Tag Archives: schepen

Sint-Pietersplas: sport, recreatie, wandelen in het noorden van Brugge

19 okt

BRUGGE – Meer dan 70 hectare telt de Sint-Pietersplas. Een groene trekpleister in het Brugs openbaar domein waar sport, recreatie, wandelen en fietsen een plaats hebben. “De Sint-Pietersplas is een sociale ontmoetingsplaats waar de noordelijke Bruggelingen hun gading zullen kunnen vinden. De site werd ook uitgebreid met hoeve De Walle en hoeve de Blankenbergse Dijk 155. Er zullen fiets- en wandelroutes uitgewerkt worden, maar ook natte natuur en dieren zullen er een prominente plaats krijgen”, vertelt schepen van Openbaar Domein en Groen, Mercedes Van Volcem.

Een gezonde balans tussen sport, recreatie en natuur: dat staat voorop in het masterplan van de Sint-Pietersplas. Het landschappelijke karakter van de zone zal daarbij een belangrijke rol spelen. “Met het landschapsdecor van de site als handleiding, zal de site klimaatbestendig ingericht worden. We willen er een samenhangend geheel bekomen waar ecologische kwaliteit voorop staat”, klinkt het bij Van Volcem.

Blankenbergse Dijk

De Blankenbergse Dijk zal functioneren als een as tussen de binnenstad en het polderlandschap richting Uitkerke. “De dijk zal fungeren als een landelijke verbinding tussen de stad, groenzone en open ruimte. De recreatieve as zal ingericht worden met populieren en schapenbegrazing tot aan de Sint-Pietersmolenstraat. Op langere termijn wordt het een functioneel en recreatief fietspad voor bewoners en aangelanden dat in twee stroken zal aangelegd worden”, legt Van Volcem uit. Alle fiets-en wandelpaden worden ingericht in porfiersplit: waterdoorlatend materiaal om de paadjes droog te houden bij hevige regenval, maar vooral ook: alom toegankelijke ondergrond, bereik- en berijdbaar voor iedereen. Zo zal wandelen in het volledige recreatiegebied toegelaten zijn. Een rondje door de hele site zal 3 kilometer bedragen: een dooradering van het gebied.

Groenbuffer

Aan de noordzijde van het recreatiedomein wordt een mozaïek van bos, grasland, begroeiing langs de zijden van de percelen en een boomgaard ingericht. “De noordwestelijke fietsverbinding rondom de site zal ook hier passeren. Aan de hoeve Blankenbergse Dijk 155 zal de overgang van de hoeve naar de omliggende grond in natte natuur voorzien worden. Natuur speciaal in functie gezet om de waterhuishouding van het gebied optimaal te houden: onder de vorm van bepaalde begroeiing, heggen, kleine landschapselementen, bomen… De bedoeling is om de hoogproductieve akkers om te zetten naar vochtige graslanden zo maken we de polder klimaatbestendig”, gaat de schepen verder.

In het westelijke gedeelte van de plas met de daarbij horende eilandjes wordt er een plek voor overwinterende en broedende vogels gevrijwaard. Een nieuwe oeverzwaluwenbroedwand wordt gerealiseerd. “Het westelijke gedeelte is immers al beschermd als natuurverwevingsgebied”, vult Van Volcem aan. In het noorden worden de reliëfrijke graslanden met belangrijke waterbergende, historische en natuurwaarden behouden.

Over het volledige gebied zullen er ‘landschapskamers’ vorm gegeven worden. Open ruimtes die door bomen met onderbegroeiing worden opgedeeld. In die open ruimtes zullen de primaire functies op de site vorm krijgen: sport, recreatie en natuur. Voorpleintjes en entrees naar de zogenaamde landschapskamers toe worden ingericht als ontmoetingsplekken en trefpunten voor omwonenden en bezoekers.

“Als stad blijven we actief op zoek naar aangrenzende gronden. De hoeve Blankenbergse Dijk 155 is daar een voorbeeld van. Ook de historische hoeve De Walle maakt daar deel van uit. Het restaureren van de gebouwen van die hoeves, zowel woonhuis als landbouwunits gebeurt nu al deels in samenwerking met het VTI (voor Hoeve De Walle). Een verdere vruchtbare samenwerking ligt hier mogelijks ook in de toekomst. De gronden net aan die hoeves zijn er bijvoorbeeld heel geschikt als natte natuur waarbij specifieke weidevogels aangetrokken worden”, gaat Van Volcem verder. De bedoeling is om de omgeving zijn grachten en poelen terug te geven en opnieuw uit te graven en knotwilgen aan te planten waar mogelijk. “Ter hoogte van de Dijk richten we een rustplaats in met zitgelegenheid en vogelkijkwand in samenwerking met de Provincie en Westtoer. Kortom: Sint-Pietersplas een groene droom die werkelijkheid wordt”, klinkt het nog.

De Focusreportage over Sint-Pietersplas bekijk je hier: https://www.focus-wtv.be/nieuws/brugge-hertekent-toekomst-van-sint-pietersplas

Brugge bloemt komend voorjaar met 531.640 bloemen #BRUGESINBLOOM #BRUGGEBLOEIT

8 okt

BRUGGE – Brugge maakt sedert huidige legislatuur de bloemen bloeien. In oktober gaan 531 640 bloembollen in de grond. Deze legislatuur (2019 en 2020) werden in Brugge 1,2  miljoen bloemen geplant. Dat is tien bloembollen per inwoner, stelt Van Volcem Mercedes. We gaan door op de ingeslagen weg, lacht schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem (Open Vld) door in het najaar van 2021 nog eens 425.000 verwilderingsbloembollen, 106.800 tulpen en andere voorjaarsbollen en 34.000 vergeet-me-nietjes in wisselperken aan te planten. Niet enkel het Brugs centrum komt aan de beurt maar ook de deelgemeenten.  De teller staat half weg de legislatuur op 1,6 miljoen bloembollen.

Openbaar Domein zorgt voor de aankoop en aanplant van bloembollen om de stad te laten bloeien en kleurrijker te maken. Door hun vroege bloei zijn bloembollen een belangrijke voedingsbron voor bijen en andere insecten, daar ze nectar en stuifmeel bevatten. Onder andere door deze aanplant, nam Brugge in 2020 de hoofdprijs van bijenvriendelijkste gemeente, uitgereikt door het Departement Omgeving, mee naar huis.

De eerste bloembollen beginnen te bloeien in januari (winterakoniet, sneeuwklokje), gevolgd door de vele krokussen en de eerste narcissen in februari. De bloeiperiode loopt tot mei -juni en wordt afgesloten met soorten zoals sieruien. 

De verwilderingsbloembollen worden niet gemaaid in mei en juni en keren dan steeds elk jaar terug. 

  1. Verwilderingsbloembollen:

Centrum

In het Centrum worden er op 4 plaatsen zo’n 66.000 bloembollen geplant:

  • 19.500 op het Ezelpoortplein
  • 15.500 in het Astridpark
  • 12.000 in Oud-Sint Jan
  • 19.000 in de Brugse Vesten (Binnen Smedenvest, Boeverievest)

Brugge Oost

In Assebroek worden op 11 plaatsen zo’n 87.500 bloembollen geplant:

  • 500 aan de Sint-Kristoffelkerk
  • 35.500 op de centrale begraafplaats
  • 13.000in de Baron Ruzettelaan
  • 10.000 aan het Interbad
  • 11.000 in de Tramstraat/Matmeers
  • 4.000 aan de hoek van de Astridlaan met de Kerklaan
  • 2.000 Rotonde ’s HeerBoudewijnsburg
  • 1.000 Pastoor Verhaegheplein
  • 4.000 Mispelbilk/ ’t Leitje
  • 4.500 Burgemeester van Renterghemstraat
  • 2.000 Aanvullingen bij bestaande bloembollen

In Sint-Kruis worden op 5 plaatsen 61.200 bloembollen geplant:

  • 37.500in de Raadsherenlaan
  • 4.500 Dekenstraat, zowel in de middenberm van de Malehoek als aan Kantelberg
  • 14.000 in de Bisschopsdreef
  • 200 op het Kerkhof
  • 5.000 in het wijkpark Montpellier

Brugge West

In Sint-Michiels worden op 7 plaatsen 71.800 bloembollen geplant:

  • 3.000 in Het Kloosterhof
  • 16.000 in de Sint-Godelievelaan
  • 8.000 in het Albert Dyserynckpark
  • 37.800 in de Koning Albert I-laan
  • 4.000 in de middenberm van de Koningin Astridlaan
  • 1.500 in de Orchideeënlaan
  • 1.500 in de Hoog Brabantlaan

In Sint-Andries worden op 6 plaatsen 18.340 bloembollen geplant.

  • 1.000 op de begraafplaats
  • 2.000 in de Maurice van Compernollestraat
  • 12.000 in de Legeweg
  • 340 aan de Zithoek SBS De Triangel
  • 1.000 in de Noordveldstraat
  • 2.000 in de Witte Molenstraat

Brugge Noord

In de gemeenten Dudzele, Sint-Pieters, Kruisabele, Zwankendamme, Zeebrugge en Sint-Jozef worden er in totaal 120.000 bloembollen geplant.

  • Sint-Pieters: 30.000 in de Beekweg en 18.500 in de Vaartstraat
  • Kruisabele: 10.000 en in de Vorkstraat/Sikkelstraat 9.000
  • Zwankendamme: 10.000 in de Doornweg, 6.000 in de Zwankendammestraat
  • Zeebrugge: 15.000 aan de Stella MARIS
  • Sint-Jozef: 25.000 in de Graaf De Meulenaerelaan.
  • Dudzele: 4.000 in de Stokerij en 2.500 in het sportpark

2. Bloembollen in wisselperken:

Centrum

In het Centrum worden er op 17 plaatsen in een combinatie van 38.500 bloembollen (tulpen, …) en 11.200 vergeet-me-nietjes geplant.

Brugge Oost

In Assebroek worden op 11 plaatsen in een combinatie van 13.000 bloembollen en 4.300 vergeet-me-nietjes geplant. In Centraal kerkhof worden er verschillende plaatsen in een combinatie van 2.500 bloembollen en 750 vergeet-me-nietjes geplant. In Sint-Kruis worden op 8 plaatsen plaatsen in een combinatie van 11.200 bloembollen en 3.800 vergeet-me-nietjes geplant.

Brugge West

In Sint-Michiels en Sint-Andries worden op 7 plaatsen een combinatie van 25.000 bloembollen en 8.000 vergeet-me-nietjes geplant.

Brugge Noord

In Noord worden op 7 plaatsen een combinatie van 13.500 bloembollen en 5.000 vergeet-me-nietjes geplant.

3. Overzicht van alle bloemen in de stad per jaar

In het najaar 2018 stond Openbaar Domein in voor de aankoop en aanplant van ca. 135.000 verwilderingsbloembollen die bloeiden in 2019. In het najaar van 2019  stond Openbaar Domein in voor aankoop en aanplant van 400.000 verwilderingsbloembollen en ca. 35.000 tulpen in de bloemperken. Er kwam voor het eerst een bij vriendelijk bloembollen mengsel van +65.000 stuks onder de verwilderingsbollen: 435.000 bloemen. In het najaar 2020 werden door Openbaar Domein aangekocht en aangeplant van 600.000 verwilderingsbloembollen en 39.000 tulpen in de bloemperken. Totaal = 639.000 bloemen. Samen 1.074.000 bloemen. In het najaar 2021 worden er door Openbaar Domein er ca. 425.000 verwilderingsbollen en 106.800 tulpen en andere voorjaarsbollenaangekocht en aangeplant en 34.000 vergeet -me nietjes.

 

Drie jaar : 1.778.032 bloembollen

4. Overzicht van de verwilderings- en wisselperk bloembollen per deelgemeente

Verwilderingsbollen
Deelgemeente201920202021
Binnenstad en Kristus Koning74.38068.67066.000
Sint-Pieters39.000153.00048.500
Sint-Jozef/Koolkerke/Kruisabele24.00032.50034.000
Dudzele5006.500
Lissewege17.2002.500
Zwankendamme1.48016.000
Zeebrugge 10.25015.000
Sint-Andries23.20083.15018.340
Sint-Michiels17.91232.75071.800
Sint-Kruis226.80050.80061.200
Assebroek16.200163.10087.500
Totaal438.692598.700     424.840
    
Wisselperken   
Centrum, Oost, West, Noord35.00039.000106.800
    
algemeen totaal bloembollen :473.692637.700531.640

Algemeen totaal : 1643032 bloemen meer 135000 geplant in 2018 is 1778032 euro

5. Andere nieuwe initiatieven

Sedert huidige legislatuur zijn er ook een record bloemetjes op de vensterbanken geplaatst via het buurtinitiatief (2021 : 108000 drie maal zoveel als 2018). Er werden ook bloemen aan bruggen (258 bloembakken) gehangen en de fietstunnels op het Zand (104 bakken). Er staan intussen ook diverse bloembakken op diverse plaatsen waaronder scholen, e.a. (200 bakken). Cortenstaal plant-en zitelementen in o.a. Langestraat, Jan van Eyckplein e.a. (13 elementen). Cortenstaal bloempotten in o.a. Lissewege (30 stuks). Ooievaarsnesten (25 stuks) in Lissewege, Sint-Pieters, Sint-Jozef, Koolkerke, Dudzele, Zeebrugge en Lissewege. De bloementorens (56 stuks) aan de poorten, kerken en in het Noorden van Brugge aan zichtlocaties. Er worden ook 100 hanging Baskets aan verlichtingspalen op ‘t Zand, Markt, Burg en Station en in de deelgemeenten Sint-Kruis en Lissewege en Zeebrugge geplaatst.

Algemene totalen

In centrum kwamen er dus 229800 bloemen bij maar er kwamen er ook heel veel in de deelgemeenten bij. In Assebroek werden er 279000 bloembollen aangeplant.  Koploper is Sint-Kruis met 377200 bloembollen.  Sint-Kruis stond dus echt in de bloemen en krijgt er nu ook in de Raadsherenlaan bij.  Sint-Kruis kent veel groen en groen, mooie ronde punten en kent geen bedrijventerreinen.Ook het Kerkhof en de zones rond de kerk en de Moerkerksesteenweg werden weelderig voorzien van bloemen. Er werd eveneens een grote inspanning geleverd voor de lange en mooi Bisschopsdreef. In Sint-Andries werden 139690 bloembollen geplant en 124584 in Sint-Michiels.

In het Noorden van Brugge voorzagen we in totaal 429430 bloemen waarbij Sint-Pieters koploper is met 236500 bloemen.   Ik zet heb een tandje bijgestoken aldaar omdat de deelgemeente ook veel sociale woningen kent. “We zetten het beleid van bebloeming verder en roepen mensen op de bloemenpracht te ondersteunen met #bruggebloeit en #brugesinbloom.  Vele toeristen fotograferen de bloemen aan de bruggen die prachtige beelden opleveren.  We proberen als stadsbestuur onze inwoners en bezoekers in de bloemen te zetten en hopen dat veel mensen meedoen en hun voortuin bebloemen en vensterbanken bebloemen”, stelt Van Volcem.