We leggen een kunstgrasveld aan ten voordele van Jeugdvoetbalvereniging Sint-Andries.

15 okt

Jeugdvoetbalvereniging Sint-Andries is een buurtploeg die competitief voetbal combineert met een groot gemeenschappelijk gevoel. De club bestaat uit meer dan 200 leden en 12 ploegen. Dit seizoen startte de vereniging zelfs met een G-ploeg voor jongens en meisjes met een licht mentale of fysieke beperking tussen 6 en 16 jaar. Het voetbalveld wordt dus intens gebruikt, waardoor het bij slecht weer soms onbespeelbaar is.

Inspanning

“We vernamen de noodsignalen en ik vond dat er wat aan de situatie moest gedaan worden. J.V.V. Sint-Andries is een club met het hart op de juiste plaats en geeft enorm veel terug aan de gemeenschap. Ik was dus direct bereid om ze zowel financieel als door het maken van een ontwerp bij te staan” aldus schepen Mercedes Van Volcem (Open VLD plus).

Werken

Het huidige grasveld wordt vervangen door kunstgras. De switch naar kunstgras biedt enkele significante voordelen. Zo heeft kunstgras minder last van lange droge en natte periodes, maar biedt het ook de mogelijkheden voor mensen met pollenallergie om zich volledig uit te leven. Om het overtollige regenwater af te voeren voorzien we dan weer extra drainage. Naast werken aan het veld gaan we ook de omliggende infrastructuur moderniseren. Zo gaan we de bestaande armaturen, die ons veld belichten, voorzien van klimaatvriendelijke LED verlichting. Voor de voetbalclub zelf voorzien we ook extra berging om materiaal in op te bergen. Daarnaast hernieuwen we de omheining met ballenvangers, dit om overvliegende ballen bij de aangelanden tegen te gaan. Ten slotte zal de volledige toegang met fietsenstandplaats vanuit de Robrecht van Vlaanderenlaan wordt vernieuwd met water doorlatende materialen en groenblijvende beplanting.

Transparantie

“We willen de aangelanden zoveel mogelijk informeren over de komende werken en hadden dan ook een infomarkt voorzien. Hier probeerden we uitleg te geven over het project en ook directe vragen van geïnteresseerden te beantwoorden. De respons van het aanwezige publiek was heel positief en we zijn dan ook heel blij dat we met zo een buurtproject kunnen uitpakken.” concludeert schepen Van Volcem.

Heraanleg groenzone, opritten en trottoir in gedeelte Koolkerkse Steenweg

15 okt

De Stad Brugge laat de groenzone, de opritten en het voetpad aan beide kanten van de weg in de Koolkerkse Steenweg tussen Brugse Steenweg en August Vermeylenstraat heraanleggen. Verkinderen Aannemingen zal de werkzaamheden uitvoeren van 14 oktober tot en met 19 november.

Verkeersimpact?

Het doorgaand verkeer langs de Koolkerkse Steenweg wordt volledig afgesloten tussen de Brugse Steenweg en de August Vermeylenstraat. Er zijn omleidingen voorzien via de Jules van Praetstraat, Noorweegse Kaai en R30. Het verkeer komende van de R30 kan plaatselijk omrijden via de Leon de Foerestraat naar de Noorweegse Kaai. De omleiding geldt zowel voor motorvoertuigen als voor fietsers. Bewoners kunnen enige overlast ondervinden, omdat ze tijdens de werken hun oprit niet kunnen gebruiken.

De bussen (lijn 4 en 90) rijden als volgt:

– komende van Koolkerke: Jules van Praetstraat, Louis de Potterstraat, Leon de Foerestraat, Koolkerkse Steenweg

– komende van de Koolkerkse Steenweg: Leon de Foerestraat, Louis de Potterstraat, Jules van Praetstraat, Brugse Steenweg.

Bushalte Brugge Ons Tehuis wordt niet bediend. De Lijn voorziet een tijdelijke vervanghalte in de Cornelis Everaartstraat.

Plantenkeuze

Voor de plantenkeuze stellen we voor om dit in te vullen met sneeuwbes (symphoricarpos) als rond geschoren haagblokken. Deze plant geeft een roze bloei en bessen we kunnen dit stimuleren met de correcte snoeiperiodes.

Meer weten?

Een overzicht van wegwerkzaamheden in Brugge vindt u op https://www.brugge.be/openbare-werken

Mercedes in Brussel

12 okt

BRUSSEL – Vlaams volksvertegenwoordiger Mercedes Van Volcem zetelt in de commissies Wonen & Onroerend Erfgoed en Mobiliteit & Openbare Werken. Vanuit het Vlaams parlement probeert ze met een Brugse bril het leven van de Vlaming te beïnvloeden voor het goede.

Mercedes doet stof opwaaien in het Vlaams Parlement. “Als de minister de factuur voor de mensen wil verlagen, dan heeft ze aan mij een partner. Toch is ook een visie op langetermijn nodig om meer mensen te mobiliseren te isoleren en te investeren in hernieuwbare energie. Die stimulansen blijven voorlopig uit”, aldus de Vlaams Volksvertegenwoordiger. Bekijk hier het filmpje van haar tussenkomst over Energie.

