Tag Archives: Matthias Diependaele

182.000 kandidaat-huurders op sociale wachtlijsten

8 jul

182.000 kandidaat-huurders op sociale wachtlijsten

Vandaag zijn er 182.000 huurders die wachten op een sociale woning. Een historisch record. Nooit waren de sociale wachtlijsten zo hoog ! 

Het aantal wachtenden stijgt volgens de minister minder snel dan vroeger maar dat is nonsens. Theoretisch hebben 250.000 mensen recht op een sociale woning, maar de mensen zijn zo ontmoedigd dat ze zich zelfs niet meer inschrijven.

Vorig jaar kwamen er maar 668 bij in heel Vlaanderen. Tevens het grootste dieptepunt in jaren.

Het systeem botst op zijn grenzen. In de steden waar er 72.000 wachtenden zijn verdwenen zelfs 332 woningen vorig jaar.

De sociale huisvesting heeft nog weinig grond, een project duurt gemiddeld vier tot zes jaar en tegen veel projecten is er beroep.

Als parlementslid stel ik al jaren dat contracten tijdelijk moeten zijn. In 2017 werd dit voor het eerst ingevoerd. De eerste contracten die aflopen zijn dus pas in 2026.

Er moet meer doorstroming zijn. Een tijdelijke oplossing.

Mijn voorstel is om sociale woningen toe te wijzen aan mensen die het echt nodig hebben : zieke mensen, gepensioneerden met laag pensioen, …. Wie gezond is en kan werken kan dit enkel tijdelijk bekomen na tegenslag (bijvoorbeeld faillissement, scheiding en geen inkomen, ….)

Bovendien vind ik dat een sociale woning ook een bestaande woning kan zijn en geen nieuwbouwwijk hoeft te zijn.  

Een huurbonus is een beter systeem. Laat mensen tijdelijk een stuk van de huur fiscaal aftrekken. Dat motiveert ook om te werken.

Wie nu een sociale woning toebedeeld krijgt, moet meer huur betalen als er meer verdiend wordt. (22 procent inkomen). Wie dus aan de slag gaat, heeft naast werkloosheidsval ook huisvestingsval.

Wie een huurpremie krijgt en aan de slag gaat, verliest zijn premie.

We moeten inzetten op tijdelijke hulp. De minister moet alleszins meer doen en niet historisch slechte cijfers positief proberen uitleggen.

De minister moet beseffen dat het systeem op zijn grenzen loopt en dus en nieuw sociaal woonbeleid komen. Een systeem die werken aanmoedigt, mensen vlugger helpt en tijdelijkheid centraal stelt voor al wie kan werken.

Wie werkt en belastingen betaalt, onderhoudt vandaag het systeem.

Bovendien is er een te grote discrepantie tussen normale huur en sociale huur. De gemiddelde huur is 360 euro voor een sociale woning. Op de private markt is dat 800 euro.

Een sociale huur zou minimum 500 euro moeten zijn. Voor 360 euro kan je zelfs geen studentenkot meer huren.

De 11.277 toewijzingen telt voor 1/5 herhuisvestingen. Dus amper 9.000 mensen van de 182.000 kandidaten op die sociale wachtlijsten werden geholpen. Dat is 5 procent van de wachtenden!

Tijd voor actie meneer de minister en leg vrijdag aub de huurbonus op tafel of uitbreiding van een tijdelijke huurpremie voor alle wachtenden die straks ook indexatie van 10 procent huur staat te wachten.

De nieuwe cijfers werden vandaag gepubliceerd op de website van de VMSW.

Hier kan u mijn reactie in de pers terugvinden.

Maatregel rond huurpremie is uitgehold

23 mrt

BRUSSEL – Deze namiddag ging het tijdens de plenaire vergadering in het Vlaams Parlement over de huurpremie. Om hierop aanspraak te maken, mag de maximale huurprijs van een alleenstaande €639,78 bedragen. “Voor die prijs zijn er amper nog panden ter beschikking waardoor die huurpremie niet kan opgenomen worden.” Aldus Mercedes Van Volcem tijdens haar tussenkomst deze namiddag.

