Tag Archives: coronacrisis

Werken in tijden van corona: herstel voetbalvelden

7 mei

De medewerkers van Stad Brugge zijn volop bezig met het herstel van de voetbalvelden en binnenkort komen ook de krachtbalvelden aan de beurt. “Door de huidige coronacrisis en in de wetenschap dat er geen sportwedstrijden kunnen plaatsvinden tot en met 31 juli, hebben we onze planning volledig aangepast”, reageert schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem (Open Vld Plus). “We spelen dus flexibel in op deze situatie.”

De aannemers verwijderden reeds het onkruid op de 10 belangrijkste sportvelden en al van 5 velden werd de toplaag belucht (10 andere volgen nog in functie van de zaaiwerken).

Momenteel is men bezig met:

  • Nivelleren met nieuwe teelaarde
  • Egaal slepen
  • En opnieuw zaaien van gras.
    ? Onze medewerker gebruikten hiervoor al ca. 3.000 kg aan graszaad (ca. 250kg/voetbalveld). Binnenkort verwachten wij een extra levering van 5.500 kg om de voetbalvelden te voorzien van extra gras de komende periode.
Van de nood een deugd maken: de sportvelden zullen er deze zomer uitstekend bij liggen.

We doen binnenkort

  • Geven van een eerste meststofbeurt vanaf 15 april (ca. 4000 kg)
  • Rondgang van de voetbalclubs met boorput t.b.v. een sproeikar voor water bij een eventuele drogere periode later op het jaar.

We doen er dus alles aan om de sportzomer hopelijk vanaf 01/08 te kunnen aftrappen met prachtige velden ?

Autovrije winkelstraten vanaf 11 mei

6 mei

Bij problemen op het vlak van bereikbaarheid neemt u contact op met de Unit Verkeersbelemmeringen van de Politie, Lodewijk Coiseaukaai 3, 8000 Brugge - t 050 44 88 65 - pz.brugge.verkeersbelemmeringen@police.belgium.eu

In de loop van deze week beslist de Nationale Veiligheidsraad over de mogelijke heropening van alle winkels vanaf maandag 11 mei. Indien winkeliers de toestemming krijgen om de deuren te openen, voorziet de Stad een aantal maatregelen om het winkelen in de hoofdwinkelstraten op een veilige manier te laten verlopen.

Verkeersmaatregelen

  • Op weekdagen en op zaterdag van 13 uur tot 18 uur worden de Steenstraat, Geldmuntstraat en Noordzandstraat autovrij, net zoals op de wekelijkse autoluwe zaterdagnamiddagen en op de maandelijkse autoluwe zondagnamiddag;
  • In de Zuidzandstraat is er wel nog verkeer toegelaten tot aan de Sint-Salvatorskathedraal;
  • Het verkeer van de Zilverstraat en Korte Zilverstraat kan beide straten verlaten via de Noordzandstraat en het Prinsenhof;
  • Voetgangers en fietsers maken gebruik van de rijweg als wandel- en fietszone. Via markeringen op de weg maken we tweerichtingsverkeer van voetgangers en fietsers mogelijk;
  • Als er te veel voetgangersverkeer op de rijweg is, stappen de fietsers af en zetten ze hun weg verder met de fiets aan de hand of volgen een andere route;
  • Het voetpad wordt wachtzone voor de klanten aan de winkels.

Verkeers- en bereikbaarheidsproblemen

Bij problemen op het vlak van bereikbaarheid neemt u contact op met de Unit Verkeersbelemmeringen van de Politie, Lodewijk Coiseaukaai 3, 8000 Brugge. Tel: 050 44 88 65 of mail naar: pz.brugge.verkeersbelemmeringen@police.belgium.eu

Maatregelen aan de winkels zelf

  • Tussen de winkels worden er ter hoogte van de perceelgrens haaks op het voetpad nadarhekkens geplaatst. Dit moet ervoor zorgen dat het voetpad enkel als wachtzone wordt gebruikt;
  •  Aan de winkel worden gekleurde stippen op het voetpad aangebracht. Deze markeringen duiden de wachtzone aan waarop de klanten op veilige afstand van elkaar plaatsnemen vooraleer de winkel te betreden;
  • Handelaars die dit wensen, kunnen bij de stad gratis vloerstickers bekomen. Deze stickers vraag je aan via brugge.be/stickers-handelszaken;
  • Het aantal klanten per winkel wordt beperkt en is afhankelijk van de beschikbare oppervlakte van de winkel;
  • De handelszaken doen er goed aan om hun deuren open te laten staan en indien niet mogelijk, om regelmatig de deurklinken te ontsmetten;
  • De controle op het naleven van de socialdistancing-maatregelen binnen de winkel is de verantwoordelijkheid van de winkeliers zelf. Op het openbaar domein houden de Politie en de gemeenschapswachten een oogje in het zeil.

Aanbrengen van de markeringen

Op vrijdag 8 mei zijn tussen 13 uur en 15 uur de Steenstraat, Geldmuntstraat en Noordzandstraat voor het autoverkeer onderbroken zodat de markeringen op de rijweg kunnen worden aangebracht.

Bijkomende preventiemaatregelen

Aan het begin van de vier winkelstraten zullen mobiele ontsmettingsunits staan. Hier kunnen bezoekers contactloos de handen ontsmetten en mondmaskers uit een automaat kopen. Aan de rand van de winkelzone en doorheen de straten illustreren infoborden duidelijk alle preventiemaatregelen.

Openbaar vervoer

De bussen van De Lijn volgen een aangepaste route zoals met de autoluwe shoppingdagen. Voor meer informatie over de trajectwijzigingen van De Lijn belt u naar t 070 220 200.
De gratis centrumshuttle rijdt nog niet uit.

Parkeerplaatsen in de Zuidzandstraat en Steenstraat

De parkeerplaatsen in beide straten worden vanaf maandag 4 mei laad- en loszones. Zo krijgen de leveranciers meer mogelijkheden bij het laden en lossen. Leveren kan tot 13 uur, daarna niet meer.

Hoe lang duren deze maatregelen?

Deze maatregelen blijven van kracht tot zolang er geen nieuwe maatregelen van de federale overheid worden opgelegd.

? Neem een kijkje op brugge.be/coronavirus voor meer nieuws en updates over de strijd tegen het coronavirus in Brugge.

2737 Brugse zelfstandigen vragen hinderpremie aan

30 apr

In Brugge hebben al 2.737 zelfstandigen hun hinderpremie bij de Vlaamse overheid aangevraagd.

In Brugge hebben al 2737 zelfstandigen hun hinderpremie bij de Vlaamse overheid aangevraagd. “Maar liefst 2292 onder hen hebben hun premie inmiddels al ontvangen”, reageert Vlaams Volksvertegenwoordiger Mercedes Van Volcem (Open Vld), “het is duidelijk dat we onze zelfstandigen niet in de steek laten tijdens deze coronacrisis.”

Omwille van de coronamaatregelen worden sommige bedrijven verplicht de deuren te sluiten. Om hen financieel te ondersteunen, werd de corona hinderpremie in het leven geroepen. “Velen moesten de deuren volledig sluiten en hebben recht op 4.000 euro hinderpremie en een vervangingsinkomen”, vertelt Vlaams Volksvertegenwoordiger Mercedes Van Volcem, “zelfstandigen die open mochten blijven maar zwaar omzetverlies lijden, krijgen een compensatiepremie van 3.000 euro.  