Stad Brugge investeert in extra sfeer met 972 kerstbomen

11 okt

BRUGGE – Tijdens de kerstperiode worden er traditioneel op diverse locaties op het openbaar domein kerstbomen geplaatst. Ook dit jaar investeert de Stad in mooie kerstbomen. De gezellige sfeer van Wintergloed wil Stad Brugge dit jaar doortrekken richting de binnenstad en alle winkelstraten. “Tijdens de komende kerstperiode zetten we dan ook onze poortstraten en winkelstraten en pleinen in de kijker door de lokale handelaars een gratis kerstboom aan te bieden. De kerstbomen zorgen automatisch voor meer sfeer en zorgen voor een gezellige sfeer in de stad. Het bevordert ook de gezelligheid van de straten en de sfeer tussen de handelaars”, zegt schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem.

In 2019 gestart met mooie en grote kerstbomen op de Burg en de Markt van 13 meter hoog. De drie mooie bomen worden ook door onze diensten uitgekozen zodat elke Bruggeling fier op deze kerstbomen kan zijn. Vroeger waren de kerstbomen niet zo mooi en werd er vaak kritiek geuit op de magere kerstboom op de Burg. Sinds 2019 kwam daar alvast verandering in door te investeren in grote en mooie kerstbomen en door op diverse nieuwe plaatsen kerstbomen te voorzien in de binnenstad en de deelgemeenten. 

In 2020 werd tijdens de coronacrisis ook gestart met het initiatief ‘Ik wil een kerstboom’ in de poortstraten en dit wordt uitgebreid naar 30 winkelstraten in de binnenstad.

Schepen Mercedes Van Volcem: “Vandaag lanceren we de actie aan boetiek Ruth in de Sint-Jakobsstraat en we hopen dat vele handelaars zich inschrijven. Samen gaan we voor een gezellige stad. Hoe gezelliger het winkelen is, hoe beter voor de stad en hoe beter voor de winkeliers, restaurants, hotels, bezoekers en onze eigen inwoners. Niet minder dan dertig winkelstraten in de binnenstad zullen beleverd worden door onze diensten. We hopen dat alle handelaren enthousiast is en dat ze onderling elkaar stimuleren om mee te doen.”

“Versierde poortstraten zijn een eyecatcher voor onze handelsgebieden. Ze lokken de mensen naar de binnenstad. Daarom investeren we dit jaar verder in extra sfeer door onze handelaars een kerstboom aan te bieden. Op deze manier dragen ook zij mee aan de gezellige sfeer die onze Brugse stad typeert tijdens de kerstperiode”, zegt burgemeester Dirk De fauw.

Praktisch

Inschrijven

Er hoeft enkel een aanvraag te gebeuren voor 18 oktober via  https://www.brugge.be/kerstbomenwinkelstraten.

Levering

De kerstbomen worden afhankelijk van de straat tussen 29 november en 9 december geleverd  in de binnenstad en op 10 december aan de handelaars in Dudzele en Lissewege. Het is wel belangrijk dat er minimum 1 meter doorgang gegarandeerd wordt na het plaatsen van de boom. 

De handelaar staat zelf in voor de plaatsing van de kerstbomen, maar ook voor eventuele verlichting of versiering. De bomen kunnen vastgemaakt worden door de handelaar zelf of in een pot geplaatst worden aan de gevel. “Het is wel belangrijk dat ze een meter vrijwaren op het voetpad als doorgang”, zegt schepen Van Volcem.

De Stad hoopt alvast op een positieve en grote respons. “Hoe meer handelaars zich registreren voor een kerstboom, des te gezelliger onze stad. Ik kijk alvast uit naar het resultaat. Onze stadsdiensten warmen zich al op. De uitrol is een heus karwei, maar ze zullen dat zoals altijd tot een prachtig einde brengen. Vorig jaar was onze eerste actie alvast een groot succes: 264 handelaars dienden een aanvraag in”, aldus de schepen.

.

Lichtjes en rood lintje

We vragen ook dat de kerstbomen door de handelaars zelf worden versierd met lichtjes en rode fluwelen strikjes. Zo ontstaat er ook harmonie in de straat. 

Ophaling

In de week van 10 januari 2022 worden de bomen dan door de groenophaling weer opgehaald. Dat is 10 januari voor Dudzele/Lissewege en 13 januari voor de binnenstad.

Aantallen en plaatsen: 972 kerstbomen 

In totaal plaatst de Stad dit jaar ongeveer 972 kerstbomen verdeeld over het Brugse grondgebied.

Schepen Mercedes Van Volcem: “We voorzien ze dus in dertig winkelstraten in de binnenstad, diverse pleinen, in onze polderdorpen Lissewege en Dudzele en ook in Zeebrugge op zeedijk. Elke deelgemeente krijgt een kerstboom. De bomen zullen opgesteld staan op publieke plaatsen in de stad en we voorzien honderden bomen voor de handelaars.”

“We voorzien ook een aantal nieuwe locaties en de Burg zal dit jaar de meeste kerstbomen tellen, meer bepaald dertig kersbomen naast de reuze boom van 9 meter.”

“Ook het Minnewaterwinterterras wordt een kerstpareltje. Het zal zeker ook gezellig worden, want de Markt en Simon Stevin en het Zand zullen nu een kerstmarkt hebben en de ijspiste is opnieuw aan het Minnewater op het water.”

Wintergloed

Naast de kerstbomen in de stad, mag Brugge een derde editie van Wintergloed ontvangen. “Dertien lichtinstallaties zullen Brugge tot een hoger niveau heffen tijdens de kerstperiode. Er zal een kerstmarkt zijn op de Markt, ’t Zand en het Simon Stevinplein. Er zal op de Markt een prachtige onthaalkoepel gezet worden. De schaatspiste met winterbar wordt de kerst op de taart. Wintergloed zal voor een groot deel op de Vesten plaatsvinden en al wandelend door het Astridpark”, sluit Van Volcem af.

Bijlage:

Overzicht levering kerstbomen:

  • 29 november: leveringen Hoogstraat en Langestraat
  • 30 november: leveringen Ezelstraat en Smedenstraat
  • 1 december: leveringen Sint-Jacobsstraat en Katelijnestraat
  • 2 december: leveringen Gentpoortstraat, Mallebergplaats
  • 3 december: leveringen Vlamingstraat, Academiestraat, Niklaas Desparsstraat, Breidelstraat, Burg, Philipstockstraat, Jozef Suvéestraat
  • 6 december: leveringen Sint-Amandsstraat, Eeckhoutstraat, Wollestraat
  • 7 december: leveringen Noordzandstraat, Dweersstraat en Steenstraat
  • 8 december: leveringen Zuidzandstraat en Geldmuntstraat
  • 9 december: leveringen Markt, ’t Zand, Zilverpand, Vrijdagmarkt, Mariastraat, Sint-Annaplein, Walplein.
  • 10 december de handelaars van Lissewege en Dudzele: Dorpsplein, Dudzeelse Steenweg, Sint – Lenardstraat, Westkapelsesteenweg, Lisseweegs Vaartje, Onder de Toren, Stationsstraat, Walram Romboudtstraat en Jacob Reyvaetstraat.

Brugge bloemt komend voorjaar met 531.640 bloemen #BRUGESINBLOOM #BRUGGEBLOEIT

8 okt

BRUGGE – Brugge maakt sedert huidige legislatuur de bloemen bloeien. In oktober gaan 531 640 bloembollen in de grond. Deze legislatuur (2019 en 2020) werden in Brugge 1,2  miljoen bloemen geplant. Dat is tien bloembollen per inwoner, stelt Van Volcem Mercedes. We gaan door op de ingeslagen weg, lacht schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem (Open Vld) door in het najaar van 2021 nog eens 425.000 verwilderingsbloembollen, 106.800 tulpen en andere voorjaarsbollen en 34.000 vergeet-me-nietjes in wisselperken aan te planten. Niet enkel het Brugs centrum komt aan de beurt maar ook de deelgemeenten.  De teller staat half weg de legislatuur op 1,6 miljoen bloembollen.

Openbaar Domein zorgt voor de aankoop en aanplant van bloembollen om de stad te laten bloeien en kleurrijker te maken. Door hun vroege bloei zijn bloembollen een belangrijke voedingsbron voor bijen en andere insecten, daar ze nectar en stuifmeel bevatten. Onder andere door deze aanplant, nam Brugge in 2020 de hoofdprijs van bijenvriendelijkste gemeente, uitgereikt door het Departement Omgeving, mee naar huis.

De eerste bloembollen beginnen te bloeien in januari (winterakoniet, sneeuwklokje), gevolgd door de vele krokussen en de eerste narcissen in februari. De bloeiperiode loopt tot mei -juni en wordt afgesloten met soorten zoals sieruien. 

De verwilderingsbloembollen worden niet gemaaid in mei en juni en keren dan steeds elk jaar terug. 

  1. Verwilderingsbloembollen:

Centrum

In het Centrum worden er op 4 plaatsen zo’n 66.000 bloembollen geplant:

  • 19.500 op het Ezelpoortplein
  • 15.500 in het Astridpark
  • 12.000 in Oud-Sint Jan
  • 19.000 in de Brugse Vesten (Binnen Smedenvest, Boeverievest)

Brugge Oost

In Assebroek worden op 11 plaatsen zo’n 87.500 bloembollen geplant:

  • 500 aan de Sint-Kristoffelkerk
  • 35.500 op de centrale begraafplaats
  • 13.000in de Baron Ruzettelaan
  • 10.000 aan het Interbad
  • 11.000 in de Tramstraat/Matmeers
  • 4.000 aan de hoek van de Astridlaan met de Kerklaan
  • 2.000 Rotonde ’s HeerBoudewijnsburg
  • 1.000 Pastoor Verhaegheplein
  • 4.000 Mispelbilk/ ’t Leitje
  • 4.500 Burgemeester van Renterghemstraat
  • 2.000 Aanvullingen bij bestaande bloembollen

In Sint-Kruis worden op 5 plaatsen 61.200 bloembollen geplant:

  • 37.500in de Raadsherenlaan
  • 4.500 Dekenstraat, zowel in de middenberm van de Malehoek als aan Kantelberg
  • 14.000 in de Bisschopsdreef
  • 200 op het Kerkhof
  • 5.000 in het wijkpark Montpellier

Brugge West

In Sint-Michiels worden op 7 plaatsen 71.800 bloembollen geplant:

  • 3.000 in Het Kloosterhof
  • 16.000 in de Sint-Godelievelaan
  • 8.000 in het Albert Dyserynckpark
  • 37.800 in de Koning Albert I-laan
  • 4.000 in de middenberm van de Koningin Astridlaan
  • 1.500 in de Orchideeënlaan
  • 1.500 in de Hoog Brabantlaan

In Sint-Andries worden op 6 plaatsen 18.340 bloembollen geplant.

  • 1.000 op de begraafplaats
  • 2.000 in de Maurice van Compernollestraat
  • 12.000 in de Legeweg
  • 340 aan de Zithoek SBS De Triangel
  • 1.000 in de Noordveldstraat
  • 2.000 in de Witte Molenstraat

Brugge Noord

In de gemeenten Dudzele, Sint-Pieters, Kruisabele, Zwankendamme, Zeebrugge en Sint-Jozef worden er in totaal 120.000 bloembollen geplant.

  • Sint-Pieters: 30.000 in de Beekweg en 18.500 in de Vaartstraat
  • Kruisabele: 10.000 en in de Vorkstraat/Sikkelstraat 9.000
  • Zwankendamme: 10.000 in de Doornweg, 6.000 in de Zwankendammestraat
  • Zeebrugge: 15.000 aan de Stella MARIS
  • Sint-Jozef: 25.000 in de Graaf De Meulenaerelaan.
  • Dudzele: 4.000 in de Stokerij en 2.500 in het sportpark

2. Bloembollen in wisselperken:

Centrum

In het Centrum worden er op 17 plaatsen in een combinatie van 38.500 bloembollen (tulpen, …) en 11.200 vergeet-me-nietjes geplant.

Brugge Oost

In Assebroek worden op 11 plaatsen in een combinatie van 13.000 bloembollen en 4.300 vergeet-me-nietjes geplant. In Centraal kerkhof worden er verschillende plaatsen in een combinatie van 2.500 bloembollen en 750 vergeet-me-nietjes geplant. In Sint-Kruis worden op 8 plaatsen plaatsen in een combinatie van 11.200 bloembollen en 3.800 vergeet-me-nietjes geplant.

Brugge West

In Sint-Michiels en Sint-Andries worden op 7 plaatsen een combinatie van 25.000 bloembollen en 8.000 vergeet-me-nietjes geplant.

Brugge Noord

In Noord worden op 7 plaatsen een combinatie van 13.500 bloembollen en 5.000 vergeet-me-nietjes geplant.

3. Overzicht van alle bloemen in de stad per jaar

In het najaar 2018 stond Openbaar Domein in voor de aankoop en aanplant van ca. 135.000 verwilderingsbloembollen die bloeiden in 2019. In het najaar van 2019  stond Openbaar Domein in voor aankoop en aanplant van 400.000 verwilderingsbloembollen en ca. 35.000 tulpen in de bloemperken. Er kwam voor het eerst een bij vriendelijk bloembollen mengsel van +65.000 stuks onder de verwilderingsbollen: 435.000 bloemen. In het najaar 2020 werden door Openbaar Domein aangekocht en aangeplant van 600.000 verwilderingsbloembollen en 39.000 tulpen in de bloemperken. Totaal = 639.000 bloemen. Samen 1.074.000 bloemen. In het najaar 2021 worden er door Openbaar Domein er ca. 425.000 verwilderingsbollen en 106.800 tulpen en andere voorjaarsbollenaangekocht en aangeplant en 34.000 vergeet -me nietjes.

 

Drie jaar : 1.778.032 bloembollen

4. Overzicht van de verwilderings- en wisselperk bloembollen per deelgemeente

Verwilderingsbollen
Deelgemeente201920202021
Binnenstad en Kristus Koning74.38068.67066.000
Sint-Pieters39.000153.00048.500
Sint-Jozef/Koolkerke/Kruisabele24.00032.50034.000
Dudzele5006.500
Lissewege17.2002.500
Zwankendamme1.48016.000
Zeebrugge 10.25015.000
Sint-Andries23.20083.15018.340
Sint-Michiels17.91232.75071.800
Sint-Kruis226.80050.80061.200
Assebroek16.200163.10087.500
Totaal438.692598.700     424.840
    
Wisselperken   
Centrum, Oost, West, Noord35.00039.000106.800
    
algemeen totaal bloembollen :473.692637.700531.640

Algemeen totaal : 1643032 bloemen meer 135000 geplant in 2018 is 1778032 euro

5. Andere nieuwe initiatieven

Sedert huidige legislatuur zijn er ook een record bloemetjes op de vensterbanken geplaatst via het buurtinitiatief (2021 : 108000 drie maal zoveel als 2018). Er werden ook bloemen aan bruggen (258 bloembakken) gehangen en de fietstunnels op het Zand (104 bakken). Er staan intussen ook diverse bloembakken op diverse plaatsen waaronder scholen, e.a. (200 bakken). Cortenstaal plant-en zitelementen in o.a. Langestraat, Jan van Eyckplein e.a. (13 elementen). Cortenstaal bloempotten in o.a. Lissewege (30 stuks). Ooievaarsnesten (25 stuks) in Lissewege, Sint-Pieters, Sint-Jozef, Koolkerke, Dudzele, Zeebrugge en Lissewege. De bloementorens (56 stuks) aan de poorten, kerken en in het Noorden van Brugge aan zichtlocaties. Er worden ook 100 hanging Baskets aan verlichtingspalen op ‘t Zand, Markt, Burg en Station en in de deelgemeenten Sint-Kruis en Lissewege en Zeebrugge geplaatst.

Algemene totalen

In centrum kwamen er dus 229800 bloemen bij maar er kwamen er ook heel veel in de deelgemeenten bij. In Assebroek werden er 279000 bloembollen aangeplant.  Koploper is Sint-Kruis met 377200 bloembollen.  Sint-Kruis stond dus echt in de bloemen en krijgt er nu ook in de Raadsherenlaan bij.  Sint-Kruis kent veel groen en groen, mooie ronde punten en kent geen bedrijventerreinen.Ook het Kerkhof en de zones rond de kerk en de Moerkerksesteenweg werden weelderig voorzien van bloemen. Er werd eveneens een grote inspanning geleverd voor de lange en mooi Bisschopsdreef. In Sint-Andries werden 139690 bloembollen geplant en 124584 in Sint-Michiels.

In het Noorden van Brugge voorzagen we in totaal 429430 bloemen waarbij Sint-Pieters koploper is met 236500 bloemen.   Ik zet heb een tandje bijgestoken aldaar omdat de deelgemeente ook veel sociale woningen kent. “We zetten het beleid van bebloeming verder en roepen mensen op de bloemenpracht te ondersteunen met #bruggebloeit en #brugesinbloom.  Vele toeristen fotograferen de bloemen aan de bruggen die prachtige beelden opleveren.  We proberen als stadsbestuur onze inwoners en bezoekers in de bloemen te zetten en hopen dat veel mensen meedoen en hun voortuin bebloemen en vensterbanken bebloemen”, stelt Van Volcem.

Mercedes in Brussel

8 okt

BRUSSEL – Vlaams volksvertegenwoordiger Mercedes Van Volcem zetelt in de commissies Wonen & Onroerend Erfgoed en Mobiliteit & Openbare Werken. Vanuit het Vlaams parlement probeert ze met een Brugse bril het leven van de Vlaming te beïnvloeden voor het goede.

In de commissie Wonen & Erfgoed diende Mercedes Van Volcem (Open VLD), samen met haar collega’s: Nadia Sminate, Tinne Rombouts, Maaike De Vreese, Kurt Vanryckeghem en Allessia Claes, een voorstel tot decreet in. Het voorliggende voorstel van decreet wil aan gemeenten de mogelijkheid geven om winkels en andere gebouwen met economische activiteit op te nemen in hun leegstandsregister na een kortere termijn dan de huidige twaalf opeenvolgende maanden. De huidige regeling is heel restrictief voor lokale besturen die  maatregelen te nemen die het gebruik stimuleren. Het werkt verloedering in de hand en door de algemene maatregel van 12 maanden is er geen maatwerk mogelijk van de lokale besturen zelf. Daarom stellen we voor dat de stad of gemeente zelf over de bevoegdheid beschikt om deze termijn te bepalen, zonder hen ertoe te dwingen om deze termijn direct aan te passen. Je kan het voorstel tot decreet die Mercedes voorstelt, hier al lezen:

Week van het bos van 10 tot 17 oktober

7 okt

BRUGGE – Als schepen van groen en natuur ben ik fier dat Brugge een groene stad is en vele bossen telt, stelt Van Volcem Mercedes . In totaal telt de stad Brugge 1255 ha bos en natuurreservaat.  Vele van de bossen zijn publiek toegankelijk en enkele zijn in privaat bezit.  Dit betekent dat de stad toch bijna 10 procent bos telt.  

De Brugse bossen en natuur

Brugge telt in totaal 19 kleinere bossen en een groot stadsrandbos:  Het Chartreuzinnenbos en Foreest (52 ha), Tudor (40 ha) en Beisbroek (98 ha) en ook het Provinciaal domein Tillegem (131 ha). “Samen is er dus  nu 321 hectare toegankelijk bos. Dat aantal hectare bos wordt nu met 24 hectare uitgebreid tot 345 hectare. Zo vormt deze boscluster de grootste groene long van onze stad. Zo voorzien we als Stad in een prachtige wandelroute en groene fietsgordel”, besluit schepen Mercedes Van Volcem.

De stad nam ook diverse initiatieven de laatste twee jaar om de bossen uit te breiden meer bepaald het Beisbroekbos wordt 24 ha groter en ook het Veltembos (0,5)wordt uitgebreid deze legislatuur.  Elk jaar planten we ook een geboortebos aan waarbij jonge kinderen een boom kunnen komen planten.  De teller zal in 2022 op 1279,5 ha bos en natuur staan.  Intussen planten we ook hoogstammige bomen en investeren ook in tiny forest en ontharden grijze vlaktes.  In totaal kwamen er in Brugge 15300 bomen bij de laatste twee jaar (bosteller).

Ook de provincie nam initiatief op het Fort van Beieren met 12 ha uit te breiden en ook het Tillegem werd uitgebreid door de provincie met 3,7 hectare.  Het grootste privaat bos is het bos rond de Abdij van Male van 40ha.  Ik hoop deze ooit toegankelijk te krijgen voor het publiek, stelt Van Volcem.  We zullen komend jaar aan tafel zitten en vragen aan de familie op eens te starten met open bos weekend te houden.  Deze zomer stelden ze al open via een pop-up initiatief.

Stadsbos Beisbroek

De stad heeft een groot stadsbos rond het domein Beisbroek, waar ook het natuurcentrum gevestigd is.  Van zondag  10 oktober tot 17 oktober is het overal week van het bos en ook de stad Brugge organiseert een hele week activitieten in ons stadsbos Beisbroek. Trek je laarzen aan, een dikke pull en ga in de natuur tussen de bomen, stelt Van Volcem bevoegd voor natuur in Brugge.

De coronacrisis heeft ons aangetoond hoe belangrijk het is dat elke Bruggeling voldoende openbare natuur in de nabijheid heeft. Daarom zet ik zowel in op nieuwe kleinere parken en natuurgebieden op wandelafstand, als op grotere domeinen waar we heen kunnen om te wandelen, te fietsen en te genieten. 

Bomen en bossen zijn vandaag onze parasols. In tijden van hitte bieden onze bossen verkoeling. Als schepen wil ik alle Bruggelingen  aanmoedigen om samen tijd door te brengen in het bos en de parken”, zegt schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem.  De uitbreiding van het 24 ha bos waar de Stad al sinds 2007 vragende partij voor is, is een mooie opsteker die tussen 2020-2022 wordt gerealiseerd net als de uitbreiding van het Veltembos. De stad kocht ook 27 ha in Male waarvan 7 ha bos.

Als stadsbestuur kunnen we het belang van bijkomende bomen niet genoeg benadrukken. Bomen zorgen niet alleen voor meer groen, ze dragen ook bij aan de strijd tegen de klimaatopwarming en bieden zuivere lucht en bescherming tegen de hitte. Zo dragen we een steentje bij aan een gezonde toekomst voor onze stad en haar inwoners, stelt Van Volcem Mercedes”.

Drie fases uitbreiding Beisbroek

De eerste zone die we inrichten omvat een westelijk deel van 6,7 hectare die we nu aan het inrichten zijn.

In deze zone kunnen we al een deel van het ruiter- en mountainbikepad verplaatsen en wordt een eerste bosuitbreiding gerealiseerd via geboortebos. Het jaar nadien komt 9,57 hectare in inrichting. Daar zal een tijdelijke inrichting gebeuren.

Het sluitstuk volgt in 2023-2024 met de laatste 7,52 hectare. Op dat moment kan het ruiter- en mountainbikepad afgewerkt worden, net als de bufferzone. Vanaf de bufferzone gerealiseerd is, zullen de laatste delen bebost worden en vervolgens worden de heide- en graslandstroken ingericht.”

Picknick

Verspreid over de stedelijke bossen Beisbroek (98ha plus 24 ha), Foreest, Chartreuzinnenbos (21ha) en Tudor (40ha) werden ondertussen verschillende, gezellige picknickplekken ingericht. “Er is ruimte genoeg voor onze inwoners om te ontspannen en te genieten van de Brugse topnatuur”, aldus de Brugse schepen. Er staan ook diverse picknickbanken.

Deze week in Beisbroek

Wat is er in de herfst prachtiger dan het bos. Dikke pakken bladeren vallen. De bosbewoners zijn druk in de weer met een wintervoorraad te sprokkelen. Paddenstoelen en zwammen laten hun vruchtlichamen in alle maten en vormen zien. Steeds iets nieuws te ontdekken voor jong en oud.

Naast een uitgebreid aanbod voor vele klassen die een uitstap maken naar het bos, biedt het Natuurcentrum ook enkele activiteiten aan voor het ruime publiek. Het belooft dit weekend alvast mooi weer te worden.  Reden voor een uitstap in de Brugse bossen.

In Beisbroek kan elke sportieveling terecht, onder meer om er te joggen en te mountainbiken. Evengoed is het ook voor ruiters een ideale omgeving.

  1. Tal van activiteiten tijdens de week van het bos

Zondag 10 oktober: paddenstoelenwandeling

In samenwerking met de mycologische werkgroep vertrekt om 14u een paddenstoelenwandeling.  De plaats van vertrek is aan het kasteel van Beisbroek. Er groeien heel wat unieke soorten in het bos en op de heide. Steeds verassend.  

Woensdag 13 oktober: ravot je rot

Deze activiteit richt zich op kinderen tussen 6 en 12. Via allerlei speelse natuuruitdagingen prikkel je al je natuurzintuigen.  Er is ook een planetenwandeling.

Woensdag 13 oktober: cursus paddenstoelen voor beginners (Natuurpunt) 9u30 tot 16u30.

Een voormiddag theorie en een namiddag praktijk zorgt dat alle deelnemers met een basiskennis over zwammen naar huis keren.  Mensen zijn steeds meer geïnteresseerd in natuur.  Ze plukken ook graag paddestoelen, maar sommige zijn ook giftig. Niet zonder risico, zegt schepen van Natuur Mercedes van Volcem

Zondag 17 oktober: bossnoeptocht

Warm ingeduffeld en met laarsjes aan het bos in met het hele gezin. Onderweg genieten van geuren en smaken. Niet allen van het herfstbos, maar ook van de proevertjes onderweg. Zelf een kruidentheetje maken, badzout mengen, appeltjes proeven,… Een gezellige gezinsactiviteit om van te smullen.

Je kan je voor deze activiteiten inschrijven via https://vrijetijd.brugge.be/buitenbeentjes

  • Tentoonstelling : Natuur van bij ons

Tijdens de week van he bos laten we je ook graag kennis maken met de natuur van bij ons. Dit met een prachtige fototentoonstelling.  Enkele natuurfoto’s fleuren de muren van de kruidentuin in Tudor helemaal op.  De beelden zijn van natuurfotograaf Erwin Derous, recent in pensioen.


Ook in het Natuurcentrum zal er dit najaar een fototentoonstelling te zien zijn met mooie natuurfoto’s van de hand van Erwin Derous.
De tentoonstelling start vanaf 10 oktober en is het ganse najaar te bezichtigen in het Natuurcentrum. 

Je kan sedert enkele maanden ook het Natuurcentrem en de Kruidentuin volgen op instagram.

  • Spelprikkels in de bossen van Beisbroek.

In het domein Beisbroek komen er enkele spelprikkels. Op het voorplein kunnen kinderen op grote afstand communiceren door spreekbuizen of eens kijken door een caleidoscoop. Een grote salamander zal het voorplein opfleuren en de allerkleinste prikkelen om er op te klauteren.

In het bos wordt het wandelspeelpad speciaal uitgewerkt voor jonge wandelaars. Dieren uit het bos zullen er verwerkt worden in speelelementen langs de wandelroute. Zo zal er bijvoorbeeld een spin in hout zijn, waar kinderen dan kunnen op klauteren en spelen. Eens de houten dieren geplaatst worden, zal dat dus een extra beleving zijn voor als je als gezin op pad trekt. De realisatie hiervan zal tijdens de week van het bos gebeuren.

  • Wandelen in Beisbroek

De herfst is de ideale periode om er op uit te trekken. Genietend van de prachtige herfstkleuren kan je een wandeling maken in het domein Beisbroek.  Sedert het voorjaar zijn er ook 5 bewegwijzerde wandeling loosden je doorheen dit prachtige domein met verschillende afstanden voor mensen die korte of lange wandelingen willen doen. De routes zijn mooi aangegeven.

  • Cafetaria in Beisbroek en cafeteria Tillegembos

EINDELIJK groen licht: het stadion komt er

6 okt

BRUGGE – Na een kleine 15 jaar is er eindelijk soelaas voor de voetbalclub Club Brugge. Vandaag werd de vergunning toegekend voor het nieuwe voetbalstadion. Een strijd die al in 2007 van start ging, komt zo tot een einde. Het Cercledossier is momenteel nog niet ontward, maar daar wordt hard aan gewerkt.

In het nieuwe stadion van Club Brugge zullen alleen voetbalwedstrijden mogen plaatsvinden en geen evenementen of concerten. Ook de commerciële mogelijkheden blijven beperkt: een shoppingcentrum mag niet.

De Vlaamse ministers van Economie en Omgeving, Crevits en Demir, hebben woensdag hun handtekening gezet onder een omgevingsvergunning voor het nieuwe stadion op de Olympiasite, waar Club nu al speelt in het Jan Breydelstadion. Het nieuwe stadion mag 40.116 toeschouwers ontvangen, het huidige heeft maar 29.062 plaatsen. 

Tegenstanders kunnen nog tegen de vergunning in beroep gaan, maar het gaat toch om een flinke stap vooruit voor het project. De voorwaarden bij de vergunning zijn wel vrij strikt. Club mag enkel een fanshop, museum en bistro uitbaten in zijn stadion, geen shoppingcentrum. En er zal ook een “ongezien mobiliteitsplan” gelden om de hinder voor buurtbewoners te beperken. “We gaan erop toezien dat het plan goed wordt uitgevoerd”, zei minister van Omgeving Demir. Bewoners zullen terechtkunnen bij een klachtenpunt. Demir en Crevits benadrukten tijdens de persconferentie herhaaldelijk dat er ook voor Cercle Brugge aan een oplossing wordt gewerkt. Het stadiondossier van de tweede ploeg in Brugge, die momenteel het stadion deelt met Club Brugge, zit nog vast.

15 jaar lang

In januari 2007 stelt Michel D’Hooghe, de voorzitter van Club Brugge, de stadionplannen voor. Zijn idee: een nieuw stadion tegen 2018 in Loppem naast de E40.

In april 2009 beslist de Vlaamse Regering dat het stadion mag komen op de Chartreusesite op Brugs grondgebied. Het stadion komt niet alleen maar zal een complex worden met winkels en kantoren. in de zomer van 2010 geeft de Vlaamse commissie voor Ruimtelijke Ordening een negatief advies. De mobiliteit geeft heel wat problemen in de buurt. De buurtbewoners ondersteunen die gedachte en gaan in protest tegen het idee.

Niet één maar twee stadions

In het najaar van 2013 trekt de Raad van State er de stekker uit: op de Chartreusesite komt er geen stadion voor de Brugse voetbalclub. In november dat jaar komt er een nieuw plan. Niet voor één stadion maar voor twee voetbalstadions langs de Blankenbergse steenweg. De stadions zullen respectievelijk 44.000 zitjes voor Club en 12.000 zitjes voor Cercle.

In het voorjaar van 2015 beslist de stad Brugge dat er één stadion komt langs de Blankenbergse Steenweg. Cercle Brugge mag in het Jan Breydelstadion blijven. En de Vlaamse Regering verklaart zich akkoord. Het nieuwe stadion kwam nooit zo dichtbij en lijkt realiteit te worden.

Er lopen een pak klachten binnen tijdens het openbaar onderzoek. Onder meer bouwbedrijf Ghelamco en topman Paul Gheysens tekenen bezwaar aan. Ook Groen vzw trekt van leer en wil de landbouwgronden die zouden verdwijnen liefst groen zien blijven. Het is bovendien erg lang wachten op een advies van de Raad van State over het project. Club Brugge kijkt verder naar alternatieven.

Plots is daar de Olympiasite weer. Niet Cercle, maar wel Club zou op Olympia blijven en een stadion bouwen náást het huidige. Het oude Jan Breydel zou dan tegen de vlakte gaan. Niet Club, maar wel Cercle legt nu zijn hoop op de Blankenbergse Steenweg.

De Raad van State legt een bom onder het stadiondossier in Brugge. Er mag géén stadion gebouwd worden langs de Blankenbergse Steenweg, oordeelt het juridisch orgaan. Ook voor Club is dat slecht nieuws, want de stad wil een oplossing voor beide teams.

Onder impuls van Vlaams minister Zuhal Demir (N-VA) en het aanpassen van punten en komma’s verklaart de Raad van State zich toch akkoord met twee voetbalstadions in Brugge. De Vlaamse regering keurt het gewestelijk ruimtelijk uitvoeringsplan voor een voetbalstadion voor Cercle en een bedrijventerrein langs de Blankenbergse Steenweg goed.

Club Brugge dient een omgevingsaanvraag in voor de bouw van een nieuw stadion naast het huidige en houdt infomomenten voor de buurt. Er zijn bezwaren.

Minister Demir kent de omgevingsvergunning toe. In het voorjaar van 2022 komt er meer nieuws over de locatie voor Cercle.

Fruitpluk in Brugse Boomgaarden is een succes!

6 okt

Naar jaarlijkse gewoonte wordt de publieke fruitplukdag georganiseerd. 1 dag per jaar worden dan verschillende boomgaarden opengesteld. “In totaal namen 1.757 mensen deel dit jaar, goed voor 3.200 kilogram aan fruit. Een groot succes.” Volgens schepen Mercedes Van Volcem (Open VLD Plus).

Kan een afbeelding zijn van een of meer mensen, staande mensen, boom en buitenshuis

“Fruitbomen gedijen goed in en rond Brugge. Daar laten we graag een breed publiek van meegenieten. 1 dag per jaar worden verschillende boomgaarden opengesteld. Op die dag is iedereen welkom om te komen genieten van de beschikbare oogst.” geeft Van Volcem aan. Er groeit een grote variatie van oude rassen eet-, stoof-, cider-, appelen en peren in de Boomgaarden. Ideaal voor taart, appelmoes of gewoon om zelf op te eten.

“De natte, koude lente en zomer baarden ons wat zorgen in verband met de opbrengst en mogelijkheid tot plukken. Nu blijkt uit de opkomst dat we de fruitplukdag toch als een groot succes mogen beschouwen.”

Mercedes in Brussel

6 okt

BRUSSEL – Vlaams volksvertegenwoordiger Mercedes Van Volcem zetelt in de commissies Wonen & Onroerend Erfgoed en Mobiliteit & Openbare Werken. Vanuit het Vlaams parlement probeert ze met een Brugse bril het leven van de Vlaming te beïnvloeden voor het goede.

Mercedes stelde een schriftelijke vraag gericht aan Vlaams minister van Mobiliteit en Openbare werken Lydia Peeters. Ze informeerde naar de stand van zaken in verband met het Fietssnelwegennetwerk. Op 15 maart 2018 werd het netwerk van fietssnelwegen namelijk vastgelegd in een ministerieel besluit. Ze stelde vragen over de signalisatie en bewegwijzering, maar wees ook op het grensoverschrijdend karakter van de fietssnelwegen. Je kan de vragen die Mercedes stelt en het antwoord van de minister, hier al lezen.