Tussenkomst tijdens plenaire vergadering in het Vlaams Parlement

De huurpremie is in het leven geroepen om private huurders te helpen op hun weg naar een sociale woning. Naast die maximale huurprijs van €639,78 per maand moet de private huurder ook vier jaar ononderbroken op de wachtlijst voor sociale woningen staan en mag het jaarinkomen van de kandidaat-huurder het limiet van €25.850 niet overschrijden.

Gezien de huidige situatie op de woningmarkt is de voorwaarde wat betreft de maximale huurprijs van €639,78 niet meer actueel. “In Gent gaat het amper over vier panden. In mijn eigen stad Brugge zijn er twee en in Leuven zelfs géén.”

“U heeft vorig jaar een record aan opbrengsten uit registratierechten geïncasseerd. Dit was 750 miljoen euro boven verwachting. Ik denk dat u vandaag een tandje bij kan steken om het woonbeleid aan te passen!“

Registratierechten brachten 2,9 miljard euro op

16 mrt

BRUSSEL – Dat blijkt uit het antwoord van minister Matthias Diependaele aan het adres van Vlaams Parlementslid Mercedes Van Volcem. In haar schriftelijke vraag aan de minister peilde ze naar de inkomsten van 2021 op onroerend goed.

De coronacrisis deed bij veel mensen nieuwe woonbehoeften ontstaan. Steeds meer mensen gingen afgelopen jaar op zoek naar een woning met tuin of terras. Bovendien steeg ook de vraag naar grotere woningen. Dit alles gebeurde natuurlijk in een klimaat waar de rente laag lag. Hierdoor werd vastgoed ook aantrekkelijk als investering.

Uit het antwoord van de minister kwam voort dat de Vlaamse Regering in 2021 zo’n 2,9 miljard euro aan inkomsten uit verkooprechten (inclusief intresten en kosten) ontving. Daarnaast werden de ontvangsten voor erfbelasting voor 2021 geraamd op 1,6 miljard euro (inclusief intresten en kosten, exclusief fiscale regulatie).  

De minister verduidelijkte verder ook nog de daling wat betreft fiscale uitgaven na het afschaffen van de woonbonus. Deze cijfers vindt u terug in de tabel hieronder.

Fiscale uitgave ‘verwerven en behouden eigen woning’ 2019-2026 (in miljoen euro)

Inkomstenjaar20182019202020212022202320242025
Aanslagjaar20192020202120222023202420252026
1.Bouwsparen187,7155,8125,695,565,335,25,00,0
2.Intresten41,935,228,020,813,66,40,00,0
3.Woonbonus 2005-2014933,4859,3786,5713,8641,1568,3495,6422,9
4.Langetermijnsparen48,940,331,723,114,66,00,00,0
5.Woonbonus 201576,973,173,173,173,173,173,173,1
6.Geïntegreerde woonbonus228,0319,2339,5339,5339,5339,5339,5339,5
Totaal1.516,81.482,91.384,41.265,81.147,21.028,5913,2835,5

Hieronder kan je de schriftelijke vragen en antwoorden terugvinden.

Huurpremie uitbreiden voor 23.005 wachtenden kost jaarlijks 45 miljoen euro meer

9 mrt

BRUSSEL – Een grote 45 miljoen euro is er nodig om 23.005 mensen wachtenden tijdelijk te helpen van de wachtlijsten te halen. Dat blijkt uit een schriftelijke vraag van Vlaams Volksvertegenwoordiger Mercedes Van Volcem aan Vlaams minister van Wonen, Matthias Diependaele. “Maar dat zo 23005 mensen met de laagste inkomsten meteen kunnen helpen”, klinkt het bij Van Volcem. 

Mercedes Van Volcem

1.Wachtlijst

In 2020 hadden we 169.096 unieke kandidaat-huurders op de wachtlijst voor een sociale woning. Over alle provincies verspreid, gaat het om 234.430 dossiers. “Een kandidaat-huurder kan immers meerdere dossiers hebben. 45 procent van die kandidaten worden effectief huurpremie-rechthebbend. Maar dat wil nog niet zeggen dat ze effectief de huurpremie aanvragen”, klinkt het bij Van Volcem.