De lockdown in Brugge treft de zelfstandigen hard.

Voor diegene die nog geen aanvraag hebben ingediend. Ondernemers hebben nog tot uiterlijk 5 mei de tijd om hun aanvraag in te dienen bij het Agentschap Innoveren en Innoveren (VLAIO). Hier kan je de corona hinderpremie in geval van verplichte sluiting aanvragen: https://www.vlaio.be/nl/subsidies-financiering/corona-hinderpremie

Afgelopen vrijdag zorgde de Nationale Veiligheidsraad voor een perspectief op een heropstart. “Vanaf 11 mei mogen normaal alle winkels de deuren weer openen”, aldus Mercedes Van Volcem, “deze versoepeling moet de verdere economische schade, faillissementen en ontslagen gaan beperken.”

Provincie Hinderpremie Hinderpremie Betaald Dagvergoeding Betaald
Antwerpen 31.168 25.008 18.734
Brussel hoofdsted. Gewest 980 745 337
Henegouwen 123 105 69
Limburg 16.158 13.188 9.931
Luik 62 56 36
Luxemburg 6 6 3
Namen 17 10 7
Oost-Vlaanderen 26.275 21.182 16.158
Vlaams-Brabant 16.216 12.290 8872
Waals-Brabant 104 83 53
West-Vlaanderen 25.220 21.253 16.463

Tijdelijke werkloosheid

Sinds 13 maart 2020 kan alle tijdelijke werkloosheid als gevolg van het coronavirus worden beschouwd als tijdelijke werkloosheid wegens overmacht. Een werknemer met een lopende arbeidsovereenkomst kan tijdelijk werkloos worden wanneer zijn werkprestaties tijdelijk worden verminderd of opgeschort. Als een werknemer tijdens een periode  “Op basis van de aangiften die tot hiertoe werden ingediend, stellen we vast dat 1.721 werkgevers op het Brugse grondgebied voor maar liefst 14.020 werknemers tijdelijke werkloosheid hebben aangegeven”, geeft Mercedes Van Volcem aan. Ter info: Brugge telt maar liefst 70.000 werknemers.

Om prioriteit te verlenen aan de uitbetaling van de werknemers, werden de procedures sterk vereenvoudigd. “Als gevolg hiervan konden de uitbetalingsinstellingen overgaan tot betalen zonder de goedkeuring van en de behandeling door de RVA af te wachten. Hierdoor ontbreekt bij heel wat dossiers nog veel info waardoor we bijvoorbeeld nog niet beschikken over de verdeling van de tijdelijke werkloosheid volgens woonplaats van de werknemers”, besluit Van Volcem. Dat zal wellicht pas beschikbaar zijn nadat alle dossiers ten gronde werden behandeld en ingevoerd in de databank van de RVA.

Hoofdgemeente van de OndernemingHinderpremieHinderpremie BetaaldDagvergoeding Betaald
Alveringem11610373
Anzegem321263180
Ardooie171152116
Avelgem184154112
Beernem302238189
Blankenberge505457385
Bredene277239187
Brugge273722921830
Damme314257202
De Haan361330257
De Panne311284218
Deerlijk256211165
Dentergem12910284
Diksmuide373327265
Gistel244199154
Harelbeke472397317
Heuvelland202186137
Hooglede206166123
Houthulst14711997
Ichtegem270231172
Ieper725640485
Ingelmunster222183143
Izegem544448359
Jabbeke317245185
Knokke-Heist12601023775
Koekelare16013299
Koksijde587499397
Kortemark243203158
Kortrijk159713141017
Kuurne289250188
Langemark-Poelkapelle12811388
Ledegem189155116
Lendelede897865
Lichtervelde153135107
Lo-Reninge605241
Menen545476374
Mesen987
Meulebeke218191154
Middelkerke533454371
Moorslede221181137
Nieuwpoort370329258
Oostende14851222953
Oostkamp502408328
Oostrozebeke15312299
Oudenburg174146107
Pittem14412389
Poperinge411362274
Roeselare12381045785
Ruiselede1179759
Spiere-Helkijn312921
Staden204166125
Tielt362302236
Torhout407351263
Veurne293258191
Vleteren646039
Waregem846703529
Wervik278240191
Wevelgem521440343
Wielsbeke167134104
Wingene305261202
Zedelgem454377297
Zonnebeke240210160
Zuienkerke655841
Zwevegem402323240

Brugge schorst kosten voor de inname Openbaar Domein

29 apr

Omwille van de COVID-19 maatregelen hebben reeds heel wat bouwprojecten vertraging opgelopen. “Onze bouwondernemers betalen belangrijke bijdragen aan het stad om openbaar domein in te nemen voor het realiseren van hun bouwprojecten. Gezien er heel wat bouwprojecten vandaag stil liggen door overmacht is het een logische beslissing om soepel om te gaan met de kosten voor de inname van het openbaar domein. Zo kunnen we de opgelopen economische schade toch enigszins mee helpen te beperken”, vertelt schepen van Openbaar Domein, Mercedes Van Volcem (Open Vld Plus).

Vanuit de Confederatie Bouw West-Vlaanderen kwam de vraag om vanaf de start van de COVID-19 maatregelen die door de Federale overheid werden opgelegd, en waardoor een groot deel van de werkzaamheden op het openbaar domein moesten worden gestaakt, een opschorting te bekomen van de kosten inzake de inname van het openbaar domein. “Deze kosten moeten betaald worden aan de stad naar aanleiding van het wegenwerken, bouwwerken en andere werkzaamheden en het oprichten of veroorzaken van verkeersbelemmeringen in functie van deze werkzaamheden”, reageert Mercedes Van Volcem, schepen van Openbaar Domein, “maar gezien heel wat bouwprojecten momenteel door overmacht stil liggen is het logisch dat wij gehoor wensten te geven aan de oproep van vele bedrijven. Deze retributie konden we gemakkelijk opschorten om zo wat meer zuurstof te geven.”

Specifiek naar Zeebrugge toe (Strandwijk en omgeving oude Vismijn) werd ook gevraagd toegestaan dat torenkranen en/of stellingen niet moeten gedemonteerd worden tijdens de zomermaanden. “Zo kan de achterstand tegen de start van het bouwverlof zoveel als mogelijk gereduceerd worden en zal ook tijdens deze periode van inname van het openbaar domein ook kosteloos kunnen gebeuren”, besluit Van Volcem.

Gemeentelijke Stedelijke verordening van de Stad Brugge:

https://www.brugge.be/gemeentelijke-stedenbouwkundige-verordening-op-het-bouwen-verkavelen-en-op-de-beplantingen

België legt exitstrategie vast

27 apr

Bemoedigende indicatoren zoals de vermindering van het aantal dagelijkse ziekenhuisopnames of het afvlakken van de curve van overlijdens, maken het mogelijk om vanaf 4 mei de maatregelen geleidelijk af te bouwen.

De Nationale Veiligheidsraad heeft op basis van een advies van de Groep van Experts belast met de Exit Strategie (GEES) de exitstrategie uit de coronacrisis bepaalt. Bemoedigende indicatoren zoals de vermindering van het aantal dagelijkse ziekenhuisopnames of het afvlakken van de curve van overlijdens, maken het mogelijk om vanaf 4 mei de maatregelen geleidelijk af te bouwen.

