Tag Archives: openbaar domein

Asbest mag weer naar het recyclagepark vanaf 14 juli

9 jul

Sinds het uitbreken van de coronacrisis was de inzameling van asbesthoudende producten op de recyclageparken niet meer mogelijk omdat er onvoldoende FFP3-mondmaskers ter beschikking waren voor de medewerkers van de recyclageparken. “Nu het verbod op de vrije verkoop van mondmaskers opgegeven is, kunnen we onze voorraad opnieuw aanleggen. Hierdoor kunnen we vanaf 14 juli weer asbest aanvaarden, maar voorlopig enkel op het recyclagepark van Sint-Michiels”, zegt schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem.

Bij de heropening van de recyclageparken begin april mochten alle afvalstromen terug aangeleverd worden behalve asbest. Het verbod op de vrije verkoop van FFP3-maskers liep af op 23 juni en de Vlaamse Overheid heeft toestemming gegeven aan steden en gemeenten om terug asbesthoudende producten (gebonden asbest) te ontvangen in de recyclageparken. “Als stadsbestuur hebben wij sinds deze week het nodige materiaal verzameld om voor een beperkte periode van 50 werkdagen terug asbest in te zamelen op één locatie. Dat zal gebeuren in het recyclagepark van Sint-Michiels vanaf 14 juli”, zegt schepen Mercedes Van Volcem. Dit betekent dat men tot eind september aldaar asbestproducten in ontvangst kan nemen.

Safety First

Stad Brugge blijft zich inzetten om asbestinzameling op een zo veilige mogelijke manier te organiseren voor zowel de bezoeker als de werknemer van de Stad. “Ons personeel krijgt dagelijks nieuwe persoonlijke beschermingsmiddelen ter beschikking om de asbestbag op een veilige manier te openen/sluiten en om de omgeving rond de container te vegen. Voortaan gebeurt dit ook met beschermende wegwerpoverals en zonder bezoekers in de omgeving”, zegt schepen Mercedes Van Volcem. Het aantal controlemetingen ter plaatse zal verder opgetrokken worden tot vier keer per jaar in de parken van Sint-Pieters en Sint-Michiels en twee keer per jaar in het recyclagepark van Zeebrugge.  www.brugge.be/asbest en https://www.ovam.be/omgaan-met-asbest

Vlaanderen kapt 21% minder bomen

9 jul

Elk jaar worden er in Vlaanderen door het Agentschap Natuur en Bos (ANB) bomen gekapt. Dit gebeurt steeds volgens de principes van natuurgericht en duurzaam bosbeheer. Het aantal mgeoogst hout daalde de afgelopen paar jaar. Terwijl er in 2016 nog 109.865,91 m3 plaats moest ruimen, was dat vorig jaar slechts 86.573,06 m3. Dat blijkt uit het antwoord van Vlaams minister van Omgeving Zuhal Demir op een schriftelijke vraag van Open Vld-parlementslid Mercedes Van Volcem. “Het is bemoedigend nieuws dat het kappen van bomen in onze Vlaamse bossen een daling van 21% kent. In 2019 beloofde het ANB om het tempo, alsook de schaal, terug te schroeven wat het aantal geoogste m3 betreft. Deze dalende evolutie zou zich de komende jaren dus moeten doorzetten”, zegt Van Volcem. 

Het Agentschap Natuur en Bos kapt ieder jaar een bepaalde hoeveelheid bomen. Dit gebeurt altijd omwille van een combinatie van redenen. Enerzijds is er het kappen van bomen waardoor het bos verdwijnt (ontbossing), maar anderzijds is er ook het vellen van bomen waardoor onze Vlaamse domeinbossen mooier en sterker worden. Vlaams Parlementslid Mercedes Van Volcem (Open Vld) vroeg zich af in welke cijfers deze principes van goed bosbeheer zich vertaalden en stelde er een schriftelijke vraag over.

Dalende trend

Uit het antwoord van minister Zuhal Demir blijkt dat het aantal m3 geoogst hout de afgelopen paar jaar daalde. Vorig jaar tekende men een daling met 21,2 procent op in vergelijking met 2016 (respectievelijk 86.573,06 m3 en 109.865,91 m3). Volgens de minister wordt er steeds gezorgd voor een positief evenwicht tussen nieuwe en gevelde bomen. De toename van hout in onze Vlaamse bossen zou de houtoogst dus fors overstijgen. Daardoor neemt de hoeveelheid levend én dood hout in onze bossen snel toe, wat zowel de biodiversiteit als de koolstofcaptatie ten goede komt.

