Archief | Vlaams Parlement RSS feed for this section

Mercedes in Brussel

8 okt

BRUSSEL – Vlaams volksvertegenwoordiger Mercedes Van Volcem zetelt in de commissies Wonen & Onroerend Erfgoed en Mobiliteit & Openbare Werken. Vanuit het Vlaams parlement probeert ze met een Brugse bril het leven van de Vlaming te beïnvloeden voor het goede.

In de commissie Wonen & Erfgoed diende Mercedes Van Volcem (Open VLD), samen met haar collega’s: Nadia Sminate, Tinne Rombouts, Maaike De Vreese, Kurt Vanryckeghem en Allessia Claes, een voorstel tot decreet in. Het voorliggende voorstel van decreet wil aan gemeenten de mogelijkheid geven om winkels en andere gebouwen met economische activiteit op te nemen in hun leegstandsregister na een kortere termijn dan de huidige twaalf opeenvolgende maanden. De huidige regeling is heel restrictief voor lokale besturen die  maatregelen te nemen die het gebruik stimuleren. Het werkt verloedering in de hand en door de algemene maatregel van 12 maanden is er geen maatwerk mogelijk van de lokale besturen zelf. Daarom stellen we voor dat de stad of gemeente zelf over de bevoegdheid beschikt om deze termijn te bepalen, zonder hen ertoe te dwingen om deze termijn direct aan te passen. Je kan het voorstel tot decreet die Mercedes voorstelt, hier al lezen:

Mercedes in Brussel

6 okt

BRUSSEL – Vlaams volksvertegenwoordiger Mercedes Van Volcem zetelt in de commissies Wonen & Onroerend Erfgoed en Mobiliteit & Openbare Werken. Vanuit het Vlaams parlement probeert ze met een Brugse bril het leven van de Vlaming te beïnvloeden voor het goede.

Mercedes stelde een schriftelijke vraag gericht aan Vlaams minister van Mobiliteit en Openbare werken Lydia Peeters. Ze informeerde naar de stand van zaken in verband met het Fietssnelwegennetwerk. Op 15 maart 2018 werd het netwerk van fietssnelwegen namelijk vastgelegd in een ministerieel besluit. Ze stelde vragen over de signalisatie en bewegwijzering, maar wees ook op het grensoverschrijdend karakter van de fietssnelwegen. Je kan de vragen die Mercedes stelt en het antwoord van de minister, hier al lezen.

Gezocht: Gemeenten en steden die geld willen voor fietsinfrastructuur.

5 okt

Vlaams Parlementslid Mercedes Van Volcem (Open VLD) lanceert een oproep voor West-Vlaamse gemeenten en steden. “De Vlaamse regering voorziet 3 miljoen euro om de huidige verkeersinfrastructuur te verbeteren, alleen werden tot nu toe maar 9 projectaanvragen ingediend. Daarom doe ik een oproep aan alle West-Vlaamse Gemeenten om gebruik te maken van de aangeboden middelen.”

Fietsfonds

Minister Peeters (Open VLD) versterkte het Fietsfonds met een aanvullende 5 miljoen euro, waardoor er nu 15 miljoen euro voor alle Vlaamse gemeenten en steden beschikbaar is gesteld. Het Fietsfonds is een subsidieregeling waarvoor de Vlaamse overheid samenwerkt met de vijf provincies. Gemeenten kunnen bij het provinciale niveau aanvragen doen voor projecten op het bovenlokaal functioneel fietsroutenetwerk. De provincies nemen een deel van de totale kost op zich en prefinancieren ook het Vlaamse subsidieaandeel. Vlaanderen biedt hen op haar beurt twee keer per jaar de gelegenheid om gebundelde subsidieaanvragen in te dienen, waarbij de Vlaamse subsidie voor verschillende projecten kan teruggevorderd worden. West-Vlaanderen beschikt op deze manier over 3 miljoen euro om fietsinfrastructuur te financieren.

