Groene zuurstof voor stedelijke basisschool

4 dec

BRUGGE (SINT-MICHIELS) – De stedelijke basisschool in Sint-Michiels krijgt er twee semi-groene speelzones bij. De school zal vanaf nu niet alleen in de klas maar ook op de speelplaats letterlijk ‘ademruimte’ kunnen geven. “Een school? Die moet dynamisch zijn met een gemotiveerd en creatief team. Een team die ontwikkelingsmogelijkheden biedt: niet alleen mentaal maar ook fysiek. Met het aanleggen van de speelzones, ondersteunen we de school waar het nodig is: om kinderen de zuurstof te geven om te kunnen opgroeien tot sterke tieners en uiteindelijk volwassenen”, stelt schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem. 

Betonnen tegels, muren op tegenop te kijken: bij een speelplaats zijn dat eerder de beelden die we oproepen. Bij de aanblik van de grijze speelplaats nam directeur van de stedelijke basisschool in Sint-Michiels Stephanie Meire contact op met de dienst Openbaar Domein.

“En zo werd er in samenspraak gekeken wat er kon gebeuren om de speelplaats op te waarderen”, zegt schepen Van Volcem, “We proberen in de stad alle beton te doen ademen door aanplanten van bomen en groenere perkjes te voorzien, maar eigenlijk is het minstens even belangrijk van dat al mee te geven aan de jongere generaties. Van bij het prille begin op school: groen doet je goed.”

Leerrijk en uitdagend

En daarin zag de schepen uiteraard ook de samenwerking met schepen van onderwijs, Ann Soete: “Studies tonen heel duidelijk aan dat een groene omgeving kinderen deugd doet. Het heeft een positieve invloed op de ontwikkeling van de schoolgaande jeugd. Het versterkt ook de mentale kracht van onze leerlingen. Ik ben dan ook ongelooflijk tevreden dat we met ons stadsbestuur kunnen inzetten op kwalitatiever maar vooral leerrijker onderwijs met de daarbij horende uitdagende speelzones.” 

De speelplaats heeft ondertussen een volledig ander beeld: “Haagjes, een grote boom die centraal geplaatst werd. Twee speelzones werden gecreëerd door de tegels weg te halen. In de plaats kwam er houtschors. Dus als er eens gevallen wordt, is dat een stuk veiliger”, klinkt het bij Van Volcem. Alle werken werden in juli tijdens de vakantie al volbracht, de planten werden geplaatst nu in oktober.

“Boomstammen werden zitplaatsen, beton werd natuur, een saaie grijze speelplaats werd een semi-groene speelplaats waar kinderen net uitgedaagd worden om te spelen. Prachtig werk van onze mannen van Openbaar Domein”, besluit Van Volcem.

Bijlage

  1. Welke scholen vergroenen?
SchoolTypeDatum
De Bijenkorf – DudzeleSpeelplaats kreeg een groene invulling aan de hand van gras en heuvels.  Reeds uitgevoerd
De Triangel – Sint-AndriesVergroening van de speelplaats. (Begin 2021 krijgt de voortuin een nieuwe zithoek met bijkomend groen.)  Reeds uitgevoerd
Onze-Lieve-Vrouwecollege – AssebroekHeraanleg voortuin met extra groene elementen.    Uitvoering 2021
Het Noordveld – Vrije Basisschool voor Buitengewoon OnderwijsHeraanleg voortuin met extra groene elementen.    Opstart 2021
  • Welke scholen kregen een buitenklas?

Onder impuls van schepen Mercedes Van Volcem zet Stad Brugge volop in op buitenklassen. Na de groene plekjes op het openbaar domein kunnen ook scholen een aanvraag doen. Scholen die willen meewerken aan dit positieve project kunnen een aanvraag doen via openbaardomein.bomen@brugge.be.

Hieronder een kort overzicht van de scholen die reeds aanvraag deden:

  • Stedelijke Basisschool Lissewege ( 2)
  • Stedelijke Basisschool afdeling Sint-Michielslaan (2)
  • Stedelijke Basisschool afdeling Rijselstraat
  • OLVH Doornstraat
  • Wonderwijs (2)
  • Basisschool De Boomhut
  • Basisschool De Tandem
  • Basisschool Context
  • HOWEST, Sint-Jorisstraat

Tegen 3,5% van alle gemeentelijke vergunningen wordt in beroep gegaan

2 dec

In de periode 2010-2016 werd er tegen 3,5% van het totaal aantal beslissingen in beroep gegaan. Dat blijkt uit het antwoord van Vlaams minister van Omgeving Zuhal Demir op een schriftelijke vraag van Open Vld-parlementslid Mercedes Van Volcem. De gemiddelde doorlooptijd van een omgevingsvergunning in eerste aanleg is 87,5 dagen, maar zodra iets voor de Raad voor Vergunningsbetwistingen verschijnt, stijgt dit tot 15 maanden. “Dit is al een verbetering ten opzichte van vroeger, maar de termijn bij de Raad voor Vergunningsbetwistingen kan nog verder verkort worden. Op die manier zorgen we voor een positiever investeringsklimaat. En dat is nodig om de economische relance, waarvoor de Vlaamse Regering 4,3 miljard euro voorziet, overal in Vlaanderen te bewerkstelligen”, zegt Mercedes Van Volcem.

Vlaamse gemeenten zijn sinds 1999 verplicht om een gemeentelijk vergunningenregister op te stellen. Op basis van de gegevens in die vergunningenregisters blijkt dat in de periode 2010 tot en met 2016 tegen 3,5% van het totaal aantal beslissingen in beroep werd gegaan. Met de introductie van de omgevingsvergunning is dit percentage niet substantieel gewijzigd; in de periode 2018-2019 ging men tegen 3,4% van de beslissingen in beroep. Vlaams Parlementslid Mercedes Van Volcem (Open Vld) voegt toe: “59% van de gemeentelijke beslissingen blijven na die beslissing gehandhaafd. Dit wil zeggen dat een vergunning een vergunning en een weigering een weigering blijft. Tezelfdertijd betekent dit dat een aanzienlijk aantal aanvechtingen (41%) het gewenste doel bereikt.”

Provinciale verdeling

Wat het totale aantal aanvragen betreft waartegen beroep is ingesteld, komen we voor de periode 2018-2019 uit op 4.448. Wanneer we dan specifiek naar de vijf provincies kijken, merken we dat Oost-Vlaanderen (1.214 dossiers en 3,68%), Antwerpen (1.137 en 3,65%) en Vlaams-Brabant (834 en 3,87%), er met kop en schouders bovenuit steken. West-Vlaanderen (788 en 2,70%) en Limburg (475 en 2,77%) klokken af op een pak minder dossiers, ook relatief gezien.

Dossier VVO Laatste AanlegDatum IndieningAantal aanvragen waartegen een beroep is ingesteldPercentage beroep
Totaal4.4483,37%
Provincie Antwerpentotaal1.1373,65%
Provincie Antwerpen20186514,51%
Provincie Antwerpen20194862,92%
Provincie Limburgtotaal4752,77%
Provincie Limburg20182813,50%
Provincie Limburg20191942,12%
Provincie Oost-Vlaanderentotaal1.2143,68%
Provincie Oost-Vlaanderen20187154,68%
Provincie Oost-Vlaanderen20194992,83%
Provincie Vlaams-Brabanttotaal8343,87%
Provincie Vlaams-Brabant20184724,67%
Provincie Vlaams-Brabant20193623,16%
Provincie West-Vlaanderentotaal7882,70%
Provincie West-Vlaanderen20184533,34%
Provincie West-Vlaanderen20193352,15%

Inhaalbeweging bij Raad voor Vergunningsbetwistingen

Bij ‘gewone’ dossiers wordt 56% van de aanvragen binnen de 75 dagen beslist en 80% binnen de 100 dagen. De gemiddelde doorlooptijd van een omgevingsvergunning in eerste aanleg is 87,5 dagen. Vanaf het moment dat een dossier voor de Raad voor Vergunningsbetwistingen verschijnt, stijgt dit echter tot maar liefst 15 maanden. “Uit de gegevens die minister Demir bezorgde blijkt wel dat dit al een daling is ten opzichte van voorheen, en dit door elk werkjaar meer einduitspraken te vellen dan er nieuwe dossiers ingediend worden. Dit is een gevolg van een efficiënter en sneller werkend apparaat. Ondanks het feit dat de instroom aan dossiers de voorbije jaren opnieuw stijgt, wordt ook de achterstand nog weggewerkt. De oudste beroepen die steeds bleven liggen, worden prioritair aangepakt. Daarnaast wierf de minister ondertussen vier extra rechters aan en voorziet ze 1,6 miljoen euro (800.000 euro in zowel 2021 als 2022) voor het digitaal loket”, aldus Van Volcem. “Dat is goed nieuws. Laat ons hopen dat de termijn bij de Raad voor Vergunningsbetwistingen op die manier nog verder verkort kan worden zoals ook het Vlaams Regeerakkoord onderschrijft. Investerend Vlaanderen zal ons dankbaar zijn.”

309 handelaars krijgen kerstboom

2 dec

BRUGGE – “Je kan er in Brugge niet meer naast kijken. Kerstbomen, kerstbomen, kerstbomen: de stad is volledig in hogere kerstsferen”, zegt schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem trots. Vanaf vandaag krijgen de handelaars in de poortstraten hun kerstbomen geleverd. De handelaars krijgen in totaal 309 kerstbomen geleverd in 30 straten.

De kerstbomenlevering is een gelukkig toeval net op 1 december, nu de handelaars net de boodschap kregen dat ze opnieuw mogen opengaan: “Qua timing kan het wel tellen. Een opluchting. We willen de mensen die onze stad bezoeken direct verleiden met onze kerstsfeer. Onze kerstbomen zetten de feeststemming nog eens extra in de kijker. Er is dan wel geen funshopping toegelaten, maar we proberen het shoppen toch een beetje meer ‘fun’ te maken”, benadrukt Van Volcem.

Vanaf 1 december

Dertig straten krijgen kerstbomen geleverd tussen 1 en 11 december. “We starten op 1 december met de Hoogstraat, Philipstockstraat en de Langestraat. Op 11 december worden de Markt, ’t Zand, Zilverpand, Vrijdagsmarkt, Mariastraat, Sint-Annaplein en het Walplein de laatste straten die bedeeld worden. Ook Lissewege en Dudzele krijgen dan hun kerstboom toebedeeld”, gaat de schepen verder.

De Langestraat, Ezelstraat en de Smedenstraat zijn de straten met het meeste kerstbomen: 30, en twee keer 29 stuks worden daar respectievelijk geleverd. Zeven kerstboomaanvragen werden helaas geweigerd. “Er moet een gegarandeerde doorgang van 1 meter op het voetpad zijn. Bij zeven aanvragen kon dat helaas niet. Bij de andere handelaars is dat wel mogelijk, al zijn ze zelf verantwoordelijk om ervoor te zorgen dat dat effectief een meter is. Voorbijgangers mogen geen hinder ondervinden van de kerstboomplaatsing”, aldus Van Volcem.

Mooist versierd

De schepen doet een oproep aan alle handelaars die een kerstboom kregen om die mooi te versieren. Er is ook een Bruggebon te winnen voor de mooist versierde boom. “Een boom zonder versiering of lichtjes: dat is een triestig zicht, dus we moedigen alle handelaars aan om aan de slag te gaan met hun boom”, zegt de schepen. Wie de prijs voor best versierde kerstboom wil winnen mag zijn of haar kerstboom insturen via openbaardomein@brugge.be.

Daarnaast benadrukt de schepen nog eens extra: “Winkel veilig. Het is een enorme stap vooruit dat de winkels open mogen. De handelaars hebben het keihard nodig. We zorgen voor extra sfeer. Ik kan niet genoeg benadrukken om veilig en coronaproof te winkelen. Volg de richtlijnen en respecteer de handelaars waar je koopt, zodat de versoepeling kan blijven.”

Na de eindejaarsperiode kunnen de kerstbomen gratis naar het stedelijk recyclagepark. Handelaars kunnen daar een afspraak voor maken via www.brugge.be. De boom kan ook meegegeven worden met de groenafvalophaling begin januari. De kerstbomen in de binnenstad worden opgehaald op 7 januari. In de gemeenten Lissewege en Dudzele worden de bomen opgehaald op 11 januari.

De kerstbomen bij de handelaars is een laatste stap van het kerstbomenplan in Brugge. Hiervoor werd de binnenstad al volledig aangetroeteld. Op de Markt en aan het Stationsplein werd zelfs een heus kerstbos(je) opgetrokken.

Als bijlage een overzicht van alle kerstbomen die verdeeld worden over de handelaars per straat.

Historische aankoop: Stad Brugge verwerft 27000m2 grond om sportdomein Gulden Kamer uit te breiden

2 dec

” We tillen De Gulden Kamer naar een hoger niveau”, aldus een enthousiaste schepen Van Volcem.

BRUGGE – Het stadsbestuur heeft een akkoord bereikt met VZW De Kade voor de uitbreiding van het stedelijk sportdomein De Gulden Kamer. Het omvat de aankoop van 27.300m² grond, vlakbij het sportcomplex.  

Reeds vele jaren wenst de stad de Gulden Kamer uit te breiden.  Er is nood aan extra voetbalvelden in onze stad.  De Gulden Kamer is prachtig gelegen langs het Zuidervaartje. Vandaag zijn daar 12 voetbalvelden aanwezig.

“Je kan er vanuit de Karel Van Manderstraat prachtig fietsen langs het Zuidervaartje naar de Polderstraat en naast je zie alleen maar groen en sportvelden.  Niet alleen prachtig om daar te fietsen, maar vooral ook om te sporten in deze groene omgeving dicht bij de stad”, zegt Schepen Van Volcem.

RUP Gulden Kamer

Reeds in 2013 is er een RUP gemaakt om de Gulden Kamer in ter richten met de bedoeling aldaar een sportdomein te realiseren. Nu breiden we de terreinen uit.

VZW De Kade

Vorige week vrijdag was het dan ook een historisch moment.  Schepen van Volcem bereikte een akkoord met VZW De Kade.   “Het was geen walk in the park”, zei Van Volcem.  De VZW liet de grond schatten, de raad van bestuur moest zich buigen over de verkoop van de grond en de prijs. De grond heeft de bestemming openbaar nut, maar werd verpacht aan twee verschillende pachters.  Er moesten dus drie overeenkomsten bereikt worden, zegt Van Volcem. 

Tanden in zetten

Vorige week kreeg ik het verzoek van de burgemeester om de voetbalvelden echt te realiseren, zegt Van Volcem.  Ik maakte een hele week tijd vrij en bezocht de pachters.  Ook de dienst eigendommen moest dit als prioritair behandelen.  We hebben er onze tanden ingezet en de opdracht is goed afgerond.

De stad kwam tot een overeenkomst de gronden aan te kopen tegen de prijs van 72 m 2 per m2. 

Pachters

De grond was verpacht en dus moest er ook een minnelijke beëindiging komen aan de pacht alvorens we tot koop konden overgaan, zegt schepen Van Volcem bevoegd voor eigendommen en financiën. 

Vorige week is een akkoord bereikt met de twee pachters zodat de gronden vrij werden verkocht. “Ik dank dan ook de constructieve houding van de pachters en VZW De Kade en ook de directeur die naast zijn drukke taak ook meehielp dit tot een goed eind te brengen en de overeenkomst vrijdagavond ondertekend over te maken.”

Op valreep werd het dossier maandag in het college goedgekeurd en staat het op 17 december ook geagendeerd op de gemeenteraad.

Sportplezier

Het sportdomein Gulden Kamer wordt tot op vandaag gretig gebruikt door de Brugse inwoner. Het biedt het decor voor allerlei sportactiviteiten. Van voetbal tot krachtbal, van padel tot oriëntatieloop, sportplezier troef! “Ik ben als schepen zeer tevreden als ik zie hoe jong en oud spelplezier beleven op dit domein, zegt Schepen Van Volcem. Met de uitbreiding hopen we nog meer sportievelingen te verwelkomen.

Prijs

De Stad betaalt  € 1.965.600. “Met deze aankoop tillen we De Gulden Kamer naar een hoger niveau en maken we het nog aantrekkelijker en toegankelijker voor iedereen die kiest om te sporten en te bewegen”, zegt schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem. Later deze maand legt het stadsbestuur de plannen ter goedkeuring voor aan de gemeenteraad. 

Inrichting

Vanaf 2021 is het zover, dan worden de extra voetbalterreinen en bijhorende accommodatie ingericht. Zo wordt de bestaande gracht verhuisd en de nodige inrichtingswerken uitgevoerd.

“Het wordt er aangenaam vertoeven. Met toevoeging van struikjes en haagjes stimuleren we de biodiversiteit en zorgen we voor een frisse uitstraling. Voor voetgangers en fietsers leggen we nieuwe wandel- en fietspaden aan. Zo wordt het domein nog toegankelijker en makkelijk om te doorkruisen”, stelt een Van Volcem, tevens bevoegd voor openbaar domein.

Bijkomende kunstgrasvelden op Gulden Kamer

De stad zal ook nog twee extra kunstgrasvelden realiseren op Gulden Kamer.  Dat maakt dat er nog meer gevoetbald kan worden.

Gewaardeerd sportterrein

Dankzij de aankoop komt de Stad tegemoet aan de vraag om extra openlucht-voetbalterreinen te voorzien. “We maken van de gelegenheid gebruik om een uitgebreid beheerplan op te maken voor De Gulden Kamer. Dit plan zal gerichte inspanningen formuleren voor de toekomst van dit gewaardeerd sportterrein.  Sport en openbaar domein zetten hier een mooi en ambitieus dossier op de agenda.

Nieuwe loods voor openbaar domein

Verder bundelen we de krachten om op termijn een loods te verwezenlijken vanwaar de cluster Openbaar Domein h aar activiteiten kan uitvoeren”, sluit schepen Mercedes Van Volcem af. De dienst openbaar domein onderhoudt de vele velden en het is een goede zaak dat de werkzaamheden worden gecentraliseerd om efficiënter te werken.

Stad Brugge is klaar voor een ijsvrije en veilige winter

1 dec

BRUGGE – De eerste vrieskou hangt in de lucht en dat betekent dat Brugge zich opmaakt voor de winter. Het stadsbestuur keurde vandaag het nieuw coördinatieplan gladheidsbestrijding goed. “Ieder jaar opnieuw staan gemotiveerde medewerkers van de dienst Openbaar Domein tijdens koude winterdagen stand-by om straten en pleinen sneeuw- en ijsvrij te houden. Met het nieuw coördinatieplan kunnen we dat efficiënt en volgens vooraf opgestelde plannen uitvoeren”, zegt schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem.

Het coördinatieplan bundelt de inspanningen om tijdens de wintermaanden de rijbaan, fietspaden, plein, voetpaden,… sneeuw- en ijsvrij te houden. Dit jaar neemt de Stad het bijkomend strooien van de Hubrecht de Croockstraat ( schoolomgeving), de fietsdoorsteek Venetiëstraat en Kustlaan en de nieuwe fietspaden in de Slachthuisstraat en Sint-Pieterszuidstraat op. “Als we van extra gladde plaatsen gewaar worden die voor gevaarlijke situaties zorgen op het openbaar domein voegen we deze toe aan de standaard strooiroutes“ , benadrukt schepen Mercedes Van Volcem.

320 ton strooizout

De vorige winterperiode kreeg de stad weinig winterprikken te verduren. “Dat kan deze winter anders zijn, dus bereiden we ons zo goed mogelijk voor ”, stelt Van Volcem. Zo vulde Brugge haar zoutvoorraden aan tot ruim 300 ton, met mogelijkheid om tijdens de winter extra strooizout af te nemen bij twee leveranciers. “Vorige winterperiode werd slechts 205 ton strooizout verbruikt, terwijl dat in een gemiddelde winter 535 ton is”, legt de Brugse schepen Van Volcem uit.

Veilig de weg op

De gladheidsbestrijding gebeurt door verschillende wegbeheerders volgens vooraf opgestelde plannen. Het strooiplan is dan ook zo georganiseerd dat volgende wegen in het strooiplan zijn
opgenomen:

  • belangrijke invalswegen en ring
  • belangrijke verbindingswegen
  • trajecten van vervoersmaatschappij De Lijn
  • omgevingen van scholen, zorgcentra, ziekenhuizen en brandweer.

“Ook dit jaar is er een belangrijke rol weg gelegd voor alle Bruggelingen in  de gladheidbestrijding. Zij hebben de taak om het eigen trottoir sneeuw- en ijsvrij te houden. Hoe dit best gebeurt vind je op de stedelijke website www.brugge.be/gladheid”, aldus Mercedes Van Volcem.

Strooiplan

“Om het strooiplan uit te voeren schakelen we 11 ploegen in die 24 op 24u stand-by staan. Als het heel druk wordt kunnen we tijdens de diensturen naast de normale bezetting rekenen op nog tientallen mensen. Aan de hand van een specifiek weersysteem wordt de situatie nauwlettend opgevolgd door onze diensten zodat Brugse inwoners en werkenden zich veilig kunnen verplaatsen op ons grondgebied. Hiervoor stellen we vijf strooivoertuigen ter beschikking om in totaal 226 kilometer rijbaan sneeuw- en ijsvrij te maken. Maar ook de fietspaden krijgen heel wat aandacht. Hier zetten we vijf smalspoorvoertuigen in, meestal tractoren. Daarmee bestrooien we 94 kilometer aan fietstrajecten”, zegt schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem.

Bij sneeuwval worden de fietspaden eerst met sneeuwschoppen machinaal geruimd vooraleer met zout te behandelen. Zo wordt de vermenging van het strooizout met de sneeuw vermeden. Concreet werken drie van de vijf ploegen die fietspaden bestrooien met een pekelstrooier. Eén met een natzoutstrooier (mengsel zout/pekel) en één met een droogzoutstrooier.

Bruggen

Ieder jaar opnieuw vormen de bruggen in ‘operatie gladheidbestrijding’ de meest cruciale punten in het Brugs winterdecor. Een elfde ploeg gaat mee op pad om manueel meer dan 30 kleine brugjes veilig te maken. In totaal neemt de Stad 44 bruggen voor haar rekening. Zo worden de voetgangersbruggen van de Smedenpoort dit jaar met zand in plaats van zout bestrooid. “Bruggen verdienen onze volle aandacht. Ze hebben een dunne ondergrond. Hierdoor koelen ze snel af wanneer er vocht neerslaat en ontstaan er gladde plekken”, verduidelijkt de Brugse schepen.

Meldingen, vragen of klachten?

Bij meldingen van gladheid, vragen en/of klachten kan men terecht bij het Huis van de Bruggeling. Telefonisch bereikbaar op 050 44 80 00 en buiten de openingsuren bij de politie. “We raden de inwoners aan om dit telefonisch te doen, zo spelen we kort op de bal en vermijden we gevaarlijke verkeerssituaties. Ook via de weer-app van het KMI kunnen inwoners melding doen. De informatie die burgers doorgeven over gladde wegen komt zo bij het Agentschap Wegen en Verkeer terecht ”, besluit de Brugse schepen Van Volcem.

Vernieuwing huisaansluitingen Katelijnestraat

27 nov

In samenspraak met Stad Brugge en de politie start Willemen Infra binnenkort met het vernieuwen van de huisaansluitingen op de riolering in de Katelijnestraat, tussen het Ankerplein en de Mariabrug. Deze werkzaamheden starten maandag 30 november a.s. Zonder onvoorziene omstandigheden eindigen deze tegen het Kerstverlof (vrijdag 18 december). Het vernieuwen van de huisaansluitingen brengt minimale hinder met zich mee.

Wat doen ze concreet?

De afvoerbuizen vanuit de woning naar straat op worden vernieuwd vanaf de gevel. Concreet zagen ze een stuk asfalt uit het voetpad, graven uit tot op de diepte van de afvoer, vernieuwen de buis vanaf uw gevel, dichten de put en zorgen terug voor een tijdelijk voetpad. Deze werkzaamheden nemen maximaal 2 dagen per aansluiting in beslag. Het auto- en fietsverkeer behoudt doorgang; voetgangers kunnen rond de werfzones wandelen.

Wat is het voordeel?


• Door deze werkzaamheden nu reeds uit te voeren, zorgen ze voor een veiligere situatie tijdens de eigenlijke rioleringswerken. Zo hoeven ze de werfhekkens op deze wijze niet constant te verplaatsen. • Tevens zal dit een betere bereikbaarheid van de handelszaken en particuliere woningen tijdens de eigenlijke rioleringswerkzaamheden met zich mee brengen. • Tenslotte kunnen ze op deze wijze anticiperen op eventuele toekomstige onvoorziene werkzaamheden.

Voor het uitvoeren van deze werkzaamheden hoeft u niet thuis te zijn. Water en elektriciteit worden hiervoor niet afgesloten.

Dudzele wordt gebufferd tegen de haven met Cathemgoed

25 nov

De eerste fase is zo goed als af, een goeie zaak”, zegt de schepen van openbaar domein Mercedes Van Volcem. Straks start de aanplant van 1000 bomen. Een nieuw bos, het Cathembos zal vorm krijgen. Een eindejaarsopsteker. “De aanleg kent wat vertraging maar er is beterschap inzicht”, zegt van Van Volcem. “Er zal ook nog een wandeling georganiseerd worden met alle inwoners van Dudzele in niet corona tijden”, zegt Van Volcem, die daarover al overleg heeft gehad met de Vlaamse Landmaatschappij die instaat voor de inrichting.

Cathemgoed: aanleg zone ten oosten van Zwaanhofstraat bijna klaar 

Fase 1 van de aanleg van het buffergebied Cathemgoed – waarin de zone ten oosten van de Zwaanhofstraat als groene publieke ruimte ingericht wordt – nadert haar einde. 

Behoudens onvoorziene omstandigheden gaat in het najaar van 2021 fase 2 – de aanleg van de zone ten westen van de Zwaanhofstraat – van start.  Als alles goed gaat start ten vroegste in het najaar 2021 fase 2, de aanleg van de zone ten westen van de Zwaanhofstraat. 

Visuele afscherming

Cathemgoed is de naam van het gebied tussen de havenweg en het dorpscentrum van Dudzele. In het kader van de uitbreiding van de haven van Zeebrugge en de aanleg van de A11, besliste de Vlaamse overheid om, mee op vraag van veel inwoners, Dudzele visueel af te schermen van de haven en de A11.  De Vlaamse Landmaatschappij kreeg de opdracht om 10 van die 30 hectaren opnieuw in te richten.

Fase 1: aanleg zone ten oosten van de Zwaanhofstraat
Deze fase ging van start in de herfst van 2019 met de beplanting. Daarna lagen de werken stil omdat het terrein te nat was om grondwerken uit te voeren. In april 2020 zijn de werkzaamheden hervat.

Weide 


De weilanden achter de huizen langs de Zwaanhofstraat en de Westkapelsesteenweg worden publiek toegankelijke weilanden met bomenrijen van wilgen en populieren. Vanaf de Zwaanhofstraat tot aan de Kasteelstraat zullen wandelpaden door de weilanden met laantjes en langs een picknickplaats lopen, zegt Van Volcem Mercedes. De mooi plan voor Dudzele, zegt Van Volcem waar ze ook als kind school liep.
 

Reeds klaar

  • lijnbeplantingen (deels)
  • grachten en laantjes
  • veldpaden
  • het verhard pad van de Zwaanhofstraat tot de Vaneweg
  • de afsluitingen voor begrazing (deels)
  • inbuizingen van grachtjes onder de paden en de nieuwe perceelstoegang
  • grondwal en scheidingsgracht op de grens van een particulier domein als voorbereiding op fase 2.

 
Wat moet er nog gebeuren?


Werken die nog in 2020 zullen worden uitgevoerd:

  • plaatsen van de zit- en picknickbanken
  • plaatsen van de infoborden
  • plaatsen van de resterende afsluitingen, weidetoegangen en klaphekkens
  • de resterende beplantingswerken.

Uitvoering in 2021:

  • plaatsen van een brugje over een gracht aan het veldpad ten oosten van het Cathemgoedbos.

 
Cathemgoedbos

In december 2020 zal de aannemer aan de Vaneweg een perceel van 9500 m² bebossen met in het midden een open plek van 1.500 m². Het bos zal aangelegd worden met 634 zwarte elzen, 317 hazelaars, 1268 zomereiken, 634 boswilgen en 317 fladderiepen.

Het initiële plan om deze aanplanting in samenwerking met de scholen van Dudzele te organiseren, is naar aanleiding van de coronamaatregelen niet kunnen doorgaan.

Nog even geduld om het terrein te betreden! 

Als het gras op de paden voldoende gegroeid is, gaat het terrein komende kerstvakantie open voor het publiek. “Let wel, momenteel stellen we vast dat mensen de hekkens en verbodsborden negeren en toch al over de paden fietsen en wandelen. Dit kan tot gevolg hebben dat we toch nog langer zullen moeten wachten met het openstellen van het terrein. We vragen dus nog even geduld”, zegt Van Volcem die een wandeling wenst te organiseren met toelichting en de VLM
 

Fase 2: aanleg zone ten westen van de Zwaanhofstraat

Deze werken gaan ten vroegste in het najaar van 2021 van start. Momenteel zijn de technische plannen zo goed als klaar, lopen de nodige vergunningsaanvragen en is de zoektocht naar een geschikte aannemer begonnen.