Provinciaal verschil

Het aantal m3 geoogst hout varieert wel enigszins tussen de verschillende provincies. “De provincie Limburg kan de sterkste daling op haar conto schrijven. Terwijl er in 2016 nog 49.078,24 mplaats moest ruimen, was dat vorig jaar slechts 30.086,52 m3, ofwel -38,7 procent. West-Vlaanderen daarentegen, is de enige provincie die een stijging optekent. Zij evolueren van 7.549,94 m3 in 2016 naar 10.101,45 m3 in 2019, wat neerkomt op +33,8 procent”, geeft Mercedes Van Volcem nog mee.

Liberaal Parlementslid Van Volcem besluit: “Deze cijfers stemmen me optimistisch. Het kappen van bomen in onze domeinbossen kende de afgelopen paar jaar een daling. Daarnaast beloofde het Agentschap Natuur en Bos om het tempo én de schaal van het aantal geoogste m3 terug te dringen met als doel op lange termijn mooie bossen met grote bomen te realiseren. De dalende evolutie sinds 2016 zou dus ook de komende jaren een vervolg moeten kennen.”

 2016201720182019
ProvincieVolume m³Volume m³Volume m³Volume m³
Antwerpen21847,7828011,2619021,0520163,53
Limburg49078,2430847,5536749,0530086,52
Oost-Vlaanderen8822,624964,849127,817469,44
Vlaams-Brabant22567,3330943,3124174,3318752,13
West-Vlaanderen7549,945623,766912,9410101,45
Eindtotaal109865,91100390,7395985,1886573,06
Daling geoogst hout (m3)

Voorstel ontwerp spelprikkels Blauwe Poort

8 jul

Het is de bedoeling om in het najaar in de wijk Blauwe Poort in Sint-Pieters een aantal spelprikkels te voorzien. Een studiebureau maakte hierover een ontwerp dat aan de bewoners wordt voorgelegd. De kosten worden voor 60 % gedragen door de VMSW en voor 40 % door de Stad.

Compensatie

“De spelprikkels zijn bedoeld als compensatie voor de speelruimte die verloren is gegaan door de nieuwe verkaveling naast de wijk”, vertelt schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem. De Vlaamse Maatschappij voor Sociaal Wonen (VMSW) is er op dit ogenblik bezig met de aanleg van openbare wegenis en de bouw van 4 appartementen en woningen langsheen de Blankenbergse Steenweg. Dit gebeurt op landbouwgronden en op het voormalige speelplein dat als ontspanningsruimte fungeerde voor de hele wijk. Binnen de nieuwe verkaveling is wel een speelzone voorzien, maar die is beduidend kleiner dan de vroegere open ruimte. Vandaar de beslissing om doorheen de bestaande wijk spelprikkels te voorzien.

Toelichting spelprikkels

– Zone 1: aan de voorzijde van de woningen met huisnr. 30-52.
We voorzien hier een lint van spelprikkels met een schommel, enkele stapstammetjes en houten balken waarop kinderen kunnen balanceren en klauteren. Tussenin komt er een verharde ruimte met daarop een grote picknickbank die ook deels uit boomstammen zal bestaan. Tussen de speelzones komen er plantvakken met vaste planten, struiken en hoogstambomen.

– Zone 2: het binnenpleintje.
Het binnenpleintje rond de olm wordt heraangelegd. Rond de olm wordt een border aangelegd met errond een pad in uitgewassen beton. We voorzien ook gras en beplanting. De bestaande toegangen naar de achtertuinen worden behouden.

– Zone 3: achter de woningen 58-64.
In het gras wordt een wadi uitgegraven, waarin het regenwater wordt opgevangen en op een natuurlijke wijze in de bodem kan infiltreren. Langs en over de wadi komt er een avontuurlijk parcours met een apen- en palenbrug. Rond en deels in de wadi planten we vier wilgen.

Plannen ter inzage

De plannen voor dit project zijn terug te vinden op de stedelijke website: www.brugge.be/plannen. Ter plaatse op de drie locaties werd er info aan de paaltjes vastgemaakt op een A2-formaat.

Opmerkingen?

Wie opmerkingen heeft over het plan, mag ze tegen ten laatste 31 juli bezorgen. Dit kan als volgt:
– mailen naar communicatie@brugge.be
– in de brievenbus steken van Buurthuis De Wissel, Duivenslagstraat 19, Sint-Pieters
– opsturen naar Communicatie, Burg 12, 8000 Brugge

Speelplein Koningin Astridpark terug open

1 jul

“Dit is een investering waarvan Brugse kinderen en jongeren nog lang zullen kunnen van genieten”, vertelt schepen Mercedes Van Volcem.

Het speelterrein in het Koningin Astridpark was dringend aan vernieuwing toe. “Zowel de bestaande speeltoestellen als de omgevingsaanleg voldoen niet meer aan de veiligheidsvoorschriften”, reageert schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem (Open Vld Plus). “Vandaag, ongeveer een jaar later, is het werk af, om terug vrijgesteld te worden voor alle kinderen.” 

Befaamd speelplein

Het speelterrein in het Koningin Astridpark is één van de grootste speelpleinen van de binnenstad. “Niet alleen omwonende kinderen, ook kinderen van scholen en van toeristen komen er dagelijks spelen”, vertelt schepen Van Volcem. Het ontwerp kreeg daarom een bovenlokale aanpak, om ook kinderen van de deelgemeenten of andere gemeenten aan te trekken. Aan de heraanleg van het Koningin Astridpark hangt een prijskaartje van 375.845 euro. De speeltoestellen kosten 126.197 euro. “Dit is een investering waarvan Brugse kinderen en jongeren nog lang zullen kunnen van genieten”, vertelt schepen Mercedes Van Volcem.

Twee zandzones met cirkelvormige rand

Het ontwerp voor de nieuwe speelruimte is sober opgebouwd en brengt meer structuur aan de ruimte. De cirkelvormige ring, die de contouren van het speelplein mee vorm geeft, is een leuke spelprikkel en zitelement. “Dit zal het sociaal contact tussen de verschillende gebruikers zeker ten goede komen”, aldus Van Volcem. De ruimte voor de plaatsing van de speeltoestellen bestaat uit twee zandzones; een cirkelvormige zandzone van 53 m² met daarin een korfschommel en een grote ellipsvormige zone van 561 m², waarin speeltoestellen komen voor kinderen van alle leeftijden.

In de grote zandzone komen speeltoestellen te staan voor kinderen van alle leeftijden met specifiek een zone voor de -6 jarigen vlakbij de picknicktafels. “De speeltuin refereert naar de levendige Brugse binnenstad”, zo legt Van Volcem uit. “De torens van de eeuwenoude hoge herenhuizen vindt men terug in het grote torentoestel en het zandtoestel. Het theaterplatform verwijst dan weer naar de talrijke opvoeringen in de binnenstad.”

Aanpak omliggende omgeving

Straks steekt niet alleen de speelruimte in een nieuw kleedje. Ook de paden rond de speelzone zullen heraangelegd zijn. “Tot op heden waren deze in dolomiet, maar ze zullen vervangen worden door kasseien. Maar met het oog op de toegankelijkheid voor kinderwagens, rolstoelgebruikers en grootouders zullen deze bovenaan vlak zijn”, legt de schepen uit. Tegelijk werd aan de kant van de Schaarstraat het trottoir smaller gemaakt zodat er een mooie metalen afsluiting geplaatst kan worden. “Dit ter vervanging van de bestaande houten kastanje afsluiting en zodat de wortels van de bestaande bomen daarbij zoveel mogelijk gespaard worden”, aldus de Brugse schepen voor Openbaar Domein. “Het voetpad wordt op deze plaats een dienstweg. Ter hoogte van de monumentale plantaan wordt het voetpad zelfs onderbroken om de plantaan de nodige wortelruimte te kunnen geven. Zowel de plantaan als alle bestaande bomen ter hoogte van het speelplein zijn zéér waardevol gezien hun leeftijd en historisch karakter. Ter hoogte van de plantaan worden lage struikgewassen voorzien. In de Minderbroedersstraat werd ter hoogte van het park het bestaande voetpad dan weer vervangen door een breder voetpad in kasseiverharding. “Op die plaats komen de fietsenstallingen te staan én dit voetpad vormt ook een extra toegangsweg voor rolstoelgebruikers tot het speelplein”, besluit Van Volcem.

Heraanleg wijk Blijmare

30 jun

Knotwilgenlaan

Mercedes Van Volcem: “De riolering in de Knotwilgenlaan en omliggende straten werd aangelegd in de jaren ’60 van de vorige eeuw en is sterk verouderd. Op verschillende plaatsen zijn al verzakkingen in het trottoir. Ook aan de bovenbouw van de straten in de wijk werd sinds de aanleg geen noemenswaardige werkzaamheden meer uitgevoerd. De straten zijn dus dringend toe aan een volledige vernieuwing. De dienst openbaar domein maakte een ontwerp voor de heraanleg. Vooraleer verdere stappen te nemen, willen we graag jouw mening kennen. Aangezien een klassieke infomarkt in de huidige context niet aangewezen is, stellen we de info ter beschikking via een reeks alternatieve kanalen.”

Projectpagina

Op www.brugge.be/sint-andries kun je bij ‘werkzaamheden en projecten’ een link vinden naar de pagina over dit project. Daar vind je de ontwerpplannen, beeldmateriaal, het vragenformulier en een
toelichting over het project. Onder andere mevrouw Mercedes van Volcem, schepen van Openbaar Domein geeft in een verhelderend filmpje meer uitleg bij de plannen.

Geen toegang tot de digitale info?

Dan kan je meer informatie opvragen bij de dienst Communicatie & Citymarketing. Dat kan per post op het adres Burg 12, 8000 Brugge of telefonisch 050 44 80 02 (maandag tot vrijdag van 9 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur).
Je kan ook een afspraak maken om het plan voor dit project in te kijken in het Huis van de Bruggeling (Frank Van Ackerpromenade 2). Een afspraak maken doe je telefonisch, via het nummer 050 44 80 00 (maandag tot vrijdag van 8.30 tot 17 uur en op zaterdag van 8.30 tot 12.30 uur).

Uitleg van de plannen door schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem.

Heraanleg Singel en Buiten Boeverievest

30 jun

Singel en Buiten Boeverievest

Mercedes Van Volcem: “Het wegdek van de Singel en de Buiten Boeverievest zijn dringend aan vernieuwing toe. Daarom plannen we een heraanleg van beide straten. Tijdens de heraanleg zal van de gelegenheid gebruik gemaakt worden om een gescheiden rioleringsstelsel aan te leggen en de fietsverbinding tussen de Buiten Smedenpoort en de fietsbruggen van de Boeveriepoort te optimaliseren. De dienst openbaar domein maakte een ontwerp voor de heraanleg en werkte drie mogelijke scenario’s uit voor de vernieuwing van de speelzone. Vooraleer de Stad verdere stappen in dit project onderneemt, willen we graag jouw mening kennen. Aangezien een klassieke infomarkt in de huidige context niet aangewezen is, stellen we de info ter beschikking via een reeks alternatieve kanalen.”

Projectpagina

Op www.brugge.be/sint-andries kun je bij ‘werkzaamheden en projecten’ een link vinden naar de pagina over dit project. Daar vind je de ontwerpplannen, beeldmateriaal, het vragenformulier en een toelichting over het project. Daar geeft onder andere mevrouw Mercedes van Volcem, schepen van Openbaar Domein in een verhelderend filmpje meer uitleg bij de plannen. ( zie onderaan deze pagina).

Geen toegang tot deze info?

  • Dan kan je meer informatie opvragen bij de dienst Communicatie & Citymarketing. Dat kan per post op het adres Burg 11, 8000 Brugge of telefonisch 050 44 80 02 (maandag tot vrijdag van 9 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur);
  • Ook kan je een afspraak maken om het plan voor dit project in te kijken in het Huis van de Bruggeling (Frank Van Ackerpromenade 2). Een afspraak maken doe je telefonisch, via het nummer 050 44 80 00 (maandag tot vrijdag van 8.30 tot 17 uur en op zaterdag van 8.30 tot 12.30 uur).

Jouw mening telt

Deel jouw mening vóór 31 juli via de online vragenlijst op de projectpagina. Vul je de vragenlijst liever in op papier? Ook dat kan.

Toelichting van de plannen door schepen van Openbaar Domein Van Volcem.

Lisseweegs Vaartje krijgt snelheidsremmers

29 jun

Langs het Lisseweegs Vaartje komen er vier wegversmallingen, die ervoor moeten zorgen dat het verkeer er minder snel rijdt. De wegversmallingen zullen bestaan uit overrijdbare paaltjes en wegmarkeringen, met een fietsdoorsteek aan de rechterkant.

Timing

Voor dit werk zijn er twee aannemers nodig: een voor de plaatsing van de paaltjes en een voor het aanbrengen van asfalt. “Hierdoor is het momenteel moeilijk om in te schatten wanneer precies de werkzaamheden zullen plaatsvinden. We vermoeden dat dit na de zomervakantie zal zijn”, zegt schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem.

Geen rubberen eilandjes

Eerder was voorzien om de wegversmallingen te realiseren met rubberen eilandjes. In december 2019 werden zo al twee eilandjes geplaatst. De werkzaamheden werden echter stopgezet, omdat hetzelfde type wegversmalling in de Ter Doeststraat aanleiding gaf tot problemen.

Overrijdbare paaltjes met kattenogen

Op 2 juni besliste het college van burgemeester en schepenen om de eilandjes te vervangen door overrijdbare paaltjes. “Daarmee bedoelen we paaltjes waar je in geval je er tegen rijdt geen schade krijgt aan de auto, dit in tegenstelling tot houten paaltjes die wel voor een deuk in de carrosserie kunnen zorgen. Op de paaltjes zullen kattenogen worden aangebracht in functie van een goeie zichtbaarheid ’s avonds en ’s nachts”, vertelt schepen Van Volcem.

Situering van de 4 wegversmallingen van noord naar zuid

Voor de grote bocht, kant Zwankendamme. Deze wegversmalling is in 2018 aangebracht. Ze wordt enkele meter opgeschoven in de richting van Lissewege.
Na de grote bocht, kant Lissewege: tussen Lisseweegs Vaartje 242 en 260.
Voorbij de Beukemaerestraat: tussen Lisseweegs Vaartje 186 en 196.
De wegversmalling in de nabijheid van de Beukemaerestraat (komend van Lissewege) is nog niet aangebracht. In tegenstelling tot aanvankelijk voorzien, zal ze beperkt worden opgeschoven richting Lissewege. De bijsturing moet het mogelijk maken dat de aangelande die daar woont en die vrachtwagenbestuurder is, zijn oprit makkelijker kan op-/afrijden.
Bij het binnenrijden van Lissewege: bij Lisseweegs Vaartje 90. Deze wegversmalling ligt er sinds eind 2019 en wordt een veertigtal meter verplaatst richting Zwankendamme. Op die manier krijg je als weggebruiker een beter zicht op het verkeer dat van de andere kant komt.

Plan ter inzage

Wie geen toegang heeft tot de digitale info, kan een afspraak maken om het plan in te kijken in de gemeenteafdeling van Zeebrugge, Marktplein 12. Een afspraak maken dient telefonisch te gebeuren, via het nummer 050 44 80 00 (maandag tot vrijdag van 8.30 tot 17 uur en op zaterdag van 8.30 tot 12.30 uur).

Brugge gooit hoge ogen in tijdschrift rond publieke ruimte

29 jun

“Ik ben fier op het beleid inzake openbaar domein en de gemotiveerde ploegen & ontwerpers”, vertelt Schepen Van Volcem.

Als schepen voor Openbaar Domein zet Mercedes Van Volcem volop in op ontharding en vergroening van straten en pleinen in Brugge. Steeds meer grijze verharding ruimt plaats voor een levendig groen straatbeeld met gevelgroen, straattuinen, bebloeming, extra bomen en
parken. De schepen Van Volcem besteedt ook aandacht voor proper water en drinkwaterfonteinen. “De leefbaarheid en beleving van de stad zijn belangrijk”, aldus schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem.

Klimaatadaptatie

De klimaatverandering en de nood aan adaptatie stimuleren onthardingsinitiatieven. “Klimaat- en waterrobuuste herinrichting van
pleinen, straten en andere open ruimtes gelden als pijlers voor de adaptatiestrategie”, vertelt schepen Van Volcem. De deelname aan Europese projecten, zoals het Interreg 2Zeeën project Water Resilient Cities en het daaraan gekoppelde Brugs klimaatadaptatieplan leverde de stad heel wat kennis en inzichten op.

Verschillende acties

Schepen Van Volcem startte en voerde in Brugge al verschillende acties uit. Dit met doel om de openbare ruimte zoveel mogelijk te vergroenen en te ontharden. “De vele onthardingsacties dragen bij aan de klimaat- en waterrobuuste inrichting van het openbaar domein”, zegt Van Volcem. Zo doet Brugge heel wat inspanningen om de stad op te fleuren met extra groen en bloemen, plantvakken, geveltuinen en ontharding van de pleinen in de stad. “Begin mei verdeelden de stadsdiensten bijvoorbeeld 45.000 bloemen over 64 Brugse buurten”, aldus de Brugse schepen.

Vergroenen en ontharden van pleinen en straten

Veel pleinen in Brugge bestaan vandaag enkel uit steen of harde parkeerplaatsen en hebben geen terrassen. Het pleintjesplan legt de focus op duurzame vormgeving en sterke vergroening. Zowel de Mallebergplaats, de Woensdagmarkt als het Sint-Jansplein kregen al een nieuwe inrichting, binnenkort wordt ook het Kraanplein grondig aangepakt. Ook de Balkonrotonde aan de achterkant van het station ziet er met een extra 400 vierkante meter groen heel wat minder grijs uit. Ook enkele straten werden heringericht met extra aandacht voor regenwaterinfiltratie – zoals de Sint-Claradreef en Calvariebergstraat, andere straten krijgen binnenkort enkele kleinschalige infiltratie- ingrepen – zoals onder andere de Ridderstraat, Venkelstraat, Burgemeester de Croesestraat en Kerselarenstraat, Bossiersgoed en Wiedauwbos.

Operatie Perforatie

De recente oproep ‘Operatie Perforatie’ zette een aantal kleinschalige onthardingsacties van pleinen in de kijker, zoals het Sint- Jansplein, de Woensdagmarkt en het Van Ackerplein. Deze geselecteerde verharde
locaties werden onthard naar groenere en duurzame plaatsen. “De plantensoort wordt altijd gekozen door de plantenexperts binnen de stad. Dit is afhankelijk van de specifieke locatie en geschiktheid naar het soort straat en plein”, besluit Schepen Van Volcem.

Negen extra drinkwaterfonteinen komen eraan

26 jun

Drinkwaterfonteinen

Publieke drinkwaterfonteinen zijn gezond, duurzaam en toegankelijk voor iedereen. Momenteel staan er al gratis drinkfonteinen in Brugge aan het Sasplein, het Graaf Visartpark, het Astridpark en de Poertoren. “De meerwaarde van drinkwaterfonteinen spreekt voor zich. Zeker met het warme weer in aantocht is het belangrijk dat de vele mensen die de publieke ruimte in Brugge benutten voldoende kunnen drinken”, reageert schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem (Open Vld Plus). Straks komen er nu dus negen bij. Het stadsbestuur koos voor de Burg, de Ezelpoort, de Gentpoortstraat, de Kruispoort, het Minnewaterpark, de Onze-Lieve-Vrouwekerk, het Simon Stevinplein, de Smedenstraat en de Vismarkt. “Enkel de locatie van de Eiermarkt werd niet weerhouden omwille van de talrijk aanwezige horecazaken”, aldus de Brugse schepen.

Locaties

De locaties werden onderzocht in samenwerking met de watermaatschappij Farys. “We kiezen voor drukbezochte plaatsen waar de fonteinen zeker in warmere tijden voor een welgekomen verfrissing zullen zijn”, licht schepen Van Volcem toe. “Zowel voor sporters, passanten als dieren zullen ervan kunnen genieten. We dringen aan bij Farys om deze werken zo snel als mogelijk in juli te laten uitvoeren.” De aanbesteding zal ongeveer 46.000 euro (incl. BTW) bedragen en wordt uitgevoerd via het raamcontract met Farys.

  • Wist je dat er in Rome ongeveer 2000 drinkwaterfonteinen doorheen de stad staan. Ieder jaar worden zo miljoenen flesjes gevuld aan de talrijke publieke fonteintjes die je haast op elke straathoek en pleintje aantreft. “We hebben dus nog een weg af te leggen maar we zetten stappen voorwaarts. Volgend jaar worden de drinkwaterfonteintjes ook geplaatst in de deelgemeenten”, besluit de schepen.
  • Ook de bestaande drinkwaterfonteintjes zullen straks opnieuw gebruikt kunnen worden. In navolging van de coronamaatregelen was de ingebruikname (na de winterperiode) immers nog even uitgesteld.

Stad Brugge bereidt zich voor op hete en droge zomers

23 jun

Twee weken geleden stelde Stad Brugge de campagne ‘Zorgen voor morgen begint vandaag/teken nu voor de toekomst’ voor naar aanleiding van de ondertekening van het Europese burgemeestersconvenant 2020-2030. Daarmee engageert Brugge zich tot 40% minder CO2-uitstoot tegen 2030. 

Stad Brugge bereidt zich voor op een toekomst waarin de weersomstandigheden wijzigen en we meer droogte, hittedagen en overvloedige neerslag in korte periodes kunnen verwachten.

Daarom heeft ze een studie laten uitvoeren om zicht te krijgen op deze gevolgen en in te schatten welke risico’s deze eventueel met zich meebrengen. Het studiebureau (Sumacqua) heeft samen met een hele reeks lokale experten uit stadsdiensten, andere overheden en betrokkenen een uitgebreide analyse gemaakt van het centrum van de stad Brugge.

Stof tot nadenken

De studie stemt alvast tot nadenken.  Bij ongewijzigd beleid, met andere woorden als de CO2-uitstoot verder blijft lopen zoals nu en de opwarming zich onverminderd voortzet, dan mogen we een gemiddelde temperatuurstijging verwachten in Brugge van 4,5 °C in de winter en zelfs 6,5 °C in de zomer. Het aantal hittedagen (meer dan 25°C) en tropische dagen (meer dan 30°) zal drastisch toenemen. Periodes van extreme droogte en periode van hevige neerslag zullen elkaar in de komende decennia steeds vaker afwisselen. En dit zal zonder twijfel gevolgen hebben op het functioneren van de stad.

Klimaatbestendige stad

De vraag is hoe je een bebouwde omgeving transformeert zodat toekomstige weerextremen geen bedreiging vormen.

Schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem: “Het antwoord ligt in het opstarten van een concreet warmte- en regenwatermanagement. Zo vraagt het van overheden om op een andere manier met de inrichting van de openbare ruimte om te gaan.  Heel eenvoudig samengevat komt het neer op drie principes die we in het ontwerpen van onze stad voorop moeten stellen:

  1. Meer vergroenen: zodat er geen hitte-eiland ontstaat in tijden van lange droogte en hoge temperaturen. Dat kan via bomen, struiken, maar ook gevel- en dakbegroeiing. Zo koel je natuurlijk en vermijd je mechanische koeling;
  2. Meer ontharden: zorgen dat neerslag terug zijn weg vindt naar de ondergrond en zo de bodem voldoende vochtig houdt. Dat kan door effectief verhardingen weg te nemen en te vervangen door waterdoorlatende bedekking zoals steenslag of groenzones;
  3. Beter waterbeheer: zorgen dat neerslag niet (te snel en teveel) via de riool wordt afgevoerd en tegelijk waar mogelijk water bufferen zodat het traag in de ondergrond kan indringen. Dit kan door een gescheiden rioolstelstel of door regenwaterputten te voorzien.”

Meer groen

“Jaarlijks investeren en vernieuwen we onze infrastructuur voor ongeveer 13 miljoen euro. 10 miljoen gaat daarvan naar wegenis en riolering, de rest (3 miljoen) naar het beheer en ontwerp van groene ruimte. In deze ontwerpen nemen we de principes van klimaatrobuust ontwerpen mee. Ik ga resoluut voor meer groen: van bomen tot parken, van bloembakken tot groengevels. Maar ook met ontharding zijn we volop bezig en noemen dat ‘operatie perforatie’. Een mooi voorbeeld is wat ik aan de balkonrotonde heb gerealiseerd door de betonvlakte daar open te gooien en bloemperken te plaatsen. Ook met ons waterbeleid zijn we volop bezig: gescheiden riolen en waterbuffers nemen we in elk ontwerp mee zodat we systematisch onze stad voorbereiden op deze nieuwe omstandigheden”, besluit schepen Mercedes Van Volcem.