Aantal openstaande dossiers per jaar van inschrijving en per provincie
Provincie<1 jaar1 jaar2 jaar3 jaar4 jaar5 jaar OuderTOTAAL
Antwerpen17.73012.84711.65711.44510.0306.62814.61884.955
Limburg3.8274.1323.7183.0552.3621.7273.28022.101
Oost-Vlaanderen10.95911.1459.4597.3175.9173.8408.73057.367
Vlaams-Brabant5.6315.9435.3543.9642.4261.7073.84028.865
West-Vlaanderen7.9847.9407.8335.7614.2992.6184.70741.142
TOTAAL46.13142.00738.02131.54225.03416.52035.175234.430

2. Huurpremie-rechthebbenden

Op dit moment komen er 27.910 mensen in aanmerking voor een huurpremie volgens de cijfers van minister Diependaele. Dat zijn alle mensen die al 4 jaar (10.722) of langer (17.188) kandidaat-huurder zijn en vandaag nog geen huurpremie genieten en er ook geen gehad hebben die definitief is stopgezet. 

Het aantal zou veel lager liggen door het elimineren van kandidaat-huurders die ondertussen een sociale huurwoning bewonen, die niet beantwoorden aan de uiteindelijke voorwaarden of die in het verleden niet gereageerd hebben op het verstuurde invulformulier om een huurpremie te bekomen. 

 Totale wachtlijst (aantal dossiers)Wachtlijst die voldoet aan Huurpremie HP-voorwaarden (potentieel rechthebbend)45 % effectief huurpremie gerechtigd
1 jaar 88.13816.7077.518
2 jaar (38.02117.8858.048
3 jaar 31.54216.5327.439
4 jaar25.03410.722 
langer51.69517.188 
 234.43079.034 

Mocht de huurpremie uitgebreid worden naar kandidaat-huurders die tussen de 1 en 36 maanden wachten op een sociale woning zouden 23005 mensen meer een beroep (kunnen) doen op een huurpremie. Nu komt het erop neer dat mensen 4 jaar al in die situatie zitten vooraleer ze geholpen worden met een sociale woning of een huurpremie.  Een huurpremie wordt gegeven na 4 jaar omdat de overheid na 4 jaar geen sociale woning kan toewijzen. 

“Deze termijn is veel te lang, ik vind dat de minister  de termijn zou moeten verkorten tot 2 jaar en zou zo 15500 mensen helpen die nu een zeer laag inkomen hebben en ook wellicht hoge energiefacturen hebben”, zegt Van Volcem Mercedes, Vlaams Parlementslid voor Open VLD.

3. Budgettaire impact

“Er van uitgaan dat 45 procent van de potentieel rechthebbende ook effectief huurpremie-gerechtigd wordt zouden we in totaal met 23.005 personen de wachtlijst kunnen inkorten. In 2021 kost de huurpremie 37,3 miljoen euro. Als al die 23.005 mensen ook aanspraak zouden maken op een huurpremie komen we tot een impact van een kleine 45 miljoen euro extra per jaar. Indien de wachtenden na twee jaar dit krijgen kost dit 30 miljoen euro extra”, stelt Van Volcem. 

“Budgetair moet dit zeker haalbaar zijn omdat de kredieten voor sociale woningen niet zijn opgebruikt wat 5 miljoen euro in 2021 (1 procent op 500 miljoen euro) en ook het budget voor de huursubsidie werd niet opgebruikt (50 ipv 62 miljoen euro) dus 12 miljoen euro over.   Bovendien was er 750 miljoen euro meer inkomsten uit registratierechten en 100 miljoen euro minder kosten door de woonbonus die werd afgeschaft.   Die middelen moeten dienen voor meer huurpremies, afschaffing van registratierechten voor gezinswoningen en meer isolatie van woningen zodat de woonkost daalt”, duidt het Vlaams Parlementslid voor Open VLD.

 2022202320242025
Instroom 3 jaar wachtlijst14.564.33513.095.0188.511.7625.532.645
Instroom 2 jaar wachtlijst15.756.29914.166.7319.208.3755.985.444
Instroom 1 jaar wachtlijst, 
daarna blijvende extra instroom van 2.500 jaarlijks
   14.718.506      18.127.960      17.896.750      17.746.464   
Totaal45.039.139   45.389.709   35.616.887   29.264.552   

4. Veranderende huurmarkt

De doelgroep voor de sociale huursector wordt in een recente studie van het Steunpunt Wonen geschat op om en bij de 250.000 huishoudens. De instroom op de wachtlijst is afhankelijk van factoren als de gezinsverdunning, migratie, beschikbare inkomens en de toestand op de private huurmarkt. 

