Archief | Parlementair werk RSS feed for this section

Vlaanderen kapt 21% minder bomen

9 jul

Elk jaar worden er in Vlaanderen door het Agentschap Natuur en Bos (ANB) bomen gekapt. Dit gebeurt steeds volgens de principes van natuurgericht en duurzaam bosbeheer. Het aantal mgeoogst hout daalde de afgelopen paar jaar. Terwijl er in 2016 nog 109.865,91 m3 plaats moest ruimen, was dat vorig jaar slechts 86.573,06 m3. Dat blijkt uit het antwoord van Vlaams minister van Omgeving Zuhal Demir op een schriftelijke vraag van Open Vld-parlementslid Mercedes Van Volcem. “Het is bemoedigend nieuws dat het kappen van bomen in onze Vlaamse bossen een daling van 21% kent. In 2019 beloofde het ANB om het tempo, alsook de schaal, terug te schroeven wat het aantal geoogste m3 betreft. Deze dalende evolutie zou zich de komende jaren dus moeten doorzetten”, zegt Van Volcem. 

Het Agentschap Natuur en Bos kapt ieder jaar een bepaalde hoeveelheid bomen. Dit gebeurt altijd omwille van een combinatie van redenen. Enerzijds is er het kappen van bomen waardoor het bos verdwijnt (ontbossing), maar anderzijds is er ook het vellen van bomen waardoor onze Vlaamse domeinbossen mooier en sterker worden. Vlaams Parlementslid Mercedes Van Volcem (Open Vld) vroeg zich af in welke cijfers deze principes van goed bosbeheer zich vertaalden en stelde er een schriftelijke vraag over.

Dalende trend

Uit het antwoord van minister Zuhal Demir blijkt dat het aantal m3 geoogst hout de afgelopen paar jaar daalde. Vorig jaar tekende men een daling met 21,2 procent op in vergelijking met 2016 (respectievelijk 86.573,06 m3 en 109.865,91 m3). Volgens de minister wordt er steeds gezorgd voor een positief evenwicht tussen nieuwe en gevelde bomen. De toename van hout in onze Vlaamse bossen zou de houtoogst dus fors overstijgen. Daardoor neemt de hoeveelheid levend én dood hout in onze bossen snel toe, wat zowel de biodiversiteit als de koolstofcaptatie ten goede komt.

Provinciaal verschil

Het aantal m3 geoogst hout varieert wel enigszins tussen de verschillende provincies. “De provincie Limburg kan de sterkste daling op haar conto schrijven. Terwijl er in 2016 nog 49.078,24 mplaats moest ruimen, was dat vorig jaar slechts 30.086,52 m3, ofwel -38,7 procent. West-Vlaanderen daarentegen, is de enige provincie die een stijging optekent. Zij evolueren van 7.549,94 m3 in 2016 naar 10.101,45 m3 in 2019, wat neerkomt op +33,8 procent”, geeft Mercedes Van Volcem nog mee.

Liberaal Parlementslid Van Volcem besluit: “Deze cijfers stemmen me optimistisch. Het kappen van bomen in onze domeinbossen kende de afgelopen paar jaar een daling. Daarnaast beloofde het Agentschap Natuur en Bos om het tempo én de schaal van het aantal geoogste m3 terug te dringen met als doel op lange termijn mooie bossen met grote bomen te realiseren. De dalende evolutie sinds 2016 zou dus ook de komende jaren een vervolg moeten kennen.”

 2016201720182019
ProvincieVolume m³Volume m³Volume m³Volume m³
Antwerpen21847,7828011,2619021,0520163,53
Limburg49078,2430847,5536749,0530086,52
Oost-Vlaanderen8822,624964,849127,817469,44
Vlaams-Brabant22567,3330943,3124174,3318752,13
West-Vlaanderen7549,945623,766912,9410101,45
Eindtotaal109865,91100390,7395985,1886573,06
Daling geoogst hout (m3)

Nieuw decreet nodig voor er nog windmolens kunnen worden vergund

8 jul

Er is een nieuw decreet nodig voor er nog vergunningen voor nieuwe windturbines kunnen worden afgeleverd. Dat zei Vlaams minister van Energie Zuhal Demir (N-VA) in het Vlaams Parlement na de vraag van Mercedes Van Volcem (Open Vld). Volgens minister Demir komen anders de doelstellingen voor hernieuwbare energie in het gedrang.

