Archief | Brugge RSS feed for this section

Stad Brugge buigt zich over invulling Sint-Pietersplas

18 feb

Deze afbeelding heeft een leeg alt-attribuut; de bestandsnaam is van-volcem-masterplan-sint-pietersplas.jpg
“Recent kocht de stad nog 6 hectare aan om het gebied ruimer te maken”, aldus de Brugse schepen Van Volcem.

In september 2020 is het studiebureau BUUR i.s.m. Corridor in opdracht van de stad gestart met de opmaak van een masterplan voor het recreatiegebied Sint-Pietersplas. “Met dit masterplan wil de stad onderzoeken op welke manier dit gebied verder kan uitgroeien tot een stedelijke groenpool voor watersport, openluchtrecreatie en verblijfsrecreatie”, vertelt schepen Mercedes Van Volcem. “Er wordt hierbij gezocht naar een evenwicht wordt tussen sport, recreatie en natuur op en rond de Sint-Pietersplas. De Sint-Pietersplas is een groene buffer waar veel gesport wordt en die grotendeels openbaar domein is.

Dit moet uiteindelijk een inrichtingsstudie voor het hele gebied opleveren mét een actietabel zodat op terrein ook effectief zaken gerealiseerd worden. Er is een looptijd van 10 maanden voorzien om het masterplan af te werken. Voor de zomervakantie moeten we dus een definitief plan hebben.

In de opmaak van het plan- en ontwerpproces worden 4 stappen voorzien:

  • Stap 1: analyse en uitgangspunten
  • Stap 2: visie, structuurschets en ontwikkelingsscenario’s en keuze voorkeursscenario;
  • Stap 3: ontwerp masterplan/inrichtingsstudie en bepalen uitvoeringsstrategie;
  • Stap 4: finaliseren masterplan met actieplan

Momenteel is de eerste stap afgerond. Het hele gebied werd grondig geanalyseerd en in kaart gebracht. Via online dialoogtafels werd in gesprek gegaan met verschillende actoren en stakeholders die vragen hadden rond de invulling van de recreatiezone. Er werd voor de invulling een onderscheid gemaakt tussen de beschikbare ruimte op het water (watergebonden ruimte) en de beschikbare grondgebonden ruimte (de oppervlakte zonder wegenis, grachten, plas, gebouwen).

Daarnaast werd ook rekening gehouden met het deel waar een overdruk natuurverwevingsgebied is en waar niet. Waar er overdruk geldt mag je het gebied gebruiken, maar moet er rekening gehouden worden met de natuurwaarden die aanwezig zijn in het gebied. Die mag je niet zomaar negeren en vernietigen. Het ontwerpteam zal enkel zaken intekenen die ook juridisch mogelijk zijn.  Als schepen van openbaar domein wil het hele gebied zo toegankelijk mogelijk maken voor iedereen, meer bepaald ook voor wandelaars en jong en oud maar natuurlijk ook voor sporters.  Het is bovendien ook belangrijk dat we investeren in natte natuur.  Het ontwerp werd daarvoor reeds goedgekeurd en wordt gefaseerd aangelegd. We voorzien zonnebloemen, grachten en schapen.  Openbaar domein is niet enkel om naar te kijken maar vooral ook om in te genieten. 

“In de volgende stap zullen mogelijke invullingen meegenomen worden. Hierbij wordt een onderscheid gemaakt tussen wat zeker een plaats moet krijgen omdat er nood aan is (must have) en welke zaken nog leuk zouden zijn indien daartoe nog mogelijkheden en ruimte zijn (nice to have)”, aldus Demon en Van Volcem die een mix voorstellen van natuur en sport.

Volgende zaken worden gezien als noodzakelijk en zijn een “must have”:

  • BMX-parcours / bikepark / pumptrack
  • Boogschutterstand (staande en liggende wip)
  • Boomgaarden
  • Boulderen outdoor
  • Bufferzone/link Duivenkeetbos – Blauwe toren
  • Camping
  • broedzone watervogels
  • Kabelbaan
  • Kampeerautoterrein
  • Kleinschalige evenementenzone
  • Leefgebied vleermuizen
  • Multifunctionele sportvelden (5)
  • Natuurlijk en avontuurlijk spelen
  • Oeverzwaluwwand
  • Openluchtzwemmen (strand- en waterzone)
  • Outdoor fitness/fit-o-meter
  • Overnachtingsmodules
  • Petanque
  • Rolstoeltoegankelijke wandellus (zilverroute)
  • Survivalparcours
  • Vissport
  • Watersport (bv. Beachsprint)
  • Yoga
  • Zone voor tijdelijke recreatieve (jeugd)activiteiten (Bv. Airzone)

Daarnaast wordt bekeken voor welke van volgende invullingen nog mogelijkheden zijn in het gebied. Deze zijn  “nice to have”:

  • Boerderij met lokale producten
  • Geboortebos
  • Golfopslag
  • Hondenlosloopweide
  • Hondenzwemzone
  • Leefgebied solitaire bijenpopulaties en waardevolle graslanden
  • Paintball
  • Voedselbos
  • Voetbalterreinen (3)

Na deze fase wordt een tussentijds rapport gemaakt, de zogenaamde uitgangspuntennota. Het CBS nam op 1 februari 2021 kennis van deze uitgangspuntennota en gaat akkoord met de daarin geformuleerde ambities en uitgangspunten en de ruimtelijke principes waarmee in het verdere ontwerptraject aan de slag wordt gegaan.

Deze ambities en uitgangspunten zijn opgedeeld in 5 belangrijke thema’s waarmee rekening moet worden gehouden.

  1. Gezonde balans tussen sport, recreatie en natuur

In het gebied bestaan op vandaag recreatie, sport en natuur harmonieus naast en bij elkaar. Om in de toekomst het aanbod van ontspannen recreëren, actief sporten en de natuurwaarden te verzekeren, moeten we zoeken naar een gezond evenwicht tussen deze drie hoofdfuncties, zodat de draagkracht van het gebied niet overschreden wordt, zegt Van Volcem.

