Tag Archives: hinderpremie

2737 Brugse zelfstandigen vragen hinderpremie aan

30 apr

In Brugge hebben al 2.737 zelfstandigen hun hinderpremie bij de Vlaamse overheid aangevraagd.

In Brugge hebben al 2737 zelfstandigen hun hinderpremie bij de Vlaamse overheid aangevraagd. “Maar liefst 2292 onder hen hebben hun premie inmiddels al ontvangen”, reageert Vlaams Volksvertegenwoordiger Mercedes Van Volcem (Open Vld), “het is duidelijk dat we onze zelfstandigen niet in de steek laten tijdens deze coronacrisis.”

Omwille van de coronamaatregelen worden sommige bedrijven verplicht de deuren te sluiten. Om hen financieel te ondersteunen, werd de corona hinderpremie in het leven geroepen. “Velen moesten de deuren volledig sluiten en hebben recht op 4.000 euro hinderpremie en een vervangingsinkomen”, vertelt Vlaams Volksvertegenwoordiger Mercedes Van Volcem, “zelfstandigen die open mochten blijven maar zwaar omzetverlies lijden, krijgen een compensatiepremie van 3.000 euro.  

De lockdown in Brugge treft de zelfstandigen hard.

Voor diegene die nog geen aanvraag hebben ingediend. Ondernemers hebben nog tot uiterlijk 5 mei de tijd om hun aanvraag in te dienen bij het Agentschap Innoveren en Innoveren (VLAIO). Hier kan je de corona hinderpremie in geval van verplichte sluiting aanvragen: https://www.vlaio.be/nl/subsidies-financiering/corona-hinderpremie

Afgelopen vrijdag zorgde de Nationale Veiligheidsraad voor een perspectief op een heropstart. “Vanaf 11 mei mogen normaal alle winkels de deuren weer openen”, aldus Mercedes Van Volcem, “deze versoepeling moet de verdere economische schade, faillissementen en ontslagen gaan beperken.”

Provincie Hinderpremie Hinderpremie Betaald Dagvergoeding Betaald
Antwerpen 31.168 25.008 18.734
Brussel hoofdsted. Gewest 980 745 337
Henegouwen 123 105 69
Limburg 16.158 13.188 9.931
Luik 62 56 36
Luxemburg 6 6 3
Namen 17 10 7
Oost-Vlaanderen 26.275 21.182 16.158
Vlaams-Brabant 16.216 12.290 8872
Waals-Brabant 104 83 53
West-Vlaanderen 25.220 21.253 16.463

Tijdelijke werkloosheid

Sinds 13 maart 2020 kan alle tijdelijke werkloosheid als gevolg van het coronavirus worden beschouwd als tijdelijke werkloosheid wegens overmacht. Een werknemer met een lopende arbeidsovereenkomst kan tijdelijk werkloos worden wanneer zijn werkprestaties tijdelijk worden verminderd of opgeschort. Als een werknemer tijdens een periode  “Op basis van de aangiften die tot hiertoe werden ingediend, stellen we vast dat 1.721 werkgevers op het Brugse grondgebied voor maar liefst 14.020 werknemers tijdelijke werkloosheid hebben aangegeven”, geeft Mercedes Van Volcem aan. Ter info: Brugge telt maar liefst 70.000 werknemers.

Om prioriteit te verlenen aan de uitbetaling van de werknemers, werden de procedures sterk vereenvoudigd. “Als gevolg hiervan konden de uitbetalingsinstellingen overgaan tot betalen zonder de goedkeuring van en de behandeling door de RVA af te wachten. Hierdoor ontbreekt bij heel wat dossiers nog veel info waardoor we bijvoorbeeld nog niet beschikken over de verdeling van de tijdelijke werkloosheid volgens woonplaats van de werknemers”, besluit Van Volcem. Dat zal wellicht pas beschikbaar zijn nadat alle dossiers ten gronde werden behandeld en ingevoerd in de databank van de RVA.

Hoofdgemeente van de OndernemingHinderpremieHinderpremie BetaaldDagvergoeding Betaald
Alveringem11610373
Anzegem321263180
Ardooie171152116
Avelgem184154112
Beernem302238189
Blankenberge505457385
Bredene277239187
Brugge273722921830
Damme314257202
De Haan361330257
De Panne311284218
Deerlijk256211165
Dentergem12910284
Diksmuide373327265
Gistel244199154
Harelbeke472397317
Heuvelland202186137
Hooglede206166123
Houthulst14711997
Ichtegem270231172
Ieper725640485
Ingelmunster222183143
Izegem544448359
Jabbeke317245185
Knokke-Heist12601023775
Koekelare16013299
Koksijde587499397
Kortemark243203158
Kortrijk159713141017
Kuurne289250188
Langemark-Poelkapelle12811388
Ledegem189155116
Lendelede897865
Lichtervelde153135107
Lo-Reninge605241
Menen545476374
Mesen987
Meulebeke218191154
Middelkerke533454371
Moorslede221181137
Nieuwpoort370329258
Oostende14851222953
Oostkamp502408328
Oostrozebeke15312299
Oudenburg174146107
Pittem14412389
Poperinge411362274
Roeselare12381045785
Ruiselede1179759
Spiere-Helkijn312921
Staden204166125
Tielt362302236
Torhout407351263
Veurne293258191
Vleteren646039
Waregem846703529
Wervik278240191
Wevelgem521440343
Wielsbeke167134104
Wingene305261202
Zedelgem454377297
Zonnebeke240210160
Zuienkerke655841
Zwevegem402323240

Compensatiepremie voor ondernemers die zwaar omzetverlies hebben

1 apr

Veel bedrijven en ondernemingen lijden verliezen ten gevolge van de maatregelen die opgelegd worden om de verspreiding van het coronavirus tegen te gaan.

De Vlaamse Regering heeft vandaag beslist dat ook ondernemingen die een groot omzetverlies kennen naar aanleiding van de coronacrisis steun kunnen krijgen. Dat gaat dan om ondernemingen die niet verplicht moeten sluiten, maar (in)direct zware beperkingen ondervinden. Dergelijke ondernemers vinden we in allerlei sectoren zoals in de evenementensector, (para-)medische beroepen, dierenpensions, landbouwsector, dienstenleveranciers of gespecialiseerde voedings- en drankenwinkels zoals een pralinewinkel of wijnhandel. Zij krijgen een compensatiepremie van 3.000 euro om hun verliezen (deels) te compenseren.

Veel bedrijven en ondernemingen lijden verliezen ten gevolge van de maatregelen die opgelegd worden om de verspreiding van het coronavirus tegen te gaan. Voor ondernemingen en winkels die verplicht moeten sluiten was er al de corona hinderpremie. Maar ook voor ondernemingen en hun toeleveranciers die nog verder mogen werken of winkels die openblijven maar door de beperkende maatregelen een groot omzetverlies hebben, komt er nu steun.

Het gaat bijvoorbeeld om bedrijven in de evenementensector met ook veel freelancers en (para-)medische beroepen zoals kinesitherapeuten, tandartsen, psychologen of logopedisten die enkel nog dringende interventies mogen doen. Ook bedrijven die essentiële dienstverlening leveren inzake voeding zoals pralinewinkels of drankenhandelaars, maar door gebrek aan passage of toeristen toch zwaar omzetverlies lijden, kunnen een compensatiepremie ontvangen. Net zoals schilders of loodgieters die enkel nog dringende herstellingswerken mogen uitvoeren of landbouwers die gericht voor horeca-afnemers werken, en kunnen aantonen dat ze een omzetverlies van -60% hebben in de periode tussen 15 maart 2020 en 30 april in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar.

Veel ondernemingen en zelfstandigen zijn getroffen door de veiligheidsmaatregelen. We doen als Vlaamse regering ons uiterste best om hen in deze moeilijke periode te helpen. Naast de hinderpremie voor ondernemingen die volledig moeten sluiten, komt er nu dus ook de compensatiepremie voor ondernemingen die nog wel mogen werken maar hun omzet drastisch zien dalen. We moeten immers niet alleen onze gezondheid maar ook onze economie en jobs beschermen.

Vlaams Viceminister-President Bart Somers

Steunmaatregel

  • De éénmalige compensatiepremie bedraagt 3.000 euro;
  • Er zijn maximaal 5 premies per onderneming als er meerder exploitatiezetels per onderneming zijn;
  • Ook zelfstandigen in bijberoep, die door de hoogte van het inkomen sociale bijdragen betalen als een zelfstandige in hoofdberoep, kunnen de compensatiepremie van 3.000 euro ontvangen;
  • Zelfstandigen in bijberoep die een inkomen hebben tussen 6.996,89 euro en 13.993,78 euro kunnen een beroep doen op een compensatiepremie van 1.500 euro. Deze premie geldt ook voor zelfstandigen in bijberoep die verplicht moeten sluiten, maar geldt niet voor zelfstandigen in bijberoep die dit combineren met een job als werknemer van 80% of meer.
  • Het omzetverlies is minstens -60% ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. De referentieperiode is 14 maart 2020 tot en met 30 april 2020.
  • Voor starters wordt gewerkt met een omzetdaling van -60% ten opzichte van het neergelegde financieel plan.
  • Voor de ondernemingen in de vorm van een vzw is de compensatiepremie ook mogelijk, onder voorwaarde dat er minstens één iemand voltijds tewerkgesteld is.
  • De compensatiepremie zal aangevraagd kunnen worden via een toepassing bij VLAIO.

Evaluatie voor 30 april 2020

Alle maatregelen voor steun aan ondernemingen die verplicht moeten sluiten of die beperkingen ondervinden door de genomen maatregelen tegen de verspreiding van het coronavirus zullen voor 30 april 2020 ook geëvalueerd worden.