Arrest Europees Hof

Het Europees Hof van Justitie oordeelde vorige maand dat er een milieueffectbeoordeling vereist is voor de bouw van vijf windturbines langs de E40 in Aalter en Nevele. De vergunning voor de bouw en de exploitatie van die turbines werd in 2016 verleend door het departement Ruimte Vlaanderen, op basis van Vlarem II (het Vlaams Reglement betreffende de Milieuvergunning), dat normen bevat voor slagschaduw, veiligheid en geluid, en een administratieve omzendbrief. Voor dat besluit en die omzendbrief werd echter geen milieueffectbeoordeling uitgevoerd, wat volgens het Hof van Justitie nochtans vereist was.

“We gaan straks aan de slag in het parlement om een nieuw decreet uit te werken die de problemen op korte termijn zal aanpakken”, reageert Vlaams Volksvertegenwoordiger Mercedes Van Volcem.

“Het risico bestaat dat bestaande windturbines moeten worden stilgelegd en dat er geen vergunningen voor nieuwe windturbines meer kunnen worden afgeleverd”, zei Van Volcem woensdag in de commissie ruimtelijke ordening en energie. De minister gaf te kennen dat het voor zich spreekt dat de doelstellingen voor hernieuwbare energie – opgelegd door Europa – hierdoor ernstig in gevaar worden gebracht. Daarnaast zal ook de energiebevoorrading in het gedrang komen.

Decreet

Volgens Demir kan het probleem worden opgelost als het parlement een decreet maakt waarin de sectorale normen voor de windturbines worden gevalideerd. “Een duidelijk signaal dus om hier mee aan de slag te gaan”, reageert Vlaams Volksvertegenwoordiger Van Volcem. “Daarmee zouden immers de komende drie jaar nog windturbines kunnen worden vergund op grond van het huidige kader. De verleende vergunningen zouden dan ook rechtsgeldig blijven”, besluit Van Volcem.

Voor de periode daarna wil de minister starten met de opmaak van een milieueffectbeoordeling voor de nieuwe normen. Die zouden dan in werking moeten treden binnen een termijn van drie jaar.

Bekijk hier opnieuw de parlementaire vraag.

Mercedes Van Volcem pleit al 10 jaar voor uitbreiding huurpremie

13 mei

De toeslag is goed voor de huurder maar ook voor de solvabiliteit van de huurder en dus indirect ook voor de verhuurder.

Op vraag van het Vlaams Huurdersplatform en de Verenigde Eigenaars agendeerden de oppositiepartijen Groen, SP.A en PVDA vandaag in het Vlaams Parlement bij spoedbehandeling een voorstel van resolutie om de huurpremie tijdelijk uit te breiden naar alle private huurders op de wachtlijst voor een sociale woning. Open Vld-parlementslid Mercedes Van Volcem is reeds 10 jaar voorstander om de huurtoeslag uit te breiden voor huurders die recht hebben op een sociale woning. “Op vandaag moet je al vier jaar op de wachtlijst staan en mag je maximum 16.500 euro aan inkomen hebben om in aanmerking te komen voor zo’n huurtoeslag. Laat ons deze coronacrisis aangrijpen als hét moment om de toeslag uit te breiden. Het zorgt direct voor een verlichting van de woonkost én het vermindert ook de druk op het bouwen van sociale woningen. Deze gezondheids- en economische crisis mag geen wooncrisis worden”, reageert Mercedes Van Volcem.

Vlaams Parlementslid Mercedes Van Volcem stelde in het verleden al meermaals voor om de huurtoeslag uit te breiden voor huurders die recht hebben op een sociale woning. Het liberaal parlementslid vindt dan ook dat de Vlaamse Regering wel kan tegemoetkomen aan de huidige vragen van huurders.

Wachtlijst

“De coronamaatregelen hebben als rechtstreeks effect dat de bouw van sociale woningen vertraging oploopt. Dat zorgt opnieuw voor extra wachttijd, bovenop de vier jaar die sociale huurders nu al gemiddeld dienen te wachten op een woning. Zo kan de theoretische wachtlijst aangroeien tot 300.000 Vlamingen, ofwel de helft van het totaal aantal huurders in Vlaanderen”, benadrukt Van Volcem.