  • Meervoudig ruimtegebruik

De ruimte in de stad is schaars. We moeten de beschikbare ruimte daarom duurzaam inrichten en slimme combinaties bedenken. Analoog aan andere voorbeelden in binnen- en buitenland, kunnen we daarbij bijvoorbeeld denken aan het stapelen van functies (bijvoorbeeld basket of tennisveld bovenop nieuwe faciliteiten zoals cafetaria en kleedruimtes), gebruik van sportvelden voor diverse sporten (voetbal, rugby, frisbee, …), een goed evenwicht bewaren tussen publiek toegankelijke en afgesloten delen, … Deze en meer evidente zaken zoals het maximaal delen van de parkings nemen we mee als uitgangspunt.

  • Een klimaatbestendig recreatiegebied

Het klimaat verandert in ijltempo. Het masterplan moet een antwoord bieden op de toekomstscenario’s met extremere weersomstandigheden, met de ambitie om van Sint-Pietersplas een koelte-plek te maken tijdens langdurige droogteperiodes (wind, schaduw en water) en een bufferfunctie te vervullen bij overvloedige regenval (ruimte voor waterlopen, grachten, beken). Voor nieuwe gebouwen gelden vanzelfsprekend hoge duurzaamheidseisen. We hebben reeds een ontwerp goedgekeurd.  Het Natuurcentrum diende ook een ontwerp in voor een subsidie en we bekomen van de Vlaamse overheid 181000 euro, zegt Van Volcem.  Daarnaast kan voor elk nieuw te bouwen constructie ook bekeken worden wat mogelijk is voor circulair, natuur inclusief of energieneutraal bouwen. Vzw Aan de Plas geeft alvast het voorbeeld met een heus zonnedak!

  • Gezonde en inclusieve leefomgeving

Het recreatiegebied moet een betekenisvolle rol kunnen spelen op bovenlokaal én stadsniveau, maar evengoed zijn functie kunnen vervullen als lokaal ontspanningsgebied. Daarom is het belangrijk om in het masterplan voldoende aandacht te schenken aan de vragen en bekommernissen die er zijn van de verschillende doelgroepen, of vanuit de omliggende buurten. In het masterplan zien we alvast veel kansen om op meerdere niveaus meer ontmoeting, spel en beleving te stimuleren door de inbreng van bijvoorbeeld een wandel lus (zilverroute), een aantal levensgrote spelborden, bijzondere objecten, …

  • Herkenbare beeldkwaliteit en identiteit  

Het gebied wordt op vandaag niet als één samenhangend geheel ervaren. Dat heeft enerzijds te maken met het feit dat ook andere functies (bijvoorbeeld landbouw) nog in het gebied aanwezig zijn, anderzijds is ook weinig samenhang te vinden in het beeld van de site. De opmaak van het masterplan stelt ons in staat een meer herkenbare identiteit naar voor te schuiven, o.a. voor de publieke ruimtestructuur, nieuwe architectuur en voor de vele elementen die eigen zijn aan een recreatiegebied. Dit kan bijvoorbeed met eenduidig materiaal- en kleurgebruik. Hierbij denken we  aan kenmerkende beeldelementen zoals bomen, verlichting, zitelementen, hekwerk, verhardingsmaterialen, enz.

  • Bereikbaar én verbonden

De site dient zowel lokaal als bovenlokaal veilig en vlot bereikbaar te zijn met het openbaar vervoer, de auto en de fiets. Voor de omringende buurten geldt dat deze optimaal moeten worden aangesloten, zodat het recreatiegebied ook een meerwaarde kan betekenen voor de omwonenden.

“Het masterplan is een uitgelezen kans om de Sint-Pietersplas op de kaart te zetten als het recreatiegebied van Brugge. Het nieuwe recreatiegebied zal een belangrijke rol spelen voor zowel de buurt, de stad als de bovenlokale overheden. We werken met alle betrokkenen samen om iets moois te realiseren, met respect voor de natuur en bezorgdheden die er zijn”, besluit schepen Van Volcem.

Kadastrale inkomens in 2020 gemiddeld 4,5% lager dan in 2015

18 feb

BRUSSEL – In 2015 bedroeg het niet-geïndexeerd kadastraal inkomen van de gemiddelde Vlaamse woning 1010. In 2020 is dat nog 964, wat een daling van 4,5% betekent. Elk jaar zien we een daling. De nieuwe woningen die erbij komen hebben duidelijk een lager KI hebben dan de reeds bestaande woningen. Dat blijkt uit de cijfers die Vlaams parlementslid Mercedes Van Volcem opvroege bij minister Demir.

Van Volcem ziet een duidelijke tendens in de cijfers: “De grootste reden die ik zie voor de dalende trend is dat er steeds kleiner gebouwd wordt. Bij nieuwe woonontwikkeling hanteert men kleinere percelen en in de stad bouwen we een pak denser. De woonoppervlakte van nieuwbouw werd de voorbije jaren ook kleiner. Ook de typologie speelt een rol: appartementen hebben gemiddeld genomen een lager KI dan villawoningen. Dus als je verhoudingsgewijs meer appartementen bouwt dan diegene die er al staan draagt dat ook bij tot een dalend KI.  In de centrumsteden Antwerpen en Turnhout daalde het gemiddelde KI zelfs met meer dan 10% sedert 2015.”

Het Kadastraal Inkomen of KI is de gemiddelde jaarlijkse normale nettohuurwaarde van het onroerend goed, maar dus geen écht inkomen. 

Het KI is een fictief inkomen dat overeenstemt met het gemiddelde jaarlijkse netto-inkomen dat het onroerend goed zijn eigenaar zou opbrengen in referentiejaar 1975. 