“Wat blijkt uit mijn parlementaire vragen, maar 627.308 euro werd tot nu toe toegekend voor 9 projecten (zie bovenstaande afbeelding)” aldus Van Volcem. “Een gemiste kans voor de lokale besturen. Zij geven al jaren aan dat er nood is aan financiële ondersteuning van de hogere overheden om de fietsinfrastructuur te optimaliseren. Deze Vlaamse regering is niet doof voor deze oproep en verhoogde het budget van het Fietsfonds met 50%. Al blijven de projectaanvragen nog uit, waardoor het extra budget niet gespendeerd wordt.”

Tweede oproep

In het najaar volgt er een tweede oproep voor de projectaanvragen. De gemeenten en steden kunnen dan weer terecht bij de provinciebesturen. “Ik wens dan ook alle lokale besturen aan te moedigen, de fietsers zullen u dankbaar zijn”

Meer info? https://kw.be/nieuws/verkeer-en-mobiliteit/fietsen/gezocht-gemeenten-die-geld-willen-voor-betere-fietsinfrastructuur/

Vlaams verkeersveiligheidsplan

20 sep

In de commissie voor Mobiliteit en Openbare Werken stelde minister Lydia Peeters haar Vlaams verkeersveiligheidsplan voor. Dit voorstel tot decreet heeft als doel om de verkeersinfrastructuur veiliger te maken voor iedere weggebruiker om zo het aantal verkeersslachtoffers drastisch te reduceren. Zo wil minister Peeters een alomvattend beleid waarbij ze een record aan investeringen gaat koppelen aan diverse initiatieven om de verkeersinfrastructuur te optimaliseren.

Mercedes Van Volcem (Open VLD) ondervroeg minister Peeters (Open VLD) over haar nieuw verkeerveiligheidsplan

Wat zijn nu de voornaamste aanpassingen? Deze lees je hier:

TEN-T Netwerk

Een TEN-T netwerk, oftewel het trans-Europees vervoersnetwerk, is gericht op de uitvoering en ontwikkeling van een Europawijd netwerk van spoorlijnen, wegen, binnenwateren, etc. Het uiteindelijke doel is leemten op te vullen, knelpunten en technische belemmeringen weg te werken binnen de EU. Zo kan de mobiliteit bevorderd worden op vlak van comfort, maar ook verkeersveiligheid. Binnen het huidige plan van de minister zal dit netwerk aangevuld worden met Netwerk + autosnelwegen, Vlaamse hoofdwegen en andere wegen die met EU financiering gerealiseerd worden.

Beoordeling & Inspectie

Er volgt een aanpassing van de beoordeling en inspectie van de verkeersveiligheid van het wegennet. Tot op heden was die reactief en keek die vooral naar historisch gevaarlijke situaties. In dit nieuwe plan wordt geopperd om dit te koppelen aan een proactieve beoordeling, op basis van de objectieve veiligheid van de weg. Na de beoordeling zal desbetreffende wegennet ingedeeld worden in één van de drie nieuwe veiligheidscategorieën. Bovendien zal deze beoordeling opgevolgd worden door gerichte verkeersveiligheidsinspecties, zodoende dat er een continue controle blijft van verkeerssituatie.

Kwetsbare weggebruikers

In de huidige regelingen was er geen bijzondere aandacht voor de voorzieningen van zwakke weggebruikers. Minister Peeters wil hier verandering inbrengen door een expliciete vermelding van voorzieningen voor kwetsbare weggebruikers in de verschillende procedures. Vervolgens zal in de opleiding verkeersveiligheidsauditor, ook aandacht komen voor zwakkere weggebruikers. In praktijk omvat de huidige opleiding al elementen rond kwetsbare weggebruikers, maar de minister wil deze nog verder uitbreiden. Ten slotte levert de minister ook inspanningen om de leesbaarheid van wegmarkeringen en verkeersborden te verbeteren. De verhoogde leesbaarheid komt ten goede van de menselijke bestuurders, maar zorgt ook voor verbeterde detecteerbaarheid voor geautomatiseerde rijhulpsystemen.

Mercedes in Brussel

14 sep

BRUSSEL – Vlaams volksvertegenwoordiger Mercedes Van Volcem zetelt in de commissies Wonen & Onroerend Erfgoed en Mobiliteit & Openbare Werken. Vanuit het Vlaams parlement probeert ze met een Brugse bril het leven van de Vlaming te beïnvloeden voor het goede.

Mercedes stelde 2 schriftelijke vragen gericht aan Vlaams minister van Binnenlands Bestuur en Bestuurszaken Bart Somers. Ze stelt een vraag over de introductie van de leasefiets in het Vlaams woon-werkverkeer beleid. Vervolgens stelt ze ook een vraag over de extralegale voordelen voor lokale ambtenaren met betrekking tot maaltijdcheques en maaltijdchequegebruik; ecocheques en ecochequegebruik en de vergoeding voor het openbaar vervoer. Je kan de vragen die Mercedes stelt en het antwoord van de minister, hier al lezen.

Vervolgens richtte Mercedes nog 1 schriftelijke vraag aan Vlaams minister van Mobiliteit en Openbare werken Lydia Peeters. Ze formuleerde vragen over het gebruik en promotie van leasefiesten bij privébedrijven.

Mercedes in Brussel

18 mei

BRUSSEL – Vlaams volksvertegenwoordiger Mercedes Van Volcem zetelt in de commissies Wonen & Onroerend Erfgoed en Mobiliteit & Openbare Werken. Vanuit het Vlaams parlement probeert ze met een Brugse bril het leven van de Vlaming te beïnvloeden voor het goede.

Commissie Mobiliteit en Openbare Werken

Mercedes stelt deze week 3 vragen om uitleg in de commissie Mobiliteit en Openbare Werken aan Vlaams minister van Mobiliteit en Openbare Werken, Lydia Peeters. Ze stelt de containercapaciteit van de Antwerpse haven in vraag aan de minister, de start van het gebruik van de elektrische bussen in Antwerpen, maar ook wat met het opladen van je elektrische auto te komende jaren. De commissie vindt plaats donderdag 20 mei vanaf 14 uur. Je kan de vragen die Mercedes stelt, hier al lezen.

Commissie Wonen en Onroerend Erfgoed

Deze week stelt Mercedes 2 vragen aan Vlaams minister van Financiën en Begroting, Wonen en Onroerend Erfgoed in de commissie Wonen en Onroerend Erfgoed omtrent de richtlijnen voor archeologisch onderzoek, maar ook over het vermelden van de bewoonbare oppervlakte als een huis of appartement verkocht wordt. Je kan de vragen van Mercedes hieronder raadplegen. De commissie kan je volgen nu donderdag 20 mei vanaf 9 uur.

Aanleg groenzone Cathemgoed

9 sep

Het Cathemgoed wordt een openbare groenzone tussen het dorp van Dudzele en de A11. “De zone zal werken als een groene buffer tussen het dorp en de haven van Zeebrugge, onder andere door de aanplant van nieuwe bomenrijen”, vertelt Vlaams parlementslid Mercedes Van Volcem.

Cathemgoed

De naam “Cathemgoed” verwijst naar de verdwenen Cathemhoeve. Die lag destijds onder het nu opgespoten deel van de achterhaven van Zeebrugge. De werken voor de realisatie van Cathemgoed worden gefaseerd uitgevoerd.

Fase 1 (2020): werken ten oosten van de Zwaanhofstraat

Cathemgoedweide:

De weilanden achter de huizen langs de Zwaanhofstraat en de Westkapelsesteenweg worden publiek toegankelijke weilanden met bijkomende bomenrijen van wilgen en populieren. Ze krijgen een natuurgericht beheer. Vanaf de Zwaanhofstraat tot aan de Vaneweg zal een wandelpad door de weilanden en langs een poel lopen. Het pad is ook geschikt voor rolstoelgebruikers.

Cathemgoedbos:

Het bos zal een sterke visuele buffer vormen tussen het dorp en de A11. Het wordt ingericht als speelbos. Een wandelpad zal het bos langs de Vaneweg verbinden met de Westkappellesteenweg en de Kasteelstraat.

Fase 2 (2021): werken ten westen van de Zwaanhofstraat

Cathemgoedpark:

Het park komt langs de Zwaanhofstraat te liggen. Het zal bestaan uit een dorpsboomgaard met een 50-tal hoogstamfruitbomen, een open grasvlakte en de Cathemgoedmote en -vijver. Het park is vrij toegankelijk en omvat ook zit- en picknickbanken.

Fiets- en wandelverbinding:

Er komt een nieuwe fiets- en wandelverbinding tussen het Dudzeels Neerhof en de Zwaanhofstraat. In het volledige Cathemgoed zullen bijkomend nieuwe bomenrijen ook een buffer vormen tussen de A11 en Dudzele.

Vlaanderen kapt 21% minder bomen

9 jul

Elk jaar worden er in Vlaanderen door het Agentschap Natuur en Bos (ANB) bomen gekapt. Dit gebeurt steeds volgens de principes van natuurgericht en duurzaam bosbeheer. Het aantal mgeoogst hout daalde de afgelopen paar jaar. Terwijl er in 2016 nog 109.865,91 m3 plaats moest ruimen, was dat vorig jaar slechts 86.573,06 m3. Dat blijkt uit het antwoord van Vlaams minister van Omgeving Zuhal Demir op een schriftelijke vraag van Open Vld-parlementslid Mercedes Van Volcem. “Het is bemoedigend nieuws dat het kappen van bomen in onze Vlaamse bossen een daling van 21% kent. In 2019 beloofde het ANB om het tempo, alsook de schaal, terug te schroeven wat het aantal geoogste m3 betreft. Deze dalende evolutie zou zich de komende jaren dus moeten doorzetten”, zegt Van Volcem. 

Het Agentschap Natuur en Bos kapt ieder jaar een bepaalde hoeveelheid bomen. Dit gebeurt altijd omwille van een combinatie van redenen. Enerzijds is er het kappen van bomen waardoor het bos verdwijnt (ontbossing), maar anderzijds is er ook het vellen van bomen waardoor onze Vlaamse domeinbossen mooier en sterker worden. Vlaams Parlementslid Mercedes Van Volcem (Open Vld) vroeg zich af in welke cijfers deze principes van goed bosbeheer zich vertaalden en stelde er een schriftelijke vraag over.

Dalende trend

Uit het antwoord van minister Zuhal Demir blijkt dat het aantal m3 geoogst hout de afgelopen paar jaar daalde. Vorig jaar tekende men een daling met 21,2 procent op in vergelijking met 2016 (respectievelijk 86.573,06 m3 en 109.865,91 m3). Volgens de minister wordt er steeds gezorgd voor een positief evenwicht tussen nieuwe en gevelde bomen. De toename van hout in onze Vlaamse bossen zou de houtoogst dus fors overstijgen. Daardoor neemt de hoeveelheid levend én dood hout in onze bossen snel toe, wat zowel de biodiversiteit als de koolstofcaptatie ten goede komt.

Provinciaal verschil

Het aantal m3 geoogst hout varieert wel enigszins tussen de verschillende provincies. “De provincie Limburg kan de sterkste daling op haar conto schrijven. Terwijl er in 2016 nog 49.078,24 mplaats moest ruimen, was dat vorig jaar slechts 30.086,52 m3, ofwel -38,7 procent. West-Vlaanderen daarentegen, is de enige provincie die een stijging optekent. Zij evolueren van 7.549,94 m3 in 2016 naar 10.101,45 m3 in 2019, wat neerkomt op +33,8 procent”, geeft Mercedes Van Volcem nog mee.

Liberaal Parlementslid Van Volcem besluit: “Deze cijfers stemmen me optimistisch. Het kappen van bomen in onze domeinbossen kende de afgelopen paar jaar een daling. Daarnaast beloofde het Agentschap Natuur en Bos om het tempo én de schaal van het aantal geoogste m3 terug te dringen met als doel op lange termijn mooie bossen met grote bomen te realiseren. De dalende evolutie sinds 2016 zou dus ook de komende jaren een vervolg moeten kennen.”

 2016201720182019
ProvincieVolume m³Volume m³Volume m³Volume m³
Antwerpen21847,7828011,2619021,0520163,53
Limburg49078,2430847,5536749,0530086,52
Oost-Vlaanderen8822,624964,849127,817469,44
Vlaams-Brabant22567,3330943,3124174,3318752,13
West-Vlaanderen7549,945623,766912,9410101,45
Eindtotaal109865,91100390,7395985,1886573,06
Daling geoogst hout (m3)

Nieuw decreet nodig voor er nog windmolens kunnen worden vergund

8 jul

Er is een nieuw decreet nodig voor er nog vergunningen voor nieuwe windturbines kunnen worden afgeleverd. Dat zei Vlaams minister van Energie Zuhal Demir (N-VA) in het Vlaams Parlement na de vraag van Mercedes Van Volcem (Open Vld). Volgens minister Demir komen anders de doelstellingen voor hernieuwbare energie in het gedrang.

Arrest Europees Hof

Het Europees Hof van Justitie oordeelde vorige maand dat er een milieueffectbeoordeling vereist is voor de bouw van vijf windturbines langs de E40 in Aalter en Nevele. De vergunning voor de bouw en de exploitatie van die turbines werd in 2016 verleend door het departement Ruimte Vlaanderen, op basis van Vlarem II (het Vlaams Reglement betreffende de Milieuvergunning), dat normen bevat voor slagschaduw, veiligheid en geluid, en een administratieve omzendbrief. Voor dat besluit en die omzendbrief werd echter geen milieueffectbeoordeling uitgevoerd, wat volgens het Hof van Justitie nochtans vereist was.

“We gaan straks aan de slag in het parlement om een nieuw decreet uit te werken die de problemen op korte termijn zal aanpakken”, reageert Vlaams Volksvertegenwoordiger Mercedes Van Volcem.

“Het risico bestaat dat bestaande windturbines moeten worden stilgelegd en dat er geen vergunningen voor nieuwe windturbines meer kunnen worden afgeleverd”, zei Van Volcem woensdag in de commissie ruimtelijke ordening en energie. De minister gaf te kennen dat het voor zich spreekt dat de doelstellingen voor hernieuwbare energie – opgelegd door Europa – hierdoor ernstig in gevaar worden gebracht. Daarnaast zal ook de energiebevoorrading in het gedrang komen.

Decreet

Volgens Demir kan het probleem worden opgelost als het parlement een decreet maakt waarin de sectorale normen voor de windturbines worden gevalideerd. “Een duidelijk signaal dus om hier mee aan de slag te gaan”, reageert Vlaams Volksvertegenwoordiger Van Volcem. “Daarmee zouden immers de komende drie jaar nog windturbines kunnen worden vergund op grond van het huidige kader. De verleende vergunningen zouden dan ook rechtsgeldig blijven”, besluit Van Volcem.

Voor de periode daarna wil de minister starten met de opmaak van een milieueffectbeoordeling voor de nieuwe normen. Die zouden dan in werking moeten treden binnen een termijn van drie jaar.

Bekijk hier opnieuw de parlementaire vraag.

Vlaams Parlement keurt Covid-toeslag voor kwetsbare gezinnen versneld goed

11 jun

De coronacrisis heeft een ongeziene invloed op de situatie van heel veel gezinnen in Vlaanderen, in het bijzonder de meest kwetsbare. Inkomensverlies door tijdelijke werkloosheid of het geen beroep kunnen doen op tijdelijke werkloosheid zorgen voor een toename van het aantal gezinnen dat bij de OCMW’s aanklopt. Om te vermijden dat deze gezinnen in structurele armoede terechtkomen, keurde het Vlaams Parlement deze middag de Covid-toeslag voor kwetsbare gezinnen bij hoogdringendheid goed.

Om tegemoet te komen aan de precaire situatie waarin veel kwetsbare gezinnen zich bevinden sinds de start van de coronacrisis, keurde het Vlaams Parlement op 20 mei unaniem een resolutie goed ter ondersteuning van kwetsbare gezinnen. In uitvoering hiervan werkten de meerderheidspartijen nu een voorstel van decreet uit. Concreet betekent dit dat via het Groeipakket een tijdelijke en extra tegemoetkoming voor kwetsbare gezinnen voorzien wordt. Het gaat om gezinnen die omwille van de coronacrisis tijdens de maanden maart, april, mei of juni van dit jaar een inkomensdaling ervaren van minstens 10 procent in vergelijking met de maanden januari of februari van dit jaar en zo hun inkomen zien dalen tot onder 2.213,30 euro per maand. Ook zij die al een lager inkomen hadden, kunnen hier aanspraak op maken.

covid-toeslag
De tegemoetkoming geldt niet alleen voor werknemers, maar ook voor zelfstandigen.

Toeslag bovenop het basisbedrag

Het gaat om een extra sociale toeslag, dus bovenop het basisbedrag voor elk kind van 163,20 euro en bovenop de eventueel reeds toegekende sociale toeslag, die – afhankelijk van het inkomen en het aantal kinderen – 51 of 81,60 euro per maand bedraagt. De Covid-toeslag bedraagt 120 euro per kind, uitbetaald in drie maandelijkse schijven van 40 euro en kan aangevraagd worden vanaf 15 juni 2020 tot en met 31 oktober 2020. Deze bijzondere toeslag onderbrengen in het Groeipakket heeft vooral administratieve voordelen voor zowel de uitbetalingsactoren als voor de gezinnen.

“Kinderen mogen niet de dupe worden”

Vlaams Parlementslid voor CD&V Katrien Schryvers, die er in het Vlaams Parlement voor ijverde dat naast middelen voor lokale besturen er voor gezinnen met kinderen die het nu extra moeilijk hebben ook een uitbreiding van het Groeipakket zou komen, is tevreden met het resultaat: “Met deze Covid-toeslag komen we tegemoet aan de acute financiële problemen die zich stellen voor die gezinnen met kinderen met de laagste inkomens die hun inkomen nog zagen dalen ingevolge de coronacrisis. Naar schatting 126.000 kinderen zullen recht krijgen op deze Covid-toeslag. Voor hen kan dit echt wel mee het verschil maken. Kinderen mogen immers niet de dupe worden van de coronamaatregelen. Daarom was het belangrijk om snel te schakelen.”

“Mensen in armoede, en kinderen in het bijzonder, zijn de eerste slachtoffers van deze coronacrisis. Met deze extra ondersteuning voor kinderen in kwetsbare omstandigheden, verlichten we de financiële problematiek van gezinnen in armoede”, zegt mede-indiener Freya Saeys, Vlaams Parlementslid voor Open Vld.

“Het is goed dat er een gerichte en extra toeslag is tot 120 euro voor gezinnen die financiële gevolgen dragen van de coronacrisis. Hierdoor kunnen deze gezinnen de nodige middelen voor hun kinderen blijven uittrekken”, besluit mede-indiener en parlementslid voor N-VA Koen Daniëls.

https://www.groeipakket.be/nl/extra-tegemoetkoming-voor-gezinnen-met-inkomensdaling-ten-gevolge-van-covid-19-pandemie