Die private huurmarkt heeft een enorme verandering door gemaakt. Volgens de huidige voorwaarden voor een huurpremie mag de maximale huurprijs van de woning niet hoger zijn dan 639,78 euro voor een zelfstandige woning. Per persoon ten laste is er een verhoging van 20% tot maximaal 50%. “Dat terwijl de gemiddelde huurprijs in Vlaanderen op €797 lag in 2021 en in de tweede helft van 2021 werd voor het eerst de grens van €800 overschreden”, vult Van Volcem aan,  “De maximale huurprijs zal dus ook moeten bekeken worden. Anders zullen meer mensen uit de boot vallen omdat er geen panden tegen de maximum huur van 639,78 euro ter beschikking zijn.”

Intussen spelen ook hier andere omstandigheden een rol. De noodzaak om het sociale huurpatrimonium te renoveren zorgt ervoor dat huurwoningen tijdelijk onbeschikbaar voor verhuring zullen worden. Dat moet ook in rekening worden gebracht. Vanaf 2026 komen dan weer extra sociale huurwoningen vrij door de beperking in tijd van de huurovereenkomsten. 

Mercedes in Brussel

7 mrt

BRUSSEL – Vlaams volksvertegenwoordiger Mercedes Van Volcem zetelt in de commissies Wonen & Onroerend Erfgoed en Mobiliteit & Openbare Werken. Vanuit het Vlaams parlement probeert ze met een Brugse bril het leven van de Vlaming te beïnvloeden voor het goede. Van Volcem stelde aan Vlaams minister van Wonen, Matthias Diependaele een vraag m.b.t. – de inkomsten anno 2021 die betrekking hadden op onroerend goed. Het resultaat lees je hier.

Mercedes in Brussel

10 feb

BRUSSEL – Vlaams volksvertegenwoordiger Mercedes Van Volcem zetelt in de commissies Wonen & Onroerend Erfgoed en Mobiliteit & Openbare Werken. Vanuit het Vlaams parlement probeert ze met een Brugse bril het leven van de Vlaming te beïnvloeden voor het goedeVandaag stelt ze aan Vlaams minister van Wonen, Matthias Diependaele, een vraag omtrent Tiny houses.

Veel jonge mensen en starters blijven bij de ouders wonen (in hun kamer) maar recent doet zich toch ook een trend voor waarbij jonge mensen of gezinnen graag ook in een bijgebouw willen wonen in de groene tuin van de ouders.  Vandaag bestaat deze mogelijkheid in woongebied als een BPA of RUP of verordening dit niet verhindert.  In het landbouwgebied mag er geen extra functie gecreëerd worden in de bijgebouwen en mag er ook geen Tiny House worden bijgezet.  Je mag wel zonder vergunning een bijgebouw plaatsen maar zonder woonfunctie.

Velen zien het als iets romantisch.  Een zorgwoning mag daarentegen wel maar de omgekeerde was om de jongere in de tuin te laten wonen is vaak iets waar de wetgever, het beleid nog niet voor openstaat hoewel velen daarin creatief wensen te zijn.  Roulottes, pippowagens, moderne verplaatse caravans doen vele jonge mensen dromen van een mini-huisje in het groen.

De wetgeving laat het vandaag niet toe, tenzij je met de pop up wetgeving vier maand terplaatse blijft en dan je huisje op willen opnieuw voor 4 maanden verplaatst..

In andere landen en op instagram zie je tal van leuke Tiny houses in de stad en in het buitengebied.

Aangezien de helft van de huishoudens bestaat uit 1 persoonsgezinshuishouden en het wonen ook onder druk staat én er een grote vraag is naar deze vorm van wonen in het groen, landbouwgebied en zelfs natuur (dat laatste is heel moeilijk). Vandaag kan je afwijken van bestemming of wonen in bijgebouwen van een landbouwwoning als guesthouse (b en b) maar niet voor vaste bewoning, je kan ook wonen in bijgebouwen als je een afwijking bekomt in een pand op het bouwkundig erfgoed.

