Tag Archives: corona

Voorstelling ambitieus actieplan voor retail en horeca

12 mei

We streven naar een levendige winkelkern, beperkte leegstand, een sterk imago als verrassende en vernieuwende shoppingstad en een doorgedreven service voor handelaar.

Het Brugse stadsbestuur pakt uit met een ambitieus plan voor de retail & horeca om Brugge de komende jaren nog duidelijker op de kaart te zetten als vernieuwende en verrassende shoppingstad. “We streven naar een levendige winkelkern, beperkte leegstand, een sterk imago als verrassende en vernieuwende shoppingstad en een doorgedreven service voor handelaars”, zegt schepen Mercedes Van Volcem (Open Vld Plus).

Stad Brugge stelde op 1 december 2019 Ilse Snick aan als centrummanager. Haar opdracht was om tegen september een actieplan op te maken voor de handel en horeca. Door de coronacrisis wordt het plan, dat losstaat van corona, nu versneld en versterkt uitgerold.

Meer groen in de winkelstraten is zeker een meerwaarde”, aldus schepen Mercedes Van Volcem

“Een bloeiende detailhandelssector is van wezenlijk belang voor de blijvende vitaliteit van het Brugse stadscentrum. Dat is de voorbije maanden eens te meer duidelijk geworden. Retail en horeca zijn bovendien een belangrijke bron van werkgelegenheid en economische bedrijvigheid. We willen hier dan ook volop op inzetten”, verduidelijkt burgemeester Dirk De fauw.

De retail staat echter onder druk. De toenemende impact van online shoppen, de verschraling van het aanbod en de stijgende leegstand zijn slechts enkele factoren die een nefaste invloed hebben op het winkelaanbod. De retailers concurreren nu met de wereld via een scala aan online platforms. “Om ervoor te zorgen dat de handelszaken in onze winkelkern verder levensvatbaar blijven én kunnen bloeien, moeten we het juiste publiek naar onze winkelstraten trekken. We willen de Brugge shoppingervaring verbeteren en een winkelkern creëren waar mensen hun tijd willen besteden, een place to be en niet louter een place to buy”, zegt schepen Mercedes Van Volcem. Voor de uitvoering van het actieplan is een vlotte samenwerking nodig met andere beleidsdomeinen zoals ruimtelijke ordening, openbaar domein, citymarketing en toerisme.

Afbakening kernwinkelgebied en verschraling tegengaan

Het stadsbestuur stelde de voorbije jaren een geleidelijke daling van zowel het aantal handelspanden als de winkelvloeroppervlakte (WVO) vast. Dat is de ruimte van een handelszaak die overdekt, zichtbaar en toegankelijk is voor de consument. Deze daling is niet noodzakelijk een negatieve trend. “Door duidelijk de kern af te bakenen en voorop te stellen welke straten we als kernwinkelgebied aanzien, kan een verdichting van de winkelconcentratie optreden. In de loop der jaren ondergaan centrumstraten significante wijzigingen, waardoor delen van de stad die voorheen als winkelstraat werden aanzien, dit niet noodzakelijk moeten blijven”, stelt schepen van Ruimtelijke Ordening Franky Demon. Een van de prioriteiten uit dit actieplan is om ons volledig te richten op het centrum van Brugge, de duidelijke afbakening van een kernwinkelgebied, zodat we dit aantrekkelijk en weerbaar kunnen maken tegen de invloeden van online verkoop en andere uitdagingen van de 21ste eeuw. Ook om de verschraling van het aanbod tegen te gaan, zal er vanuit ruimtelijke ordening worden onderzocht welke middelen hiertoe kunnen worden ingezet. Voorts wil de Stad ook dat vernieuwende winkelconcepten, die vaak een mix van functies bevatten, zich vlot in Brugge kunnen vestigen.

Actief aanpakken van de leegstand

Voor het twaalfde jaar op rij is de leegstand van het aantal handelspanden in België gestegen. Dit jaar is voor heel België een historisch hoog niveau bereikt van 11,2%. Begin vorig jaar bedroeg de leegstand nog 10,3%. De stijging van 0,9 procentpunten in 2019 is de sterkste stijging sinds Locatus de leegstand in België bijhoudt.

“Ook in Brugge stellen we een stijging van de leegstand vast, al blijft de leegstandsgraad in Brugge eind 2019 met 6,8% nog ver onder het Belgische gemiddelde. Er werden eind 2019 214 leegstaande panden geteld, voor het volledige Brugse grondgebied, en dit op een totaal van 3.169 winkelpanden. Deze cijfers staan nog los van corona. Toch toont deze stijging aan dat we nu moeten ingrijpen”, vervolgt schepen Mercedes Van Volcem. Er zullen voortaan maandelijkse leegstandstellingen gebeuren, panden worden actief in de markt gezet naar nieuwe spelers middels een portfolio en business days en ook een verhoging van de leegstandstaks wordt vooropgesteld.

Vier pijlers van centrummanagement

Naast het actief aanpakken van de leegstand, vormen ook beleving, marketing en het verder opbouwen van een sterke retailcommunity de pijlers van sterk centrummanagement. We gaan de verschillende handelsgebuurtekringen in het centrum verenigen in één sterke overkoepelende organisatie. Hierin zijn volgende stakeholders vertegenwoordigd:

• een vertegenwoordiging van de bestaande handelsgebuurtekringen actief binnen het kernwinkelgebied BHC + Smedenstraat + Katelijnestraat/Walplein + Hoogstraat/Langestraat + Ezelstraat + Pluzand

• een vertegenwoordiging van de belangenorganisatie Unizo

• een vertegenwoordiging van HoReCa Brugge

• een vertegenwoordiging van vzw Hotels Brugge

• vertegenwoordiging van de eigenaars van handelspanden

• een vertegenwoordiger centrummanager namens Stad Brugge

• een vertegenwoordiger Toerisme Brugge

Deze doorgedreven samenwerking biedt aanzienlijke voordelen: eenheid, grotere slagkracht, sterk merk Brugge, overkoepelende activiteiten, één aanspreekpunt, professionalisering van de werking, efficiënter inzetten van middelen, nieuwe events, doorgedreven marketing en een retail- en horecabeleid gedragen door de handelaars.

“We willen de komende jaren ook sterk inzetten op marketing en beleving met eigen shoppingevents, opvallende promocampagnes, een shoppingmagazine, aanwezigheid op social media, … “, zegt schepen Mercedes Van Volcem. De winkelpromotie verliep tot dusver eerder ad-hoc. Doordat Toerisme Brugge zich in het verleden uitsluitend richtte op de internationale bezoekers en de dienst citymarketing van de Stad vooral de Bruggelingen als doelgroep heeft, liggen hier nieuwe mogelijkheden. “In Toerisme Brugge zal een willige partner worden gevonden in de uitvoering van dit plan, in het bijzonder op de punten met een link naar toerisme en de strategische visienota toerisme 2019-2024”, voegt schepen van toerisme Philip Pierins hier aan toe.

