Tag Archives: Brugge

GESCHIEDENIS v/d gietijzeren BRUGSE BANKVOET

11 mei

Geïnteresseerd in de geschiedenis van de gietijzeren Brugse Bankvoet? Lees dan onderstaand zeker het werk van Arman Decloedt.

Arman Decloedt was de bedrijfsleider van de gewezen ijzergieterij Decloedt-Decov te Veldegem die een groot aantal van die bankvoeten heeft geleverd aan de stad Brugge vanaf 1950 tot en met 2015. Armand contacteerde ons enkele dagen terug na het lezen van ons bericht “400 Brugse zitbanken krijgen nieuw verflaagje. De zwanehals of griffioenkop, de zitbank waar alle Bruggelingen zo vertrouwd mee zijn krijgt in 2020 een welverdiende opknapbeurt”.

De Brugse bankvoet, een vertrouwd zicht in ons straatbeeld.

Arman heeft enkele jaren terug opzoekingen gedaan in het Stadsarchief van Brugge naar de herkomst van de typische Brugse bankvoet. De corona-lockdown en ons bericht hebben hem weliswaar aangezet om eindelijk een “verslag” te maken van zijn interessante opzoekingen. Onderstaand kunt u dit verslag rustig doornemen.

Arman had echter ook een vraag voor de aandachtige lezer van deze blog. Hij wil namelijk een oude Brugse bankvoet van het eerste type (= van voor 1951) op het spoor komen. Indien iemand onder jullie tips hebben hieromtrent, aarzel dan niet om ons te contacteren op kabinet.vanvolcem@brugge.be . wie weet of er een Bruggeling in zijn tuin of op zolder nog een bankvoet heeft staan van het oude type…

Rodenonnenstraat permanent toegankelijk via Katelijnestraat en Visspaanstraat

8 mei

De toegang tot de Rodenonnenstraat via de Katelijnestraat en de Visspaanstraat zal vanaf nu permanent toegankelijk zijn. Deze beslissing nam het Brugse stadsbestuur om de onduidelijkheid hieromtrent weg te nemen. “De Rodenonnenstraat maakt deel uit van het openbaar domein. Het afsluiten ervan druist in tegen de algemene principes waaraan het openbaar domein moet voldoen”, reageert schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem (Open Vld Plus). De plaatsing van de paal en het openen van de poorten zullen eerstdaags uitgevoerd worden.

In 2012 werd aan de NV Katelijne de toelating gegeven voor de realisatie van het bouwproject “De Wispeltuin” op het terrein van het voormalige klooster Redemptoristinnen langs de Katelijnestraat. Deze tuin, gelegen tussen de Rodenonnenstraat en de Visspaanstraat, werd enkele jaren geleden nog dagelijks ontsloten via de conciërge van het Europacollege. Gelet op de geplande overdracht naar het openbaar domein worden deze poorten echter sinds enige tijd niet meer bediend.

Toegang tot de Visspaansstraat via de Mispeltuin

Toegankelijkheid

“Gezien de werken in de Katelijnestraat kan deze echter verbinding nuttig gebruikt worden. Daarom bekeek Stad Brugge op verzoek van de bewoners van de Visspaanstraat de mogelijkheid om deze poorten terug te openen”, vertelt Schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem. In navolging van onze eerdere beslissing ontstond echter wat onduidelijkheid of de poorten nu al dan niet permanent open zouden staan. “Onze visie hierop is duidelijk”, licht schepen Van Volcem toe, “de Rodenonnenstraat maakt deel uit van het openbaar domein. Het afsluiten ervan druist in tegen de algemene principes waaraan het openbaar domein moet voldoen. Daarom werd beslist om de poort kant Visspaanstraat en de poort aan de onderdoorgang van de woningen (nr. 14-15) permanent open te laten.

Aangezien we willen vermijden dat er gemotoriseerd verkeer op de site zou komen zal aan de zijde van de Visspaanstraat wel een trottoirpaal geplaatst worden, zoals ook werd voorzien op het originele ontwerpplan. De werken zullen eerstdaags uitgevoerd worden.

Werken in tijden van corona: herstel voetbalvelden

7 mei

De medewerkers van Stad Brugge zijn volop bezig met het herstel van de voetbalvelden en binnenkort komen ook de krachtbalvelden aan de beurt. “Door de huidige coronacrisis en in de wetenschap dat er geen sportwedstrijden kunnen plaatsvinden tot en met 31 juli, hebben we onze planning volledig aangepast”, reageert schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem (Open Vld Plus). “We spelen dus flexibel in op deze situatie.”

De aannemers verwijderden reeds het onkruid op de 10 belangrijkste sportvelden en al van 5 velden werd de toplaag belucht (10 andere volgen nog in functie van de zaaiwerken).

Momenteel is men bezig met:

  • Nivelleren met nieuwe teelaarde
  • Egaal slepen
  • En opnieuw zaaien van gras.
    👉 Onze medewerker gebruikten hiervoor al ca. 3.000 kg aan graszaad (ca. 250kg/voetbalveld). Binnenkort verwachten wij een extra levering van 5.500 kg om de voetbalvelden te voorzien van extra gras de komende periode.
Van de nood een deugd maken: de sportvelden zullen er deze zomer uitstekend bij liggen.

We doen binnenkort

  • Geven van een eerste meststofbeurt vanaf 15 april (ca. 4000 kg)
  • Rondgang van de voetbalclubs met boorput t.b.v. een sproeikar voor water bij een eventuele drogere periode later op het jaar.

We doen er dus alles aan om de sportzomer hopelijk vanaf 01/08 te kunnen aftrappen met prachtige velden 💪

Vrachtwagenparking nabij A11 gevonden

4 mei

Nabij het op/afrittencomplex van de A11 werd eindelijk een zone gevonden die 146 vrachtwagens en 18 personenwagens zal kunnen ontvangen

“Nabij het op/afrittencomplex van de A11 werd eindelijk een zone gevonden die 146 vrachtwagens en 18 personenwagens zal kunnen ontvangen”, aldus schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem (Open Vld Plus). “Het parkeren van vrachtwagens is een oud zeer die al geruime tijd aansleept. Het is dan ook zeer positief dat dit stadsbestuur erin is geslaagd om een duurzame oplossing te vinden.”

De zoektocht naar een geschikte locatie voor een vrachtwagenparking in de nabijheid van de A11 kende al verscheidene obstakels. “Nabij het op/afrittencomplex (19 – Heist/ Kaaien 400-999) werd eindelijk een zone gevonden die plaats zal kunnen bieden aan 146 vrachtwagens en 18 personenwagens”, vertelt een opgetogen schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem. De aantakking zal gebeuren op de N3000.  

Ook het Agentschap Wegen en Verkeer en de Maatschappij van de Brugse Zeehaven (MBZ) waren niet doof voor dit pleidooi van onze stad. “De gekozen locatie is in ieder geval ook een duurzame oplossing”, aldus Schepen Van Volcem, “voor vrachtwagens komend vanuit het hinterland van Europa en met bestemming achterhaven vormt dit een ideale locatie. Bovendien is het ook op een respectabele afstand van woningen en de dorpskern van Dudzele.”

Na het afronden van de A11 en de flankerende infrastructuur werd een inrichtingsstudie opgemaakt voor deze zone. De inrichting van een tankstation (sanitair, horeca, shop, edm) zal gevat worden in een afzonderlijke procedure. Hier werden dus nog geen knopen over doorgehakt.

14 nieuwe laadpunten voor Brugge

4 mei

Met de selectie van 14 nieuwe laadpunten voor Brugge zijn we weer een stap dichter bij het bereiken van ons doel om tegen 2020 zo’n 61 laadpunten operationeel te hebben.

In totaliteit moeten tegen eind 2020 zo’n 61 laadpunten operationeel zijn op Brugs grondgebied. Er dienen nog 16 locaties voorzien te worden.

“Met de selectie van 14 nieuwe laadpunten voor Brugge zijn we weer een stap dichter bij het bereiken van ons doel om tegen 2020 zo’n 61 laadpunten operationeel te hebben. Voor de plaatsing, aansluiting en aanbesteden heeft de stad in het verleden al beslist om beroep te doen op Fluvius. Enkel de signalisatie dient voorzien te worden door Openbaar Domein”, vertelt schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem (Open Vld Plus).

Als lokaal bestuur dient de Stad enkel te voorzien in twee parkeerplaatsen per laadpunt. De stad wordt geen bijkomende kosten aangerekend voor plaatsing, aansluiting en uitbating van de paal.

Op volgende locaties wordt telkens 1 laadpunt voor 2 elektrische voertuigen ingericht:

1. Guldenvlieslaan 1/residentie Gulden Vlies –  8000 Brugge

2. Calvariebergstraat 88 – 8000 Brugge

3. Boninvest 18 – 8000 Brugge

4. Collaert Mansionstraat 10 aan de kerk – 8000 Brugge

5. Professor Dokter J. Sebrechtstraat 2 – 8000 Brugge

6. Woensdagmarkt 8  – 8000 Brugge

7. Gaston Roelandtsplein – 8310 Assebroek

8. Ten Boomgaard 72 – 8200 Sint-Michiels

9. Sint -Hubertuslaan 52 – 8200 Sint-Andries

10. Gruttostraat 9 plein – 8380 Lissewege

11. Oude pastoriestraat –  plein jakob Reyvaertstraat – 8380 Lissewege

12. Rederskaai 2 jachthaven – 8380 Zeebrugge

13. Londenstraat – 8380 Zeebrugge

14. Lisseweegsesteenweg 138 pleintje – 8380 Zwankendamme

2737 Brugse zelfstandigen vragen hinderpremie aan

30 apr

In Brugge hebben al 2.737 zelfstandigen hun hinderpremie bij de Vlaamse overheid aangevraagd.

In Brugge hebben al 2737 zelfstandigen hun hinderpremie bij de Vlaamse overheid aangevraagd. “Maar liefst 2292 onder hen hebben hun premie inmiddels al ontvangen”, reageert Vlaams Volksvertegenwoordiger Mercedes Van Volcem (Open Vld), “het is duidelijk dat we onze zelfstandigen niet in de steek laten tijdens deze coronacrisis.”

Omwille van de coronamaatregelen worden sommige bedrijven verplicht de deuren te sluiten. Om hen financieel te ondersteunen, werd de corona hinderpremie in het leven geroepen. “Velen moesten de deuren volledig sluiten en hebben recht op 4.000 euro hinderpremie en een vervangingsinkomen”, vertelt Vlaams Volksvertegenwoordiger Mercedes Van Volcem, “zelfstandigen die open mochten blijven maar zwaar omzetverlies lijden, krijgen een compensatiepremie van 3.000 euro.  

De lockdown in Brugge treft de zelfstandigen hard.

Voor diegene die nog geen aanvraag hebben ingediend. Ondernemers hebben nog tot uiterlijk 5 mei de tijd om hun aanvraag in te dienen bij het Agentschap Innoveren en Innoveren (VLAIO). Hier kan je de corona hinderpremie in geval van verplichte sluiting aanvragen: https://www.vlaio.be/nl/subsidies-financiering/corona-hinderpremie

Afgelopen vrijdag zorgde de Nationale Veiligheidsraad voor een perspectief op een heropstart. “Vanaf 11 mei mogen normaal alle winkels de deuren weer openen”, aldus Mercedes Van Volcem, “deze versoepeling moet de verdere economische schade, faillissementen en ontslagen gaan beperken.”

Provincie Hinderpremie Hinderpremie Betaald Dagvergoeding Betaald
Antwerpen 31.168 25.008 18.734
Brussel hoofdsted. Gewest 980 745 337
Henegouwen 123 105 69
Limburg 16.158 13.188 9.931
Luik 62 56 36
Luxemburg 6 6 3
Namen 17 10 7
Oost-Vlaanderen 26.275 21.182 16.158
Vlaams-Brabant 16.216 12.290 8872
Waals-Brabant 104 83 53
West-Vlaanderen 25.220 21.253 16.463

Tijdelijke werkloosheid

Sinds 13 maart 2020 kan alle tijdelijke werkloosheid als gevolg van het coronavirus worden beschouwd als tijdelijke werkloosheid wegens overmacht. Een werknemer met een lopende arbeidsovereenkomst kan tijdelijk werkloos worden wanneer zijn werkprestaties tijdelijk worden verminderd of opgeschort. Als een werknemer tijdens een periode  “Op basis van de aangiften die tot hiertoe werden ingediend, stellen we vast dat 1.721 werkgevers op het Brugse grondgebied voor maar liefst 14.020 werknemers tijdelijke werkloosheid hebben aangegeven”, geeft Mercedes Van Volcem aan. Ter info: Brugge telt maar liefst 70.000 werknemers.

Om prioriteit te verlenen aan de uitbetaling van de werknemers, werden de procedures sterk vereenvoudigd. “Als gevolg hiervan konden de uitbetalingsinstellingen overgaan tot betalen zonder de goedkeuring van en de behandeling door de RVA af te wachten. Hierdoor ontbreekt bij heel wat dossiers nog veel info waardoor we bijvoorbeeld nog niet beschikken over de verdeling van de tijdelijke werkloosheid volgens woonplaats van de werknemers”, besluit Van Volcem. Dat zal wellicht pas beschikbaar zijn nadat alle dossiers ten gronde werden behandeld en ingevoerd in de databank van de RVA.

Hoofdgemeente van de OndernemingHinderpremieHinderpremie BetaaldDagvergoeding Betaald
Alveringem11610373
Anzegem321263180
Ardooie171152116
Avelgem184154112
Beernem302238189
Blankenberge505457385
Bredene277239187
Brugge273722921830
Damme314257202
De Haan361330257
De Panne311284218
Deerlijk256211165
Dentergem12910284
Diksmuide373327265
Gistel244199154
Harelbeke472397317
Heuvelland202186137
Hooglede206166123
Houthulst14711997
Ichtegem270231172
Ieper725640485
Ingelmunster222183143
Izegem544448359
Jabbeke317245185
Knokke-Heist12601023775
Koekelare16013299
Koksijde587499397
Kortemark243203158
Kortrijk159713141017
Kuurne289250188
Langemark-Poelkapelle12811388
Ledegem189155116
Lendelede897865
Lichtervelde153135107
Lo-Reninge605241
Menen545476374
Mesen987
Meulebeke218191154
Middelkerke533454371
Moorslede221181137
Nieuwpoort370329258
Oostende14851222953
Oostkamp502408328
Oostrozebeke15312299
Oudenburg174146107
Pittem14412389
Poperinge411362274
Roeselare12381045785
Ruiselede1179759
Spiere-Helkijn312921
Staden204166125
Tielt362302236
Torhout407351263
Veurne293258191
Vleteren646039
Waregem846703529
Wervik278240191
Wevelgem521440343
Wielsbeke167134104
Wingene305261202
Zedelgem454377297
Zonnebeke240210160
Zuienkerke655841
Zwevegem402323240

Brugge schorst kosten voor de inname Openbaar Domein

29 apr

Omwille van de COVID-19 maatregelen hebben reeds heel wat bouwprojecten vertraging opgelopen. “Onze bouwondernemers betalen belangrijke bijdragen aan het stad om openbaar domein in te nemen voor het realiseren van hun bouwprojecten. Gezien er heel wat bouwprojecten vandaag stil liggen door overmacht is het een logische beslissing om soepel om te gaan met de kosten voor de inname van het openbaar domein. Zo kunnen we de opgelopen economische schade toch enigszins mee helpen te beperken”, vertelt schepen van Openbaar Domein, Mercedes Van Volcem (Open Vld Plus).

Vanuit de Confederatie Bouw West-Vlaanderen kwam de vraag om vanaf de start van de COVID-19 maatregelen die door de Federale overheid werden opgelegd, en waardoor een groot deel van de werkzaamheden op het openbaar domein moesten worden gestaakt, een opschorting te bekomen van de kosten inzake de inname van het openbaar domein. “Deze kosten moeten betaald worden aan de stad naar aanleiding van het wegenwerken, bouwwerken en andere werkzaamheden en het oprichten of veroorzaken van verkeersbelemmeringen in functie van deze werkzaamheden”, reageert Mercedes Van Volcem, schepen van Openbaar Domein, “maar gezien heel wat bouwprojecten momenteel door overmacht stil liggen is het logisch dat wij gehoor wensten te geven aan de oproep van vele bedrijven. Deze retributie konden we gemakkelijk opschorten om zo wat meer zuurstof te geven.”

Specifiek naar Zeebrugge toe (Strandwijk en omgeving oude Vismijn) werd ook gevraagd toegestaan dat torenkranen en/of stellingen niet moeten gedemonteerd worden tijdens de zomermaanden. “Zo kan de achterstand tegen de start van het bouwverlof zoveel als mogelijk gereduceerd worden en zal ook tijdens deze periode van inname van het openbaar domein ook kosteloos kunnen gebeuren”, besluit Van Volcem.

Gemeentelijke Stedelijke verordening van de Stad Brugge:

https://www.brugge.be/gemeentelijke-stedenbouwkundige-verordening-op-het-bouwen-verkavelen-en-op-de-beplantingen

Randparking Coiseau krijgt uitbreiding

27 apr

Ter hoogte van de randparking Coiseau wordt een halte ingericht voor de shuttlebus.

Randparking Coiseau telt vandaag ongeveer 75 plaatsen. “Het succes van het proefproject met de gratis shuttlebus zorgt ervoor dat deze capaciteit niet meer volstaat”, aldus Schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem (Open Vld Plus). Het college van burgemeester en schepenen zette het licht op groen voor de verdubbeling van de capaciteit van deze randparking.

Ter hoogte van de randparking Coiseau wordt een halte ingericht voor de shuttlebus. Daarnaast komt er ook laadinfrastructuur voor elektrische voertuigen.

Verwezenlijking beleidsprogramma

Een van de punten uit het beleidsprogramma van de Stad Brugge is de uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen op randparkings. Na de realisatie van parking Waggelwater zal nu ook deze herinrichting de mobiliteit in heel Brugge ten goede komen. “Met de verhuis van de vrachtwagenparking komen we bovendien tegemoet aan een vraag van de omwonenden langsheen de Dudzeelse Steenweg die thans tot tegen hun tuin de vrachtwagenparking ingeplant zien”, aldus Mercedes Van Volcem.

De extra parkeerplaatsen voor de uitbreiding komen op de plaats van de huidige vrachtwagenparking. Dit impliceert dat de vrachtwagenparking op een andere locatie moet worden ingericht. “In overleg met de Maatschappij van de Brugse Zeehaven (MBZ) werkten we een oplossing uit: met name een nabijgelegen perceel in de Lodewijk Coiseaukaai, ten noorden van het politiehuis (tussen de parking van het politiehuis en de Binnenweg) wordt de nieuwe vrachtwagenparking, aldus de Brugse schepen van Openbaar Domein.”

“De plannen worden straks opgemaakt zodat de effectieve aanleg kan beginnen. We hopen de uitgebreide parking klaar te hebben voor de zomer van 2021.”

Mercedes Van Volcem, Schepen van Openbaar Domein

Leefbaarheid

De verplaatsing van de vrachtwagenparking wordt alvast een verbetering voor de leefbaarheid van de mensen die nu aan die parking wonen.  “Hiermee realiseren we dus meteen drie zaken”, reageert Van Volcem,” met name in eerste instantie een uitgebreide randparking voor bezoekers aan de rand van het noorden van de stad. In combinatie met fietsen en bussen kan op een vlotte en veilige manier naar het centrum worden gegaan. Ten tweede een herlocalisatie van de vrachtwagenparking die vanaag tot overlast leidde en uiteindelijk een verbetering van de leefbaarheid voor de buurt. Bovendien is de parking gelegen in een grotendeels industriële omgeving waardoor er een extra open ruimte zal worden ingenomen.”

De plannen werden besproken met de buurtbewoners en iedereen klonk enthousiast over de gevonden oplossing. We zullen deze werken nu gefaseerd in uitvoering brengen.

Mercedes Van Volcem, Schepen van Openbaar Domein

Meer dan 40.000 bloemen fleuren Brugse buurten op ondanks Corona

23 apr

Op 9 mei 2020 zetten de Vrijwilligerscentrale en Openbaar Domein de Brugse buurten letterlijk en figuurlijk in de bloemen door de jaarlijkse bebloemingsactie. Deze editie kenmerkt zich door een recordaantal bloemen, de twee soorten bloemensoorten in diverse kleuren en een aangepaste verdeling van de bloemen door de corona-maatregelen. “Voor deze editie tekenden 62 buurten present, goed voor maar liefst 42.676 bloemen en 2095 gevels (20 planten per gevel). Assebroek spant de kroon met 8.784 bloemen”, reageert schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem (Open Vld Plus).

De jaarlijkse bebloemingsactie van de Vrijwilligerscentrale en Openbaar domein verdeelt voor het tweede jaar op rij een recordaantal bloemen over de Brugse buurten. Een kleurrijke en broodnodige actie in deze ongewone tijden die we als stadsbestuur absoluut wilden voorzetten. Tijdens deze mondiale crisis is het immers belangrijk te zorgen voor de mentale gezondheid van onze bewoners. Met dit project zorgen we voor meer verbinding in de buurt en opbeurende activiteit rond de woning van de deelnemers.

Schepen van Open Domein Mercedes Van Volcem en Schepen van Preventie Mathijs Goderis maken zich klaar voor de jaarlijkse bebloemingsactie

40.000 bloemen

Dit jaar koos Stad Brugge om het aanbod van de bloemen uit te breiden. Naast de traditionele rode, maken de witte en roze hanggeraniums ook deel uit van het aanbod. Daarenboven zijn paarse, roze en witte petunia’s als tweede bloemsoort toegevoegd. De ‘traditionele’ rode hanggeraniums zijn goed voor 42% van de totale aanvragen, de nieuwe kleuren hanggeraniums voor 19% en de petunia’s voor 39%.

“De meer dan 40 000 bloemen plaatsen de Bruggelingen aan hun voorgevels. Dit kleurenpallet aan bloemen draagt bij aan een kleurrijke diversiteit van groen binnen onze deelnemende straten. Als Schepen van openbaar domein doet het mij veel plezier dat het nieuwe aanbod van kleuren en soorten zo gesmaakt wordt bij de bewoners”

Schepen van Openbaar Domein, Mercedes Van Volcem (Open Vld Plus)

Voor het eerst springen de diensten- en buurtcentra van Mintus mee op de kar. Mensen die in een buurt wonen zonder buurtcomité kunnen bij de centra terecht om ook hun gevel te bebloemen. Zo worden ook de delen van Brugge waar buurtcomités minder actief zijn ook opgefleurd.

Door de nationale en lokale Corona-maatregelen die van kracht zijn, worden de bloemen anders verdeeld. Zo wordt het leeuwendeel van de bloemen via vaste tijdsloten geleverd aan de verschillende comités om de regels rond ‘social distancing’ te respecteren. De buurtcomités die zich inschreven, weten op hun beurt exact wanneer ze de bloemenpracht mogen verwachten en hoe ze die veilig kunnen verdelen.

Tenslotte zet Stad Brugge 2236 bloemen in als dankgebaar voor de Brugse mantelzorgers.

Detail aantallen per deelgemeente

(stand van zaken 23 april 2020)

Enkele cijfers in detail:

Steunmaatregelen stad Brugge tijdens en na Covid-19

22 apr

Meer winkels open op zondag?

Door de opgelegde sluitingen en afgelasting van evenementen om de verspreiding van het coronavirus tegen te gaan, zijn heel wat Brugse sectoren hard getroffen. “Denk maar aan alle bedrijven die in de toeristische sector zitten, de horeca, de handel, het transport, de haven …  etc.” reageert Brugs schepen van Financiën Mercedes Van Volcem (Open Vld Plus), “daarom is het essentieel dat we vanuit Brugge – rekening houdende met onze eigen financiële slagkracht bijkomende fiscale en financiële maatregelen te nemen.

Als iemand ons een jaar geleden zou hebben verteld wat we nu meemaken, dan hadden we dit vrijwel zeker niet geloofd: straten in Brugge zijn zo goed als leeg, bijna alle winkels en bedrijven zijn gesloten, er wordt geen les meer gegeven in de scholen, heel wat mensen zijn technisch werkloos, anderen proberen thuiswerk en de zorg voor kinderen te combinerenen. Het is duidelijk dat we midden in een zware crisis zitten. Inwoners, bedrijven, zelfstandigen, organisaties, dienstverleners … iedereen probeert op zijn manier om te gaan met deze onwezenlijke situatie.

Ook Brugge werd helaas niet gespaard van corona-gerelateerde sterfgevallen. We betreuren het overlijden van 77 van onze inwoners.

De enorme impact van de coronacrisis wordt steeds duidelijker. We worden hard getroffen op zowel medisch, financieel, logistiek als op mentaal vlak. Velen hebben het moeilijk om het hoofd boven water te houden. Door de geldende maatregelen schuilt er vandaag veel leed achter de Brugse gevels. We moeten als stadsbestuur vandaag actie ondernemen om onze Bruggelingen, zowel inwoners als ondernemers, de nodige steun te bieden.

Geen toeristen vandaag in Brugge: dat is een ramp voor horeca en toerisme.

De dienst Financiën richtte de voorbije weken een Taskforce op om maatregelen te ontwikkelen voor de hardst getroffen sectoren. “Samen met de ambtenaren berekende we eerst welke sectoren het hardst afzien door de coronamaatregelen, om vervolgens te bekijken hoeveel marge we hebben om vrijstellingen te voorzien die deze sectoren er mee bovenop kunnen helpen”, vertelt schepen van Financiën Mercedes Van Volcem.

“Er zijn nu reeds 12 miljoen minder inkomsten begroot voor 2020. Toch neemt het stadsbestuur maatregelen bestaande uit fiscale hoek en relance.  Deze maatregelen worden toegevoegd aan het reeds uitgebreid gamma die zowel Europa, de Federale regering, als de Vlaamse regering hebben aangekondigd.”

Schepen van Financiën Mercedes Van Volcem (Open Vld Plus)

1. Ademruimte geven : Bijsturing betalingstermijnen

Het stadsbestuur zal zoveel als mogelijk rekening houden met de financiële liquiditeit van de Bruggelingen en de Brugse bedrijven. We doen onder andere het volgende:

  • De inkohiering van de stadsbelastingen moet gebeuren voor 30 juni, deze aanslagbiljetten zullen pas verstuurd worden vanaf 1 september 2020.
  • De betalingstermijn van deze aanslagbiljetten wordt verlengd van 2 naar 4 maanden
  • Dwanguitvoering door gerechtsdeurwaarders worden pas heropgestart in januari 2021.
  • Afbetalingsplannen worden soepeler toegestaan, op voorwaarde dat de betalingsmoeilijkheden ontstaan zijn door de coronacrisis en kunnen desnoods heronderhandeld worden.
  • Niet-fiscale facturatie blijft verstuurd worden. Maar hier merkt de financiële dienst een grote afname, gezien de huidige maatregelen van de federale overheid.

“Daarnaast zal de dienst ook streven om voortaan alle facturen binnen de 14 dagen na ontvangst te betalen en niet langer op de gestelde vervaldatum. Als overheid hebben we een voorbeeldrol. Zo zorgen we er hopelijk mee voor dat bedrijven niet in liquiditeitsproblemen zullen komen.”

Schepen van Financiën Mercedes Van Volcem:

2. Fiscale steunmaatregelen

2.1. Geen taks op economische ruimte voor bedrijven in 2020

“Zo zal de stad één jaar lang geen belasting heffen op het economisch gebruik van bedrijfsruimten. Dit moet extra zuurstof geven voor onze kmo’s en ook voor onze haven. Het is een forfaitaire taks per oppervlakte die 5000 bedrijven niet moeten betalen.  De bedrijven met een oppervlakte tot 2000 vierkante meter kregen reeds vrijstelling in het reglement van november 2019. (totale kostprijs is 1.500.000 euro)”

Schepen van Financiën Mercedes Van Volcem:

2.2. Taks economische ruimte voor 2019 pas betalen op 1 januari 2021

De aanslagbiljetten met betrekking tot 2019 zullen pas op 1 januari 2021 verstuurd worden en ook de inwerkingtreding van het belastingreglement op het economisch gebruik van bedrijfsruimten (zoals vastgesteld door de gemeenteraad van 25 november 2019) wordt verschoven naar 1 januari 2021.

2.3. Belasting reclamedrukwerk

Bij de belasting op verspreiding van reclamedrukwerk zullen de eerste 6 verdelingen vrijgesteld worden i.p.v. enkel de eerste verdeling (10000 euro).

2.4. Terrastaks

  • De terrastaks m.b.t. 2019 die nog verstuurd moet worden zal pas in januari 2021 verstuurd worden (300.000 euro)
  • De terrastaks voor 2020 zal gehalveerd worden voor de periode dat ze wordt uitgezet in zowel deelgemeenten als binnenstad
Brugge heeft er alle belang bij dat de stad snel terug kan heropleven na de lockdown-maatregelen.

2.5. Paardentram & Segways

De belasting op excursies wordt gehalveerd. Dit geld bijvoorbeeld voor de vertrouwde paardentram en segways in ons straatbeeld. Deze maatregel wordt begroot op 5.000 euro.

2.6. Marktkramers

De belasting op verkoopkramen wordt verminderd met 50% (10000 euro)

2.7. Private Musea

Bij de belasting op vertoningen en vermakelijkheden worden de eerste 24.000 tickets van private musea vrijgesteld. Deze maatregel wordt begoot op 100.000 euro.

2.8. Taxisector

Schepen van Financiën Mercedes Van Volcem: “Het stadsbestuur onderzocht verder nog of het mogelijk was om de belasting op de taxi’s en de voertuigen met bestuurder aan te passen. Dit is helaas een Vlaamse materie waarvoor een decreetwijziging noodzakelijk is. Ik zal daarom eerstdaags contact opnemen met de Minister van Mobiliteit, Lydia Peeters (Open Vld) om dit verder te bespreken.

3. Niet-fiscale maatregelen

3.1. Toegestane subsidies:

Alle subsidies voor boekjaar 2020 zullen worden uitgekeerd zoals voorzien. Dit betekent dat subsidies die dienen tot ondersteuning voor de werking of evenementen niet worden geschrapt. Heel wat organisatoren maakten al kosten en komen anders in de problemen. Op basis van een activiteitenverslag 2020 en eventuele annuleringen van evenementen kan het stadsbestuur wel beslissen om bepaalde subsidies voor 2021 te schrappen.

3.2. Evenementenbeleid:

Indien een evenement of voorstelling verschoven wordt zal gekeken worden om het ticket te gebruiken op de nieuwe datum. Indien een evenement of voorstelling definitief geannuleerd wordt zal het ticket terugbetaald worden binnen de 14 dagen.

3.3. Huren

De stad kiest ervoor om wie verplicht gesloten is en commercieel huurt aan de stad geen huur te laten betalen voor april en mei. Voor juni voorzien we een vermindering van 50% van de huurprijs. Vanaf juli voorzien we een verlaging van 10% tot eind december 2020. Concessies en erfpachten worden niet vrijgesteld.

“Opnieuw proberen we hier als overheid onze voorbeeldrol op te nemen als goede huisvader en geven we onze handelaars, ondernemers financiële ademruimte voor zover onze financiële draagkracht het toelaat.”

Schepen Mercedes Van Volcem

3.4. Retributies bootjes en koetsen

Voor de bootjes voorzien we geen verlaging van de retributie gezien dit een retributie per verkocht ticket is. Als er geen klanten zijn, is er ook geen retributie verschuldigd.

Voor de forfaitaire retributie op de koetsen voorzien we 50% vrijstelling voor 2020.

Lege winkelstraten, lege Markt, onwezenlijke foto’s voor Brugge

3.5. Parkeren

  • Wat betreft het bovengronds voorzien we geen tariefwijziging
  • Voor het ondergronds parkeren kan de stad de tarieven niet autonoom aanpassen. Hiervoor is een akkoord met Interparking nv noodzakelijk. Er zal onderhandeld worden met Interparking  om de parkeertarieven ondergronds tijdelijk aan te passen en gratis parkeren uit te breiden naar 4 uur voor de rest van het jaar, om zo extra bezoekers naar de binnenstad te lokken.

“Wat betreft het ondergronds parkeren voeren we momenteel onderhandelingen met Interparking om te kijken welke financiële impact een uitbreiding zou betekenen. We bekijken hierbij verschillende scenario’s: bijvoorbeeld gratis uitbreiding tot 4 uur op zaterdag en zondag vrij, wat het betekent wanneer we dit doorvoeren voor zowel de parking aan het station en het t’ Zand, etc. We hopen hier alvast snel meer duidelijkheid te kunnen krijgen. De kostprijs loopt op maar we bekijken met Interparking wat haalbaar is.”

Schepen van Financiën, Mercedes Van Volcem

3.6. Opschorting van de bouwtaks gedurende periode van lockdown

4. Overige relance-maatregelen

  • Er wordt een gratis museumticket per kamer aangeboden aan het verblijfstoerisme
  • Aanmoediging winkels om op zondag te openen met concrete campagnes
  • Het budget van wintergloed wordt verhoogd naar meer dan 1 miljoen euro. Dit met het oog op een langer lichtparcours, langere duurtijd en maximale inschakeling van winkels & handelszaken op het parcours.
  • Er wordt nagedacht om uitzonderlijk grotere terrassen toe te staan, waar dit nodig is om de social distancing te waarborgen.

“Aan alle Bruggelingen: we werken samen aan dit plan, jullie zijn in goede handen, we waken over jullie gezondheid en niet onbelangrijk: Onze Stad is financieel gezond. We hebben een historisch lage schuld van 77 miljoen euro. Dat is te danken aan een zuinig beleid. In 2019 namen we geen leningen op. Dat komt nu goed van pas om samen aan dit plan te werken. Samen komen we hier doorheen.”

Mercedes Van Volcem

Bekijk hier het verslag van Focus/WTV