Vraag aan de minister :

  1. Is het niet aangewezen meneer de minister gelet op het gebrek aan aanbod, de hoge bouwkosten, de hoge energiekosten om Tiny Houses in de markt te zetten en de wettelijke barriéres om te vormen naar regelluwe zones voor Tiny Houses?
  2. Waarom mag je in buitengebied bij een bestaande woning in landbouwgebied geen Tiny house plaatsen met woonfunctie, maar wel tijdelijk 4 maand er verblijven in de vorm van een pop up?
  3. Zal de minister overleg plegen met minister Demir om de mogelijkheden voor Tiny Houses te verbeteren?
  4. Waarom de definitie van zorgwoning niet worden uitgebreid naar betaalbaar wonen (zonder facet zorg) en een masterplan Tiny Houses in steden en landbouwgebied uitrollen zodat vele betaalbare en duurzame woningen met lage energieprijs op de markt komen?

“Stop sociale woningbouw : te traag en doe iets voor de wachtenden” – Mercedes Van Volcem (OPEN VLD)

14 jan

BRUSSEL – De onderbenutte kredieten in de sociale woningbouw tonen aan dat de bouw van sociale woningen een systeem is die achterhaald is om diverse redenen. “In realiteit heeft de helft van de huurders recht op een sociale woning”, klinkt het bij Vlaams Volksvertegenwoordiger Mercedes Van Volcem (Open VLD). Voor het onderwerp zet ze zich al jaren in. De politica woonde immers zelf tot haar 22 jaar in een sociale woning. “Sociale woningen vandaag zouden een deel van ons sociaal weefsel zijn. Geen ghetto’s die gebouwd worden. Zelf woonde ik tot mijn 22 jaar in een sociale woning. Op verjaardagsfeestjes was ik altijd beetje beschaamd toen de vriendjes kwamen, hoewel onze taarten en pannenkoeken even lekker waren.”

Vooreerst staan er vandaag 170000 mensen op de wachtlijst voor een sociale woning. Nog nooit was de lijst zo lang.  Bovendien staan niet alle mensen die recht hebben op een sociale woning ook op die lijst.  Velen schrijven zich niet in of willen niet in een sociale woonwijk wonen ondanks dat de inkomensvoorwaarden zijn verschuldigd.  De echte wachtlijst is dus 300000 huurders van de 600000 huurders op de private markt.

Meer budget maar ze raakt niet op

Het budget om sociale woningen te bouwen werd opgetrokken maar geraakt niet op. Redenen alom : ze worden vaak gebouwd in woonuitbreidingsgebieden, er is protest van de buurt en er komt proces tegen het project.  Vandaag fixeren de maatschappijen zich ook op de fusie.  De aannemers hebben veel werk en de bouwsector kan ongeveer 2500 eenheden per jaar bouwen. 

Sloop en bouwen in open ruimte

Bijbouwen is dus begrensd naar ruimte toe (nog amper 1700 ha) in bezit van sociale huisvestingsmaatschappijen.  Iedereen heeft het over de bouwshift en niet bouwen in open ruimte maar de sociale huisvestingsmaatschappijen zijn vaak onderworpen aan een andere ruimtelijke ordening omdat lokale besturen vaak ook vertegenwoordigd zijn in de sociale huisvestingsmaatschappijen. 

De bouw is ook begrensd naar bouwvolume toe (wat kan de sector aan).  Bovendien leidt bouwen ook veel tot afbraak zodat er netto minder bijkomt dan er gebouwd wordt (men sloopt tien woningen en met zet er 15 bij).  De sloop wordt nooit in rekening gebracht bij communicatie.  Dit maakt ook dat er weinig nieuwe mensen worden geholpen want de mensen die in de sloopwoningen wonen worden ook geherhuisvest.

Levenslange contracten en tijdelijke

Jaren pleitte ik voor de tijdelijkheid van sociale huurcontracten.  Deze werden ingevoerd in 2014 met doel meer rotatie te bekomen, sociale emancipatie te bewerkstelligen en nieuwe behoeftigen te kunnen helpen. 

Oude contracten blijven levenslang, nieuwe zijn tijdelijk maar kunnen ook verlengd.

Ik ben bepleiter om ze sowieso maar 6 jaar toe te wijzen en dat je nadien aan de slag moet.  Zes jaar een gunst bekomen om goedkoop te wonen is een goede zaak maar nadien komen er nieuwe behoeftigen.  Wie ziek is of niet aan de slag kan mag blijven. Wie gezond is moet verhuizen en aan de slag.

Geen stimulans tot werken

In ons systeem vandaag wordt je huur berekend op je inkomen alsook de huurpremie.  Wie aan de slag gaat, zal meer huur moeten betalen zodat er een dubbele huisvestingsval ontstaat voor de bewoner van een sociale woning.  Hetzelfde geldt voor huurders op de private markt die een huurpremie ontvangen.  Wie gaat werken en meer verdient, verliest de huurpremie.

Sowieso moet de huur hoger en vast zijn en tijdelijk zodat werken ook loont. Wie werkt moet vooruitgaan en niet omgekeerd.

Definitie sociale woning

Een sociale woning is een woning die dient voor iemand die geen normale huur kan betalen.  Voor mij moet ze al zeker niet in eigendom zijn van de huisvestingsmaatschappij. 

Een sociale woning is voor mij beter gelegen in het weefsel zodat er ook meer sociale mix aanwezig is.   Waarom kunnen de sociale huisvestingsmaatschappij niet op de private markt inhuren ?  Dit gaat snel, eenvoudig en zo kan je met dezefde middelen veel meer doen voor de wachtenden.  De mensen in een sociale woning en de mensen die wachten zouden immers dezelfde voordelen moeten kunnen hebben.  Nu sluit men de ogen voor 170000 wachtenden en die worden door private particuliere verhuurders opgevangen. 

Bouwen duurt zes tot zeven jaar en brengt voor de overheid ook infrastructuurkosten met zich mee.  Huren is snel en brengt geen infrastructuurkosten met zich mee. 

Huurbonus

Omdat huurpremies niet emanciperend werken denk ik dat de huurbonus een beter systeem is.  Je trekt een deel van je huur fiscaal af.

Vroeger bestond dit ook voor je eerste woning die je leende.  Helaas werd deze fiscale korting afgeschaft. 

Ze invoeren voor huurders maakt dat ze adem krijgen en maakt ook dat ze misschien kunnen sparen om een eigen woning te verwerven.

Geen wijken maar in het weefsel, geen stempel

Bovendien heeft huur ook het voordeel dat niemand ziet dat je minder inkomen hebt.  In een sociale woonwijk weet iedereen dat je niet veel verdient. 

Zelf woonde ik tot mijn 22 jaar in een sociale woning.  Op verjaardagsfeestjes was ik altijd beetje  beschaamd toen de vriendjes kwamen, hoewel onze taarten en pannenkoeken even lekker waren?

Het geen a sociaal pleidooi maar een pleidooi om een na oorlogssysteem te evalueren.  Het is te traag, helpt niet en we moeten meer doen met dezelfde middelen. Sowieso als de grond op is, zal men het systeem moeten herdenken.

Mercedes in Brussel

18 okt

BRUSSEL – Vlaams volksvertegenwoordiger Mercedes Van Volcem zetelt in de commissies Wonen & Onroerend Erfgoed en Mobiliteit & Openbare Werken. Vanuit het Vlaams parlement probeert ze met een Brugse bril het leven van de Vlaming te beïnvloeden voor het goede.

Deze week stelt Mercedes 5 vragen in de commissies.

Commissie voor Algemeen Beleid, Financiën, Begroting en Justitie

  1. Vraag om Uitleg omtrent de registratie-en schenkingsrechten bij energetische isolatie

In de vorige legislatuur werden schenkingsrechten ook verlaagd voor de onroerende goederen. De tarieven verschilden naargelang het bedrag, het verwantschap en de energetische renovatie. Zal de minister ook hier bijsturen deze legislatuur?