“Centrummanagement wil zich met het shoppinggebeuren richten tot de eigen inwoners en de ca. 300.000 inwoners uit de omliggende steden en gemeenten. De stad heeft een merk en identiteit nodig om zichzelf te verkopen als vernieuwende shoppingstad. We willen werken naar een sterke positionering en die consequent en consistent doortrekken in alle communicatie via website, social media en alle gerelateerde berichten. Eén sterk merk sluit niet uit dat ook de straten hun eigenheid kunnen behouden. De Steenstraat heeft een heel ander profiel dan de Langestraat. Deze complimentariteit, deze eigenheid van de straten moeten we uitspelen”, vindt schepen Pablo Annys.

Kwaliteit staat voorop

Een rode draad doorheen het centrummanagement van een stad is: beheer je winkelkerngebied als een indoor shoppingcentrum, met dezelfde voorzieningen en dezelfde kwalitatieve omgeving.

Dan hebben we het onder meer over volgende factoren:

• netheid

• vuilbakken

• groen

• publieke toiletten

• shoppingcomfort

“Het historische centrum van Brugge heeft al een heel hoge kwalitatieve uitstraling naar de bezoekers toe. Brugge heeft een reputatie als propere en veilige stad. Meer groen in de winkelstraten is zeker een meerwaarde. We bekijken ook de mogelijkheid van lockers. Het Zilverpand is hier alvast een optie als mogelijke locatie”, zegt schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem.

Het centrummanagement wordt ook betrokken bij de heraanleg van pleinen en straten. Waarbij rekening kan worden gehouden met de insteek en de belangen vanuit de handelszaken. Ook wordt er door het centrummanagement duidelijk en correct gecommuniceerd over alle werkzaamheden die in het kernwinkelgebied plaatsvinden.

Dertig actiepunten

Het actieplan Retail & Horeca bevat een totale handelsvisie voor het centrum. Deze werd vertaald in dertig concrete actiepunten die de komende jaren verder zullen worden uitgevoerd. Het spreekt voor zich dat dit teamwerk is waarvoor verschillende stadsdiensten de handen in elkaar slaan.

Om echt succesvol te zijn, moet het detailhandelsbeleid vertaald worden in concrete acties die vorm geven aan onze lokale strategie. Dit moet gebeuren ongeacht of de initiatieven top-down of bottom-up zijn.

Deze actiepunten stellen wij voorop:

1.     Eén sterke organisatie

2.     Afbakenen kernwinkelgebied

3.     Eén aanspreekpunt

4.     Database winkels

5.     Tellingen leegstand

6.     Passantentellingen

7.     Tevredenheidsenquêtes shoppers

8.     Bevraging handelaars

9.     Implementatie nieuw dienstsysteem

10.    Herschrijven van de geldende reglementering

11.    Verdere digitalisering en vereenvoudiging van de aanvragen

12.    Opleidingen en workshops voor handelaars

13.    Organisatie eigen shoppingevents

14.    Aansluiten met shopping bij bestaande events

15.    Koopzondagen revitaliseren

16.    Vernieuwen van de kerstverlichting in de winkelstraten

17.    Organisatie Brugge Awards

18.    Facebook, Instagram en website Shopping Brugge

19.    Marketingcampagnes meermaals per jaar

20.    Shoppingmagazine

21.    Persconferenties

22.    Cadeaubon

23.    The Box: uitbreiding

24.    Actieve invulling leegstand

25.    Leegstandstaks herwerken

26.    Organisatie Business Day en opmaak portfolio voor potentiële investeerders

27.    Buurtwinkels revitaliseren (deelgemeenten)

28.    Smart parkeren

29.    Aanpassen RUP in functie van branchering en percentages

30.    Aanpassen reglementering in functie van blurred concepts

Herbekijk hier de voorstelling van het Actieplan Retail & Horeca van de Stad Brugge

Veelgestelde vragen met betrekking tot corona (van toepassing vanaf 10 en 11 mei)

10 mei

Heb je een vraag met betrekking tot de nieuwe maatregelen in de bestrijding tegen het coronavirus? Dan kan je onderstaand een overzicht met de meest gestelde vragen terugvinden en het gepaste antwoord.

Werken in tijden van corona: herstel voetbalvelden

7 mei

De medewerkers van Stad Brugge zijn volop bezig met het herstel van de voetbalvelden en binnenkort komen ook de krachtbalvelden aan de beurt. “Door de huidige coronacrisis en in de wetenschap dat er geen sportwedstrijden kunnen plaatsvinden tot en met 31 juli, hebben we onze planning volledig aangepast”, reageert schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem (Open Vld Plus). “We spelen dus flexibel in op deze situatie.”

De aannemers verwijderden reeds het onkruid op de 10 belangrijkste sportvelden en al van 5 velden werd de toplaag belucht (10 andere volgen nog in functie van de zaaiwerken).

Momenteel is men bezig met:

  • Nivelleren met nieuwe teelaarde
  • Egaal slepen
  • En opnieuw zaaien van gras.
    👉 Onze medewerker gebruikten hiervoor al ca. 3.000 kg aan graszaad (ca. 250kg/voetbalveld). Binnenkort verwachten wij een extra levering van 5.500 kg om de voetbalvelden te voorzien van extra gras de komende periode.
Van de nood een deugd maken: de sportvelden zullen er deze zomer uitstekend bij liggen.

We doen binnenkort

  • Geven van een eerste meststofbeurt vanaf 15 april (ca. 4000 kg)
  • Rondgang van de voetbalclubs met boorput t.b.v. een sproeikar voor water bij een eventuele drogere periode later op het jaar.

We doen er dus alles aan om de sportzomer hopelijk vanaf 01/08 te kunnen aftrappen met prachtige velden 💪

Autovrije winkelstraten vanaf 11 mei

6 mei

Bij problemen op het vlak van bereikbaarheid neemt u contact op met de Unit Verkeersbelemmeringen van de Politie, Lodewijk Coiseaukaai 3, 8000 Brugge - t 050 44 88 65 - pz.brugge.verkeersbelemmeringen@police.belgium.eu

In de loop van deze week beslist de Nationale Veiligheidsraad over de mogelijke heropening van alle winkels vanaf maandag 11 mei. Indien winkeliers de toestemming krijgen om de deuren te openen, voorziet de Stad een aantal maatregelen om het winkelen in de hoofdwinkelstraten op een veilige manier te laten verlopen.

Verkeersmaatregelen

  • Op weekdagen en op zaterdag van 13 uur tot 18 uur worden de Steenstraat, Geldmuntstraat en Noordzandstraat autovrij, net zoals op de wekelijkse autoluwe zaterdagnamiddagen en op de maandelijkse autoluwe zondagnamiddag;
  • In de Zuidzandstraat is er wel nog verkeer toegelaten tot aan de Sint-Salvatorskathedraal;
  • Het verkeer van de Zilverstraat en Korte Zilverstraat kan beide straten verlaten via de Noordzandstraat en het Prinsenhof;
  • Voetgangers en fietsers maken gebruik van de rijweg als wandel- en fietszone. Via markeringen op de weg maken we tweerichtingsverkeer van voetgangers en fietsers mogelijk;
  • Als er te veel voetgangersverkeer op de rijweg is, stappen de fietsers af en zetten ze hun weg verder met de fiets aan de hand of volgen een andere route;
  • Het voetpad wordt wachtzone voor de klanten aan de winkels.

Verkeers- en bereikbaarheidsproblemen

Bij problemen op het vlak van bereikbaarheid neemt u contact op met de Unit Verkeersbelemmeringen van de Politie, Lodewijk Coiseaukaai 3, 8000 Brugge. Tel: 050 44 88 65 of mail naar: pz.brugge.verkeersbelemmeringen@police.belgium.eu

Maatregelen aan de winkels zelf

  • Tussen de winkels worden er ter hoogte van de perceelgrens haaks op het voetpad nadarhekkens geplaatst. Dit moet ervoor zorgen dat het voetpad enkel als wachtzone wordt gebruikt;
  •  Aan de winkel worden gekleurde stippen op het voetpad aangebracht. Deze markeringen duiden de wachtzone aan waarop de klanten op veilige afstand van elkaar plaatsnemen vooraleer de winkel te betreden;
  • Handelaars die dit wensen, kunnen bij de stad gratis vloerstickers bekomen. Deze stickers vraag je aan via brugge.be/stickers-handelszaken;
  • Het aantal klanten per winkel wordt beperkt en is afhankelijk van de beschikbare oppervlakte van de winkel;
  • De handelszaken doen er goed aan om hun deuren open te laten staan en indien niet mogelijk, om regelmatig de deurklinken te ontsmetten;
  • De controle op het naleven van de socialdistancing-maatregelen binnen de winkel is de verantwoordelijkheid van de winkeliers zelf. Op het openbaar domein houden de Politie en de gemeenschapswachten een oogje in het zeil.

Aanbrengen van de markeringen

Op vrijdag 8 mei zijn tussen 13 uur en 15 uur de Steenstraat, Geldmuntstraat en Noordzandstraat voor het autoverkeer onderbroken zodat de markeringen op de rijweg kunnen worden aangebracht.

Bijkomende preventiemaatregelen

Aan het begin van de vier winkelstraten zullen mobiele ontsmettingsunits staan. Hier kunnen bezoekers contactloos de handen ontsmetten en mondmaskers uit een automaat kopen. Aan de rand van de winkelzone en doorheen de straten illustreren infoborden duidelijk alle preventiemaatregelen.

Openbaar vervoer

De bussen van De Lijn volgen een aangepaste route zoals met de autoluwe shoppingdagen. Voor meer informatie over de trajectwijzigingen van De Lijn belt u naar t 070 220 200.
De gratis centrumshuttle rijdt nog niet uit.

Parkeerplaatsen in de Zuidzandstraat en Steenstraat

De parkeerplaatsen in beide straten worden vanaf maandag 4 mei laad- en loszones. Zo krijgen de leveranciers meer mogelijkheden bij het laden en lossen. Leveren kan tot 13 uur, daarna niet meer.

Hoe lang duren deze maatregelen?

Deze maatregelen blijven van kracht tot zolang er geen nieuwe maatregelen van de federale overheid worden opgelegd.

👉 Neem een kijkje op brugge.be/coronavirus voor meer nieuws en updates over de strijd tegen het coronavirus in Brugge.

2737 Brugse zelfstandigen vragen hinderpremie aan

30 apr

In Brugge hebben al 2.737 zelfstandigen hun hinderpremie bij de Vlaamse overheid aangevraagd.

In Brugge hebben al 2737 zelfstandigen hun hinderpremie bij de Vlaamse overheid aangevraagd. “Maar liefst 2292 onder hen hebben hun premie inmiddels al ontvangen”, reageert Vlaams Volksvertegenwoordiger Mercedes Van Volcem (Open Vld), “het is duidelijk dat we onze zelfstandigen niet in de steek laten tijdens deze coronacrisis.”

Omwille van de coronamaatregelen worden sommige bedrijven verplicht de deuren te sluiten. Om hen financieel te ondersteunen, werd de corona hinderpremie in het leven geroepen. “Velen moesten de deuren volledig sluiten en hebben recht op 4.000 euro hinderpremie en een vervangingsinkomen”, vertelt Vlaams Volksvertegenwoordiger Mercedes Van Volcem, “zelfstandigen die open mochten blijven maar zwaar omzetverlies lijden, krijgen een compensatiepremie van 3.000 euro.  

De lockdown in Brugge treft de zelfstandigen hard.

Voor diegene die nog geen aanvraag hebben ingediend. Ondernemers hebben nog tot uiterlijk 5 mei de tijd om hun aanvraag in te dienen bij het Agentschap Innoveren en Innoveren (VLAIO). Hier kan je de corona hinderpremie in geval van verplichte sluiting aanvragen: https://www.vlaio.be/nl/subsidies-financiering/corona-hinderpremie

Afgelopen vrijdag zorgde de Nationale Veiligheidsraad voor een perspectief op een heropstart. “Vanaf 11 mei mogen normaal alle winkels de deuren weer openen”, aldus Mercedes Van Volcem, “deze versoepeling moet de verdere economische schade, faillissementen en ontslagen gaan beperken.”

Provincie Hinderpremie Hinderpremie Betaald Dagvergoeding Betaald
Antwerpen 31.168 25.008 18.734
Brussel hoofdsted. Gewest 980 745 337
Henegouwen 123 105 69
Limburg 16.158 13.188 9.931
Luik 62 56 36
Luxemburg 6 6 3
Namen 17 10 7
Oost-Vlaanderen 26.275 21.182 16.158
Vlaams-Brabant 16.216 12.290 8872
Waals-Brabant 104 83 53
West-Vlaanderen 25.220 21.253 16.463

Tijdelijke werkloosheid

Sinds 13 maart 2020 kan alle tijdelijke werkloosheid als gevolg van het coronavirus worden beschouwd als tijdelijke werkloosheid wegens overmacht. Een werknemer met een lopende arbeidsovereenkomst kan tijdelijk werkloos worden wanneer zijn werkprestaties tijdelijk worden verminderd of opgeschort. Als een werknemer tijdens een periode  “Op basis van de aangiften die tot hiertoe werden ingediend, stellen we vast dat 1.721 werkgevers op het Brugse grondgebied voor maar liefst 14.020 werknemers tijdelijke werkloosheid hebben aangegeven”, geeft Mercedes Van Volcem aan. Ter info: Brugge telt maar liefst 70.000 werknemers.

Om prioriteit te verlenen aan de uitbetaling van de werknemers, werden de procedures sterk vereenvoudigd. “Als gevolg hiervan konden de uitbetalingsinstellingen overgaan tot betalen zonder de goedkeuring van en de behandeling door de RVA af te wachten. Hierdoor ontbreekt bij heel wat dossiers nog veel info waardoor we bijvoorbeeld nog niet beschikken over de verdeling van de tijdelijke werkloosheid volgens woonplaats van de werknemers”, besluit Van Volcem. Dat zal wellicht pas beschikbaar zijn nadat alle dossiers ten gronde werden behandeld en ingevoerd in de databank van de RVA.

Hoofdgemeente van de OndernemingHinderpremieHinderpremie BetaaldDagvergoeding Betaald
Alveringem11610373
Anzegem321263180
Ardooie171152116
Avelgem184154112
Beernem302238189
Blankenberge505457385
Bredene277239187
Brugge273722921830
Damme314257202
De Haan361330257
De Panne311284218
Deerlijk256211165
Dentergem12910284
Diksmuide373327265
Gistel244199154
Harelbeke472397317
Heuvelland202186137
Hooglede206166123
Houthulst14711997
Ichtegem270231172
Ieper725640485
Ingelmunster222183143
Izegem544448359
Jabbeke317245185
Knokke-Heist12601023775
Koekelare16013299
Koksijde587499397
Kortemark243203158
Kortrijk159713141017
Kuurne289250188
Langemark-Poelkapelle12811388
Ledegem189155116
Lendelede897865
Lichtervelde153135107
Lo-Reninge605241
Menen545476374
Mesen987
Meulebeke218191154
Middelkerke533454371
Moorslede221181137
Nieuwpoort370329258
Oostende14851222953
Oostkamp502408328
Oostrozebeke15312299
Oudenburg174146107
Pittem14412389
Poperinge411362274
Roeselare12381045785
Ruiselede1179759
Spiere-Helkijn312921
Staden204166125
Tielt362302236
Torhout407351263
Veurne293258191
Vleteren646039
Waregem846703529
Wervik278240191
Wevelgem521440343
Wielsbeke167134104
Wingene305261202
Zedelgem454377297
Zonnebeke240210160
Zuienkerke655841
Zwevegem402323240

Brugge schorst kosten voor de inname Openbaar Domein

29 apr

Omwille van de COVID-19 maatregelen hebben reeds heel wat bouwprojecten vertraging opgelopen. “Onze bouwondernemers betalen belangrijke bijdragen aan het stad om openbaar domein in te nemen voor het realiseren van hun bouwprojecten. Gezien er heel wat bouwprojecten vandaag stil liggen door overmacht is het een logische beslissing om soepel om te gaan met de kosten voor de inname van het openbaar domein. Zo kunnen we de opgelopen economische schade toch enigszins mee helpen te beperken”, vertelt schepen van Openbaar Domein, Mercedes Van Volcem (Open Vld Plus).

Vanuit de Confederatie Bouw West-Vlaanderen kwam de vraag om vanaf de start van de COVID-19 maatregelen die door de Federale overheid werden opgelegd, en waardoor een groot deel van de werkzaamheden op het openbaar domein moesten worden gestaakt, een opschorting te bekomen van de kosten inzake de inname van het openbaar domein. “Deze kosten moeten betaald worden aan de stad naar aanleiding van het wegenwerken, bouwwerken en andere werkzaamheden en het oprichten of veroorzaken van verkeersbelemmeringen in functie van deze werkzaamheden”, reageert Mercedes Van Volcem, schepen van Openbaar Domein, “maar gezien heel wat bouwprojecten momenteel door overmacht stil liggen is het logisch dat wij gehoor wensten te geven aan de oproep van vele bedrijven. Deze retributie konden we gemakkelijk opschorten om zo wat meer zuurstof te geven.”

Specifiek naar Zeebrugge toe (Strandwijk en omgeving oude Vismijn) werd ook gevraagd toegestaan dat torenkranen en/of stellingen niet moeten gedemonteerd worden tijdens de zomermaanden. “Zo kan de achterstand tegen de start van het bouwverlof zoveel als mogelijk gereduceerd worden en zal ook tijdens deze periode van inname van het openbaar domein ook kosteloos kunnen gebeuren”, besluit Van Volcem.

Gemeentelijke Stedelijke verordening van de Stad Brugge:

https://www.brugge.be/gemeentelijke-stedenbouwkundige-verordening-op-het-bouwen-verkavelen-en-op-de-beplantingen

Opening Brugse recyclageparken verloopt vlot

7 apr

De opening van de recyclageparken in Brugge is dinsdagvoormiddag vlot verlopen.

De opening van de recyclageparken in Brugge is dinsdagvoormiddag vlot verlopen. In tegenstelling tot op heel wat andere plaatsen in Vlaanderen, was er van lange files geen sprake. Dat is vooral te danken aan het systeem dat het stadsbestuur op poten zette om enkel op afspraak te werken.

In het recyclagepark in Sint-Pieters stonden om 09.45 uur – een kwartier voor openingstijd – een 10-tal wagens aan te schuiven. Sommigen dienden echter rechtsomkeer te maken omdat ze niet op de hoogte waren dat je online diende te reserveren. Volgens bevoegd schepen Mercedes Van Volcem (Open VLD) verlopen de reservaties vlot. “Met 527 afspraken voor alle recyclageparken valt dit aantal netjes binnen de capaciteit van ieder park. Dit is goed en willen we ook zo houden. Het blijft echter de regel dat mensen worden verzocht om niet naar het recyclagepark te gaan. Enkel als dat écht nodig is, zijn ze beschikbaar.”

De opening van het recyclagepark in Brugge.

Buiten je naam en je nummerplaat, diende je ook het uur dat je zou komen op te geven. Zo kon de bezetting vlot en gecontroleerd verlopen. Het systeem werkte vlot en iedereen kon zijn afval probleemloos lossen. Op de site zelf mogen maximaal 15 wagens op hetzelfde moment hun lading lossen. 

Recyclageparken terug open

Op 18 maart 2020 werden de Brugse recyclageparken gesloten op aangeven van de Vlaamse Regering en omdat de regels rond ‘social distancing’ door de grote toeloop niet meer gewaarborgd kon worden. Er was gevraagd om niet-noodzakelijke bezoeken uit te stellen, om het risico op besmetting zo veel mogelijk te beperken, maar die oproep kreeg weinig gehoor.  “Ondertussen besliste Vlaanderen dat de recyclageparken vanaf morgen (7 april) terug mogen openen, mits het nemen van een aantal veiligheidsmaatregelen omtrent ‘social distancing en handhygiëne”, reageert schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem.

Mercedes Van Volcem: “We kregen zonet een overzicht van het aantal afspraken op weekbasis. Met 527 afspraken voor alle recyclageparken valt dit aantal netjes binnen de capaciteit van ieder park. Dit is goed en willen we ook zo houden. Het blijft echter de regel dat mensen worden verzocht om niet naar het recyclagepark te gaan. Enkel als dat écht nodig is, zijn ze beschikbaar.”

De bestaande openingsuren en het verloop van het bezoek blijft in grote lijnen hetzelfde. “Nogmaals, iedere bezoeker moet wel vooraf telefonisch een afspraak maken om toegang te krijgen tot een park. Voor wie nog een afspraak wil? Contacteer dan het Huis van de Bruggeling via 050/44 80 00”, aldus Van Volcem.

Compensatiepremie voor ondernemers die zwaar omzetverlies hebben

1 apr

Veel bedrijven en ondernemingen lijden verliezen ten gevolge van de maatregelen die opgelegd worden om de verspreiding van het coronavirus tegen te gaan.

De Vlaamse Regering heeft vandaag beslist dat ook ondernemingen die een groot omzetverlies kennen naar aanleiding van de coronacrisis steun kunnen krijgen. Dat gaat dan om ondernemingen die niet verplicht moeten sluiten, maar (in)direct zware beperkingen ondervinden. Dergelijke ondernemers vinden we in allerlei sectoren zoals in de evenementensector, (para-)medische beroepen, dierenpensions, landbouwsector, dienstenleveranciers of gespecialiseerde voedings- en drankenwinkels zoals een pralinewinkel of wijnhandel. Zij krijgen een compensatiepremie van 3.000 euro om hun verliezen (deels) te compenseren.

Veel bedrijven en ondernemingen lijden verliezen ten gevolge van de maatregelen die opgelegd worden om de verspreiding van het coronavirus tegen te gaan. Voor ondernemingen en winkels die verplicht moeten sluiten was er al de corona hinderpremie. Maar ook voor ondernemingen en hun toeleveranciers die nog verder mogen werken of winkels die openblijven maar door de beperkende maatregelen een groot omzetverlies hebben, komt er nu steun.

Het gaat bijvoorbeeld om bedrijven in de evenementensector met ook veel freelancers en (para-)medische beroepen zoals kinesitherapeuten, tandartsen, psychologen of logopedisten die enkel nog dringende interventies mogen doen. Ook bedrijven die essentiële dienstverlening leveren inzake voeding zoals pralinewinkels of drankenhandelaars, maar door gebrek aan passage of toeristen toch zwaar omzetverlies lijden, kunnen een compensatiepremie ontvangen. Net zoals schilders of loodgieters die enkel nog dringende herstellingswerken mogen uitvoeren of landbouwers die gericht voor horeca-afnemers werken, en kunnen aantonen dat ze een omzetverlies van -60% hebben in de periode tussen 15 maart 2020 en 30 april in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar.

Veel ondernemingen en zelfstandigen zijn getroffen door de veiligheidsmaatregelen. We doen als Vlaamse regering ons uiterste best om hen in deze moeilijke periode te helpen. Naast de hinderpremie voor ondernemingen die volledig moeten sluiten, komt er nu dus ook de compensatiepremie voor ondernemingen die nog wel mogen werken maar hun omzet drastisch zien dalen. We moeten immers niet alleen onze gezondheid maar ook onze economie en jobs beschermen.

Vlaams Viceminister-President Bart Somers

Steunmaatregel

  • De éénmalige compensatiepremie bedraagt 3.000 euro;
  • Er zijn maximaal 5 premies per onderneming als er meerder exploitatiezetels per onderneming zijn;
  • Ook zelfstandigen in bijberoep, die door de hoogte van het inkomen sociale bijdragen betalen als een zelfstandige in hoofdberoep, kunnen de compensatiepremie van 3.000 euro ontvangen;
  • Zelfstandigen in bijberoep die een inkomen hebben tussen 6.996,89 euro en 13.993,78 euro kunnen een beroep doen op een compensatiepremie van 1.500 euro. Deze premie geldt ook voor zelfstandigen in bijberoep die verplicht moeten sluiten, maar geldt niet voor zelfstandigen in bijberoep die dit combineren met een job als werknemer van 80% of meer.
  • Het omzetverlies is minstens -60% ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. De referentieperiode is 14 maart 2020 tot en met 30 april 2020.
  • Voor starters wordt gewerkt met een omzetdaling van -60% ten opzichte van het neergelegde financieel plan.
  • Voor de ondernemingen in de vorm van een vzw is de compensatiepremie ook mogelijk, onder voorwaarde dat er minstens één iemand voltijds tewerkgesteld is.
  • De compensatiepremie zal aangevraagd kunnen worden via een toepassing bij VLAIO.

Evaluatie voor 30 april 2020

Alle maatregelen voor steun aan ondernemingen die verplicht moeten sluiten of die beperkingen ondervinden door de genomen maatregelen tegen de verspreiding van het coronavirus zullen voor 30 april 2020 ook geëvalueerd worden.

Brugse openbare werken kreunen onder coronacrisis

27 mrt

Heel wat Brugse werven liggen al stil of zullen volgende week stilvallen.

Ook de openbare werken in Brugge kreunen onder de coronacrisis. Heel wat Brugse werven liggen al stil of zullen volgende week stilvallen. Schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem (Open Vld) zegt dat de problemen zich zullen laten voelen tot in 2021.

Wie door Brugge loopt, merkt dat het stiller is dan anders. Niet alleen omdat er veel minder toeristen op straat zijn, maar ook omdat de meeste wegenwerken zijn stopgezet. Aannemers leggen de werken stil wegens de onmogelijkheid om social distancing richtlijnen op te volgen tijdens het werk, wegens het gebrek aan personeel tout court of ze kunnen niet voortdoen omdat er geen grondstoffen meer worden geleverd.

 ‘Ook van nutsmaatschappijen als Fluvius, Farys en Proximus horen we dat heel wat werken worden stilgelegd”, zegt Brugs schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem. ‘Met een vertraging van enkele weken blijven de problemen beperkt, maar waarschijnlijk zal dat oponthoud door corona nog langer duren. En als we pas in juni of juli terug aan de slag gaan, begint niet veel later de bouwvakantie.’

Katelijnestraat is vervelendste

Van Volcem vreest dat wat we nu meemaken een grote impact zal hebben op de werven die Brugge de komende maanden wilde opstarten en afwerken. ‘De problemen zullen zich laten voelen tot in het najaar of het voorjaar van 2021. De meest vervelende is wellicht het stilleggen van de werken aan de Katelijnestraat voor zowel de mobiliteit, omwonenden als handelaars. Let wel: de voedingswinkels aldaar en de kinderopvang Pietje Pek zijn nog steeds open.’

Nu al probeert het kabinet van schepen Van Volcem zich voor te bereiden op wat komen zal. ‘Sommige werken kunnen nog steeds doorgaan. Zo hopen we om de speelpleinen, zoals bijvoorbeeld aan het Astridpark, klaar te krijgen tegen dat de lockdown wordt opgegeven. We starten in eigen beheer met het schilderen van de groene banken op de Burg, Mark, Dijver en de vesten. Nu de tuincentra weer open zijn gaan we waar mogelijk ook beplanten. Verder werken we samen met de diensten om een nieuwe planning op te maken’, aldus Van Volcem. ‘De belangrijkste werken worden naar voren geschoven, de kleinere werken naar achteren. Toch zal de uiteindelijke volgorde ook afhangen van of welke vertraging bepaalde aannemers hebben opgelopen. Het zal sowieso een moeilijke periode worden’, besluit Van Volcem.

Volgende werven waar de stad aanbestedende overheid is werden geschorst:

  • Katelijnestraat
  • Site Beursgebouw
  • Xaverianensite
  • Sint-Pieterszuidstraat en Slachthuisstraat
  • Raamcontract asfaltwerken Devriese
  • Raamcontract betonwegen APK
  • Oostmeers (aansluiting waterontvangers)
  • Katelijnevest (verharding plus fietsbeugels)
  • Lange Molenstraat
  • Werfplein
  • Strostraat
  • Boomverjonging
  • Fietspad Veemarktstraat

Volgende werven werden (nog) niet geschorst:

  • Raamcontract kleinschalige verhardingen APK (Eiermarkt, Breidelstraat)
  • Veltembos (parking Interbad)
  • Speelplein Astridpark
  • Vervanging speeltoestellen, diverse locaties

Daarnaast zijn ook heel wat onderhoudscontracten geschorst.

CORONACRISIS – veel gestelde vragen

25 mrt

ALGEMEEN

Vanaf wanneer zijn de maatregelen van toepassing?

Vanaf de middag van 18 maart tot en met 5 april (tot en met 3 april voor de scholen) zijn de maatregelen hieronder beschreven en deze uit het persbericht van de Eerste Minister van kracht. De situatie wordt op regelmatige tijdstippen geëvalueerd. Op basis van deze evaluatie kunnen de maatregelen afgezwakt of versterkt worden.

Wat betekent de afkondiging van een federale fase voor de reeds genomen besluiten voor de lokale overheden?

Een federale fase betekent dat de gouverneurs en burgemeesters de algemene maatregelen moeten toepassen en hun voorgaande besluiten intrekken na de publicatie van het ministerieel besluit. Het ministerieel besluit en verdere verduidelijkingen volgen in de komende uren. Het doel is het harmoniseren van de maatregelen op het volledige Belgisch grondgebied.

Wat gebeurt er als men de regels niet naleeft?

Wanneer de federale maatregelen niet nageleefd worden (voorzien door het ministerieel besluit), zijn de sancties, voorzien in de artikels 182 en 187 van de wet op de civiele veiligheid van 15 mei 2007, van toepassing. De nadruk ligt op preventie, dialoog en burgerzin. De lokale overheden blijven bevoegd voor de openbare orde volgens artikel 135 §2 van de nieuwe gemeentewet, zonder evenwel in te gaan tegen de maatregelen of de geest van de maatregelen die op een hoger niveau werden genomen. De politiediensten zullen permanent controles uitvoeren om het strikt naleven van de maatregelen te verzekeren.

ZORG EN GEZONDHEID

Ondanks de algemene maatregelen met betrekking tot de social distancing, blijft de zorg voor hulpbehoevenden prioritair en moet die gegarandeerd blijven.

ZIEKENHUIZEN

Worden speciale maatregelen genomen in de ziekenhuizen?

De actieve fase van het ziekenhuisnoodplan werd geactiveerd vanaf 14 maart in alle ziekenhuizen. Alle consultaties, testen en geplande operaties werden geannuleerd. Enkel urgente en/of levensnoodzakelijke consultaties, onderzoeken en interventies mogen plaatsvinden. Alle noodzakelijke bestaande therapieën (chemo, dialyse, …) mogen voortgezet worden.

Worden bezoekers toegelaten in ziekenhuizen?

De bezoeken worden allemaal verboden behalve voor ouders van kinderen jonger dan 18 jaar en de naaste familie van patiënten in kritieke toestand of in palliatieve fase. Begeleiding bij noodzakelijke consultaties of onderzoeken dient te worden beperkt tot maximum één persoon.

Hoe zit het met de bevallingen? Zijn die nog steeds gepland in ziekenhuizen? Zo ja, onder welke voorwaarden?

Je zal uiteraard nog steeds kunnen bevallen in een ziekenhuis. Wel is je ziekenhuisverblijf best zo kort mogelijk. Dit wordt bepaald in overleg met je behandelende arts (gynaecoloog, pediater, eventueel anesthesist). Je partner mag bij de bevalling aanwezig zijn en enkel bezoek van je partner is toegestaan. Familiebezoek is niet meer toegestaan. Verder dien je de richtlijnen van het ziekenhuis te volgen.

Mogen industriële wasserettes die voornamelijk (bed)lakens van zorgcentra wassen openblijven?

Ja.

Mogen thuiszorgwinkels openblijven?

Ja, indien de zorg niet uitgesteld kan worden.

MEDISCH

Kunnen bloeddonatiecentra openblijven?

Ja, bloedinzamelingen dienen verder te gaan, mits inachtneming van de social distancing en de hygiënische maatregelen. Personen die ziek zijn, dienen zoals steeds te worden uitgesloten. Bloed geven is en blijft noodzakelijk en moet worden gestimuleerd maar weliswaar is het van belang dat de donor zich bewust blijft van de eigen gezondheidstoestand.

Is het vervoer van bloed, bloedproducten en medicijnen nog steeds toegelaten?

Ja, dit valt onder een essentiële verplaatsing.

Wie wordt momenteel getest?

De staalafnames zijn op dit moment voorzien voor twee categorieën van personen:

• Alle personen van wie de klinische toestand een hospitalisatie vereist en waarvan de behandelende geneesheer een vermoeden heeft van Covid-19.

• Elke gezondheidsmedewerker die voldoet aan de definitie van “mogelijk geval”, en die koorts heeft.

Gedetailleerde informatie met betrekking tot de procedure voor huisartsen is terug te vinden op de website van Sciensano: https://epidemio.wiv-isp.be/ID/Pages/2019-nCoV_procedures.aspx

Is er een risico op infectie door contact met verpakkingen?

Dit risico bestaat, maar is veel kleiner dan door rechtstreeks contact met een besmet persoon. Het coronavirus overleeft in ideale omstandigheden gemiddeld zo’n drie uur op gladde oppervlakken en materialen (zoals deurklinken, leuningen, tafels…). Op absorberend materiaal (zoals karton, papier, textiel…) kan het virus niet goed overleven. Het virus is zeer gevoelig voor uitdrogen, warmte en zonlicht. Wie virusdruppeltjes via de handen in de mond, neus of ogen binnenkrijgt, kan besmet raken met het virus. Het is belangrijk om regelmatig en grondig de handen te wassen na contact met oppervlakken en verpakkingen die door veel mensen worden aangeraakt.

WOONZORGCENTRA

Een ‘babbelbox’ in een inkomhal van het WZC? (een tijdelijk lokaal met een eigen buitendeur, waar in de wand een grote glasplaat is verwerkt en waarin een intercom-systeem is geïnstalleerd). Valt een verplaatsing van 1 of maximum 2 familieleden naar die babbelbox onder de noemer ‘verplaatsing om mensen in nood te helpen’?

Dit kan mits het desinfecteren van het glas na elk bezoek. Weliswaar is communicatie op afstand (telefonisch, video-oproep, …) meer aangeraden omwille van hygiënische redenen.

NIET-RESIDENTIËLE ZORG

Mogen diensten voor thuis- en familiale hulp doorgaan voor: ouderen, thuiszorg, personen met beperkingen, opvangtehuizen voor mishandelde vrouwen, voedselhulpbedeling, schuilplaatsen en nachtopvang voor mensen met sociale problemen, nachtopvang en coördinatiecentra voor thuiszorg en ondersteuning, …?

Ja.

Mogen persoonlijke assistenten voor personen met een handicap hun activiteiten voortzetten?

Ja, absoluut.

Zijn er specifieke maatregelen van toepassing voor het vervoer van personen met een handicap of met een beperkte mobiliteit?

Het belangrijkste is dat er geen nieuwe sociale mixen ontstaan. Het vervoer kan dus voortgaan maar er moet zoveel mogelijk over gewaakt worden dat dezelfde combinatie chauffeurs en personen met beperkte mobiliteit/handicap worden behouden, mits inachtneming van de social distancing maatregelen.

Wat met vrijwillig transport van mindervaliden en hulpbehoevenden?

Deze initiatieven mogen doorgaan, maar met slechts één persoon bovenop de chauffeur per traject.

Is bezoek toegelaten in woonzorgcentra of instellingen die bijvoorbeeld mindervalide personen met co-morbiditeit verzorgen?

Essentieel bezoek (mantelzorgers, …) wordt toegelaten om de bewoners niet totaal te isoleren.

Moeten thuisverpleegkundigen verder werken?

Ja, de thuiszorg blijft bestaan.

Zijn psychologen essentieel?

Ja.

Blijven callcenters voor mensen in nood (zelfmoord, huiselijk geweld, enz.) bereikbaar?

Ja, mits inachtneming van de social distancing maatregelen door de calltakers.

Wat met niet-dringende medische opsporingsonderzoeken?

Informeer u bij de organiserende instellingen en volg hun richtlijnen.

Moeten vaccinaties nog worden voortgezet?

Ja, absoluut. De stopzetting van vaccinaties op sommige plaatsen is van zeer tijdelijke aard. Deze worden zo snel mogelijk terug opgestart.

ZORG

Mogen thuiszorgwinkels openblijven ?

Ze mogen openen op afspraak en mits inachtneming van de social distancing maatregelen. Uitstelbare zorg of verkoop moet worden uitgesteld. In dit verband, wordt er rekening gehouden van de mogelijke kwetsbare situatie van de persoon.

Mogen opticiens en gehoorwinkels openblijven?

De winkel dient gesloten te worden en mag klanten enkel verhelpen bij noodgevallen, mits inachtneming van de social distancing maatregelen. Uitstelbare zorg of verkoop moet worden uitgesteld. Oogmetingen worden uitdrukkelijk afgeraden omwille van het risico op besmetting via het oogvocht.

Mogen kinesisten, osteopaten, podologen etc. hun activiteiten blijven uitoefenen?

Gezondheidszorgberoepen, zoals tandartsen, kinesitherapeuten, osteopaten, … mogen beoefend blijven worden, maar uitstelbare zorg dient te worden verdaagd.

Mogen schoonheidscentra (beautysalons, zonnecentra, …) openblijven?

Die zijn gesloten en schoonheidsspecialisten mogen hun diensten niet aan huis leveren.

Mogen tattooshops open zijn?

Neen, ze moeten sluiten.

Wat met wassalons?

De wassalons blijven open tijdens hun gebruikelijke openingsuren, mits inachtneming van de social distancing maatregelen en hygiënemaatregelen.

Hoe verloopt de medische opvang van zieke daklozen en personen die illegaal op openbaar domein samenhokken?

Zij zullen verzorgd worden via het OCMW. De opvangstructuren maken geen onderscheid tussen daklozen. Sommige mensen kunnen illegaal in het land verblijven. In Brussel is er een federaal centrum met 250 opvang- en verblijfplaatsen. Die structuur wordt beheerd door het Belgische Rode Kruis. Er is medische permanentie en sociale dienstverlening, de hygiëne wordt verzekerd en er worden maaltijden aangeboden. Daar worden indien nodig 15 insluitingsruimten voorzien.

In Wallonië wordt het daklozenbeheer geregeld door de minister van Gezondheid, met samenwerking van de Provinciegouverneurs en de plaatselijke autoriteiten. (https://morreale.wallonie.be/home/presse–actualites/publications/coronavirus–le-gouvernementde-wallonie-prend-des-mesures-de-soutien-supplementaires.publicationfull.html)

Brussels Gewest: Er werden dringende maatregelen beslist door de minister van Sociale Actie, Alain Maron https://coronavirus.brussels/index.php/2020/03/16/mesures-specifiques-a-destination-despersonnes-sans-abri/ zie ook: https://www.ama.be/coronavirus-etat-des-lieux-du-secteur-sansabri/?fbclid=IwAR2VUwE9gyXMzZmafO38uZBNHZhAp5ozoMTclxKRTwuQNfHu7Xv-wo0yhSA

In Vlaanderen: De overheden (Agentschap Zorg & Gezondheid) geven aanbevelingen aan de opvang- en verblijfdiensten voor daklozen. https://www.zorg-engezondheid.be/sites/default/files/atoms/files/200317_covid19_inloopcentra_opvang.pdf

Rekening houdend met de verschillende maatregelen beslist door de gewesten en het federale centrum, wordt op dit moment een tussenkomst van de civiele bescherming niet overwogen.

DIERENZORG

Mogen dierenartsen hun activiteiten verderzetten? Ja. Mogen dierenasielen openen?

Dierenasielen zijn gesloten. Bezoek is niet toegestaan. Adoptie en afstaan van dieren kan wel en enkel op afspraak en mits innachtneming van social distancing maatregelen. De opvang en essentiële verzorging van de dieren is cruciaal en dus toegelaten. Ook vrijwilligers mogen hieraan bijdragen.

Mogen dierenhotels openblijven?

Dierenhotels zijn open maar enkel voor mensen die nood hebben aan een essentiële opvang van het dier (bijvoorbeeld: overlijden van een dicht familielid, opname in het ziekenhuis, …).

Mogen dierencrematoria openblijven?

Ja, enkel op afspraak en mits inachtneming van de social distancing maatregelen.

Zijn dierenkapsalons geopend?

Neen, zij zijn gesloten.

Mogen eigenaars van dieren hun dieren blijven bezoeken en voederen?

Ja, mits inachtneming van de social distancing maatregelen.

HANDELSZAKEN, WINKELS EN MIDDENSTAND

Welke winkels blijven open?

Alle fysieke winkels en handelszaken zijn gesloten, met uitzondering van:

• voedingswinkels, met inbegrip van nachtwinkels (open tot 22u);

• dierenvoedingswinkels;

• apotheken;

• krantenwinkels;

• tankstations en de leveranciers van brandstoffen.

Welke zijn de specifieke maatregels voor winkels die openblijven?

Voor alle winkels geldt dat zij de nodige maatregelen moeten nemen om de social distancing maatregelen te respecteren en in het bijzonder het houden van de sociale afstand van 1.5 m tussen elke persoon.

Bovendien moet de toegang tot grote oppervlakten als volgt worden geregeld:

• één persoon per 10m² gedurende een maximale periode van 30 minuten;

• in de mate van het mogelijke wordt individueel gewinkeld.

Kan de wekelijkse rustdag voor voedingswinkels verplaatst worden?

De kleinhandelaars in voedingswaren moeten op hun wekelijkse rustdag gesloten blijven. Het MB van 23/3/2020 voorziet niet in een opheffing van de verplichting op wekelijkse rustdag. Ook nachtwinkels moeten hun wekelijkse rustdag respecteren.

Wat zijn de toegestane openingsuren voor de winkels die openblijven?

Het ministerieel besluit voorziet in een wijziging van de openingsuren. Voor de coronacrisis mochten winkels openblijven tot maximum 20 uur (en 21 uur op vrijdagavond). Nu mogen die winkels openblijven tot 22 uur. Nachtwinkels mogen open zijn tussen hun gebruikelijk openingsuur en 22 uur. Het College van Burgemeester en Schepenen kan voor bijzondere en voorbijgaande omstandigheden een afwijking van de openingsuren toelaten aan de vestigingseenheden gevestigd op het grondgebied van de gemeente of de stad. Dit dient te gebeuren op aanvraag van de betrokken handelaars en mag slechts voor maximaal 15 dagen per jaar.

Kan er een verplichting opgelegd worden om winkels open te houden?

Als de openbare orde of het algemeen belang dit vereist, kan de burgemeester de nodige politiemaatregelen bevelen, waaronder het openen van bedrijven.

Wat wordt er verstaan onder voedingswinkels?

Enkel winkels en horecazaken die in hoofdzaak levensmiddelen verkopen mogen geopend blijven, als:

• er geen verbruik ter plaatse is;

• en de nodige maatregelen genomen zijn om het verbruik ter plaatse te verhinderen;

• en men in staat is om social distancing tussen de klanten te organiseren.

Hieronder vallen voedingswinkels zoals bijvoorbeeld supermarkten, kruideniers, drankenhandelaars, bio- en hoevewinkels, slagers, bakkers, viswinkels, voedselbanken, … De verdeling van voeding via automaten blijft toegestaan.

Hoe zit het met gemengde winkels?

Het ministerieel besluit van 23/03/2020 geeft voedingswinkels, nachtwinkels en winkels voor dierenvoeding, toelating om open te blijven. Voedingswinkels (voor mens en dier) die als secundair product ook non-food aanbieden (bijvoorbeeld papierwaren) blijven geopend en mogen die papierwaren blijven verkopen. Ook slagerijen, bakkerijen, chocolatiers, ijsjeszaken, traiteurwinkels, wijnzaken en winkels waar alcoholhoudende dranken worden verkocht mogen openblijven, voor zover ze geen degustatie ter plaatse aanbieden. Winkels die voeding slechts als secundair product aanbieden, moeten sluiten. Alle andere winkels (kledingwinkels, elektrowinkels, doe-het-zelfzaken, tabakswinkels, papierwarenwinkels, parfumeries, drogisten, meubelwinkels, speelgoedwinkels, fotografen, carwash, …) zijn gesloten, maar deze winkels mogen indien mogelijk hun telefonische en onlineactiviteiten verderzetten als levering aan huis gegarandeerd kan worden. Afhalen in de winkel zelf (takeaway) mag niet. Winkels met basisvoorzieningen voor pasgeborenen mogen geopend blijven.

Welke andere maatregelen zijn voorzien om het hamsteren tegen te gaan?

E-commerce en afhalen aan afhaalpunten wordt gestimuleerd. Woekerprijzen kunnen worden gecommuniceerd op www.meldpunt.belgie.be/meldpunt/

Wat gebeurt er met de wettelijke garantie op consumptiegoederen?

Er is geen uitzondering op de gebruikelijke regels in dit soort situaties: de consument moet de verkoper zo snel mogelijk op de hoogte brengen van het gebrek (post, e-mail, …) en het niet nog erger maken. De consument zal dus kunnen aantonen dat het probleem zich in deze uitzonderlijke periode heeft voorgedaan en dat hij de nodige stappen heeft ondernomen om de verkoper op de hoogte te brengen, zoals vereist. Zelfs als hij de informatie niet heeft kunnen ontvangen vanwege een sluiting wegens het coronavirus, mag de verkoper zich niet kunnen beroepen op de overschrijding van de termijn om te weigeren in te grijpen. Vanaf dat moment wordt de garantieperiode in principe opgeschort totdat de verkoper een oplossing biedt (reparatie of vervanging).

Mogen vrijwilligers hun diensten aanbieden aan voedingszaken?

Vrijwilligers kunnen volgens de Vrijwilligerswet van 3 juli 2005 in principe alleen maar worden ingezet door organisaties die een onbaatzuchtige doelstelling nastreven. De Vrijwilligerswet laat niet toe om vrijwilligerswerk te verrichten voor commerciële bedrijven.

Wat met markten?

Markten zijn verboden, behalve de voedingskramen die nodig zijn voor de voedselvoorziening van de zones waar geen voedingszaken aanwezig zijn.

Mag een marktkramer aan huis verkopen?

Ja, thuislevering kan, mits inachtneming van de social distancing maatregelen.

Mogen diensten die aan huis leveren (Bpost, DHL …) blijven werken?

Ja, dit wordt zelfs gestimuleerd, mits inachtneming van de social distancing maatregelen. Afhalingen op officiële afhaalpunten zijn toegestaan.

Is de verkoop en levering aan professionelen toegelaten?

Ja, groothandelszaken mogen openblijven voor professionelen, mits inachtneming van de social distancing maatregelen. Verkoop in de winkel of op afstand, levering en afhaling in de winkel voor professionals zijn toegestaan, mits inachtneming van de social distancing maatregelen.

Mogen mobiele commerciële vertegenwoordigers zich blijven verplaatsen en werken aangezien werken op afstand in hun geval niet doenbaar is?

Nee, commerciële vertegenwoordigers mogen hun activiteiten niet voortzetten.

Is de verkoop van planten en bloemen toegelaten in winkels die voeding en dierenvoeding verkopen?

Winkels die voeding en dierenvoeding verkopen, mogen ook bloemen en planten aanbieden met inachtneming van de social distancing maatregelen. Handelszaken die enkel bloemen en planten verkopen blijven als ‘niet-essentiële’ handelszaken gesloten, al kunnen ze online wel actief zijn met levering aan huis.

Heb je vragen ivm de richtlijnen voor horeca, Economie, Werk, Vrije beroepen, Overheden, Recreatie, Gezin & Familie bekijk dan zeker ook de veelgestelde vragen via deze link: