljoen euro te investeren. Kan dat nog? “Het is niet de bedoeling om investeringen uit te stellen”, aldus Van Volcem. “Door te investeren doen we de economie herleven. De coronacrisis leert ons in elk geval dat we meer dan ooit de kar moeten trekken van onze ondernemers.”

Dat er vertragingen optreden, is volgens Van Volcem maar normaal. “Een aantal werven ligt stil. Ik denk aan de Katelijnestraat, de bouw van het Beurs- en Congresgebouw en de start van de uitbreiding van de ondergrondse parking ’t Zand. Maar we zullen alles uitvoeren.”
Gedetailleerde maatregelen die de stad zal nemen, mogen ten vroegste volgende week worden verwacht. Dan zal de Taskforce haar hele plan klaar hebben.