B. Vraag om Uitleg omtrent de onderhandse overeenkomst met betrekking tot de verlaagde registratierechten

Normaal wordt het verkooprecht bepaald door de regels die gelden op de datum van ondertekening van de onderhandse akte. Hier wordt nu van deze regel afgeweken in het voordeel van de belastingplichtige. Er dient dan echter over gewaakt te worden dat er geen potentiële discriminatie in het leven geroepen wordt tussen personen voor wie de termijn voor of na 1 september 2021 begon te lopen. Beide groepen personen waren namelijk niet op de hoogte van de nieuwe regeling, maar beide genieten een ander voordeel. Daarnaast is er ook een potentieel probleem voor personen die wel of geen opschortende voorwaarden hebben voorzien in hun overeenkomst, bv rond het bekomen van een lening. Personen die, na overleg met de verkoper, geen opschortende waarden konden verkrijgen, zien de vier maandentermijn sneller starten dan diegene die wel een opschortende voorwaarde heeft verkregen. Vervolgens riskeert er nog een discriminatie te ontstaan tussen partijen die werken met gekruiste opties. Er zijn personen die de termijn niet doen lopen en op deze manier bevoordeeld worden omdat ze het ondertekenen van een onderhandse overeenkomst hebben omzeild.

Volg de commissie hier op 19/10 om 13u30:

Commissie Wonen

  1. Vraag om uitleg omtrent de niet-opname van de huurpremie

In 2020 hadden ongeveer 19.000 personen recht op een huurpremie in Vlaanderen. Deze premie is bedoeld voor private huurders die al meerdere jaren op de wachtlijst staan voor een sociale huurwoning. Een belangrijk instrument om wonen betaalbaar te houden voor de lagere inkomens. Nu blijkt dat slechts 9.000 personen, oftewel minder dan de helft van de rechthebbenden, een aanvraag hebben ingediend. 6.000 personen kregen uiteindelijk het positieve nieuws te horen dat hun aanvraag goedgekeurd werd.

Volg de commissie hier op 21/10 om 10u00:

Commissie Openbare Werken en Mobiliteit

  1. Vraag om Uitleg omtrent Clean Power for Transport

In mei lanceerde de minister een projectoproep voor semi-publieke laadinfrastructuur in uitvoering van het plan Clean Power for Transport. Projectvoorstellen konden worden ingediend tot 1 september 2021. Op 27 mei voerden we hierrond een interessant debat naar aanleiding van enkele gekoppelde vragen om uitleg. Daarbij kaartte Mercedes onder andere de bezorgdheden aan die de Europese Rekenkamer had geuit met betrekking tot verschillende laadsystemen die er in omloop zijn. Voor (buitenlandse) bestuurders van elektrische voertuigen is het bijzonder moeilijk om te weten waar laadinfrastructuur voorhanden is, welke werkwijze en welke tariefstructuur gehanteerd wordt.

B. Vraag om uitleg omtrent de terugkeer van de files na corona

Het afgelopen jaar hebben we al veel discussies gevoerd over de mobiliteit na corona. Hoe kunnen we de positieve evoluties van het afgelopen anderhalf jaar behouden (forse toename fietsgebruik) én de negatieve gevolgen (daling gebruik openbaar vervoer) tegengaan? Het zal meer vergen dan een imagocampagne om de reiziger opnieuw te overtuigen van de voordelen van het openbaar vervoer. De uitrol van flexibele abonnementen, die beter zijn aangepast aan het hedendaagse verplaatsingsgedrag, is hiertoe al een belangrijke stap.

Volg de commissie hier op 21/10 om 14u00:

3 procent registratierechten voor starters

27 sep

BRUSSEL – Mogelijkheden voor starters: ze zijn hard nodig. Sinds jaar en dag in het Vlaams parlement ijver ik voor betaalbare woningen en een degelijke ondersteuning voor zij die niet kapitaalkrachtig zijn of geen spaarpotje van thuis mee krijgen. Een eigen woning creëert financiële stabiliteit. De Vlaamse regering sleutelt aan de tarieven van de registratierechten. Wie een appartement of huis koopt om zelf in te gaan wonen, zal binnenkort nog maar 3 in plaats van 6 procent registratierechten op die aankoop moeten betalen. Voor wie een tweede verblijf koopt of een huis om te verhuren, gaat het tarief van 10 naar 12 procent.

In de Septemberverklaring van de Vlaamse regering zitten de plannen van de Vlaamse regering voor het komende werkjaar en de krachtlijnen van de begroting voor volgend jaar. De regering zal verder sleutelen aan de registratierechten. Naast de daling van 6 naar 3 procent voor gezinswoningen en de stijging van 10 naar 12 procent voor tweede eigendommen, is er ook een verlaging voorzien voor wie opteert voor een ingrijpende energetische renovatie. Voor die renovaties was het tarief al verlaagd naar 5 procent. Dat tarief zou nu verder dalen naar 1 procent om op die manier de energetische renovaties een impuls te geven.

Voor je woning van minder dan 200.000 euro betaal je op de eerste schijf van 80.000 euro helemaal geen registratierechten meer. Dat komt overeen met een korting van 5.600 euro. In de Vlaamse centrumsteden (Aalst, Antwerpen, Brugge, Genk, Gent, Hasselt, Kortrijk, Leuven, Mechelen, Oostende, Roeselare, Sint-Niklaas en Turnhout) ligt de grens voor de vrijstelling op 220.000 euro. Die regel is er gekomen omdat de vastgoedprijzen in de centrumsteden gemiddeld een stuk hoger zijn.

Vandaag geldt er een uniforme registratietaks van 7% op alle gezinswoningen. Voor tweede verblijven en opbrengsteigendommen geldt nog altijd een belasting van 10%. Dat zal dus vervallen.

Reeds jaren strijd ik als liberaal om minder registratierechten voor de gezinswoning of eerste woning.   Vandaag is dat 5 procent voor woningen die onder een bepaalde prijs vallen (200000 of 220000 euro) maar vandaag zijn er quasi geen woningen meer te vinden voor die prijs. De lage rente heeft de prijzen omhoog geduwd.  Bovendien kunnen jonge mensen niet concurreren met de investeerders op de markt.

De verlaagde registratierechten voor starters zijn een goede zaak.  Zo hoop ik dat ook de komende generaties in staat zijn om een woning te verwerven. De aankoop van de eerste woning zou zelfs fiscaal vrij moeten zijn. Ik zie niet in waarom mensen moeten betalen als ze iets kopen en er ook nog twintig jaar of langer moeten voor lenen.

Bij de aankoop van een enige eigen ‘bescheiden’ woning kan u, naast het verlaagde tarief, van een extra rechtenvermindering van 5.600 euro (voor woningen onderworpen aan het tarief van de enige eigen woning) of 4.800 (voor woningen onderworpen aan het enige eigen woning met ingrijpende energetische renovatie) euro genieten.

Ik blijf ijveren voor betaalbare woningen. Bekijk hieronder mijn vragen om uitleg over woningprijzen aan minister Diependaele.

Mercedes in Brussel

17 jun

BRUSSEL – Vlaams volksvertegenwoordiger Mercedes Van Volcem zetelt in de commissies Wonen & Onroerend Erfgoed en Mobiliteit & Openbare Werken. Vanuit het Vlaams parlement probeert ze met een Brugse bril het leven van de Vlaming te beïnvloeden voor het goede.

Commissie Wonen en Onroerend Erfgoed

De Vlaamse Regering diende een ontwerp van verzameldecreet in om verschillende decreten inzake Wonen te wijzigen. Het betreft in hoofdzaak de samenvoeging van de sociale huisvestingsmaatschappijen en sociale verhuurkantoren in één woonactor met maar één speler per gemeente, en aanpassingen aan het sociaal huurstelsel, zoals een nieuw toewijzingsmodel, de invoering van een regelgevend kader voor bewijs van onroerend bezit in het buitenland, de aanpassing van de taalkennisvereiste en de nieuwe verplichting van inschrijving bij de VDAB. Verder wordt volop ingezet op digitalisering via een centraal inschrijvingsregister. De leden van de commissie houden hierover een hoorzitting met vertegenwoordigers van de Vereniging van Vlaamse Steden en Gemeenten, van sociale huisvestingsmaatschappijen, van de Vereniging van Vlaamse Huisvestingsmaatschappijen, en van HUURpunt.

Volg de commissie hier:

Commissie Mobiliteit en Openbare Werken

Vandaag stel ik 2 vragen om uitleg aan minister Lydia Peeters over de impact van de bestelling van 350 elektrische bussen op het busaanbod in de stadskernen. Uiteraard ook met het oog op het aanbod van het elektrisch busvervoer in onze Brugse binnenstad. Daarnaast ondervraag ik de minister over de intentie van de minister om busritten in de spits duurder te maken.

Je kan mijn vragen en de commissie volgen via hier:

Bekijk hier integraal de vragen die Mercedes stelt aan de minister: