Tag Archives: Vlaams Parlement

De Druktebarometer: hoe vermijden we een volkstoeloop?

15 dec

BRUSSEL / BRUGGE De coronacrisis zorgt voor een toegenomen digitalisering. Zo zetten verschillende steden in op druktemeting om grote druktes te vermijden. Daar eindigt het niet voor Vlaams Volksvertegenwoordiger Mercedes Van Volcem (Open VLD). “De coronacrisis toont aan dat druktemeting cruciaal is voor de leefbaarheid van een stad. We moeten nadenken over de opportuniteiten, ook buiten de coronacrisis.”

Door de huidige coronacrisis staat druktemeting hoog op de politieke agenda. Een geslaagde druktemeting zorgt voor een betere opvolging waardoor stadsbesturen korter op de bal kunnen spelen. “We stellen vast dat druktemeting in één jaar tijd een groot belang heeft gekregen. Terecht, ook in Brugge zetten we erop in. Ik wil nu al nadenken over de mogelijkheden buiten de coronacrisis”, stelt Van Volcem.

Een volkstoeloop vermijden: hoe kan Vlaanderen ondersteunen?

Om die reden stelde ze een vraag aan minister Bart Somers om de wenselijkheid van een gestandaardiseerde druktemeting te onderzoeken. Mercedes Van Volcem verwees naar de goede praktijken uit Nederland. “In Amsterdam deelt de overheid systematisch druktecijfers met de bezoekers. Zo spelen toeristen en inwoners gemakkelijk in op de drukte in bepaalde gebieden. De drukte wordt ook gekoppeld aan de prijszetting voor bepaalde diensten, zoals het openbaar vervoer. Bij een grotere drukte kan een hogere prijs worden gevraagd. Dat zorgt voor een grotere leefbaarheid in de volledige stad.”

De minister zal de vraag doorgeven aan Smart Flanders. Dit kennisplatform zal, in samenwerking met 13 centrumsteden, onderzoeken welke lessen Nederland biedt. Het zijn nadien de lokale besturen die zelf moeten aangeven hoe ze zo’n druktemeting in de toekomst zien. “Ik ben sterk overtuigd van de mogelijkheden die druktemeting biedt, zowel voor toeristen als voor de eigen inwoners. Brugge telt op jaarbasis 8 miljoen toeristen. Een uitgebouwd platform kan hun bezoek aan de prachtige Brugse binnenstad nog vlotter doen verlopen”, aldus Vlaams Volksvertegenwoordiger en schepen van Brugge Mercedes Van Volcem.

Interessant om lezen: https://www.hln.be/brugge/brugge-lanceert-druktebarometer-om-massa-volk-in-winkelstraten-en-tijdens-wintergloed-te-voorkomen~af5f9396/

42% minder renovatiepremies uitbetaald dan 2 jaar geleden

10 dec

In Vlaanderen daalt het aantal toegekende renovatiepremies met 42%. Waar er in 2017 nog 27.192 premies werden uitbetaald, zijn er dat in 2019 nog slechts 15.644. Dat blijkt uit het antwoord van Vlaams minister Matthias Diependaele op een schriftelijke vraag van Vlaams Parlementslid Mercedes Van Volcem (Open Vld). “Jaar na jaar worden er minder premies aangevraagd en toegekend, terwijl dit aantal eigenlijk ieder jaar zou moeten groeien. Ik hoop dat deze daling zich snel omzet in een stijging. Want in tijden van relance hebben we nood aan meer renovaties. Deze zijn een win-win, voor onze economie, voor het klimaat, voor het wooncomfort en voor de woonkost”, zegt Mercedes Van Volcem.

Aanpassings- renovatiepremie

Wie zijn woning wil renoveren, verbeteren of aanpassen aan een oudere bewoner, komt onder bepaalde voorwaarden in aanmerking voor een renovatie-, verbeterings- of aanpassingspremie. De verbeterings- en aanpassingspremie kon aangevraagd worden tot 31 mei 2019. Vanaf 1 juni 2019 kan enkel nog een aanpassingspremie of een overkoepelende renovatiepremie aangevraagd worden.
 
In 2019 werd een totaalbedrag van 42,8 miljoen euro toegekend en uitbetaald. Volgens minister Diependaele zal dit in 2020 hoger liggen. Tegelijkertijd zou de impact van de coronacrisis merkbaar zijn in het aantal aanvragen dat dit jaar al is binnengekomen. Zo zijn er tot nu toe gemiddeld 13% minder aanvragen tegenover dezelfde periode in 2019. “De oorzaak van de lage aantallen ligt deels bij de complexe manier van aanvragen. Mensen moeten heel wat documenten op papier invullen en deze via de post versturen. Zo’n administratieve rompslomp is niet meer van deze tijd. Het wordt hoog tijd dat de renovatiepremie digitaal gaat”, aldus Mercedes Van Volcem. Ze vult aan: “Een ander heikel punt is de onbekendheid van de premie. Mensen weten ondertussen dat ze een premie voor glas of dakisolatie kunnen aanvragen. Dat ze daarnaast ook in aanmerking komen voor een renovatiepremie, ontgaat veel verbouwers echter. Dit is een oud zeer, maar aan die bekendheid moet verder gewerkt worden, zodat mensen die recht hebben op de premie, ze ook aanvragen én ontvangen.”
 
 

21.706 hectare ongebruikte bouwgrond in woongebied

10 dec

Vlaamse gemeenten moeten verplicht een register onbebouwde percelen bijhouden. Eind 2019 was er nog 21.706 hectare aan onbebouwde percelen in woongebied en 9.361 hectare aan aansnijdbare bouwgrond in woonuitbreidingsgebied beschikbaar, samen dus 31.067 hectare. Dat blijkt uit het antwoord van Vlaams minister van Omgeving Zuhal Demir op een schriftelijke vraag van Open Vld-parlementslid Mercedes Van Volcem.

Het register onbebouwde percelen vormt een uitstekend monitoringsinstrument voor het woonbeleid. Volgens de Vlaamse Codex Ruimtelijke Ordening zijn gemeenten dan ook verplicht om deze gegevens bij te houden. Een grondige analyse van dat register kan erg nuttig zijn om bijvoorbeeld het potentieel aan verdichtingsprojecten te onderzoeken. Niet alle gronden in het register zijn trouwens meteen aansnijdbaar of ontwikkelbaar, bijvoorbeeld omdat er een weg naartoe ontbreekt, omdat er diverse eigenaars zijn, enzovoorts. Vele eigenaars behouden hun grond(en) voor de kinderen of kleinkinderen of gebruiken deze als tuin. Niet alle stukken zijn trouwens groot, vaak zijn het ook kleine percelen.

Van Volcem: “Een goed woonbeleid is gemakkelijker als de gemeente, de provincie en het gewest zicht hebben op de onbenutte bouwpercelen op hun grondgebied. Hoewel gemeenten verplicht zijn om deze gegevens bij te houden, zijn er nog steeds lokale besturen die niet beschikken over een actueel register. De beschikbare ruimte meten is belangrijk om voldoende aanbod aan woningen te kunnen voorzien. Schaarste leidt tot hogere prijzen en heeft impact op elke starter die een woning wenst aan te kopen. Bovendien is beschikbare ruimte ook belangrijk om de bouwsector te stimuleren, want als het goed gaat met de bouw, gaat het ook goed met de economie. En laat die relance nu meer dan ooit nodig zijn. Het laatste wat we willen is dat bouwaanvragen stilvallen en er minder woningen op de markt komen. Er is een grote woonbehoefte, vooral in steden waar het doorlooptraject veel moeilijker en trager verloopt.”

Uit het antwoord van minister Zuhal Demir blijkt dat er eind vorig jaar nog ongeveer 32.559 voetbalvelden (21.706 hectare) aan onbebouwde percelen in woongebied en circa 14.042 voetbalvelden (9.361 hectare) aan aansnijdbare bouwgrond in woonuitbreidingsgebied beschikbaar waren.

Het aantal ongebruikte hectare in woongebied varieert wel enigszins tussen de verschillende provincies. Antwerpen spant de kroon met nog 5.698 hectare, gevolgd door Oost-Vlaanderen met 4.719 hectare. Limburg en Vlaams-Brabant hebben nog respectievelijk 4.365 en 4.284 hectare ter beschikking. Provincie West-Vlaanderen is hekkensluiter met 2.640 hectare.

Wat het aantal onbebouwde hectare in woonuitbreidingsgebied betreft, tekent zich een lichtjes ander beeld af. Oost-Vlaanderen leidt de dans met nog 2.613 hectare, gevolgd door Limburg met 2.343 hectare. Antwerpen bevindt zich in de middenmoot met nog 2.074 hectare. Provincies Vlaams-Brabant en West-Vlaanderen strijden om de laatste plaats met respectievelijk 1.197 en 1.134 beschikbare hectare.

Tegen 3,5% van alle gemeentelijke vergunningen wordt in beroep gegaan

2 dec

In de periode 2010-2016 werd er tegen 3,5% van het totaal aantal beslissingen in beroep gegaan. Dat blijkt uit het antwoord van Vlaams minister van Omgeving Zuhal Demir op een schriftelijke vraag van Open Vld-parlementslid Mercedes Van Volcem. De gemiddelde doorlooptijd van een omgevingsvergunning in eerste aanleg is 87,5 dagen, maar zodra iets voor de Raad voor Vergunningsbetwistingen verschijnt, stijgt dit tot 15 maanden. “Dit is al een verbetering ten opzichte van vroeger, maar de termijn bij de Raad voor Vergunningsbetwistingen kan nog verder verkort worden. Op die manier zorgen we voor een positiever investeringsklimaat. En dat is nodig om de economische relance, waarvoor de Vlaamse Regering 4,3 miljard euro voorziet, overal in Vlaanderen te bewerkstelligen”, zegt Mercedes Van Volcem.

Vlaamse gemeenten zijn sinds 1999 verplicht om een gemeentelijk vergunningenregister op te stellen. Op basis van de gegevens in die vergunningenregisters blijkt dat in de periode 2010 tot en met 2016 tegen 3,5% van het totaal aantal beslissingen in beroep werd gegaan. Met de introductie van de omgevingsvergunning is dit percentage niet substantieel gewijzigd; in de periode 2018-2019 ging men tegen 3,4% van de beslissingen in beroep. Vlaams Parlementslid Mercedes Van Volcem (Open Vld) voegt toe: “59% van de gemeentelijke beslissingen blijven na die beslissing gehandhaafd. Dit wil zeggen dat een vergunning een vergunning en een weigering een weigering blijft. Tezelfdertijd betekent dit dat een aanzienlijk aantal aanvechtingen (41%) het gewenste doel bereikt.”

Provinciale verdeling

Wat het totale aantal aanvragen betreft waartegen beroep is ingesteld, komen we voor de periode 2018-2019 uit op 4.448. Wanneer we dan specifiek naar de vijf provincies kijken, merken we dat Oost-Vlaanderen (1.214 dossiers en 3,68%), Antwerpen (1.137 en 3,65%) en Vlaams-Brabant (834 en 3,87%), er met kop en schouders bovenuit steken. West-Vlaanderen (788 en 2,70%) en Limburg (475 en 2,77%) klokken af op een pak minder dossiers, ook relatief gezien.

Dossier VVO Laatste AanlegDatum IndieningAantal aanvragen waartegen een beroep is ingesteldPercentage beroep
Totaal4.4483,37%
Provincie Antwerpentotaal1.1373,65%
Provincie Antwerpen20186514,51%
Provincie Antwerpen20194862,92%
Provincie Limburgtotaal4752,77%
Provincie Limburg20182813,50%
Provincie Limburg20191942,12%
Provincie Oost-Vlaanderentotaal1.2143,68%
Provincie Oost-Vlaanderen20187154,68%
Provincie Oost-Vlaanderen20194992,83%
Provincie Vlaams-Brabanttotaal8343,87%
Provincie Vlaams-Brabant20184724,67%
Provincie Vlaams-Brabant20193623,16%
Provincie West-Vlaanderentotaal7882,70%
Provincie West-Vlaanderen20184533,34%
Provincie West-Vlaanderen20193352,15%

Inhaalbeweging bij Raad voor Vergunningsbetwistingen

Bij ‘gewone’ dossiers wordt 56% van de aanvragen binnen de 75 dagen beslist en 80% binnen de 100 dagen. De gemiddelde doorlooptijd van een omgevingsvergunning in eerste aanleg is 87,5 dagen. Vanaf het moment dat een dossier voor de Raad voor Vergunningsbetwistingen verschijnt, stijgt dit echter tot maar liefst 15 maanden. “Uit de gegevens die minister Demir bezorgde blijkt wel dat dit al een daling is ten opzichte van voorheen, en dit door elk werkjaar meer einduitspraken te vellen dan er nieuwe dossiers ingediend worden. Dit is een gevolg van een efficiënter en sneller werkend apparaat. Ondanks het feit dat de instroom aan dossiers de voorbije jaren opnieuw stijgt, wordt ook de achterstand nog weggewerkt. De oudste beroepen die steeds bleven liggen, worden prioritair aangepakt. Daarnaast wierf de minister ondertussen vier extra rechters aan en voorziet ze 1,6 miljoen euro (800.000 euro in zowel 2021 als 2022) voor het digitaal loket”, aldus Van Volcem. “Dat is goed nieuws. Laat ons hopen dat de termijn bij de Raad voor Vergunningsbetwistingen op die manier nog verder verkort kan worden zoals ook het Vlaams Regeerakkoord onderschrijft. Investerend Vlaanderen zal ons dankbaar zijn.”

Na één jaar: 62 hectare bomen gepland van 4000

25 nov

BRUSSEL – Vlaanderen geldt een ontbossingsverbod. Uitzonderlijk kan er wel een vergunning verleend worden om te ontbossen. Zo’n ontbossing moet echter steeds door een nieuw bos gecompenseerd worden. Sinds 1 oktober 2019 is er slechts 62 hectare nieuw bos en 38,4 hectare compensatiebos aangelegd. Dat blijkt uit het antwoord van Vlaams minister van Omgeving Zuhal Demir op een schriftelijke vraag van Open Vld-parlementslid Mercedes Van Volcem. “Er zijn een aantal verzachtende omstandigheden waardoor er dit eerste jaar van de legislatuur nog maar weinig nieuw bos is aangeplant. De doelstelling tegen 2024 is echter 4.000 hectare nieuw bos. Afgelopen jaar werd er daar met 62 hectare slechts 1,55% van gerealiseerd. Ik vrees dan ook dat het de komende jaren, ook zonder die verzachtende omstandigheden, nog een helse uitdaging wordt om de doelstelling te halen”, zegt Van Volcem.

Om te voorkomen dat de bosoppervlakte in Vlaanderen verder achteruitgaat, is er sinds 1990 een ontbossingsverbod van kracht. Slechts in een beperkt aantal gevallen kan er een vergunning verleend worden om wel te ontbossen. Zo’n ontbossing moet op zijn beurt bijna altijd door een nieuw bos gecompenseerd worden. Meestal gebeurt de boscompensatie door het betalen van een zogenaamde bosbehoudsbijdrage aan het boscompensatiefonds van de overheid. Deze bedraagt 3,66 euro/m2 voor een naaldbos en 7,32 euro/m2 voor een inheems loofbos. Een tweede mogelijkheid om bos te compenseren is door zelf een compensatiebos aan te planten. Een derde mogelijkheid is om een overeenkomst te sluiten met de eigenaar van een stuk grond, die hierop een compensatiebos aanplant en daarvoor een vergoeding krijgt van degene die ontbost. Vlaams Parlementslid Mercedes Van Volcem (Open Vld) vroeg zich af waar we staan op vlak van nieuw en gecompenseerd bos en stelde er een schriftelijke vraag over.

Uit het antwoord van minister Zuhal Demir blijkt dat het boscompensatiefonds op 27 oktober 2020 4.420.977 euro aan ontvangsten bevatte. Verder tonen de cijfers geregistreerd op bosteller.be aan dat er sinds 1 oktober 2019 slechts 62 hectare nieuw bos en 38,4 hectare compensatiebos werd aangelegd. “Er zijn – zoals de minister ook aangeeft – een aantal verzachtende omstandigheden waardoor er dit eerste jaar van de legislatuur nog maar weinig nieuw bos is aangeplant”, zegt Van Volcem. Zo is er nog maar één plantseizoen achter de rug (half oktober tot eind maart). Ook werd er recent een nieuw subsidiebesluit voor bebossing goedgekeurd waarop zij die nieuw bos willen aanleggen gewacht hebben omdat ze nu meer subsidies krijgen. Tot slot is er onlangs een nieuwe projectoproep voor openbare besturen gelanceerd voor de aankoop van gronden voor bosuitbreiding.

“De doelstelling die minister Demir zichzelf tegen 2024 gezet heeft is maar liefst 4.000 hectare nieuw bos. Het voorbije jaar werd er daarvan met 62 hectare slechts 1,55% gerealiseerd. Ik vrees dan ook dat het de komende drie jaar, ook zonder die verzachtende omstandigheden, nog een heus huzarenstukje wordt om de doelstelling te halen”, aldus Van Volcem. “Nu we iedereen mobiliseren om bomen te planten en duurzaam te leven, moet de overheid het goede voorbeeld geven. Bomen zijn letterlijk en figuurlijk onze parasols. Meer bomen zijn dus een goede zaak in onze oververhitte wereld. Mensen willen in een kwalitatieve en gezonde omgeving wonen.”

Meer info:

Vlaanderen veert recht na Corona

30 sep

De Vlaamse regering stelde eerder deze week haar relanceplan voor. Het plan bestaat uit zeven speerpunten, waaronder een doorgedreven digitale transformatie, jaarlijks 525 miljoen extra voor de zorg en groene investeringen. De ambities van het plan worden kracht bijgezet door maar liefst 4,3 miljard euro aan eenmalige investeringen.

Vlaanderen kapt 21% minder bomen

9 jul

Elk jaar worden er in Vlaanderen door het Agentschap Natuur en Bos (ANB) bomen gekapt. Dit gebeurt steeds volgens de principes van natuurgericht en duurzaam bosbeheer. Het aantal mgeoogst hout daalde de afgelopen paar jaar. Terwijl er in 2016 nog 109.865,91 m3 plaats moest ruimen, was dat vorig jaar slechts 86.573,06 m3. Dat blijkt uit het antwoord van Vlaams minister van Omgeving Zuhal Demir op een schriftelijke vraag van Open Vld-parlementslid Mercedes Van Volcem. “Het is bemoedigend nieuws dat het kappen van bomen in onze Vlaamse bossen een daling van 21% kent. In 2019 beloofde het ANB om het tempo, alsook de schaal, terug te schroeven wat het aantal geoogste m3 betreft. Deze dalende evolutie zou zich de komende jaren dus moeten doorzetten”, zegt Van Volcem. 

Het Agentschap Natuur en Bos kapt ieder jaar een bepaalde hoeveelheid bomen. Dit gebeurt altijd omwille van een combinatie van redenen. Enerzijds is er het kappen van bomen waardoor het bos verdwijnt (ontbossing), maar anderzijds is er ook het vellen van bomen waardoor onze Vlaamse domeinbossen mooier en sterker worden. Vlaams Parlementslid Mercedes Van Volcem (Open Vld) vroeg zich af in welke cijfers deze principes van goed bosbeheer zich vertaalden en stelde er een schriftelijke vraag over.

Dalende trend

Uit het antwoord van minister Zuhal Demir blijkt dat het aantal m3 geoogst hout de afgelopen paar jaar daalde. Vorig jaar tekende men een daling met 21,2 procent op in vergelijking met 2016 (respectievelijk 86.573,06 m3 en 109.865,91 m3). Volgens de minister wordt er steeds gezorgd voor een positief evenwicht tussen nieuwe en gevelde bomen. De toename van hout in onze Vlaamse bossen zou de houtoogst dus fors overstijgen. Daardoor neemt de hoeveelheid levend én dood hout in onze bossen snel toe, wat zowel de biodiversiteit als de koolstofcaptatie ten goede komt.

Provinciaal verschil

Het aantal m3 geoogst hout varieert wel enigszins tussen de verschillende provincies. “De provincie Limburg kan de sterkste daling op haar conto schrijven. Terwijl er in 2016 nog 49.078,24 mplaats moest ruimen, was dat vorig jaar slechts 30.086,52 m3, ofwel -38,7 procent. West-Vlaanderen daarentegen, is de enige provincie die een stijging optekent. Zij evolueren van 7.549,94 m3 in 2016 naar 10.101,45 m3 in 2019, wat neerkomt op +33,8 procent”, geeft Mercedes Van Volcem nog mee.

Liberaal Parlementslid Van Volcem besluit: “Deze cijfers stemmen me optimistisch. Het kappen van bomen in onze domeinbossen kende de afgelopen paar jaar een daling. Daarnaast beloofde het Agentschap Natuur en Bos om het tempo én de schaal van het aantal geoogste m3 terug te dringen met als doel op lange termijn mooie bossen met grote bomen te realiseren. De dalende evolutie sinds 2016 zou dus ook de komende jaren een vervolg moeten kennen.”

 2016201720182019
ProvincieVolume m³Volume m³Volume m³Volume m³
Antwerpen21847,7828011,2619021,0520163,53
Limburg49078,2430847,5536749,0530086,52
Oost-Vlaanderen8822,624964,849127,817469,44
Vlaams-Brabant22567,3330943,3124174,3318752,13
West-Vlaanderen7549,945623,766912,9410101,45
Eindtotaal109865,91100390,7395985,1886573,06
Daling geoogst hout (m3)

Nieuw decreet nodig voor er nog windmolens kunnen worden vergund

8 jul

Er is een nieuw decreet nodig voor er nog vergunningen voor nieuwe windturbines kunnen worden afgeleverd. Dat zei Vlaams minister van Energie Zuhal Demir (N-VA) in het Vlaams Parlement na de vraag van Mercedes Van Volcem (Open Vld). Volgens minister Demir komen anders de doelstellingen voor hernieuwbare energie in het gedrang.

Arrest Europees Hof

Het Europees Hof van Justitie oordeelde vorige maand dat er een milieueffectbeoordeling vereist is voor de bouw van vijf windturbines langs de E40 in Aalter en Nevele. De vergunning voor de bouw en de exploitatie van die turbines werd in 2016 verleend door het departement Ruimte Vlaanderen, op basis van Vlarem II (het Vlaams Reglement betreffende de Milieuvergunning), dat normen bevat voor slagschaduw, veiligheid en geluid, en een administratieve omzendbrief. Voor dat besluit en die omzendbrief werd echter geen milieueffectbeoordeling uitgevoerd, wat volgens het Hof van Justitie nochtans vereist was.

“We gaan straks aan de slag in het parlement om een nieuw decreet uit te werken die de problemen op korte termijn zal aanpakken”, reageert Vlaams Volksvertegenwoordiger Mercedes Van Volcem.

“Het risico bestaat dat bestaande windturbines moeten worden stilgelegd en dat er geen vergunningen voor nieuwe windturbines meer kunnen worden afgeleverd”, zei Van Volcem woensdag in de commissie ruimtelijke ordening en energie. De minister gaf te kennen dat het voor zich spreekt dat de doelstellingen voor hernieuwbare energie – opgelegd door Europa – hierdoor ernstig in gevaar worden gebracht. Daarnaast zal ook de energiebevoorrading in het gedrang komen.

Decreet

Volgens Demir kan het probleem worden opgelost als het parlement een decreet maakt waarin de sectorale normen voor de windturbines worden gevalideerd. “Een duidelijk signaal dus om hier mee aan de slag te gaan”, reageert Vlaams Volksvertegenwoordiger Van Volcem. “Daarmee zouden immers de komende drie jaar nog windturbines kunnen worden vergund op grond van het huidige kader. De verleende vergunningen zouden dan ook rechtsgeldig blijven”, besluit Van Volcem.

Voor de periode daarna wil de minister starten met de opmaak van een milieueffectbeoordeling voor de nieuwe normen. Die zouden dan in werking moeten treden binnen een termijn van drie jaar.

Bekijk hier opnieuw de parlementaire vraag.

20 miljoen meer aan huurpremies uitbetaald

26 jun

In Vlaanderen stijgt het totale bedrag aan uitbetaalde huurpremies met meer dan 20 miljoen euro in 2019 ten opzichte van 2013. Dat blijkt uit het antwoord van Vlaams minister Matthias Diependaele op een schriftelijke vraag van Vlaams Parlementslid Mercedes Van Volcem (Open Vld). Vooral Antwerpen en in iets mindere mate Limburg zitten in de lift. “De provincie Antwerpen spant net zoals in 2013 nog altijd de kroon door in 2019 maar liefst 4.678 huurtoeslagen uit te keren”, zegt Mercedes Van Volcem.

Wie langer dan vier jaar op de wachtlijst staat voor een sociale huurwoning en maximum 16.500 euro aan inkomen heeft, komt in aanmerking voor een huurpremie. Die heeft tot doel de betaalbaarheid op de private huurmarkt te ondersteunen voor kandidaat-huurders die al meerdere jaren op de wachtlijst staan. Ze is in het leven geroepen om hen tijdelijk te ondersteunen totdat ze een sociale woning krijgen toegewezen.

Vanaf 1 mei 2019 is dit vernieuwd huurpremiestelsel van kracht waardoor de inkomensgrens en als gevolg het bereik van de toeslag verhoogd werd. Vlaams Parlementslid Mercedes Van Volcem (Open Vld) vroeg zich af wat het effect is van deze nieuwe reglementering op het aantal alsook het totale bedrag aan uitgekeerde huurpremies in Vlaanderen. “We stellen vast dat er in 2019 meer dan 26 miljoen euro aan huurtoeslagen werd uitbetaald. In 2013 was dit slechts 6 miljoen euro. Ook het gemiddelde bedrag kende ieder jaar een stijging. Waar het in 2013 nog afklokte op 140,35 euro, bedroeg dit vorig jaar 171,10 euro”, aldus Mercedes Van Volcem.

Provinciale verdeling

Wat het totale aantal huurpremies betreft, evolueren we van 3.160 uitbetaalde toeslagen in 2013 naar 11.554 in 2019, een gemiddelde stijging van 266%. Ook wanneer we naar de vijf provincies kijken, merken we overal een sterke groei. Vlaams-Brabant (+183%), West-Vlaanderen (+199%) en
Oost-Vlaanderen (+207%) bengelen zelfs met zeer hoge groeipercentages onderaan de top vijf. De provincies Limburg (+264%) en Antwerpen (+397%) steken er met kop en schouders bovenuit.

Uitbreiding huurtoeslag

Open Vld-parlementslid Van Volcem pleitte er in het verleden al meermaals voor om de huurtoeslag uit te breiden voor huurders die recht hebben op een sociale woning. “In plaats van altijd achterop te blijven lopen in het bouwen van sociale woningen, kunnen we beter eens nadenken over een alternatief. Met een tijdelijke huurpremie sla je twee vliegen in één klap: je zorgt direct voor een verlichting van de woonkost én je vermindert ook de druk op het bouwen van sociale woningen. Gelet op de budgettaire impact van de maatregel, is een stapsgewijze verruiming van de doelgroep wel aangewezen.”

Van Volcem: “Zo’n toeslag ondersteunt de huurder maar is ook goed voor zijn/haar solvabiliteit en is dus indirect ook een goede zaak voor de verhuurder. Op vandaag wordt de helft van de woningen privaat verhuurd aan mensen die op basis van hun inkomen eigenlijk recht hebben op een sociale woning. De discrepantie tussen de huurprijs van een sociale woning (22% van je inkomen) en de huurprijs van een woning op de private markt, betaald door iemand met exact hetzelfde inkomen, is té groot. Respectievelijk is dit 350 en 700 euro. Daar moeten we iets aan doen.”

Mercedes deze week in commissie mobiliteit en openbare werken

26 jun

1. Vraag oorzaken fietsongevallen en maatregelen om ze te voorkomen

Volgens de onderzoekers schatten de meeste fietsers het risico op ongevallen verkeerd in. Ze denken ten onrechte dat een verkeerssituatie veilig is als er geen gemotoriseerd verkeer aanwezig is. In de studie staat te lezen dat oneffenheden op de weg, obstakels, paaltjes en gladheid door ijs als oorzaken van ongevallen worden onderschat. Hierdoor passen fietsers zich onvoldoende aan. Uit het laatste fietsrapport van het Agentschap Wegen en Verkeer (AWV) blijkt dat het merendeel van de fietspaden langs de gewestwegen niet aan de normen voldoet. Veel fietsers schatten het risico van gemotoriseerd verkeer ten onrechte veel hoger in en onderschatten het risico op eenzijdige fietsongevallen. “Daarnaast is het risico op eenzijdige ongevallen nog groter bij gebruik van speedpedelecs en elektrische fietsen”, aldus Van Volcem.

“Het is belangrijk dat er initiatieven genomen worden om het aantal fietsongevallen te verminderen. Een verplichte opleiding voor gebruikers van elektrische fietsen en speedpedelecs is alvast een goed begin. Aangevuld met een informatiecampagne om fietsers, in het bijzonder gebruikers van elektrische fietsen beter bewust te maken van het risico op eenzijdige fietsongevallen. Dit is dringend nodig. Als je de cijfers bekijkt zie je dat het risico op eenzijdige fietsongevallen in dit segment zeer hoog is”, zegt Mercedes Van Volcem. Verder vroeg Van Volcem om structurele maatregelen om het aantal eenzijdige fietsongevallen te verminderen. “Ik denk hier aan een betere wegdekkwaliteit en het vermijden van paaltjes langs de fietsinfrastructuur”, besluit Van Volcem.

Link naar antwoord minister Lydia Peeters: https://www.vlaamsparlement.be/commissies/commissievergaderingen/1403557/verslag/1407748

2. Vraag eenduidige voorrangsregels voor fietsers

Fietsberaad Vlaanderen stelde onlangs een uitgebreid advies voor met betrekking tot voorrangsregels in zones 30 en 50, uiteraard met de focus op de fietsers. Op dit moment bestaan er immers geen eenduidige regels, waardoor het voor fietsers, maar ook voor andere weggebruikers vaak niet duidelijk is welke regel van tel is. Op eenzelfde soort weg kan je de ene keer een voorrang van rechts tegenkomen en op het volgende kruispunt een voorrangsregeling met verkeersborden. Dat is absoluut niet bevorderlijk voor de verkeersveiligheid.

Met het advies wil Fietsberaad een duidelijk kader naar voren schuiven, vertrekkend vanuit enkele algemene principes. In een zone 30 met gelijkwaardige wegen zonder fietspaden zou de voorrang van rechts standaard moeten zijn. Een fietsroute of een fietsstraat zou in een zone 30 dan weer consequent voorrang moeten krijgen op andere wegen.

Vlaams parlementslid Van Volcem: “Minister, hoe staat u tegenover het invoeren van ‘Een leesbare voorrang’ van Fietsberaad Vlaanderen? In hoeverre past het Agentschap Wegen en Verkeer (AWV) de principes uit dit advies reeds toe op gewestwegen binnen een zone 50 of zone 30? Bent u bereid om de principes van dit advies op te nemen in het Vademecum Fietsvoorzieningen, waar u mee bezig bent, en in andere vademecums, zoals het Vademecum Veilige Wegen en Kruispunten?”

Link naar antwoord minister Lydia Peeters: https://www.vlaamsparlement.be/commissies/commissievergaderingen/1403557/verslag/1408016