In Vlaanderen zien we de laatste vijf jaar een steeds sneller dalende trend van het KI ten opzichte van het jaar ervoor. In 2020 daalde het KI van een gemiddelde Vlaamse woning met 1,37% ten opzichte van 2019.

‘Ik vind niet meteen een aantoonbare oorzaak, van de versnelde beweging de laatste 2 jaar. De steeds strengere energie-eisen zorgen wel dat er veel dichter op elkaar ontwikkeld wordt. Rijwoningen en appartementen zorgen gemiddeld voor een lagere KI.” aldus Van Volcem.

Gemiddeld KI  Vlaams gewestVerschil
20151010,410
20161005,87-0,45%
2017999,38-0,65%
2018990,83-0,86%
2019978,16-1,28%
2020964,72-1,37%
2015-2020 -4,52%

Dalend KI niet problematisch voor overheid

Het kadastraal inkomen (KI) vormt de basis voor de inning van de onroerende voorheffing en voor de bepaling van het onroerende inkomen dat in de personenbelasting belast wordt. Dat het gemiddeld KI daalt is op zich geen probleem voor de inkomsten van de overheid. “Er komen woningen bij, wat voor meer inkomsten zorgt. Het is een keuze van het beleid om niet alles vol te bouwen met grote villawijken.  Dat nieuwe woningeigenaars gemiddeld genomen kleiner wonen en dus minder belastingen betalen is normaal.”

Grote verschillen per centrumstad

De gemiddelde KI’s verschillen ook aanzienlijk per centrumstad. “Een van de oorzaken is het type gebouwen: hoeveel rijwoningen en hoeveel (half) open bebouwingen heeft een stad. Of hoeveel gezinswoningen, kleine en grote appartementen of ruime villa’s worden in de stad gebouwd. Ook de waarde en afwerkingsgraad van de woningen zelf spelen een rol.” verduidelijkt Mercedes Van Volcem.

“We wonen kleiner en dichter”, aldus Van Volcem.

Roeselare is de ‘goedkoopste’ centrumstad als het op gemiddeld KI aankomt: 847 in 2020.  Aalst volgt in het kielzog met 890. Leuven telt het hoogste gemiddelde KI met 1224 anno 2020, gevolgd door Antwerpen met 1152.

gemiddeld niet-geïndexeerd kadastraal inkomen per centrumstad
centrumstad201520162017201820192020
Aalst933,65924,94920,07913,32902,41890,08
Antwerpen1.289,801.273,301.249,521.224,721.187,021.152,23
Brugge1.029,661.025,481.015,221.002,75985,48958,06
Genk1.057,761.059,871.040,241.023,781.008,93992,05
Gent1.142,191.140,741.128,541.122,241.104,451.085,78
Hasselt1.233,001.218,211.194,761.186,881.185,181.161,47
Kortrijk1.134,361.129,021.123,481.115,471.106,431.084,63
Leuven1.352,981.316,901.298,321.280,841.236,551.224,80
Mechelen1.090,551.080,981.065,621.059,441.058,771.039,37
Oostende947,31942,33935,98930,58919,97905,05
Roeselaere889,01881,49878,18873,01855,50847,19
Sint-Niklaas1.077,101.068,651.058,141.048,341.023,901.006,05
Turnhout1.049,511.054,111.037,271.011,04983,71934,28
Vlaams Gewest1.010,411.005,87999,38990,83978,16964,72
andere Vlaamse gemeenten963,07960,14956,33949,41939,72929,43
Gemiddelde KI per centrumstad.

Daling KI grootst in Antwerpen, Turnhout en Leuven

In de centrumsteden (-7,4%) daalt het gemiddeld KI van 2015 tot 2020 dubbel zo hard als in de andere gemeenten en steden (-3,5%). Onderling zijn er bovendien nog grotere verschillen. Turnhout spant de kroon met -11% gevolgd door Antwerpen (-10,7%) en Leuven (-9,5%).  “Een mogelijke oorzaak is een groot aantal nieuwbouwprojecten die veel kleinere woonoppervlaktes hebben dan het bestaand patrimonium. Om dit met zekerheid te weten zou je nog iets diepgaandere analyses moeten doen per stad.” aldus Van Volcem.

procentuele toename gemiddeld niet-geïndexeerd kadastraal inkomen per centrumstad      
centrumstad201620172018201920202015-2020
Aalst-0,9%-0,5%-0,7%-1,2%-1,4%-4,7%
Antwerpen-1,3%-1,9%-2,0%-3,1%-2,9%-10,7%
Brugge-0,4%-1,0%-1,2%-1,7%-2,8%-7,0%
Genk0,2%-1,9%-1,6%-1,5%-1,7%-6,2%
Gent-0,1%-1,1%-0,6%-1,6%-1,7%-4,9%
Hasselt-1,2%-1,9%-0,7%-0,1%-2,0%-5,8%
Kortrijk-0,5%-0,5%-0,7%-0,8%-2,0%-4,4%
Leuven-2,7%-1,4%-1,3%-3,5%-1,0%-9,5%
Mechelen-0,9%-1,4%-0,6%-0,1%-1,8%-4,7%
Oostende-0,5%-0,7%-0,6%-1,1%-1,6%-4,5%
Roeselaere-0,8%-0,4%-0,6%-2,0%-1,0%-4,7%
Sint-Niklaas-0,8%-1,0%-0,9%-2,3%-1,7%-6,6%
Turnhout0,4%-1,6%-2,5%-2,7%-5,0%-11,0%
Procentuele toename KI per centrumstad.
 Vlaams gewestVerschil centrumstedenandere
20151010,410 00
20161005,87-0,45% -0,87%-0,30%
2017999,38-0,65% -1,33%-0,40%
2018990,83-0,86% -1,23%-0,72%
2019978,16-1,28% -2,01%-1,02%
2020964,72-1,37% -2,15%-1,10%
2015-2020 -4,52% -7,38%-3,49%

Historisch: Stad Brugge koopt grond en gebouwen Boninvest

15 feb

BRUGGE – Stad Brugge koopt voor 2,4 miljoen euro een administratief gebouw en garagestelplaats gelegen aan de Boninvest aan Befimmo. “Deze strategische aankoop vormt een historische kans om de vesten te herstellen. We willen de stadsvesten revitaliseren en zowel de groene wandeling als de groene fietsroute rond de stad vervolmaken”, klinkt het bij schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem.

Schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem en burgemeester Dirk De Fauw poseren bij het gekochte gebouw.

De Vesten : Trekpleister, de Bruggeling is er fier op

De Brugse Vesten waren nog nooit zo populair. Dagelijks maken wandelaars, fietsers en joggers er gebruik van. “Tijdens de coronaperiode wilden zoveel mensen van het 7 km lange park rond de stad genieten, dat we ze zelfs moesten afsluiten”, stelt burgemeester Dirk De Fauw.

De Vesten : Trekpleister, de Bruggeling is er fier op

De Brugse Vesten waren nog nooit zo populair. Dagelijks maken wandelaars, fietsers en joggers er gebruik van. Tijdens de coronaperiode wilden zoveel mensen van het 7 km lange park rond de stad genieten, dat het zelfs afgesloten moest worden.“De Vesten zijn het park van de bewoners van de binnenstad en van de aangrenzende deelgemeenten. Het vormt een groene plaats voor alle Bruggelingen en zelfs voor velen buiten Brugge. Velen wandelen er, brengen een hond mee of joggen om de corona kilo’s te verliezen, ik wandel er elke zondagmorgen, lacht Van Volcem en ik zie sommigen na weken al vele kilo’s lichter wegen,” lacht Van Volcem. Brugge kent groene Vesten en dat is uniek. In huidige tijden waarbij groene openbare ruimte steeds meer gegeerd is, is de historische aankoop voor de Bruggelingen een verwezenlijking om zich heel gelukkig mee te prijzen. “Zelf ben ik als Bruggelinge er ontzettend door gefascineerd en uiteraard heel erg trots op onze dienst dat we de aankoop konden bekomen”, stelt Van Volcem.

Luchtfoto met de site die de stad aankocht omcirkeld.

Een 7 kilometer lang park en méér

De Vesten tellen 26 hectare groen, 15,09 ha gazon, 7,07 hectare beplantingen, 4,07 hectare wandelpaden en 3350 grote bomen. “Intussen werden diverse onderzoeken gedaan en aan de hand van oude foto’s en postkaarten zien we dat sommige bomen reeds een grote leeftijd hebben. We maken werk van een inventaris en ook naambordjes op de bomen”, verduidelijkt de Brugse schepen Van Volcem. De Vesten telt drie aangrenzende parken : Het Minnewaterpark, Het Koning Albertpark, Het Graaf Visartpark en ook het Koningin Astridpark, op amper 200 meter.

Boninvest

Op het stuk aan de Boninvest zijn de Vesten op hun het smalst. Schepen Mercedes Van Volcem: “Vorige maand konden we ook grond kopen op dat stuk aan de federale overheid voor 1.450 m2 waardoor het publiek domein al konden uitbreiden. We zijn fier dat deze eigendom opnieuw naar de stad komt. Het waren geen makkelijke onderhandelingen. De Stad had intussen ook de onteigeningsprocedure in stilte gestart, maar er kon toch een redelijk akkoord worden bereikt tussen koper en verkoper.  Een compromis is altijd beter dan een lang proces met onzekerheid voor beide partijen. De stad had een sterk dossier omdat ook de beleidsplannen van de stad, het openruimte beleidsplan ook Onroerend erfgoed het herstel van de Vesten op deze plaats wenselijk achten.”

Schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem en burgemeester Dirk de Fauw bij het nu smalste stuk van de Vesten aan de Boninvest.

Schepen Mercedes Van Volcem: “In totaal kopen we 5280 m² grond aan, vermeerderd met het bestaande stuk dat we reeds in bezit hebben. We maken een nieuwe aanleg van plusminus 1 hectare tussen de Gentpoort en de Conzettbrug.”

Fasering

De betreffende gronden en gebouwen worden voor de helft nog gehuurd door de FOD Justitie die er inbeslaggenomen voertuigen stalt.  “De huur loopt nog tot 2027 en we gaan die huur ook laten doorlopen omdat ze ook een stuk van de investering dekt. Intussen maken we een masterplan vanuit openbaar domein voor de site. De andere helft van de gebouwen met binnenplaatsen is vrij van gebruik.  Die zullen we ook op korte termijn verhuren tot het masterplan voor de site klaar is”, zegt Van Volcem. Het gebouw bestaat uit kantoorruimten, diverse lokalen, opslag, archiefruimte, gesloten en open autostelplaats, evenals 45 buitenparkeerplaatsen.

Met een gefaseerd plan worden er de kantoren verhuurd en zullen er open binnenpleinen gecreëerd worden. “De bocht van het fietspad en wandelzone wordt verbeterd, door niet waardevolle aanhangsels af te breken. Zo scheiden we net zoals op de Gentpoortvest  voetgangers en fietsers van elkaar. Met die inspanningen herstellen we de stadsvesten in hun glorie. Dit is niet zomaar een aankoop, het is een toekomstgerichte visie”, aldus de Brugse schepen Van Volcem. “Met de aankoop van de grond kunnen we een ‘missing link’ in onze Vesten opvullen en een volwaardige groene invulling geven aan één van de belangrijkste publieke tuinen van Brugge.” Lees meer in de uitgebreide presentatie over Boninvest.

Interview met schepen Van Volcem over historische aankoop gebouwen Boninvest. ( Focus-WTV)

Brugge keurt bijenplan goed

12 feb

Bijen zijn een insectengroep die een belangrijke bijdrage leveren aan ecosysteemdiensten zoals bestuiving. Door verschillende factoren staan veel van onze bijensoorten echter sterk onder druk. Om hier iets aan te doen werd in het Brugse beleidsprogramma 2019-2024 de opmaak van een bijenactieplan opgenomen.

In zitting van 9 december 2019 keurde het College de opmaak van een bijenplan door Natuurpunt Studie vzw goed. Op 4 januari 2021 leverde Natuurpunt studie het eindrapport op.  “Dit bijenplan doet zijn naam eer aan door te focussen op wilde bijen, maar andere wilde bestuivers en Honingbijen zullen mee profiteren van de adviezen”, verduidelijkt de Brugse schepen Mercedes Van Volcem.

111 bijensoorten

Op 16 locaties in Brugge werden maar liefst 111 wilde bijensoorten aangetroffen waarvan 14 zeldzame of zeer zeldzame soorten. Op basis van statistische analyse verwachten we minstens 150 soorten over het hele grondgebied van Brugge. Sommige soorten komen op West-Vlaamse schaal opvallend veel voor in Brugge wat betekent dat Brugge een grote verantwoordelijkheid voor deze soorten draagt. 

Op basis van een goede inventarisatie wordt concreet advies gegeven naar behoud en versteviging van de biodiversiteit aan wilde bijen in Brugge. Het gaat vooral om laagdrempelige maatregelen.

Bloeiende stad

Om een bloeiende stad te zijn, plant Brugge meer bloemen aan op diverse plaatsen zoals brugjes, kaaien, stadsgebouwen, in bloembakken en perken. Naast een massa bloembollen, kwamen er ook meer klimplanten en bloeiende bomen. Burgers die hun voortuinen vergroenen, krijgen ondersteuning. De stad Brugge zorgt voor wilde bijen en biodiversiteit door specifiek beheer van de bossen, parken en natuurgebieden.

Beheerplannen

Schepen Mercedes Van Volcem: “Voor de stadsomwalling en de begraafplaatsen zijn de beheerplannen in opmaak. Bijenhotels en bijenhallen zijn o.a. te vinden aan het buurthuis Zwankendamme, Tudor, de Kinderboerderij, basisschool Brugge Noord, BuSO-school De Varens, het natuurcentrum Beisbroek. Aan de ecologische waarde koppelt de stad ook een educatief aspect. Vanuit kinderboerderij De Zeven Torentjes en het natuurcentrum Beisbroek wordt een natuur-educatieve werking over het hele grondgebied ontplooid. Ook het Brugse Concertgebouw doet een duit in het zakje met de wilde bij als symbool voor het educatieve programma.” 

Nieuwe Katelijnestraat krijgt alsmaar meer vorm

9 feb

BRUGGE – De werken in de Katelijnestraat verlopen nog steeds volgens schema. Zo kon al eerder het kruispunt van de Katelijnestraat met de Bargeweg, Gentpoortstraat en Visspaanstraat vrijgemaakt worden. Daar komt nu ook de Wijngaardstraat bij. “Met de vrijgave van de Katelijnestraat tot aan de Wijngaardstraat kunnen we de timing ondanks corona behouden. Ook voor de Mariabrug is er een alternatieve werkwijze in de maak. We blijven niet stilstaan en doen stevig door”, zegt de Brugse schepen van Openbare Werken Mercedes Van Volcem.

De werken aan de Katelijnestraat zijn geen sinecure. “De straat is een invalsweg met veel handelaars, bewoners, veel toeristen, ondergrondse parkeerplaatsen, scholen… Daarnaast is er de archeologische waarde van de straat. Dergelijke werken zorgen voor hoogspanning door lawaai en trilling. Heel veel factoren waar rekening moet mee gehouden worden”, zegt schepen Mercedes Van Volcem.

Geen sifonnering onder Mariabrug

Het aanbestedingsdossier voorzag de uitvoering van de rioolverbinding met een sifonnering onder de Mariabrug. Na onderzoeken op het terrein, namelijk vrijgraven van de landhoofden, steunmuren en bepalen van de aanzetdiepte van de fundering van de landhoofden is gebleken dat de uitvoering van de sifonnering door middel van  een onderdoorpersing niet uitvoerbaar is. Dat is alvast de conclusie van een extern studiebureau dat de stad adviseert.

“Enerzijds omwille van de grote diepte die noodzakelijk was bij de sifonnering tot op -18 meter (oorspronkelijk dacht men dat het op 12 meter zou kunnen). Anderzijds zou er ook een conflict ontstaan met de gestuurde boring van de middendrukleiding van gas. Bovendien zouden de landbruggen bij graven tot 18 meter diepte niet stabiel meer zijn met gevaar voor instorting. Aangezien ik geen enkel risico wil lopen, is een alternatieve werkwijze gekozen. Diverse alternatieven werden onderzocht meer bepaald een open sleuf (water dammen) versus pompstation. Na een omstandige nota / voorstudie van het studiebureau Jonckheere omtrent de alternatieve werkwijzen werd  beslist om de uitvoering via een open sleuf te verlaten”, verduidelijkt schepen van Openbare Werken Van Volcem.


Pompstation

Er wordt voorzien in de uitbouw van een pompstation tegenover het pleintje tussen de OLV-kerk en OLV- Kerkhof Zuid. Dit volledig buiten de rijweg van de Mariastraat en ondergronds. Momenteel tekent het aangestelde studiebureau de technische uitwerking van dit pompstation uit. De locatie en inplanting van het pompstation liggen vast. “De berekeningen tonen aan dat de persleidingen van het pompstation naar de DWA-riolering in de Katelijnestraat boven de bestaande brugconstructie, onder het voetpad kunnen aangelegd worden. Deze zullen tussen de Mariabrug en de Kastanjeboomstraat worden aangesloten op de DWA-riolering. De rioleringswerken kunnen dus gewoon verdergezet worden tot aan Kastanjeboomstraat. De bootjes zullen dus kunnen blijven varen, iets wat voor mij als schepen absolute prioriteit is”, aldus de Brugse schepen Van Volcem.

Propere reien

Schepen Van Volcem: “Het pompstation en de rioleringswerken maken dat de Brugse reinen veel properder zijn, aangezien nu bij hevige regenval wordt overgestort in de reien. Dit zal nu niet meer het geval zijn.”

Op schema

De Katelijnestraat is momenteel toegankelijk tussen Katelijnebrug en Wijngaardstraat. De kruispunten Bargeweg, Katelijnevest, Gentpoortvest, Visspaanstraat, Colettijnenstraat, Rodenonnenstraat en Arsenaalstraat werden toegankelijk gesteld en reeds in gebruik genomen. “De werken in de Wijngaardstraat zijn ook beëindigd maar dit kruispunt werd nog niet opengesteld. Verder zijn de Walstraat, Stoofstraat en Kastanjeboomstraat doodlopend op de werf. De verbinding Nieuwe naar Oude Gentweg is wel nog steeds mogelijk. We zitten dus goed op schema. Hopelijk blijft het zo, de laatste drie maand zijn ingezet. Nog even tanden bijten”, aldus schepen Van Volcem.

Fase tussen Ankerplein en Mariabrug

Ondertussen wordt er naarstig doorgewerkt. De riolering tussen het Ankerplein en de Kastanjeboomstraat wordt verder aangelegd.  “Deze fase zal, onder voorbehoud van onvoorziene omstandigheden afgewerkt zijn tegen midden april 2021”, verduidelijkt Van Volcem.  De rioleringswerken en afwerking van het Ankerplein is voorzien vanaf half februari tot begin april 2021. “Van zodra we de persleidingen en de elektrische voeding voor het pompstation kunnen aanleggen wordt de bovenbouw tussen het pleintje van de OLV-kerk en het kruispunt met de Kastanjeboomstraat, tegenover de Mariabrug ook afgewerkt.”

Mei openstelling

Schepen Van Volcem: “We streven ernaar om tegen mei eind 2021 de Katelijnestraat open te kunnen stellen voor het verkeer. Hopelijk gooit hard vriesweer geen roet in het eten.”

Straatmeubilair

Tegelijk wordt in de Katelijnestraat ook aangepast straatmeubilair voorzien. Dit door een afwisseling van zitelementen, gecombineerd met plantvakken. Alsook worden twee soorten mooie boombakken in cortenstaal voorzien van meerstammige bomen met onderbeplanting. 

Shop and Go

Net als in het Zand kan je tot 60 minuten gratis parkeren. “Met de P-Card blijft ook je eerste uur gratis als je langer dan 60 minuten blijft. Het tarief blijft nog gelden gedurende de werken”, sluit schepen Van Volcem af.

Verloop werkzaamheden uitbreiding parking Zand

5 feb

Tijdsplanning volgende werfactiviteiten

De uitvoering van de diepe grondkerende slibwanden is voltooid. Er is onlangs gestart met de verankering van deze wanden rondom de bouwkuip. Deze werkzaamheden zullen nog duren tot eind maart.

Enkele weken terug werd ook gestart met het verlagen van de grondwaterstand. Na het plaatsen van de grondankers in februari starten de grondwerken die tot ongeveer eind april zullen duren.

Eénmaal op het diepste punt van de bouwput worden verticale ankers geboord om opdrijven te verhinderen.

Na uitvoering van de grondwerken zullen een drietal vaste torenkranen gemonteerd worden op het niveau van de onderste funderingsplaat (in plaats van diverse mobiele montagekranen). Doordat deze elektrisch aangedreven worden, zal er minder geluidsoverlast zijn. Voor de montagekranen met dieselmotoren is een generator nodig, die op een veilige afstand richting ring R30 zal geplaatst worden. Omwille van de lengte van het bouwterrein, zijn drie torenkranen noodzakelijk. Deze zullen met verschillende giekhoogtes geplaatst worden. De montage van de torenkranen is voorzien vanaf maart/april.

Het is de bedoeling om tegen het bouwverlof 2021 de volledige betonnen funderingsplaat van de derde ondergrondse verdieping klaar te hebben. Na het bouwverlof 2021 wordt dan gestart met de montage van de geprefabriceerde betonnen hoofdstructuur van de ondergrondse parking.

Minder hinder maatregelen

  • de werkuren worden in de mate van het mogelijke beperkt: van 7.00 tot 19.00 uur
    • Het storten van beton voor de funderingsplaat zal uitzonderlijk starten om 6.00 uur ; juiste data worden nog doorgegeven.
    • De werfwegenis werd in de werfzone in asfalt aangelegd om vervuiling van de straten errond te vermijden.
    • In functie van de weersomstandigheden wordt de openbare wegenis dagelijks gereinigd.
    • De torenkranen zullen alleen maar lasten hijsen binnen de werfzone en dus niet buiten de lijn van de afsluiting naast het voorlopige wandelpad.
    • De verlichting van de torenkranen zal geplaatst worden weg van de Westmeers en zal bediend worden door een timer met start- en einduur.

Wandelpad ten zuiden van het inkomgebouw

Het rechtse pad achter het inkomgebouw wordt op de voorziene plek behouden.

De redenen hiervoor zijn veelvuldig:

– vandaag ligt er al een pad op exact dezelfde plek, dus de negatieve impact t.a.v. de buren is gering

– dankzij de te behouden bomen en de topografie van het terrein is het niet mogelijk het pad te verleggen

– verwijderen van het pad zou de doorwaadbaarheid van het park reduceren ten opzichte van de oorspronkelijke situatie. Dit zou ook de veiligheid (vluchtmogelijkheden) beperken. 

Indien wenselijk kan onderzocht worden hoe met beplanting in de oeverzone een visuele barrière kan worden gecreëerd.

Voetgangersbrugje aan Eiland

Het voetgangersbrugje aan Eiland is mee opgenomen en goedgekeurd in de omgevingsvergunning. Om aan de vragen van de buurtbewoners tegemoet te komen, hierna enkele betere visualisaties die een antwoord bieden op de belangrijkste vraag, nl. over beperkte inkijk van passanten op het brugje naar de eigendommen van de buurtbewoners toe.



Eerste publieke snellaadpalen voor Brugge een feit

5 feb

“Met de snelle laadpalen gaan we de bezoekers van onze parkeerplaatsen optimaal gaan accommoderen. Brugge is een historische stad maar de stap naar elektrische wagen moeten we als overheid faciliteren. Daarom zetten we snellaadpalen -in 20 minuten tijd laad je op voor 100 kilometer- op het openbaar domein. Elektrisch vervoer is alsmaar een groter segment in onze samenleving. We tonen als stad dat we kiezen voor een ecologisch verhaal: futureproof. Veel mensen in de binnenstad hebben vaak geen garage en daarom is voor hen de overstap naar elektrisch moeilijk. Sommige mensen willen daarom niet in binnenstad wonen of haken af. Daarom moeten we op publiek domein en in de ondergrondse parkings inzetten op laadpalen en zeker op snelllaadpalen”, aldus schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem.

Laadpunten

“Op dit moment zijn er 50 laadpunten voor wagens en 20 laadpunten voor elektrische fietsen over de ondergrondse parkings verdeeld. Recent nog plaatste Interparking een 30-tal extra laadpunten in de parking ‘t Zand. Daar worden binnenkort nog eens 12 laadpunten aan toegevoegd. Daarbovenop komen er nog 10 bij in de Ezelstraat voor het project Weylerhof (april 2021). Ook voor de elektrische fietsen kijken we wat mogelijk is. Naast deze publieke laadpunten zijn er natuurlijk ook nog de semi-publieke laadstations waar je als particulier onder bepaalde voorwaarden terechtkan om stroom te laden”, voegt de Brugse schepen Van Volcem  nog toe.

Schepen Van Volcem breekt 1000 m² verharde oppervlakte uit

2 feb

“Grijs wordt groen, Hard wordt levendig”

BRUGGE – Onder impuls van schepen Van Volcem wordt er in Brugge verder werk gemaakt van een groene stad. Gisteren zette het stadsbestuur het licht op groen om vijf locaties op Sint-Kruis en Assebroek te ontharden. Ook de binnenstad krijgt een ‘go’ voor drie locaties. “Als schepen van Openbaar Domein probeer ik ten volle in te zetten op de vergroening van onze stad. Dit doen we onder andere door siertuinen en gevelplanten te realiseren. Maar ook straten, wijken en invalswegen willen we opfleuren. Voor zowel de binnenstad als de deelgemeenten steken we graag een tandje bij”, klinkt het bij een enthousiaste schepen van Openbaar Domein Mercedes Van Volcem.

5 locaties

Concreet legt de dienst Openbaar Domein vijf locaties voor Sint Kruis en Assebroek op tafel:

  • Bibliotheek Sconevelde en Petegemstraat

Aan de bibliotheek van Sconevelde en in de Petegemstraat worden de vergroeningswerken gestart. Aan de twee grote pleinen wordt er extra groen toegevoegd. “Voor Sconevelde voorzien we aan de inkom van de bib een nieuw plantvak. In de Petegemstraat ontharden we het plein en kleden we het kleurrijk aan. Door te ontharden en te beplanten geven we de bomen meer ademruimte en maken we beide locaties aantrekkelijker voor bezoekers en omwonenden”, verduidelijkt schepen Van Volcem. 

  • Malehoeklaan

Ook de Malehoeklaan komt aan de beurt. Deze belangrijke toegangsweg naar verschillende delen van de wijk wordt getransformeerd tot een kleurrijke laan. Dit door de bestaande vluchtheuvels volledig te beplanten. Dit najaar werden er tevens 28.000 bloembollen aangeplant : 12.000 krokussen, 8.000 narcissen en 8.000 sterhyacinten.  “Als schepen probeer ik waar mogelijk ook lanen te doen evolueren tot kleurrijke toegangswegen, in de Malehoeklaan zetten we alvast een stap in de goede richting”, aldus schepen Van Volcem.

  • A.J. Witteryckstraat

De wijk in de A.J. Witteryckstraat mag zich ook aan een opfrissing verwachten. Daar worden de wegversmallingen opgefrist aan de hand van plantvakken. “Door de versmallingen kleurrijk in te kleden maken we de woonwijk een heel stuk groener en aangenamer. Het grijze maakt plaats voor een fleurige omgeving”, stelt schepen Van Volcem.

  • Engelendalelaan

Ten slotte fleurt ook de Engelendalelaan op. “Deze centrale plaats die veel mensen dagelijks doorkruisen gaan we groen inkleden. Zo beplanten we de plaatselijke vluchtheuvel. Deze inspanning toont nogmaals aan dat we werk willen maken van een groene binnenstad en van groene deelgemeenten. Want ieder stukje Brugs openbaar domein telt”, voegt schepen Van Volcem nog toe.

Binnenstad

Voor de binnenstad staan er drie locaties op de agenda:

  • Langestraat

Het pleintje ter hoogte van het kruispunt met de Bapaumestraat is tot op vandaag volledig verhard. “Het ziet er nogal grijs uit. Daarom zetten we in op maximale ontharding en planten we zo veel mogelijk groen aan. Zo richten we een kleurrijk decor rond de bestaande boom in. Het pleintje wordt zo groener en gezelliger”, klinkt het bij schepen Van Volcem.

  • Smedenstraat

De verharde zone in de Smedenstraat, recht tegenover het Kruidvat geeft door de huidige inrichting een troosteloze indruk. “Die locatie gaan we opfrissen door een groot plantvak met bomen en planten te creëren. Langs het plantvak voorzien we voldoende doorgang want groen en toegankelijkheid gaan hand in hand. Met deze inspanningen kleurt ook deze locatie groener”, aldus de Brugse schepen Van Volcem.

  • Stationsplein

De verharde zone mét bomen aan de Kiss&Ride op het Stationsplein hebben het niet makkelijk. De bomen die er staan kwijnen weg door een tekort aan zuurstof, water en voedingsstoffen. “Door plaatselijk te ontharden krijgen de bomen terug ademruimte. De volledige middenberm richten we groen in, ook hier zorgen we dat de doorgang toegankelijk blijft. De bestaande zitbanken verplaatsen we naar de zone tussen de Kiss&Ride en de fontein”, verduidelijkt schepen Van Volcem. Tenslotte wordt een 40 cm brede zone, om het uitstappen comfortabel te houden aangelegd in grasbetontegels. De open structuur geeft een natuurlijk uitzicht en het is een duurzame verharding die weinig onderhoud vraagt. Deze worden nadien afgewerkt met fijn grind.

Beleidsprogramma

Met de onthardingsacties zet het Brugse stadsbestuur haar bestuursakkoord kracht bij. “Alleen door ons openbaar domein te blijven inrichten met voldoende groen kunnen we ons wapenen tegen de effecten van klimaatverandering en onze stad verder op de kaart zetten als bloeiende stad”, voegt schepen Van Volcem nog toe.

Breek je ook uit?

“Na de plekjes op het openbaar domein kunnen ook de Bruggelingen meestappen in dit positieve verhaal. Zo kan je ervoor kiezen om je voortuin te ontharden. We planten er samen met onze dienst ook graag een boom. Het vermindert de stress, maar ook je woning is meer waard met groen voor de deur”, besluit de Brugse schepen.

Wie nog een boom wil aanvragen kan dat via https://www.brugge.be/ik-wil-een-boom.

Bijlage

  1. Hoeveel m² oppervlakte ontharden we in Sint Kruis en Assebroek?
Sconevelde  100 m²
Petegemstraat  420 m²
Malehoeklaan  60 m²
A.J. Witteryckstraat160 m²  
Engelendalelaan20 m²  
Totaal  760 m² ontharding
  • Hoeveel ontharden we in de binnenstad?
Langestraat14 m²  
Smedenstraat25m²  
Stationsplein90 m²  
Totaal129 m² ontharding  

Gloednieuwe wandelzone voor Predikherenrei

2 feb

De wandelzone wordt terug veilig gemaakt.

BRUGGE – Stad Brugge neemt tijdens de wintermaanden de wandelzone tussen de Predikherenstraat en Langestraat onder handen. Die ingreep komt er op vraag van de omliggende horecazaken. “Deze werken zijn noodzakelijk. Bij regenweer ontstaan meerdere plassen en de voegvulling is grotendeels verdwenen waardoor het onderhoud maar evengoed het uitstallen van terrassen ferm bemoeilijkt wordt”, verduidelijkt schepen Mercedes Van Volcem. De werken gingen vorige week officieel van start en zullen tegen het midden van februari afgerond zijn. Totale kostprijs wordt geraamd op 36.000 euro.

De wandelzone tussen de Predikherenstraat en de Langestraat hunkert al een tijdje achter de nodige vernieuwingswerken. Met de heraanlegwerken maakt de Stad een eind aan de vervelende situatie voor de horecazaken. Ook voor voetgangers wordt ze terug veilig gemaakt. “Wanneer we terug groen licht krijgen voor de horeca kunnen de eerste terrasjes er dan in het voorjaar uitgestald worden. Voor onze inwoners en bezoekers wordt het er genieten van een hapje en een drankje in een aantrekkelijke en aangename omgeving”, besluit schepen Mercedes Van Volcem.

‘Site Knaepen’: Stad Brugge wil een nieuw park van 80.000 m² realiseren en een deel tegen de zomer openstellen

29 jan

Stad Brugge besloot eind 2018 om de site Knaepen aan te kopen. “Deze aankoopprocedure is bijna afgerond”, zegt schepen van eigendommen Van Volcem. Intussen nam Stad Brugge het domein al in concessie. Via de concessie kan Stad Brugge enkele werken voorbereiden opdat een gedeelte van het terrein snel en gecontroleerd kan opengesteld worden. 

Kennismaken

Eens opengesteld, kunnen de bewoners van Zeebrugge kennismaken met deze plek en meedenken over de mogelijkheden, invulling en ontwerp van dit nieuwe kustpark. We zien uit op er samen iets mooi van te maken die de leefbaarheid zal verbeteren  in Zeebrugge. 

8 hectare

“Site Knaepen wordt een park van zo’n 8 hectare groot. We bereiden momenteel alles voor zodat we nog voor de zomer de inwoners kunnen laten kennismaken met deze plek en laten meedenken over de groene invulling ervan”, stelt schepen Mercedes Van Volcem aan. Zelf heeft onze ontwerpcel ook diverse insteken voorbereid (masterplan). 

Maximale parkbeleving

De maximale parkbeleving wordt hier nagestreefd. De aansluiting op de Stationswijk wordt gezocht waardoor het park een stuk nieuw openbaar domein kan worden waar iedereen kan genieten in het groen. De naastgelegen Veerbootstraat en de toegangen tot het domein maken deel uit van de opwaardering van deze wijk.

Over de toekomst van de bestaande buffertanks, bebouwing, vijver en verhardingsstrips zal worden nagedacht in het kader van de opbouw van de parkstructuur.  Specialisten en de bewoners zullen elkaar voeden”, zegt de schepen van Openbaar domein.