“Dat zijn enorm veel mensen. In plaats van altijd achterop te blijven lopen in het bouwen van sociale woningen, kunnen we beter eens nadenken over een alternatief, namelijk het uitbreiden van de huurtoeslag voor huurders die recht hebben op een sociale woning. Hiermee sla je twee vliegen in één klap: je zorgt voor verlichting van hun woonkosten én je vermindert ook de druk op het bouwen van sociale woningen”, aldus Van Volcem. “Momenteel moet je echter al vier jaar op de wachtlijst staan en mag je maximum 16.500 euro aan inkomen hebben om in aanmerking te komen voor zo’n huurtoeslag. Dit is dan ook hét moment om daar iets aan te doen. Kortom: laat deze gezondheids- en economische crisis alstublieft geen wooncrisis worden.”

Van Volcem voegt eraan toe dat minister Diependaele in de commissievergadering van 13 februari 2020 nog open stond voor een uitbreiding van de toeslag. Het parlementslid pleit er wel voor dat de toeslag slechts tijdelijk is. Dit om mensen aan te sporen aan de slag te gaan opdat ze de toeslag binnen afzienbare tijd niet meer nodig hebben.

Oneerlijk

Mercedes Van Volcem: “De toeslag ondersteunt de huurder maar is ook goed voor zijn of haar solvabiliteit en is dus indirect ook een goede zaak voor de verhuurder. Op vandaag wordt de helft van de woningen privaat verhuurd aan mensen die op basis van hun inkomen eigenlijk recht hebben op een sociale woning. De discrepantie tussen de huurprijs van een sociale woning (22% van je inkomen) en de huurprijs van een woning op de private markt, betaald door iemand met exact hetzelfde inkomen, is té groot. Respectievelijk is dit 350 en 700 euro. Daar moeten we iets aan doen.”

Uitbreiding huurtoeslag is een goed idee!

15 apr

De toeslag is goed voor de huurder maar ook voor de solvabiliteit van de huurder en dus indirect ook voor de verhuurder.

Vlaams Parlementslid Mercedes Van Volcem (Open Vld) vindt het uitbreiden van de huurtoeslagen voor huurders die recht hebben op een sociale woning een goed idee. Ze reageert daarmee op een oproep daartoe, eerder woensdag, van het Vlaams Huurdersplatform en de Verenigde Eigenaars. De voorgestelde “coronahuurtoelage” moet volgens die laatsten de impact van de coronacrisis ietwat verzachten.

Minister van Wonen, Matthias Diependaele (N-VA), verklaarde daarop in De Ochtend op Radio 1 dat er vanuit de overheid al heel wat maatregelen genomen zijn om mensen te helpen die effectief in de problemen zouden geraken met het betalen van hun huur. Hij zei te vrezen dat “nog eens een premie daar bovenop doen, een beetje dubbelop zou zijn”.

Commissie wonen

Van Volcem heeft wel oren naar het voorstel van de huurders en verhuurders. Zo’n uitbreiding zorgt enerzijds voor een verlichting van hun woonkosten en verlicht anderzijds ook de druk op het bouwen van sociale woningen, redeneert ze. Ze wijst er voorts op dat Diependaele een maand geleden in de commissie Wonen nog zei dat hij open stond voor een uitbreiding van de toeslag.

“De toeslag is goed voor de huurder maar ook voor de solvabiliteit van de huurder en dus indirect ook voor de verhuurder. De helft van de woningen wordt nu door private verhuurders verhuurd aan mensen die op basis van hun inkomen eigenlijk recht hebben op een sociale woning. De discrepantie tussen de huurprijs van een sociale woning en iemand met hetzelfde inkomen die huurt op de private markt, is té groot. Respectievelijk betalen zij 350 euro en 700 euro”

Mercedes Van Volcem, Vlaams Volksvertegenwoordiger voor Open Vld

Tijdelijk karakter

Het parlementslid benadrukt wel dat de toeslag een tijdelijk karakter moet hebben, “zodat mensen aan de slag gaan opdat ze die toeslag binnen afzienbare tijd niet meer nodig hebben”.

Investeringsgolf in centrumsteden. Brugge investeert fors én erg lage schuld

28 feb

De bijkomende middelen die de Vlaamse overheid voor de lokale besturen vrijmaakt, vertalen zich de komende vijf jaar in een lokale investeringsgolf. Dat blijkt uit een parlementaire vraag van Vlaams parlementslid en schepen van Financiën Mercedes Van Volcem(Open Vld). De vergelijkende cijfers die de minister meegeeft komen uit de meerjarenplannen van de steden en gemeenten.

De Vlaamse regering gaat de komende vijf jaren 1,65 miljard euro extra in de lokale besturen pompen. Alles samen kunnen de steden en gemeenten tegen 2025 op maar liefst 4,5 miljard euro van de Vlaamse overheid rekenen. Dat is een tiende van het totale Vlaamse budget. De financiële injectie moet dienen om de pensioenfactuur, die als een molensteen rond de nek van gemeenten en steden hangt, te verlichten. De Vlaamse overheid hoopte met de bijkomende geldstromen het investeringspeil van de lokale besturen ook te kunnen ondersteunen.

Uit de meerjarenplannen voor 2020-2025 die nu binnen zijn, blijkt inderdaad dat de 13 centrumsteden meer gaan investeren. Gemiddeld wordt in de 13 steden de komende vijf jaar 3.178 euro per inwoner geïnvesteerd. Dat blijkt uit het antwoord van Vlaams minister van Binnenlands Bestuur Bart Somers (Open VLD) op een vraag van Vlaams Parlementslid Mercedes Van Volcem (Open VLD), die in Brugge ook schepen van Financiën is.

schuld centrumsteden
investeringen centrumsteden

(meer…)

Van Volcem(Open Vld): Tussen 2014 en 2018 werd bijna 2 miljard euro aan renovatie van 25 592 sociale huurwoningen uitgegeven

20 aug

Van 2014 tot en met 2017 werden 25 592 sociale woningen gerenoveerd. De renovaties van de vier jaar samen kostten 1,91 miljard euro. Dat blijkt uit het antwoord van minister Homans (N-VA) op een parlementaire vraag van Mercedes Van Volcem (Open Vld).

“Dat brengt de gemiddelde renovatiekost van die sociale huurwoningen op circa 75 000 euro.” verduidelijkt Van Volcem. “De afgelopen jaren werden er jaarlijks 6.000 à 7.000 sociale huurwoningen gerenoveerd. In de cijfers werd enkel rekening gehouden met renovaties die meer dan 10 000 euro bedragen. Onder dat bedrag gaat het om opknapwerken en herstellingen.”

Provinciale verschillen groot

“Er zijn grote provinciale verschillen”. merkt Van Volcem op. “Een derde van de huurwoningen dat gerenoveerd werd ligt in Antwerpen. In West-Vlaanderen en Limburg werd een pak minder gerenoveerd. Dit komt onder andere omdat er meer sociale woningen zijn in Antwerpen en Oost-Vlaanderen. De staat en ouderdom van de woningen speelt vermoedelijk ook een rol. Daarover zal ik de minister verder bevragen.”

In Antwerpen werd in die vier jaar 756 miljoen euro besteed voor 7793 woningen. In Limburg was dat 195 miljoen voor 3527 woningen. In West-Vlaanderen 309 miljoen voor 4148 woningen. De Oost-Vlaamse sociale huurwoningen kregen 497 miljoen voor 8413 renovaties. In Vlaams-Brabant gaat het om 155 miljoen voor 1711 woningen.”

10% heeft geen dakisolatie, 81 woningen ongeschikt verklaard

“Op dit ogenblik ontbreekt er nog dakisolatie voor 16.574 sociale huurwoningen, 10,7% van het sociale huurpatrimonium. In die cijfers zit ook elk appartement in een gebouw dat nog niet over dakisolatie beschikt.”

“In oktober 2018 stonden 81 sociale huurwoningen op de Vlaamse inventaris van ongeschikt en onbewoonbaar verklaarde woningen. Op 154 000 woningen valt dat goed mee.” besluit Van Volcem.

In 2017 waren er in totaal 11.044 sociale huurwoningen toegewezen aan mensen op de wachtlijst. 8.875 waren unieke huurders, 2.169 zijn mensen die verhuizen.

9788 mensen op wachtlijst krijgen huurpremie

Sedert 2013 wordt ook een huurpremie uitgekeerd in 27.554 unieke dossiers. In september 2018 waren er 9.788 dossiers in uitbetaling. Sedert de opstart van het stelsel in augustus 2012 zijn er in totaal 7.989 dossiers stopgezet omwille van de toewijzing van een sociale huurwoning.

Renovatie in de centrumsteden

27 jun

Gemiddeld genomen waren tussen 2005 en 2015 zo’n 35% van de bouwvergunningen in de centrumsteden bestemd voor de renovatie van woningen.  Sedert 2000 fluctueert het aantal renovaties ten opzichte van nieuwbouw in centrumsteden tussen de 30 en 40%.  Er is geen duidelijke trend naar meer of minder. In 2015 waren 34% van de bouwvergunningen bestemd voor renovatie.  De berekingen zijn gebaseerd op cijfers van de FOD Economie, afdeling Statistiek.

Brugge is renovatiestad bij uitstek

BannerBruggeGevelIn absolute cijfers is Gent sinds 2000 de stad waar het meeste bouwvergunningen voor renovatie worden toegekend.  Toch  blinkt vooral Brugge uit als renovatiestad bij uitstek. De voorbije elf jaar (2005-2015) was maar liefst de helft (49,5%) van de bouwvergunningen voor renovatie bestemd.  In het kielzog volgen Mechelen (44,3%)  en Gent (42,2%). Leuven strand op de 4de plaats met (38,3%). Roeselare is absolute hekkensluiter met maar  een op vijf van de vergunningen (19,3%) die bestemd zijn voor renovatie. Oostende is voorlaatste. Drie op vier vergunningen waren bestemd voor nieuwbouw. (meer…)

Bouwvergunningen nieuwbouw per stad

25 jun

Dankzij de federale overheidsdienst statistiek beschikken we over accurate cijfers van het aantal bouwvergunningen uitgedeeld in de centrumsteden en in het Vlaams gewest. Dit geeft ons een zeer divers beeld. Het aantal nieuwbouw- en renovatieprojecten normaliseerde in 2015. Het jaar ervoor werd sinds lange tijd een topjaar met meer dan 56 578 vergunningen. In 2015 werden er 50 576 nieuwbouw- en renovatievergunningen afgeleverd. Iets wat in de lijn ligt van de laatste jaren. Sedert 2011 ligt het aantal bouwvergunningen voor renovaties een stuk lager. Dit heeft veel te maken met de vereenvoudiging die werd doorgevoerd in de Vlaamse Codex Ruimtelijke Ordening. Hierdoor is de bouwheer niet meer verplicht om voor elk type verbouwing een vergunning aan te vragen.

BouwvergunningenNieuwbouw (meer…)

Gemiddelde bewoonbare oppervlakte centrumsteden

24 jun

Onderzoeken we de oppervlakte die woningen innemen ten aanzien van de totale oppervlakte van de stad dan merken we de verdere verstedelijking op vlak van wonen. In 2000 besloeg de totale oppervlakte van woningen 15,4% van de gemiddelde centrumstad. Vijftien jaar later was deze 2,2 procent hoger, met name 17,6%

In de centrumsteden onderling zijn er natuurlijk verschillen, naargelang de ruimtelijke ordening.  Leuven (23,5%) is absolute koploper met bijna een op vier van de oppervlakte die bezet is met woningen. Nauw gevolgd door een steeds dichter bevolkt Roeselare (23,1%) en Aalst (20,2%). Steden waar Wonen wonderwel minder ruimte inneemt zijn Antwerpen (13,6%), Brugge (14,7%) en Oostende (15,3%). Niet toevallig steden met havens die toch ook heel wat van de ruimte opeisen. Opvallend is dat de steden waar wonen het meest ruimte innam in 2005 ook de steden zijn die het meeste ruimte inpalmen  de voorbije 10 jaar. Leuven, Roeselare en Aalst zijn de sterkste groeiers en palmden in 10 jaar respectievelijk 2,3%, 1,8% en 1,6% van de totale oppervlakte in voor extra woongelegenheid. BewoonbareOppCentrumsteden (meer…)

Betaalbaarheid wonen

23 jun

Als we het gemiddeld inkomen (2013) vergelijken met de prijs van de gewone woonhuizen (2014) kunnen we een factor voor de betaalbaarheid berekenen per stad. Hieruit blijkt dat Kortrijk de meest betaalbare stad is. Je kan er met 10,2 (gemiddelde) inkomens van 2013 een (gemiddelde) woning in 2014 aanschaffen. Aalst en Roeselare vullen de top 3 aan. Door de daling van de woningprijzen in enkele centrumsteden gaat de betaalbaarheid er op vooruit als je vergelijkt met bijvoorbeeld het aantal benodigde inkomens van 2011 voor de gemiddelde prijs van woningen in 2013.

Antwerpen en Leuven scoren veruit het slechtst. Hoewel Leuven het duurst is, heeft men ook hogere inkomens. Antwerpen scoort bij de laagste (gemiddelde) inkomens waardoor ook de betaalbaarheid van wonen er precair is. Antwerpen schuift, gezien de prijsdaling van de woonhuizen het afgelopen jaar, de eer als minst betaalbare stad opnieuw naar Leuven. Met gemiddeld 15,9 jaarinkomens kan de gemiddelde Leuvenaar een woning kopen in zijn stad.EvolutieWoningprijzeninkomenC13 (meer…)