Lees verder onder de afbeelding:

Regels blijven van kracht

Het is belangrijk te benadrukken dat bepaalde regels van kracht blijven, ongeacht de afbouwfase waarin we ons bevinden. Regels als:

  • het beperken van contacten tussen mensen
  • het respecteren van veilige afstanden
  • goede hygiënische reflexen, ook wel “barrièregebaren” genoemd.

De mond en de neus bedekken

Het bedekken van mond en neus is belangrijk tijdens de afbouw. Dat kan met een zogenaamd comfortmasker of een alternatief beschermingsmiddel zoals een sjaal of een bandana. Dat wordt:

  • aanbevolen in de openbare ruimte
  • verplicht op het openbaar vervoer voor gebruikers van 12 jaar en ouder. Deze maatregel treedt in werking vanaf 4 mei. Op zich biedt een masker geen afdoende bescherming, het moet bekeken worden binnen het bredere gebruik van mondmaskers, hygiënemaatregelen en fysieke afstand.

De federale overheid en de deelstaten zullen er samen voor zorgen dat elke burger gratis minstens één standaard stoffen mondmasker krijgt dat de mond en de neus volledig bedekt. Mensen zullen ook twee “filters” krijgen, om in gekochte of gemaakte maskers te stoppen. Chirurgische maskers en FFP2-maskers blijven voorbehouden voor professionals in de gezondheidszorg, in de woonzorgcentra, in de residentiële voorzieningen en bij de veiligheidsdiensten.

Op de werkvloer moet de werkgever – ook in de publieke sector – z’n werknemers beschermen als dat nodig is.

Het gebruik van het openbaar vervoer

Geleidelijke afbouw zal onvermijdelijk leiden tot een toename van het gebruik van het openbaar vervoer. Om drukte te vermijden is het raadzaam om:

  • u te verplaatsen met eigen middelen (lopen, fietsen, auto, enz), om zo voorrang te geven aan wie het openbaar vervoer het hardst nodig heeft
  • het spitsuur te vermijden

Werkvloer

Wat de organisatie van het werk betreft, heeft de Groep van Tien een generieke gids van good practices gevalideerd. Die zal als basis gelden voor af te sluiten sectoriële- of ondernemingsakkoorden. Hij zal ook als referentie dienen voor een progressieve heropstart van de economie onder veilige en zekere voorwaarden voor iedereen.

Afbouwstrategie

4 mei (fase 1a):

Voor de industrie en B2B-services:

Telewerk blijft de norm.  Zo zullen bedrijven, als ze niet kunnen voldoen aan de fysieke afstand, dat kunnen compenseren door een reeks gezondheidsaanbevelingen te volgen, waaronder het dragen van een masker.

Voor de winkels en de horeca:

Daar veranderen de regels niet, behalve voor de stoffenwinkels, die – gezien hun belangrijke rol in de productie van mondmaskers – hun deuren mogen openen.

Voor de gezondheidszorg:

De afgelopen weken heeft de epidemie een aanzienlijke impact gehad op de zorgverlening, zowel in de eerstelijnszorg als in de ziekenhuizen. Werkgroepen bestuderen nu al hoe ze kunnen reageren op de noodzaak om de beste zorg te blijven bieden aan mensen die besmet zijn met covid-19 en tegelijk de toegang tot de algemene en gespecialiseerde gezondheidszorg geleidelijk en veilig uit te breiden.

Het doel is dat iedereen zo snel mogelijk weer op een normale manier toegang krijgt tot de gezondheidszorg en dat de medische infrastructuur die nodig is voor de verzorging van mensen die aan het virus lijden, niet wordt overbelast.

Wat het dagelijkse leven betreft:

Fysieke activiteit in open lucht is toegestaan met maximaal twee personen, naast de mensen die onder hetzelfde dak wonen, op voorwaarde dat fysieke afstand altijd gerespecteerd wordt.

Het zal ook toegestaan zijn om andere contactloze sporten te beoefenen in de buitenlucht. Maar toegang tot kleedkamers, gemeenschappelijke douches en cafetaria’s is nog altijd verboden.

11 mei (fase 1b):

Voor de winkels:

Deze fase laat toe dat de winkels allemaal tegelijk weer open kunnen gaan – zonder discriminatie op basis van grootte of sector – om zo iedereen dezelfde kans op succes te gunnen. Dat zal uiteraard onder voorwaarden gebeuren. Die zullen bepaald worden in overleg met de sectoren en de sociale partners.

Er zijn drie soorten voorwaarden, met betrekking tot:

  • de organisatie van het werk
  • de ontvangst van klanten
  • en het beperken van de toegang tot de winkel, om drukte te vermijden

De uitoefening van zogenaamde contactberoepen (zoals dat van kapper bijvoorbeeld) is in deze fase nog niet toegestaan.

Voor het dagelijkse leven:

We zullen ook op korte termijn de toekomst verduidelijken van de sportcompetities.

Fase 2 (18 mei)

Voor de winkels:

Het zal bekeken worden of en onder welke voorwaarden zogenaamde contactberoepen hun activiteit opnieuw zouden kunnen uitoefenen, ook hier onder voorwaarden.

Op vlak van cultuur:

De opening van de musea kan ook overwogen worden tijdens fase twee, ook onder voorwaarden, bijvoorbeeld via een systeem van ticketing.

Wat het dagelijkse leven betreft:

Ploegsporten zullen mogelijk zijn in de buitenlucht, maar alleen in clubverband en met respect voor bepaalde consignes.

Op vlak van onderwijs:

De heropstart van de lessen zal zeer geleidelijk gebeuren vanaf 18 mei. Niet alle leerlingen zullen meteen weer naar school gaan.

Elke gemeenschap zal verantwoordelijk zijn voor de uitwerking van deze beslissing op haar eigen grondgebied, in overleg met de onderwijssector.

Ook zullen bepaalde pistes bekeken worden, zoals:

  • de mogelijkheid om thuis privé-bijeenkomsten te houden
  • de mogelijkheid om meer mensen toe te laten tijdens huwelijken en begrafenissen
  • toestaan dat meer dan twee personen samen buiten actief zijn
  • de mogelijkheid om dagtrips te organiseren naar bepaalde regio’s van het land

Vanaf 8 juni (fase 3)

Meerdere punten zullen bekeken worden:

De modaliteiten voor de mogelijke en geleidelijke heropening van restaurants en in een latere fase ook cafés, bars en dergelijke. Dit zal in ieder geval onder strikte voorwaarden moeten gebeuren.

Verschillende zomeractiviteiten zoals buitenlandse reizen, kampen van jeugdbewegingen (daarover moet eind mei een beslissing vallen), stages, toeristische attracties maar ook kleinere openluchtevenementen.

De enige zekerheid is dat massa-evenementen zoals festivals niet voor 31 augustus mogen plaatsvinden.

 Voorwaarden om te slagen:

Om ervoor te zorgen dat de afbouw onder de best mogelijke omstandigheden gebeurt, zullen testing en tracing een belangrijke rol spelen.

Wat de testing betreft, is het de bedoeling een laboratoriumtest aan te bieden aan alle mensen die hem nodig hebben, d.w.z. iedereen die symptomen heeft en van wie de arts vermoedt dat hij of zij besmet is, voor mensen die door hun beroep in hoge mate zijn blootgesteld aan het virus, en voor mensen die intensief contact hebben gehad met een besmet persoon.

Onze laboratoria zullen tegen 4 mei aan 25.000 PCR-tests komen, en de capaciteit zal kunnen worden opgeschaald tot 45.000. Om de uitvoering van de tests te ondersteunen, worden zowel publieke en privé-laboratoria als het federale platform ingezet.

Wat medische apparatuur betreft, worden de leveringen voortgezet en is er voldoende stock beschikbaar.

Ook serologische tests – tests die immuniteit opsporen – , zullen een rol spelen.

Voor de tracing zal een gecoördineerde strategie worden opgezet tussen de gewesten en gemeenschappen, met de steun van federale experts. 

Bron: https://www.premier.be/nl/coronavirus-belgie-heeft-z-n-exitstrategie-vastgelegd

Operatie ‘Brugge na de crisis’ begint

17 apr

Een geluk bij een ongeluk: onze stadsfinanciën zijn gezond.

Een Taskforce bereidt maatregelen voor om de hardst getroffen sectoren in Brugge erbovenop te helpen na deze coronacrisis. De stad richt zich vooral op het toerisme en de handel. De coronacrisis kostte de stad al 14 miljoen euro. “Promotiecampagnes volgen en belastingen worden kwijtgescholden, maar we schrappen geen investeringen”, zegt schepen van Financiën Mercedes Van Volcem (Open Vld Plus).

De dienst Financiën richtte de Taskforce op om maatregelen te ontwikkelen voor de hardst getroffen sectoren. Ambtenaren berekenden daarvoor eerst welke sectoren het hardst afzien door de coronamaatregelen. In Brugge zijn dat duidelijk alle bedrijven die in de toeristische sector zitten, maar ook horeca en handel. De coronacrisis kostte de stad nu al 14 miljoen euro, door het verlies van inkomsten van parkeergelden, boottochten, horeca en belastingen.

Geluk bij ongeluk

“Een geluk bij een ongeluk: onze stadsfinanciën zijn gezond”, zegt schepen van Financiën Mercedes Van Volcem (Open Vld Plus). “We hebben een historisch lage schuld van 77 miljoen euro. Dat is te danken aan een zuinig beleid. In 2019 namen we geen leningen op. Dat komt nu goed van pas, want per maand dat er geen toeristen komen, verliezen we minstens 2 miljoen euro.”

Van lokale economie tot toerisme: elk departement van de stad bekijkt nu hoeveel geld er nodig is om de getroffen sectoren snel een duw in de rug te geven. “Vergeet niet dat de overheid, zowel federaal als Vlaams, al grote inspanningen doet”, zegt Van Volcem. “Veel handelaars zijn daar toch even mee geholpen. Ook de banken doen mee en geven uitstel van betaling. De Vlaamse overheid trekt 200 miljoen euro uit voor het toerisme. Een deel van dat geld gaat ook naar Brugge.”

Vooral Belgen lokken

Het toerisme blijkt het grootste slachtoffer in Brugge. Er varen geen bootjes, er rijden geen koetsen, musea blijven gesloten en er wordt geen geld besteed in winkels en horeca. “De vraag is hoe lang er geen toeristen zullen mogen komen”, zegt de Brugse schepen.

“Onze toeristische dienst werkt nu aan een plan om vooral Belgen en mensen uit regio’s als Noord-Frankrijk en Zuid-Nederland in de toekomst naar Brugge te krijgen. We zullen het in eerste instantie van die markten moeten hebben. Met de hotels en bed & breakfasts zitten we op dit nog rond de tafel”, vertelt Van Volcem. “We raden hen aan om met promotiepakketten te werken. Ik zeg maar wat: drie nachten in Brugge verblijven en een etentje in een sterrenzaak als cadeau. We zullen iéts moeten doen.”

Terrastaks opgeschort

Centrummanager Ilse Snick krijgt de opdracht om haar plannen versneld uit te voeren. Dat wil zeggen: de handel in de stad zo snel mogelijk weer draaiende te krijgen. Campagnes die de lokale handelaars en horeca promoten zullen daarbij allicht centraal staan. De stad besliste al om de terrastaks tijdelijk op te schorten. Zo krijgt de horeca wat ademruimte. “Een aantal fiscale maatregelen dringt zich op”, beseft Van Volcem. “Vrijstellingen moeten de hardst getroffen sectoren er mee bovenop helpen. De Taskforce zal nu bekijken hoeveel marge er is om dat allemaal te kunnen betalen.”

Het zal de stad ongetwijfeld een stevige stuiver kosten. Brugge was van plan om de komende jaren 300 miljoen euro te investeren. Kan dat nog? “Het is niet de bedoeling om investeringen uit te stellen”, aldus Van Volcem. “Door te investeren doen we de economie herleven. De coronacrisis leert ons in elk geval dat we meer dan ooit de kar moeten trekken van onze ondernemers.”

Dat er vertragingen optreden, is volgens Van Volcem maar normaal. “Een aantal werven ligt stil. Ik denk aan de Katelijnestraat, de bouw van het Beurs- en Congresgebouw en de start van de uitbreiding van de ondergrondse parking ’t Zand. Maar we zullen alles uitvoeren.”
Gedetailleerde maatregelen die de stad zal nemen, mogen ten vroegste volgende week worden verwacht. Dan zal de Taskforce haar hele plan klaar hebben.

Overzicht van de corona-maatregelen

15 apr

Het coronavirus veroorzaakt tal van problemen. Op tal van niveaus worden steunmaatregelen uitgewerkt om deze moeilijke periode door te komen. Het is voor niemand evident om door het bos het bomen te zien. Daarom volgend overzicht voor jullie:

Vlaamse Steunmaatregelen

1. Vlaamse hinderpremie

Ondernemingen die verplicht moeten sluiten door de federale richtlijnen en een fysieke locatie hebben, krijgen een premie van 4.000 euro (wordt niet belast). Vanaf 5 april krijgen ze bovendien 160 euro per sluitingsdag die samenvalt met een normale openingsdag, zolang de federale sluitingsrichtlijnen van kracht blijven.

Bijkomende info:

  • Deze premie kan je krijgen voor maximaal 5 vestigingen van eenzelfde groep/keten.
  • VZW’s komen ook in aanmerking indien ze minstens 1 VTE in dienst hebben.
  • Zelfstandigen in bijberoep komen ook in aanmerking als ze dezelfde sociale bijdragen betalen als een zelfstandige in hoofdberoep (dit is het geval vanaf inkomsten boven de 13993 euro).

2. Corona compensatiepremie

Ondernemingen die mogen openblijven of verder werken, maar door exploitatiebeperkingen een omzetverlies hebben – ten gevolge van minder prestaties en niet door uitgesteld te factureren – van minstens 60% tussen 15 maart en 30 april (ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar), krijgen een eenmalige vergoeding van 3.000 euro (wordt niet belast). De locatieverplichting die bij de hinderpremie centraal staat, is hier niet van toepassing.

Dit is een brede groep: alle ondernemingen die dit omzetverlies kunnen aantonen komen in aanmerking. Belangrijkste groepen die de facto dit omzetverlies hebben, zijn bedrijven in de evenementensector met ook veel freelancers; (para-)medische beroepen zoals kinesitherapeuten, tandartsen, psychologen of logopedisten die enkel nog dringende interventies mogen doen; bedrijven die essentiële dienstverlening leveren inzake voeding zoals pralinewinkels of drankenhandelaars, maar door gebrek aan passage of toeristen toch zwaar omzetverlies lijden; schilders of loodgieters die enkel nog dringende herstellingswerken mogen uitvoeren; landbouwers die gericht voor horeca-afnemers werken, enz….

Bijkomende info:

  • Deze premie kan je krijgen voor maximaal 5 vestigingen van eenzelfde groep/keten.
  • VZW’s komen ook in aanmerking indien ze minstens 1 VTE in dienst hebben.
  • Zelfstandigen in bijberoep krijgen ook 3.000 euro als ze dezelfde sociale bijdragen betalen als een zelfstandige in hoofdberoep.
  • Een zelfstandige in bijberoep met een jaarlijks inkomen tussen 7keur en 14keur krijgt een halve premie van 1500 euro. Dit geldt ook voor zij die verplicht moeten sluiten, aangezien zij een te laag inkomen hebben voor een volwaardige hinderpremie.
  • Gepensioneerden die nog een zelfstandige activiteit uitoefenen, krijgen ook een halve premie van 1500 euro, net zoals student-ondernemers.
  • Het omzetverlies is in eerste instantie op verklaring van eer, maar zal ex post worden gecontroleerd door een koppeling met de btw-administratie te maken.

De hinderpremie en compensatiepremie zijn maatregelen die vooral gericht zijn, hoewel niet uitsluitend, op zelfstandigen, winkeliers, kleine kmo’s et cetera. In de meeste gevallen kunnen deze 2 premies gecombineerd worden met het federale overbruggingsrecht.

Mercedes Van Volcem

3. Uitbreiding waarborgregeling door coronacrisis (PMV)

Om de economische impact van het coronavirus op te vangen, heeft de Vlaamse regering besloten om tot eind dit jaar de bestaande waarborgregeling tot 1,5 miljoen euro bij PMV/z uit te breiden voor bepaalde schulden. Daarvoor wordt € 100 miljoen vrijgemaakt.

4. COVID-19 waarborg (PMV)

In het kader van de tijdelijke versoepeling van de Europese staatssteunregels ingevolge de coronacrisis, zal Gigarant (waarborgregeling boven € 1,5 miljoen) een aangepaste COVID-19 waarborg in de markt kunnen zetten, die meer flexibiliteit biedt. De waarborgcapaciteit van Gigarant wordt hiervoor opgetrokken van de huidige € 1,5 miljard naar € 3 miljard.

5. Nieuwe achtergestelde lening (PMV)

Er komen signalen uit de markt dat er, naast de federaal voorziene overbruggingskredieten op maximum 12 maanden die liquiditeitsnoden op heel korte termijn lenigen, een grote nood is aan financieringsinstrumenten die een financiële buffer op middellange termijn creëren. PMV is daarom bezig met de uitwerking van een nieuwe achtergestelde lening.

Deze leningen werkt op 3 doelgroepen:

  • KMO’s en werknemers die aan de slag kunnen blijven, maar die daarvoor bepaalde Corona-gerelateerde investeringen moeten maken (bijvoorbeeld rond veiligheid, digitalisering et cetera).
  • Innovatieve start-ups & scale-ups die grote investeringen hebben in R&D of klaar zijn om hun product naar de markt te brengen. Deze bedrijven moeten zich richten op risicokapitaalsverschaffers, maar door de crisis houden deze de vinger op de knip.
  • Voor cashflow genererende starters en meer mature kmo’s: werkkapitaal- en overbruggingsfinanciering op middellange termijn, teneinde de markt toe te laten te normaliseren zodat omzet en cashflow terug op een normaal peil kan komen.

Voor deze achtergestelde leningen zal PMV een budget van 250 miljoen euro voorzien.

Deze 3 PMV-maatregelen zijn complementair met het federale waarborgfonds dat met de bankensector is afgesproken. De federale deal omvat het uitstel van betaling van leningen tot en met 6 maanden en het waarborgen van nieuwe leningen tot 12 maanden (overbruggingskredieten). De Vlaamse maatregelen hebben een langere looptijd met bijhorende voorwaarden en vormen een complementair pakket.

Mercedes Van Volcem

6. Energie- en waterpremie

Werknemers die op tijdelijke werkloosheid zijn geplaatst, krijgen van de Vlaamse overheid een premie voor hun energie-en waterfacturen te betalen van 200 euro.

7. Uitstel van belastingen

Vlaamse onroerende voorheffing zal in het najaar in plaats van het voorjaar geïnd worden. Dit gaat  om 1 miljard euro. Ook de verkeersbelasting, en enkele andere lasten, worden uitgesteld.

8. Wat staat nog op stapel: een noodfonds van 200 miljoen euro

Een noodfonds ten behoeve van gesubsidieerde sectoren (zoals cultuur, jeugd, media, sport, schoolreizen etc.) alsook specifieke sectoren (bv. sierteelt, delen van toerisme, mobiliteit & openbare werken). We monitoren de impact van de corona-crisis op al deze sectoren en voorzien een provisie in de begroting van 200 miljoen euro, zodat we betrokken organisaties en sectoren in zekere mate kunnen helpen om die impact zo goed mogelijk te verwerken. Bovendien garanderen we dat alle reguliere subsidies uitbetaald zullen worden. De verdere modaliteiten moeten nog verder worden uitgewerkt in de komende weken.

9. Overige Vlaamse specifieke maatregelen

  • Aanmoedigingspremie voor werknemers: uitbreiding reeds bestaand Vlaamse aanmoedingspremie
  • Dienstencheques: verlenging geldigheidsduur plus verhoging subsidie per geleverde cheque.
  • Maatwerkbedrijven en de lokale diensteneconomie: eenmalige hogere loonpremie
  • Wijkwerken: versoepeling regels rond hertoeleiding. Bijvoorbeeld: een wijk-werker die in de kinderopvang ondersteunde maar door de mindere vraag daarin onderbroken wordt, kan heringeschakeld worden naar bijvoorbeeld een containerpark. Elke lokale wijk-werk organisator mag aan de VDAB vragen om bepaalde activiteiten toe te voegen aan de Vlaamse wijk-werk-activiteitenlijst. De VDAB zal bijna elke vraag positief beantwoorden.
  • Elke wijkwerker zal een maandelijkse vergoeding krijgen van 70% van een gemiddelde vergoeding gebaseerd op het aantal prestaties in de maanden augustus 2019 tot en met januari 2020; indien de wijkwerker kan heringeschakeld worden, komt bovenop het forfait van 70% ook de klassieke uurvergoeding.
    • Verlenging van de geldigheidsduur van de wijk-werkcheques met drie maanden.
  • Individuele beroepsopleiding (IBO):
    • Een IBO is een vorm van werkplekleren waarna cursisten worden aangeworven als werknemers binnen het bedrijf. Doordat vele bedrijven hun activiteiten stilleggen, worden de IBO-overeenkomsten ook noodgedwongen stopgezet moeten worden.
    • Wegens het onverwachts stopzetten van hun IBO-overeenkomst wordt voorgesteld om de IBO-cursisten die een arbeidsovereenkomst verworven zouden hebben een tijdelijke premie toe te kennen. Deze bedraagt 70% van waar een cursist recht op had op het moment van de stopzetting van zijn IBO-overeenkomst.
  • 5 miljoen euro wordt vrijgemaakt voor jeugd en sociaal toerisme.

Federale steunmaatregelen

Maatregelen werk

Op resp. 6 maart en 20 maart had de federale regering al maatregelen genomen om de schok van de coronacrisis voor bedrijven, werknemers en zelfstandigen op te vangen. De volgende maatregelen werden o.a. toen beslist:

  • Versoepeling tijdelijke werkloosheid wegens overmacht
  • Automatisch uitstel van belastingen en sociale bijdragen
  • Versoepeling van de toegang tot het overbruggingsrecht

Daarnaast werden er bijkomende maatregelen beslist om ervoor te zorgen dat kritieke sectoren voldoende werknemers blijven hebben en om personen te beschermen tegen de effecten van de coronacrisis die momenteel nog niet waren weerhouden (bv. zelfstandigen in bijberoep, actief gepensioneerden, werklozen,…). Deze maatregelen worden hieronder opgesomd:

1. Verhoging overuren voor kritieke sectoren van 100u naar 220u

  • De extra 120u op te nemen tussen 1/4 en 30/6
  • Geen overloon op deze 120u
  • Bruto = netto op deze 120u

2. Asielzoekers mogen werken – werkgever moet instaan voor de opvang

3. Mogelijkheid tot afsluiten van opeenvolgende arbeidsovereenkomsten van bepaalde duur (minimaal 7 dagen)

  • Voor kritieke sectoren
  • Mogelijk gedurende 3 maanden

4. Mogelijkheid tot ter beschikking stelling van personeel aan kritieke sectoren – mogelijks gedurende drie maanden

5. Studentenarbeid – prestaties geleverd in het 2de kwartaal van 2020 zullen niet meegeteld worden voor het contingent van 475u

6. Cumul tijdelijke werkloosheid en swt met deeltijdse arbeid

  • Beperkt tot de land-, tuin- en bosbouw
  • Bij elke gewerkte dag: behoud van 75% van de uitkering. Hierdoor zal men zo’n 20 euro per dag netto meer verdienen dan iemand die normaal in de sector werkt
  • Toegelaten in april en mei

7. Geen degressiviteit van de werkloosheidsuitkeringen gedurende 3 maanden – geldt voor werknemers, iets gelijkaardigs geldt voor de artiesten

8. Mogelijkheid om tijdskrediet tijdelijk te onderbroken

  • Personen in tijdskrediet, loopbaanonderbreking en thematisch verlof kunnen dit tijdelijk onderbreken om terug aan het werk te gaan
  • De uitkering stopt wanneer men terug aan het werk gaat
  • Na de coronacrisis kan men het tijdskrediet, de loopbaanonderbreking en het thematisch verlof terug opnemen

9. Mogelijkheid om tijdens tijdskrediet, loopbaanonderbreking en thematisch verlof bij een andere werkgever te werken

  • Enkel mogelijk in kritieke sectoren
  • Slechts mogelijk gedurende 1 maand, wel verlengbaar met 1 maand
  • Wanneer men bij een andere werkgever werkt, behoudt men 75% van zijn uitkering

10. Half overbruggingsrecht voor zelfstandigen in bijberoep en actief gepensioneerden

  • Voor zij die verplicht hun activiteiten moeten onderbreken
  • De zelfstandigen in bijberoep moeten een netto belastbaar inkomen hebben tussen 6.996,89 en 13.993,77 euro
  • De som van dit halve overbruggingsrecht en andere uitkeringen mag niet hoger zijn dan 1.614,10 euro

11. Mogelijkheid om het overbruggingsrecht te cumuleren met een ander vervangingsinkomen

12. Bankenplan                                                                        

Op 1 april is het charter van Febelfin in werking getreden. Het betreft een vrijwillig initiatief van de sector (m.a.w. de overheid komt hier financieel niet in tussen). Het geeft uitstel van betaling aan ondernemingen en zelfstandigen evenals aan hypothecaire kredietnemers die in betalingsproblemen komen als gevolg van de coronacrisis. Het charter van Febelfin met de concrete modaliteiten kan in bijlage van deze nota worden teruggevonden. Gedurende de eerste week van het charter hebben de banken al 86.000 particulieren en bedrijven (40.000 particulieren en 46.000 ondernemingen) voor een totaal bedrag van 1 miljard euro betalingsuitstel gegeven. De Nationale Bank van België en de thesaurie monitoren of de banken hun engagementen respecteren.

Naast het charter van Febelfin dat betrekking heeft op bestaande kredieten, werd zaterdag 11 april ook het KB aangenomen dat de waarborgregeling van maximaal 50 miljard euro in werking doet treden. Bij de waarborgregeling gaat het om nieuwe bijkomende kredieten of kredietlijnen van max. 12 maanden die tussen 1 april en 30 september 2020 aan levensvatbare ondernemingen, zelfstandigen en non-profitorganisaties worden verstrekt. De volgende kredieten zijn wel uitgesloten: herfinancieringskredieten en wederopnames van kredieten verleend vóór april (want geen “new money”), leasingovereenkomsten en factoringovereenkomsten.

Banken krijgen de mogelijkheid om max. 15% van hun nieuwe kredieten buiten de waarborgregeling te plaatsen. De reden hiervoor is dat er nog steeds bedrijven zijn die niet getroffen zijn door de coronacrisis. Het zou niet correct zijn om aan deze bedrijven de vergoeding te vragen die in het kader van de waarborgregeling verschuldigd is. Deze bedrijven hebben immers de waarborgregeling niet echt nodig. Zij geraken nog aan financiering zonder de waarborgregeling. Voor het gros van de bedrijven is de waarborgregeling natuurlijk wel belangrijk. Deze zal ervoor zorgen dat de financiering aan ondernemingen en zelfstandigen intact blijft.

Onder “levensvatbaar” worden de volgende voorwaarden verstaan:

  • Geen achterstallen op lopende kredieten, belastingen en sociale bijdragen op 1/2/2020 of niet meer dan 30 dagen achterstallen op 29/2/2020
  • Geen actieve kredietherstructurering hebben lopen op 31/1/2020

Zoals uit hierboven blijkt, kijken we naar de levensvatbaarheid vóór het uitbreken van de coronacrisis. Andere kenmerken van de waarborgregeling zijn:

  • De interest mag niet meer dan 1,25% op jaarbasis bedragen.
  • Volgens de Europese regels inzake staatssteun moet er een vergoeding voor de staatswaarborg worden betaald, die gelijk is aan 25 basispunten voor kmo’s en 50 basispunten voor grote ondernemingen.
  • Indien men een krediet van meer dan 50 miljoen euro wenst te verstrekken, dan moet dit voorafgaandelijk door de regering worden goedgekeurd.

Na het aflopen van de staatswaarborg zal er per bank worden gekeken hoeveel verliezen er werden geboekt op de portefeuille. Wat betreft de lastenverdeling gelden de volgende afspraken:

  • Bij verliezen kleiner dan 3%: alles wordt gedragen door de financiële sector (first loss).
  • De verliezen tussen 3% en 5%: 50% door de overheid en 50% door de financiële sector.
  • De verliezen meer dan 5%: 80% door de overheid en 20% door de financiële sector.

De waarborgregeling zal retroactief in werking treden op 1 april 2020. Net als voor het charter van Febelfin zal de Nationale Bank en de thesaurie de uitvoering van de staatswaarborg op het terrein monitoren.

2019 is de beste jaarrekening in Brugge ooit, maar 2020 wellicht de slechtste

8 apr

De lockdown in Brugge kost de stad veel geld.

De stadsschuld van Brugge is met 77 miljoen euro historisch laag. Uit de jaarrekening van 2019 blijkt andermaal dat Brugge tot de financieel gezondste steden van het land behoort. “Maar daar wordt nu ook nog eens een grotere realisatiegraad aan gekoppeld en daar ben ik ontzettend trots op”, reageert Brugs schepen van Financiën Mercedes Van Volcem (Open Vld Plus). Een historisch lage stadsschuld (650 euro per inwoner)  in vergelijking met Antwerpen en Gent en Leuven (zie artikel de tijd blog) “Alleen Turnhout heeft minder schuld per inwoner. Naast deze historische lage schuld hebben we een bovengemiddelde realisatiegraad van 65 procent.  De stad investeert de komende jaren 305 miljoen euro.  We maken plannen en voeren die uit.  Dat zal de economie ook stimuleren, zeker in de nasleep van de coronacrisis.

Realisatiegraad

Schepen van Financiën, Mercedes Van Volcem: “We zien dat er een gemotiveerde administratie is. Zij leveren achter de schermen hard werk om voorbereidingen van beslissingen voor te leggen. Dit zorgt voor vele realisaties op het terrein, en dit ten voordele van de Bruggelingen. En dat is ook meteen zichtbaar met deze cijfers. De realisatiegraad is met 65% zowat 10% hoger dan het gemiddelde van de vorige legislatuur en de algemene realisatiegraad.

Brugge sloot het jaar 2019 heel goed af en de rekening wordt eind deze maand aan de gemeenteraad voorgelegd.

“We doen het goed, de schwung en daadkracht kan je zien in deze cijfers. Er is een goeie ploeg, een mooie enthousiaste doorstart en er heerst teamspirit. We doen wat goed is voor de Bruggeling en laten elkaar scoren. Als een schepen kan scoren, dan scoort hij bij de Bruggeling en dat is goed besturen.  Zo gaat het ook vooruit. En deze ingesteldheid zullen we ook nodig hebben om deze nakende crisis aan te pakken”

Schepen van Financiën, Mercedes van Volcem (Open Vld Plus)

Investeringen

Stad Brugge investeerde in 2019 ruim 57,7 miljoen euro. Dit bedrag bestaat voor 51,5 miljoen euro uit materiële en immateriële investeringen en voor 6,2 miljoen euro uit toegestane investeringssubsidies. Hieronder een greep van de voornaamste investeringsuitgaven in 2019:

Voornaamste investeringsuitgaven 2019 (niet de totale factuur der werken) Bedrag in mio €
Xaverianensite – nieuwbouw polyvalente zaal 8,4
Recurrent beleid: wegen 6,7
Recurrent beleid: musea (voornamelijk Gruuthusesite) 3,5
Ruil & opleg site Garenmarkt 3,4
Start bouwwerken beurs- en congresgebouw 3,2
Inrichting studentenhuis 2,6
Recurrent beleid: Groene ruimte 2,5
Aankoop oude stelplaats De Lijn 2,3
Opknappremie (toegestane investeringssubsidie) 1,7
Heraanleg ’t Zand 1,4
Kerkfabrieken (toegestane investeringssubsidie) 1,1
Inrichtingswerken diverse jeugdhuizen 0,8
Restauratie O.L. Vrouwekerk 0,6
Vervanging serverinfrastructuur 0,6
Restauratie politiecommissariaat Kartuizerinnenstraat 0,5
Aanleg P&R parking Waggelwater 0,5

Schuld

De uitstaande schuld is met 8,8 miljoen euro gedaald tot 77,4 miljoen euro. Dit vormt meteen een historisch dieptepunt en bedraagt ongeveer 650 euro per Bruggeling. Ter vergelijking: de schuld per inwoner in Kortrijk zal in 2025 ongeveer 3000 euro bedragen.

uit De Tijd (26/02/2020)

“Onze gezonde financiën maken dat we toekomst moeten aankunnen.”

Schepen van Financiën, Mercedes Van Volcem
Schuld per inwoner te Brugge

Coronacrisis

Toch mogen we de zaken niet te rooskleurig voorstellen. Hoewel deze jaarrekening stopt op 31/12/2019, deed de wereld dat niet. De wereld draait verder en is sindsdien veranderd. De ‘coronacrisis’ verscheen onverwacht ten tonele en heeft momenteel een enorme impact op de ganse bevolking. De financiële impact is vandaag nog niet gekend, maar zal zonder twijfel gigantisch zijn. Ook voor de stad.

Veel inkomsten vallen tijdelijk weg, denk maar aan de bijdragen van de vele toeristen zoals de verblijfsbelasting, de museumopbrengsten, parkeergelden, vaartochtjes op de reien etc.

Inkomsten Toeristen Stad Brugge 2019

Bijdrage Rekening 2019
Musea Stad Tickets 5.715.105
Musea shops 389.839
Retributie vaartochtjes 3.252.694
Retributie koetsen 109.299
Logietaks 4.237.595
Tweede verblijven 1.289.385
bovengronds parkeren 6.000.000
Interparking ondergronds 2.000.000
TOTAAL: 22.993.917

Jaarlijks leveren bezoekers de stad Brugge ongeveer 23 miljoen euro op (musea, toeristentaks, bootjes, koetsen, 2de verblijvers, parkeergelden bovengronds en ondergronds). De recessie zal volgens berekeningen ongeveer 8 miljoen euro kosten wanneer de lockdown zich beperkt tot 8 weken.

Daarnaast zal er ook in 2022 minder personenbelasting doorgestort worden. Stad Brugge rekent  dat 15 procent van 40 miljoen euro minder inkomsten of 6 miljoen euro.

“Kort gerekend levert dit maar liefst 14 miljoen minder inkomsten op. Dat is enorm veel geld want van de omzet van 250 miljoen euro gaat 100 miljoen euro naar personeel in de stad, 40 miljoen euro naar OCMW en zorgbedrijf Mintus en 30 miljoen euro voor de politie.  Dit betekent dat je met 80 miljoen euro de hele werking moet doen dus als daar 14 miljoen wegvalt, zal dit ook een aanpassing van ons budget in 2020 vergen.”  

Schepen van Financiën, Mercedes Van Volcem

Taskforce

De dienst Financiën zit alvast niet stil en richtte ondertussen een Taskforce op. Ze ramen de mindere inkomsten en kosten in detail. 

“De mindere inkomsten zullen ook gepaard gaan met een vertraging van investeringen. Denk maar aan openbare werven die vandaag stilliggen zoals de Katelijnestraat of de site van het Beursgebouw. Ook kosten qua publiciteit voor tentoonstellingen vallen plots weg. Alles samengeteld betreft dit ook een vertraging van investeren  van om en bij de 7 miljoen euro”, reageert Mercedes Van Volcem.

Pas na deze analyse gaan we de impact kunnen budgetair vertalen.  Feit is dat de stad in overleg met de sectoren ook maatregelen zal nemen om economisch herstel te bewerkstelligen. We willen natuurlijk die maatregelen nemen die meest effect hebben, budgetair haalbaar zijn en niet de ene sector meer dan de andere bevoordelen.  Velen hebben zorgen : de haven, de winkeliers, de horeca, de evenementensector, vrije beroepers, dienstverleners, hotels en toeristische sector, …

Hopelijk snel voorbij

” Iedereen kan drie weken overleven maar 3 maanden is natuurlijk een ander verhaal. Ik zou daarom graag ook de verhuurders van handelszaken willen oproepen om gedurende de periode van de lockdown geen of minder huur aan te rekenen aan de huurders van winkels en horecazaken. Niemand heeft immers baat bij faillissementen. Hoe meer faillissementen, hoe meer leegstand en hoe meer de prijs van de huur bijgevolg ook zal zakken. Verhuurders hebben er dus alle belang bij om samen met hun huurder tot oplossingen te komen of halfweg te komen.”

Mercedes Van Volcem

Intussen wordt hier en daar nog door enkele kleine aannemers doorgewerkt. Er wordt ingezet op klein herstel van wegen, banken, netheid, speelpleinen en sportterreinen worden in orde gezet.

Daarnaast zie ik ook veel solidariteit en warmte en ook veel lokale voedingszaken met lange wachtrijen. Het komt er nu op aan samen te overleven en positief te blijven.

Uitbreiding parking ’t Zand even uitgesteld

2 apr

Tegen 2022 moest de uitbreiding van de parking op ’t zand gerealiseerd worden met ca. 650 parkeerplaatsen.

Tegen 2022 moest de uitbreiding van de parking op ’t zand gerealiseerd worden met ca. 650 parkeerplaatsen. Hiervoor gingen de eerste werkzaamheden weldra van start. “Omwille van de invoering van de veiligheidsmaatregelen om de verspreiding van de COVID-19 te beperken, hebben we moeten beslissen om de aanvang van de werf te verplaatsen naar een nog nader te bepalen datum”, reageert Brugs schepen van Openbaar Domein, Mercedes Van Volcem.

De uitbreiding van ’t Zand tot de grootste en ‘cleanste’ parking van België zal dus nog even op zich moeten laten wachten. De bouw van de nieuwe parking vormt de aanleiding tot een waardevolle heraanleg van het Albertpark, die de relatie met de woonwijk en de Kapuncijnerei moet versterken.

Openbare werken liggen stil

Net als in de rest van de bouwsector komen ook in de wegenbouw meer en meer werven stil te liggen als gevolg van de coronacrisis. Voor de aanvang van de coronacrisis waren er in het Vlaams gewest alleen al voor het Agentschap Wegen en Verkeer (AWV) 186 werven. Nu, twee weken later, wordt er nog maar op 80 werven gewerkt. Ook de Brugse openbare werken kreunen onder de coronacrisis. Tal van werven zoals de Katelijnestraat, de site van het Beursgebouw, etc. werden geschorst en COVID-19 heeft nu ook een impact op de nog op te starten werven.

“De exacte impact op de planning van de bouw van de uitbreiding van parking ’t Zand is op dit moment moeilijk in te schatten. We zullen als Stad Brugge al het mogelijke doen om de impact van deze omstandigheden op de uitbreiding van de parking te minimaliseren, dit uiteraard met respect voor het welzijn en de gezondheid van alle betrokken partijen”

Mercedes Van Volcem, schepen van Openbaar Domein

Compensatiepremie voor ondernemers die zwaar omzetverlies hebben

1 apr

Veel bedrijven en ondernemingen lijden verliezen ten gevolge van de maatregelen die opgelegd worden om de verspreiding van het coronavirus tegen te gaan.

De Vlaamse Regering heeft vandaag beslist dat ook ondernemingen die een groot omzetverlies kennen naar aanleiding van de coronacrisis steun kunnen krijgen. Dat gaat dan om ondernemingen die niet verplicht moeten sluiten, maar (in)direct zware beperkingen ondervinden. Dergelijke ondernemers vinden we in allerlei sectoren zoals in de evenementensector, (para-)medische beroepen, dierenpensions, landbouwsector, dienstenleveranciers of gespecialiseerde voedings- en drankenwinkels zoals een pralinewinkel of wijnhandel. Zij krijgen een compensatiepremie van 3.000 euro om hun verliezen (deels) te compenseren.

Veel bedrijven en ondernemingen lijden verliezen ten gevolge van de maatregelen die opgelegd worden om de verspreiding van het coronavirus tegen te gaan. Voor ondernemingen en winkels die verplicht moeten sluiten was er al de corona hinderpremie. Maar ook voor ondernemingen en hun toeleveranciers die nog verder mogen werken of winkels die openblijven maar door de beperkende maatregelen een groot omzetverlies hebben, komt er nu steun.

Het gaat bijvoorbeeld om bedrijven in de evenementensector met ook veel freelancers en (para-)medische beroepen zoals kinesitherapeuten, tandartsen, psychologen of logopedisten die enkel nog dringende interventies mogen doen. Ook bedrijven die essentiële dienstverlening leveren inzake voeding zoals pralinewinkels of drankenhandelaars, maar door gebrek aan passage of toeristen toch zwaar omzetverlies lijden, kunnen een compensatiepremie ontvangen. Net zoals schilders of loodgieters die enkel nog dringende herstellingswerken mogen uitvoeren of landbouwers die gericht voor horeca-afnemers werken, en kunnen aantonen dat ze een omzetverlies van -60% hebben in de periode tussen 15 maart 2020 en 30 april in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar.

Veel ondernemingen en zelfstandigen zijn getroffen door de veiligheidsmaatregelen. We doen als Vlaamse regering ons uiterste best om hen in deze moeilijke periode te helpen. Naast de hinderpremie voor ondernemingen die volledig moeten sluiten, komt er nu dus ook de compensatiepremie voor ondernemingen die nog wel mogen werken maar hun omzet drastisch zien dalen. We moeten immers niet alleen onze gezondheid maar ook onze economie en jobs beschermen.

Vlaams Viceminister-President Bart Somers

Steunmaatregel

  • De éénmalige compensatiepremie bedraagt 3.000 euro;
  • Er zijn maximaal 5 premies per onderneming als er meerder exploitatiezetels per onderneming zijn;
  • Ook zelfstandigen in bijberoep, die door de hoogte van het inkomen sociale bijdragen betalen als een zelfstandige in hoofdberoep, kunnen de compensatiepremie van 3.000 euro ontvangen;
  • Zelfstandigen in bijberoep die een inkomen hebben tussen 6.996,89 euro en 13.993,78 euro kunnen een beroep doen op een compensatiepremie van 1.500 euro. Deze premie geldt ook voor zelfstandigen in bijberoep die verplicht moeten sluiten, maar geldt niet voor zelfstandigen in bijberoep die dit combineren met een job als werknemer van 80% of meer.
  • Het omzetverlies is minstens -60% ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. De referentieperiode is 14 maart 2020 tot en met 30 april 2020.
  • Voor starters wordt gewerkt met een omzetdaling van -60% ten opzichte van het neergelegde financieel plan.
  • Voor de ondernemingen in de vorm van een vzw is de compensatiepremie ook mogelijk, onder voorwaarde dat er minstens één iemand voltijds tewerkgesteld is.
  • De compensatiepremie zal aangevraagd kunnen worden via een toepassing bij VLAIO.

Evaluatie voor 30 april 2020

Alle maatregelen voor steun aan ondernemingen die verplicht moeten sluiten of die beperkingen ondervinden door de genomen maatregelen tegen de verspreiding van het coronavirus zullen voor 30 april 2020 ook geëvalueerd worden.