Park

Het park langs de Zwaanhofstraat zal bestaan uit een grasplein, een boszone en de Cathemgoedmote en -vijver. De mote is een verhoging in het landschap die verwijst naar de heuvel die vroeger diende als toevluchtsoord voor schaapherders bij hoogtij. Het park zal vrij toegankelijk zijn via een wandelpad en ook zit- en picknickbanken omvatten.
Hier komt ook de dorpsboomgaard met een 50-tal hoogstamfruitbomen. Die was oorspronkelijk voorzien aan de andere kant van de Zwaanhofstraat. Omdat de weide aan die zijde als ‘historisch permanent poldergrasland’ beschouwd wordt”, is echter besloten om de boomgaard ten westen van de Zwaanhofstraat aan te leggen.


Fiets- en wandelverbinding

Er komt een nieuwe fiets- en wandelverbinding tussen het Dudzeels Neerhof, Bossiersgoed en de Zwaanhofstraat. Zo wordt het Cathemgoed maar ook het nieuwe fietspad naast de A11 veilig bereikbaar voor de inwoners van deze wijken.
Aan de uitvoering van deze tweede fase is ook de realisatie van een moeraszone op de parkbegraafplaats Blauwe Toren gekoppeld.


Stationsplein wordt Stationspark in Zeebrugge

25 nov

BRUGGE – Stad Brugge doet de heraanleg van het stationsplein in Zeebrugge. Dat plan kadert in het klimaatbelofteplan van de stad. “We proberen zoveel mogelijk verharde pleintjes en stroken te ontharden en groen aan te leggen. Zo maken we onze stad hittebestendig voor de toekomst. Het stationsplein in Zeebrugge dient zich ideaal om een groot deel te ontharden zonder de functies van het buurtcentrum dat vlakbij is gelegen in het gedrang te brengen”, klinkt het bij Schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem.

Het stationsplein in Zeebrugge ziet er nogal grijs uit vandaag met uitzondering van acht kleine plantvakken met bomen. “Ons ontwerp zet in op een maximale ontharding en dus zo veel mogelijk groen aanplanten”, duidt de schepen. Het voetpad langs het stationsgebouw wordt bewaard uiteraard. Daarnaast twee smalle zij-ingangen van de straat naar en de centrale toegangsweg via de Azorenstraat tot het stationsgebouw blijven verhard.

Mobipunt Zeebrugge

“In totaal wordt er zo’n 240 vierkante meter onthard. Het station Zeebrugge krijgt ook een nieuwe elan toegekend als mobipunt”, gaat de schepen verder, “Het wordt een plaats waar verschillende vervoersmogelijkheden elkaar ontmoeten in het kader van ‘Vervoer op maat’. Met dit plan wil de Vlaamse Regering een basisbereikbaarheid uitrollen op het niveau van niet alleen (pendel)bussen, maar ook deelfietsen, deelauto’s en collectieve taxi’s.”

Aan het stationsgebouw in Zeebrugge zullen er deelfietsen geplaatst worden in opdracht van de Vlaamse Regering: “Het is dus vanzelfsprekend dat er plaats is voorzien om die aan te bieden”, vult Van Volcem aan. Aan het stationsgebouw is er in de huidige toestand fietsenstalling ter hoogte van de Venetiëstraat aan de oostzijde van het gebouw, aan de westzijde zijn er open fietsenstallingen met duostaanders. De nieuwe plannen voor het stationsplein brengen de uitrol van het mobipunt niet in het gedrang.

“Met de aanpak van het stationsplein maken we onze beleidsbeloftes waar: we wapenen ons tegen de effecten van de klimaatverandering”, sluit de schepen af.

Inrichten en aanplanten groene buffer tussen sporenbundel en Zwankendamme

25 nov

Op donderdag 26 november beginnen de werkzaamheden voor de inrichting en beplanting van de groene buffer tussen de nieuwe sporenbundel en Zwankendamme. “Eerder hieraan beginnen was niet mogelijk, doordat de grond eerst nog tijd moest krijgen om zich voldoende te zetten”, zegt schepen Van Volcem.

Mahieu uit Oudenburg is de aannemer. Hij werkt in opdracht van de Vlaamse Landmaatschappij. Partners in dit project zijn Infrabel en de Stad Brugge. “We zijn blij dat de werken eindelijk starten, aangezien dit de leefbaarheid van het dorp tegen goede komt”, zegt de schepen van Openbaar Domein Mercedes van Volcem.

Toelichting werkzaamheden

De berm kreeg bij de aanleg door Infrabel al zijn definitieve vorm. Ten opzichte van de sporen is ze 9 meter hoog.
Nu wordt een doorlopend pad verhard, terwijl een deel van de paden als graspad behouden blijft. Een deel van de berm wordt beplant als bos. Er worden ook fruitbomen aangeplant en er zijn open plekken voorzien, zodat een afwisselend landschap ontstaat.

Start werken

De werken starten op 26 november 2020 en zullen 80 werkdagen duren, vermoedelijk tot in juni 2021. Tijdens de werkzaamheden blijft het fietspad in gebruik. Of de wandelpaden vroeger kunnen opengesteld worden, is afhankelijk van hoe de werkzaamheden vorderen en of dit kan gebeuren zonder de veiligheid van de wandelaars in het gedrang te brengen.

Volgende fase

In een tweede fase wordt de bufferzone tussen de berm en het Lisseweegse Vaartje (ten noorden van Wulfsberge) aangepakt. De oevers van het Lisseweegs Vaartje worden dan ingericht en er wordt nog meer bos aangeplant. Over deze plannen ontvangt u later meer informatie. De uitvoering van deze werkzaamheden is voorzien vanaf 2022.


Plan

Het plan vind je op de volgende link: https://www.brugge.be/groene-berm-spoorweg-zwankendamme

Na één jaar: 62 hectare bomen gepland van 4000

25 nov

BRUSSEL – Vlaanderen geldt een ontbossingsverbod. Uitzonderlijk kan er wel een vergunning verleend worden om te ontbossen. Zo’n ontbossing moet echter steeds door een nieuw bos gecompenseerd worden. Sinds 1 oktober 2019 is er slechts 62 hectare nieuw bos en 38,4 hectare compensatiebos aangelegd. Dat blijkt uit het antwoord van Vlaams minister van Omgeving Zuhal Demir op een schriftelijke vraag van Open Vld-parlementslid Mercedes Van Volcem. “Er zijn een aantal verzachtende omstandigheden waardoor er dit eerste jaar van de legislatuur nog maar weinig nieuw bos is aangeplant. De doelstelling tegen 2024 is echter 4.000 hectare nieuw bos. Afgelopen jaar werd er daar met 62 hectare slechts 1,55% van gerealiseerd. Ik vrees dan ook dat het de komende jaren, ook zonder die verzachtende omstandigheden, nog een helse uitdaging wordt om de doelstelling te halen”, zegt Van Volcem.

Om te voorkomen dat de bosoppervlakte in Vlaanderen verder achteruitgaat, is er sinds 1990 een ontbossingsverbod van kracht. Slechts in een beperkt aantal gevallen kan er een vergunning verleend worden om wel te ontbossen. Zo’n ontbossing moet op zijn beurt bijna altijd door een nieuw bos gecompenseerd worden. Meestal gebeurt de boscompensatie door het betalen van een zogenaamde bosbehoudsbijdrage aan het boscompensatiefonds van de overheid. Deze bedraagt 3,66 euro/m2 voor een naaldbos en 7,32 euro/m2 voor een inheems loofbos. Een tweede mogelijkheid om bos te compenseren is door zelf een compensatiebos aan te planten. Een derde mogelijkheid is om een overeenkomst te sluiten met de eigenaar van een stuk grond, die hierop een compensatiebos aanplant en daarvoor een vergoeding krijgt van degene die ontbost. Vlaams Parlementslid Mercedes Van Volcem (Open Vld) vroeg zich af waar we staan op vlak van nieuw en gecompenseerd bos en stelde er een schriftelijke vraag over.

Uit het antwoord van minister Zuhal Demir blijkt dat het boscompensatiefonds op 27 oktober 2020 4.420.977 euro aan ontvangsten bevatte. Verder tonen de cijfers geregistreerd op bosteller.be aan dat er sinds 1 oktober 2019 slechts 62 hectare nieuw bos en 38,4 hectare compensatiebos werd aangelegd. “Er zijn – zoals de minister ook aangeeft – een aantal verzachtende omstandigheden waardoor er dit eerste jaar van de legislatuur nog maar weinig nieuw bos is aangeplant”, zegt Van Volcem. Zo is er nog maar één plantseizoen achter de rug (half oktober tot eind maart). Ook werd er recent een nieuw subsidiebesluit voor bebossing goedgekeurd waarop zij die nieuw bos willen aanleggen gewacht hebben omdat ze nu meer subsidies krijgen. Tot slot is er onlangs een nieuwe projectoproep voor openbare besturen gelanceerd voor de aankoop van gronden voor bosuitbreiding.

“De doelstelling die minister Demir zichzelf tegen 2024 gezet heeft is maar liefst 4.000 hectare nieuw bos. Het voorbije jaar werd er daarvan met 62 hectare slechts 1,55% gerealiseerd. Ik vrees dan ook dat het de komende drie jaar, ook zonder die verzachtende omstandigheden, nog een heus huzarenstukje wordt om de doelstelling te halen”, aldus Van Volcem. “Nu we iedereen mobiliseren om bomen te planten en duurzaam te leven, moet de overheid het goede voorbeeld geven. Bomen zijn letterlijk en figuurlijk onze parasols. Meer bomen zijn dus een goede zaak in onze oververhitte wereld. Mensen willen in een kwalitatieve en gezonde omgeving wonen.”

Meer info: